Karizmatik, Sıradışı, Güven Veren Şirket İsimleri

Şirket kurmak istiyorsanız, ilk adım şirket adınızı seçmektir. Başlayacağınız şirket adını dikkatli bir şekilde seçmek, iş başarınız üzerinde büyük etkisi olacak bir konudur. Karizmatik şirket isimleri günümüzün en akılda kalıcı isimleri. Bir şirket ismi seçerken, sıradan olmamasına ve karşı tarafa güven vermesine çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde şirketinizin kuruluş döneminde istenilen başarıyı elde edememesine yol açabilirsiniz.

Karizmatik şirket isimleri

Firma ismi seçerken dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Şirket logosu seçerken nasıl çok titiz bir logo çalışması yapılıyorsa, aynı şey şirket ismi için de geçerlidir. Şirket ismi seçerken çok dikkatli olmalısınız. Seçilen isim şirketin amacına uygun olabileceği gibi başka bir isim de olabilir. Buradaki ilk hedefiniz müşterinin dikkatini çekmek olmalıdır.

Şirket adı ne kadar karizmatik olursa, o kadar akılda kalıcı olursunuz. Firma ismi önerileri arasında birçok farklı alternatiften faydalanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en sıra dışı ve güven verici ismi bulmaktır. Önemli bir detay ise seçilen ismin kişide güven oluşturması ve müşteri tarafından kolayca hatırlanmasıdır. Ayrıca şirketinizin adını seçerken kuruluş tarihinden de ilham alabilirsiniz. Firma ismi için birçok alternatifin olması ürkütücü olabilir. Bu nedenle bu işi aceleye getirmemek doğru bir hareket olabilir.

Not: İşletmenize daha tarihi isimler vermek istiyorsanız Osmanlı Dükkan İsimleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şirket isimleri nasıl olmalı?

Firma ismi seçerken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Sıra dışı şirket isimleri en popüler olanlardır. İstisnai olmak isteseniz bile müşterilerinizin gözünde güven kaybı yaratmamalısınız. Bu süreçte karizmatik işletme isimleri çok dikkat çekse de her karizmatik isim sizin işletme anlayışınıza uymayabilir. Bu nedenle, yeni bir işe başlarken bir isim seçmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir:

Şirket isimleri kısa olmalıdır

Şirket adlarınızın kısa olmasına dikkat etmelisiniz. Herkesin rahatlıkla söyleyebileceği bir isme sahip olmak bu süreçte önemli bir detaydır. Markanızın adı yüksek sesle okunduğunda nefes almayı gerektirmemelidir. Bu yüzden tek nefeste söylenebilecek bir şirket ismi seçmelisiniz. Bu, kendinizi ifade etmenizi kolaylaştırır. Şirketinizin adının bir cümle gibi görünmemesi de daha karizmatik olarak karşımıza çıkıyor. Firma isim önerileri arasında az heceli çok sayıda isim alternatifi bulunmaktadır.

Ayrıca kısa olsa da her iki kelime de kullanılabilir. Şirket konseptinize uygunsa, şirket adında yan yana iki kelime kullanabilirsiniz. Şirket adınız ne kadar kısa olursa, hatırlanma şansınız o kadar yüksek olur.

Okunması kolay bir ad seçin

Firma adınızın okunaklı olması son derece önemlidir. İşletme adını ne kadar basit seçerseniz, potansiyel müşterilerinizin sizi aradıklarında sizi bulmaları o kadar kolay olur. Aynı zamanda, yerleştirdiğiniz reklamlar ve gönderiler daha büyük bir etkiye sahip olabilir. El ilanlarında veya karatahtalarda okunaklı bir şirket adının okunması daha kolaydır. Bu, müşterilerin zihnine daha hızlı girmek anlamına gelir.

