Japonya’ya çalışmak için nasıl gidilir? İşçi, kuaför, vasıfsız için iş ilanları ve imkanları

Japonya’ya işçi olarak gitmek için Japonya yaşam şartlarının iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Japonya’da yaşam şartları ile uyum sağlayabileceğini düşünenler için Japonya iş imkanları ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşılabilmektedir.

Bir uzak doğu ülkesi olarak bilinen Japonya, iş imkanları bakımından ve kültürel faaliyetler bakımından oldukça önemli farklılıklar sunmaktadır. Bu farklılıklar dahilinde önemli iş imkanları da sunulduğu için belirli kriterler dahilinde çalışma izni verebilmektedir.

Japonya’ya işçi olarak gitmek için

Japonya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Japonya’ya işçi olarak gitmek, çoğunlukla nitelikli olarak çalışmakta olan kişiler için mümkün olmaktadır. Bir teknoloji devi olan ülke genelinde çok fazla teknik personel ihtiyacı olduğu için bu alan yabancı personeller ile doldurulmaktadır.

Japonya’ya işçi olarak gitmek için şu şartların sağlanması öncelikli olarak gerekli görülen adımlar arasında yer almaktadır:

 • Her sektör için minimum başlangıç seviyesinde Japonca bilinmesi gerekmektedir. Bazı sektörler içinse iyi seviyede Japonca bilgisi gerekli görülmektedir.
 • İşçi olarak çalışmak için Japonya Konsolosluğu’ndan vize alınması gerekmektedir. Vize alırken bir iş yeri ve bir dil okulunun da başvuru formu üzerine yazılması ve bu şekilde güven oluşturulması gerekmektedir.
 • Japonya vizesi almak isteyenler için yaşamın sürdürülebilirliğine yönelik belirli bir bütçenin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Zorunlu tutulmamak ile birlikte Japonya ülkesinden gelecek olan bir referans mektubu da vize işlemlerini kolaylaştırabilmektedir.

Japonya’da İş İmkanları Nelerdir?

Japonya’nın mevcut iş imkanları, farklı sektörler üzerinden değerlendirilmektedir. Japonya’da çalışmak isteyenler için yapılabilecek bazı işler şunlardır:

 • Özellikle bilişim sektöründe yazılım ve donanım bilgisi olan personeller alınabilmektedir. Bu sektörde Japonca ile birlikte İngilizce dil bilgisi de gerekli görülmektedir.
 • Biyoloji, kimya gibi fen bilimleri sahasında yetkin personeller için de Japonya iş imkanları seçenekleri oldukça geniştir.
 • Japonya laboratuvarlarında çalışmak üzere de pek çok farklı teknik bilgi sahibi personele ihtiyaç duyulmaktadır.

Japonya’da işçi alımı süreçleri çoğunlukla bilimsel ve teknik alanlarda olmaktadır. Fakat bunun yanı sıra Japonya’da üniversite öğrencisi olarak bulunanların part-time işler bulma olanakları da mevcuttur.

Japonya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Japonya’nın yaşam koşulları, pek çok kolaylık içermesinin yanı sıra pahalı bir hizmet anlayışını da beraberinde getirmektedir. Örneğin Japonya metroları ile şehirler içerisinde çok hızlı ve rahat ulaşım sağlanabilmektedir fakat ulaşım için belirlenen ücretler oldukça pahalıdır.

Genel olarak sosyal kurallara saygılı oldukları bilinen Japonların, günlük yaşamı da kolaylaştırdıkları söylenebilmektedir. Nüfus yoğunluğu fazla olmasına rağmen kaos ortamlarından ziyade düzenli bir yaşam alanı olduğu söylenebilmektedir.

Japonya’ya gidenlerin dikkat etmeleri gerektikleri en önemli husus kamusal alanda sessiz ve düzenli olmalarıdır. Örneğin toplu taşıma araçları içerisinde telefonla konuşmak ya da yemek yemek kural dışı olarak bilindiği için uyarı verilmektedir.

Japonya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Japonya ücretleri, asgari 1,108 Euro maaş üzerinden belirlenmektedir. Bu tutar minimum tutar olarak bilinmekte olup yapılan işin niteliğine ve yoğunluğuna göre daha fazla ücretler de verilebilmektedir.

Japonya’da teknik işlerde, sağlık sektöründe ya da finans sektöründe çalışanların maaşları oldukça yüksek tutarlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla bu maaşlarla çalışanlar için ülke içindeki alım gücü de yüksek olmaktadır.

Japonya genelinde en ucuz olarak bilinen sektör teknolojik ürünlerin bulunduğu sektörlerdir. Ülke genelinde önemli teknolojik girişimlerin yapılması sebebiyle bu alanda ülke ekonomisinde de iyileşmeler meydana gelmiştir.

Japonya’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

Japonya’da işçi alan firmalar, teknolojik ürünlerin üretim sürecinde veya bilimsel çalışmaların yapıldığı laboratuvar içerisinde çalıştırılmak üzere personel alımı yapmaktadırlar. Personel alımı yapan firmalar kendi geliştirdikleri sınav uygulamaları sonucunda başarılı olan personeller ile çalışmaktadırlar.

Japonya iş imkanları dahilinde yapılacak olan işler için firmaların yapmakta oldukları bazı uygulamalar şunlardır:

 • Pek çok Japon web sitesi üzerinde iş ilanları açılmakta ve buraya yapılan ön başvuru kriterlerinin sağlanması ile alım yapılmaktadır.
 • Alınacak olan işe yönelik kalifiye durumunun belirlenmesi için işe yönelik bir sınav oluşturulmakta ve sınavdan geçer not alınması beklenmektedir.
 • Yapılacak olan işe gör Japonca ya da İngilizce gibi dil yeterliliklerinin olması beklenmektedir.
 • Eğitim durumunun belgelenmesi iş başlangıç süreçlerinde gerekli olmaktadır.

Japonya’da yaşayan Türkler için Türk Teşebbüsü Kurulu, Japonya’da faaliyet göstermekte olan bir sivil toplum örgütü olarak Türk vatandaşlarının Japonya’da iş bulmalarına ön ayak olmaktadır.

Mesaj Sayısı(3)

 1. Aysel
 2. Erhan

Mesaj Bırakabilirsiniz