Bosna Hersek’de işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2024 Türk firmalar)

Bosna Hersek’te iş ilanları için başvuru ve çalışma koşulları

bosna hersek isci alimi

Bosna Hersek’teki iş imkanlarının en cazip nedenlerinden biri de ülkeye giriş kolaylığı. Ayrıca Bosna Hersek konsolosluğu ile iletişime geçerek Bosna Hersek’te çalışmak istediğinizi söylemenizde fayda var. Bosna Hersek’teki iş olanakları farklı sektörlere dağılmış durumda ve bu nedenle farklı sektörlerde kariyer peşinde koşan Türkler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Türk şirketlerinin yatırım yaparken öncelik verdiği ülkelerden biri de Bosna Hersek.

Türk yatırımcı çok olunca Türkiye’den gelen işçiler de rahatlıkla iş buluyor. Bosna Hersek halkı ve devleti ile iyi ilişkiler de Türk işçilerin iyi karşılanmasını sağlıyor. Çalışmak için Bosna Hersek’e giden işçiler genellikle Türkiye’den ayrılıyor. Firmaların öncelikli tercihi de Türk işçilerden yana.

Bosna Hersek’te iş bul

Bosna Hersek’te iş bulmak Türk vatandaşları için göründüğünden daha kolay. Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki sıcak diplomatik ilişkiler, Türk vatandaşlarının kamuoyundaki sevgisi ve birçok Türk firmasının Bosna Hersek’te yatırım yapıyor olması Türk vatandaşlarının iş bulmasını kolaylaştırıyor. Bosna Hersek’te iş sahibi olmak için yapmanız gereken internetteki ilanları takip etmek. Türk firmaları ile iletişime geçerek de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca İşkur yurtdışı iş ilanlarında Bosna Hersekli birçok firma bulunmaktadır.

Bosna Hersek Vizesi

Bosna Hersek için vize gerekmemektedir. Çünkü Bosna Hersek Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Tek yapmanız gereken bir pasaport sahibi olmak. Sağlık sigortası gibi bilgiler de hudut kapılarında talep edilebilmektedir. Yurt dışına seyahat ederken, seyahat sigortanızı ve rezervasyon bilgilerinizi hazır bulundurmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu nedenle Bosna Hersek’teki iş fırsatlarını kontrol etmek için ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde otel veya pansiyon rezervasyon bilgilerinizi yanınızda taşımanız gerekmektedir.

Bosna Hersek Çalışma İzni

Bosna Hersek Konsolosluğu, Bosna Hersek çalışma izni hakkında bilgi almak isteyenlere yardımcı olmaktadır. Konsolosluğu ararsanız birçok noktada bilgi alabilirsiniz, örn. B. Çalışabileceğiniz sektörler ve nasıl iş başvurusu yapacağınız. Bosna Hersek’te 2 aydan fazla kalmayı ve iş ve günlük hayatını burada sürdürmeyi planlayan herkesin ikamet hakkı başvurusunda bulunması gerekir. Başvuru için gerekli belgeler genellikle şunları içerir:

  • Kayıt formu
  • pasaport
  • biyometrik fotoğraf
  • Şirketten davet mektubu
  • İş sözleşmesinin kopyası
  • Sağlık raporu
  • sabıka kaydı
  • Kayıt ücretinin ödendiğine dair makbuz
  • Rezervasyon bilgileri (otel, ev ve uçak gibi bilgileriniz)

Bosna Hersek’teki çalışma koşulları

Bosna Hersek’teki çalışma koşulları genel olarak işçileri çok fazla zorlamıyor. Bosna Hersek’te çalışma saatleri günde 8-9 saat civarında ve hafta sonu tatil olma ihtimali var. Ayrıca hizmet, gıda ve inşaat sektörleri gibi birçok sektörde de yabancı işçi istihdam edilmektedir. Nitelikli personel alımında genellikle Türk işçiler tercih edilmektedir. Bosna Hersek’te asgari ücret 325 euro civarında. Hayat çok pahalı olmadığı için rahatlıkla yaşanabilir. Ayrıca Türkiye’den uzmanlar çok daha yüksek maaş alabilen Bosna Hersek’e göç ediyor.

Bosna Hersek’te Yatırım

Yabancı bir ülkede çalışmak isteyenler için Bosna Hersek’e yatırım yapmak da bir başka seçenek. Bosna Hersek’in coğrafi konumu, doğal kaynaklara kolay erişimi, düşük vergi yükü ve Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki aktif ticari ilişkileri göz önüne alındığında, Bosna Hersek Türk şirketleri için mantıklı bir pazar seçimidir. Bosna Hersek iş piyasasında da birçok Türk firması yer almaktadır. Her şeyden önce inşaat sektöründen birçok Türk firması Bosna Hersek’te yatırım yapıyor. Bosna Hersek devleti yabancı yatırımcıların koşullarını kolaylaştırmakta ve bu sayede yabancı yatırımları desteklemektedir. Türk firmalarının gıda ve tekstil gibi sektörlere yatırım yaptığı biliniyor. Kendi geçimini sağlamak için küçük bir işletme kurmak isteyen yatırımcıların önlerinde hiçbir engel yoktur. Bosna Hersek’te çok sayıda Türk tüccar faaliyet göstermektedir.

 

One Response

  1. Sedat çelik

Mesaj Bırakabilirsiniz