Sahte isimlerden kaçınmalısınız

Taklit ve benzeri isimler firma imajına ciddi anlamda zarar vermektedir. Bu isimleri seçmek yerine daha özgün isimlere yönelmelisiniz. Benzersiz bir işletme adı seçmek, işletmenizi unutulmaz kılacaktır. Ayırt edici şirket isimleri buna örnektir. Kimsenin tahmin edemeyeceği bir isim seçerseniz, rakiplerinizi kıskanacaksınız. Diğer şirketleri taklit eden bir isim seçmek müşteriyi güven sorunu ile karşı karşıya bırakabilir.

Zamansız isimler bulmalısın

Bir işletme adı ararken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör de zamansız isimler oluşturmaktır. Bazı isimler belirli zamanlarda çok popüler olabiliyor. Ancak bu popülerlik zamanla kaybolabilir. Bu durum şirketin imajına zarar vermektedir. Bu nedenle popülaritesini asla kaybetmeyecek firma isimlerine yönelmelisiniz. Karizmatik şirket isimleri veya benzeri isimler her zaman popülerdir.

Anlamı olmayan kelimelerden kaçının

Günümüzde sektördeki dev firmalar anlamsız kelimelerden oluşan firma isimleri seçseler de bu ciddi bir risk oluşturabilir. Çünkü görünüşte anlamsız bazı kelimelerin farklı dillerde kötü anlamları olabilir. Unutulmamalıdır ki bu tür durumları yaşayan birçok uluslararası firma bulunmaktadır. Anlamlı kelimeler, garip kelimelere tercih edilmelidir.

Takviye alırken karışıklığa neden olmayacak isimler seçilmelidir.

Ek alırken şirket adının karışıklığa neden olmamasına dikkat etmelisiniz. İsim seçerken kesinlikle Türkçe sese dikkat edilmelidir.

İlginç kelimelerle yaratıcı isimler oluşturun

Unutulmaz işletme adları seçerken yaratıcı adlar seçin. Seçtiğiniz adın çeşitli konulara göndermeler sağladığından emin olun. Basit bir isim yerine daha dikkat çekici ve müşterinizin işletmenizi tanımasına yardımcı olacak isimler seçin.

Kalıcılığı düşünün

Firma ismi seçerken kesinlikle dayanıklılığa dikkat etmelisiniz. İyi bir marka adı her zaman kalıcı bir isimdir. Bunun için sözlük anlamına, görsel ve işitsel değerine dikkat etmek gerekir. Verilen hizmeti anması ve yazılarında estetik olması önemlidir. Okurken uyumlu olmak da tutarlılığı etkiler.

Mitolojik isimler kullanın

Mitolojik isimler arasından firma isminizi seçebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir. Yunan ve Roma mitolojik hikayelerinde birçok efsanevi isim vardır. Farklı nesneleri, konumları veya karakterleri kolayca seçebilirsiniz.

Telif hakkı olmayan adlar seçilmelidir

İsim seçerken belki de en önemli detay telif hakkıdır. Seçtiğiniz ismin başkasının adına kayıtlı olmadığından emin olmalısınız. Daha sonra kanunla başınızı belaya sokmamak için uygun ve yasal bir isim seçmek önemlidir.

Okuyun: İnternetten Para Kazanma Fikirleri

Bir şirket adı bulmak için ne yapmalı

İş kurmayı düşünen kişiler için isimlendirme süreci çok önemlidir. Bir isim bulmak için birçok alternatifiniz var. İlk olarak, ortaklarınızla buluşabilir ve bir beyin fırtınası oturumu düzenleyebilirsiniz. Bu süreçte en yaratıcı ismi siz belirleyebilirsiniz. Şirketinizin adının iş hayatınız boyunca çok önemli olacağını bilmelisiniz. Ayrıca karizmatik firma isimlerinden birini seçerken çok dikkatli karar vermelisiniz.

