BİM Birleşik Mağazalar – BIMAS Hisse Senedi Yorumları Güncel Analizler

Mayıs 1995 tarihinde kurulan BiM Birleşik Mağazalar A.Ş toptan fiyatına perakende satış sloganı ile kendini vatandaşa tanıtmıştır. İndirim mağazacılığı denilince ilk akla gelen isim olan BİM Borsa İstanbul’da yatırımcısına büyük kazançlar sağlayan bir şirkettir. Geçmişten günümüze istikrarlı performansı ile göz dolduran BIMAS hakkında güncel analizleri, Bim hisse senedi yorumları ve BİM şirket haberlerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

bim hisse senedi yorumları

Noor CM – Ocak 2019

Hisse senedi yıl başı itibariyle endeksteki satışlara paralel -1,80% geriledi. Ancak son dört aydır güçlü bir pozitif ayrışma içindeydi ve ekonomide daralmanın görüleceği 2019 ilk altı ayında perakende ticaret sektörünün cazip görünmesi ve görece düşük beta katsayısı hisse senedini desteklemeye devam edecektir. Ayrıca şirketin finansal performansının da sektörünün en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Bim karlılık göstergelerinde aralıksız dokuz çeyrektir artan bir eğilim izliyor. 3.çeyrekte şirketin brüt kar marjı 18,7% FVÖK marjı 6,4% ve net kar marjı 4,3% seviyesine yükseldi ve aynı zamanda son beş yıllık ortalamasının üzerinde seyretmeye devam etti. Özsermaye karlılığının da 42,3% seviyesine yükseldiğini gördüğümüz şirket son beş yılda ortalama 28% oranındaki toplam varlık artışı ile güçlü bir büyüme gösterirken aynı zamanda esas faaliyetlerinden istikrarlı biçimde kar elde etmesi , sağlam bilançosu, pozitif nakit akışı ve sektöründeki güçlü konumu ile finansal performansının gelişim kaydetmeye devam etmesini bekliyoruz.

Piyasa çarpanlarına baktığımızda cari F/K çarpanı 23,0 seviyesinde ve son beş yıllık ortalamasının -12% altında. Cari PD/DD göstergesi ise 8,09 seviyesinde ve son beş yıllık ortalamasının -19% altında bulunmaktadır. Bu çerçevede yükseliş trendine rağmen hissenin pahalı seviyelerde olmadığını ve yukarı yönlü hareketine devam edeceğini düşünüyoruz. Son beş yıllık verilerle bakıldığında 0,69 seviyesindeki beta katsayısı görece düşük bir sistematik riske işaret ederek şirketin aynı zamanda düşük faaliyet kaldıracı ile çalışmasından dolayı da defansif portföyler için de uygun olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle endeks genelindeki düşüşlerden görece daha az etkilenebilir. Teknik olarak 50 günlük üssel ortalama 83,70 önemli bir destek olarak takip edilmelidir. 88,70 ara direnç iken, 91 direnci yukarı yönlü hareketlerde hedeflenebilir. Yükseliş hareketi bu seviyeye kadar devam edebilir. Beklentimiz aksine bir fiyatlamada 83,70 ve 100 günlük üssel ortalama 80,78 seviyelerinin güçlü destek sağlamasını bekliyoruz.

Mesaj Bırakabilirsiniz