Mağaza ismi önerileri gibi birçok alternatifi değerlendirmek istiyorsanız internetin olanaklarını kullanmalısınız. İnsanlar bir araya geldiklerinde ancak bu kadar çok isim bulabilirler. Bazen çok karizmatik bir isim bulma şansları oluyor ama her zaman iyi bir isim bulmakta sorun oluyor. Bunun için yapay zeka destekli bilgisayar veya mobil uygulamaları denemeniz gerekiyor.

Uygulamalar yardımı ile kısa sürede çok sayıda özgün, dayanıklı ve yaratıcı isim bulabilirsiniz. Saniyeler içinde beklentilerinizi karşılayan bir isim bulabilirsiniz. Günümüzde bu uygulamalar birçok firma isminin oluşturulmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Şirket isimleri için önerileri nerede bulabilirim?

Firma isim önerileri arasında birçok alternatifi aynı anda görmek istiyorsanız online sitelerden faydalanabilirsiniz. Son derece önemli bir avantaj da, bir kısmı yapay zeka ile oluşturulan bu sayfaların aynı anda birçok ismi sizin için sıralamada olması. İsimleri ve logoları bulmanıza yardımcı olması için bu araçları kullanmak ücretsiz ve çok kolaydır. Bir şirket adı oluşturmak için bu araçları kullanabilirsiniz:

Zyro

Bir şirket adı bulmak için kullanabileceğiniz araçlardan biri de Zyro’dur. Bu araç yardımıyla binlerce firma ismini arka arkaya listelemek mümkündür. Ayrıca bu araç ile işletmeniz için göz alıcı bir logo hazırlamanıza yardımcı olur. Site kurucu özelliği de bulunan Zyro, ücretsiz bir uygulama olduğu için oldukça popüler bir araçtır.

Shopify

Ad türetme sayfasına başka bir alternatif, Shopify’ın işletme adı arama aracıdır. Bu araç ile sektörünüzle ilgili binlerce ismi hızlıca bulabilirsiniz. En güzel şirket adlarını oluşturmak için yüksek performanslı bir araç. Bu araç yalnızca kullanılabilecek marka adlarını sunar. Aynı zamanda isim seçtikten sonra sadece bu aracın hesaplarına kayıt olarak işletmenizi açma imkanı sağlar.

com

BusinessNameGenerator.com da sizin için iyi bir alternatif olabilir. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi işletmeniz için bir isim oluşturmanızı sağlayan bir uygulamadır. Araç aynı anda birkaç kelime ile çalışır. GoDaddy’de bulduğunuz şirket adının kullanılabilir olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, en doğru adı bulmanıza yardımcı olmak için Karakter Sayısı, Kelime Sayısı ve Endüstri gibi birçok filtre sunar.

Oberlo

Oberlo marka isim arama da kullanılabilecek uygulamalar arasında. Tek bir tıklama ile yüzlerce isim arasından seçim yapabilirsiniz. Firma isim önerilerinde sizler için birçok isim sıralayabilir. Bu aracı kullanmak için markanızın ana konseptiyle ilgili bazı anahtar kelimeler girmeniz gerekir. Ardından, Ad Oluştur’a tıklayıp adları sizin için sıralamasını istemeniz gerekir. Ücretsiz ve kullanımı kolay bir araçtır.

Namelix işletme adı oluşturucu

Namelix İşletme Adı Oluşturucu, adları ararken de yararlı araçlardan biridir. Firma isimleri gibi birçok ismi kolaylıkla bulmanızı sağlar. Ayrıca çeşitli filtre seçeneklerine sahiptir. Ayrıca tercih edilen ad uzunluğu, markalama stili ve adlandırma stili gibi avantajlar da sunar.

novamym

İsim bulmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Novamym. Bu, unutulmaz bir şirket adı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Anahtar kelimeleri yazmanız yeterli. Ayrıca her isim için yüksek kaliteli logo tasarımı sunar. Ayrıca, adla tam olarak eşleşen bir .com alan adı almanıza da yardımcı olur.

novamym

SquadHelp, yapay zeka tabanlı bir şirket adı bulma aracıdır. Günümüzde birçok kişi bu program ile profesyonel bir işletme ismi bulabilmektedir. Karizmatik firma isimleri arıyorsanız bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Saniyeler içinde birçok farklı sonuç elde edebilirsiniz.

nokta o mator

Dot-o-mator aracı, marka oluşturucuların yanı sıra birçok adı görüntülemenize yardımcı olacaktır. Günümüzde en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Bu aracı kullanıyorsanız, şirket adını seçtikten sonra alan adınızı kendiniz doğrulamanız gerekir.

Karizmatik şirket isimleri listesi

Bir iş kurmayı planlıyorsanız, isim seçerken iş alanınızı göz önünde bulundurmalısınız. Karizmatik firma isimleri listesinde en çok öne çıkanlar arasında aşağıdaki isimler yer alıyor. Bu isimlerin oluşum şeklini göz önünde bulundurarak benzersiz bir isim oluşturabilirsiniz.

Şaşırtıcı Türkiye: şaşırtıcı, büyüleyici ve harika anlamına gelir.
Hızlı iletişim: Hızlı iletişim demektir. Akıcı bir isim.
Rustik: Eskiye dönüş olarak tanımlanabilir. Mobilya mağazaları için ideal bir isimdir.
Hünkar Medya: Hünkar ismi Osmanlı döneminde padişahlara verilen isimdir. Bu ismi medya iletişimi alanında kullanabilirsiniz.
Geyik: Bir hayvan ismi olsa da güzel ve otantik bir kafe için kullanılabilir.
Polen: Arıların ürünüdür. Ancak doğal ürünler satan bir kır bahçesi için ideal bir isim olabilir.
Betton: Bir inşaat şirketi için uygun olabilir.
Barok: Eski bir mimari türüdür. İnşaat firmaları veya restoranlar için uygun bir isimdir.
Yanarca: Kibrit, meşale anlamına gelen kelime.
Dönüşüm: Köklü değişim anlamına gelir.
Birçok farklı isim var. İnternetteki kelime ve isim arama araçlarını kullanarak isim türetmek mümkündür.

Teknoloji şirketi isim önerileri

Bir teknoloji şirketi kurmayı planlıyorsanız, şirket adınızı dikkatli seçmeniz gerekir. Firmanızın adının firmanın amacını yansıtması ve insanları şekillendirmesi önemlidir. Teknoloji firmaları için isimlendirme önerileri arasında pek çok alternatif bulunuyor. Bazıları anlamsız, bazıları ise anlamlı. Anlamsız isimlerden birini seçmek işletmeniz için riskli olabileceğinden tanınabilir bir isim seçebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz teknoloji firmalarının isimleri arasında Aimapp, Q Technologies, Juan Services gibi isimlerden faydalanabilirsiniz. İngilizce isimler şirket isimleri için çok popülerdir. Türkçe isimler arasından da seçim yapabilirsiniz. Marka bulmak için birçok alternatifiniz var.

Yaratıcı şirket isimleri

Bir işe başlarken, kendinizi bir isim karmaşası içinde sıkışıp kalmış bulabilirsiniz. Bu nedenle, yaratıcı işletme isimleri arasında seçim yaparken birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Firma isimleri arasından en yaratıcı ve özgün olanı seçmek gerekiyor. Bazen farklı kelimelerin bir karışımını kullanabilirsiniz. Adınız ve soyadınız marka olma şansına sahipse siz de değerlendirebilirsiniz.

Verimli mağaza isimleri veya firma isimleri arasında çok çeşitli alternatifler var. Ancak burada seçimi etkileyen en önemli faktör, içinde bulunacağınız sektördür. Kaliteyi yayan, güven veren isimler her zaman başarıyı getirir.

 

 

Mesaj Bırakabilirsiniz