Kanada’ya çalışmak için nasıl gidilir? İşçi, kuaför, vasıfsız için iş ilanları ve imkanları

Kanada’ya işçi olarak gitmek için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi ve çalışma izninin göçmen müdürlüklerinden alınması gerekmektedir. Fakat bunun için Kanada tarafından belirlenen şartların da sağlanması gerekmektedir.

Kanada iş imkanları ve bu imkanlardan yararlanma şartlarına dair bilgiler yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlere sunulmaktadır. Buna ek olarak Kanada’ya işçi olarak gideceklerin çalışacağı sektörlerden yaşam zorluklarına kadar pek çok konunun bilgisine yazımız üzerinden ulaşılabilmektedir.

Kanada’ya işçi olarak gitmek için

Kanada’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya işçi olarak gitmenin yolları, öncelikle Kanada bölgesinde yapılacak olan işlerin incelenmesi ve bu işlerin başvuru süreçlerinin takip edilmesi ile mümkün olmaktadır. Buna ek olarak Kanada’da çalışma izni almak için izlenmesi gereken yollar şunlardır:

 • Göçmen müdürlüklerinin çalışma izniyle ilgili yapmış oldukları mülakatlarda, çalışma süresi ve geri dönüş konusunda netlik görmeleri gerekmektedir.
 • Çalışma süreçleri ve sonrasındaki dönüş süreci için yeterli bütçenin olduğunun belgelenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin kendi ülkelerinde herhangi bir suçtan yargılanmamış olmaları da önemli kriterler arasında yer almaktadır.
 • Kanada’da çalışmak için hangi işverene başvuru yapıldığını belgelenmesi gerekmektedir. Yetkililer tarafından işveren incelemesi de yapılmaktadır.
 • Başvuru sürecinde istenen evrakların öncesinde tamamlanmış olması ve mülakat esnasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Bu maddeler, Kanada vizesinin çalışma nedeniyle alınma süreçlerinde geçerli olan şartlardır. Çalışma izninin yanı sıra yalnızca turist vizesi almak istendiğinde ise farklı şartların uygulanması söz konusu olmaktadır.

Kanada’da İş İmkanları Nelerdir?

Kanada’nın mevcut iş olanakları, özellikle yaşlı bir nüfusunun olması nedeniyle genç nüfus üzerinden bir ihtiyaç olarak doğmuştur. Bunun yanı sıra Kanada’nın gelişmişlik düzeyi de yüksek olması nedeniyle farklı iş kollarında yeni sahalar oluşmaktadır.

Kanada iş imkanları, geniş toprak yapısı sebebiyle de oldukça geniştir. Fakat Kanada’da iş bulabilmek için öncelikle dil bilmek gerekmektedir. Aksi durumda firma yetkilileri ile iletişime geçmek problem olacağı için iş bulma konusunda da zorluklar oluşabilmektedir.

Kanada’da bulunan firmaların yabancı işçi alımı duyurularını takip edilmesiyle de iş bulmak kolay olabilmektedir. Bunun için bazı özel danışmanlık firmaları, iş talep formları üzerinden firmalarla irtibat kurabilmektedirler.

Kanada’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Kanada’nın yaşam şartları, dünya ülkelerine göre oldukça iyi seviyededir. Refah düzeyi yüksek olan ülkenin, gelir oranının da yüksek olduğu bilinmektedir. Fakat yüksek gelir oranları barındırması nedeniyle ülke genelindeki ürün fiyatlar, daha az gelişmiş ülkelerden gelen turistlere göre pahalı görünmektedir.

Kanada’nın farklı bölgelerinde hem İngilizce hem de Fransızca resmi dil olarak kullanılabilmektedir. Bu sebeple gelen turistlerin bu ki dilden birini biliyor olması Kanada’da resmi kurumlardaki süreçleri için yeterli olmaktadır.

Kanada’da göçmen olarak bulunup oturma izni alabilmek için, ülke tarafından özellikle eğitim durumu dikkate alınmaktadır. Eğitim durumunun yanı sıra bütçe ve dil bilme durumu da oturum izni için gerekli görülen kriterlerden biri olarak bilinmektedir.

Kanada’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Kanada’da ücretler, yapılan işe ve birlikte çalışılan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak Kanada’nın iyi ücretler ile işçi çalıştıran bir ülke olduğu da bilinen genel bilgiler arasında yer almaktadır.

Kanada asgari ücreti, ülkenin para birimi üzerinden 11 CAD olarak belirlenmektedir. Bu ücret saatlik olarak belirlenmiş tutar olmakla birlikte çalışma saatine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kanada’nın mevcut çalışma saatleri eyaletlere göre değişmekte olan kurallardır. Haftalık olarak belirlenen çalışma saatlerinin minimum 40 saat, maksimum 48 saat olduğu bilinmektedir.

Kanada’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

Kanada’da işçi alan firmalar, çoğunlukla genç iş gücüne ihtiyaç duyan firmalar olarak bilinmektedir. Bu firmalar, belirli dönemlerde yabancı işçi alacaklarına ilişkin bir ilan yayınlamakta ve başvuruları bu ilanlar üzerinden almaktadırlar.

Kanada’da en çok alım yapılan alanlardan birisi de mühendisliktir. İnşaat mühendisi, makine mühendisi, endüstri mühendisi gibi pek çok mühendisin Kanada ülkesi içerisindeki farklı eyaletlerde çalışma olanağı bulunmaktadır.

Kanada iş imkanları firmalar haricinde şu olanakları sunmaktadır:

 • Kanada’da şoför olarak çalışabilmek mümkündür. Hem taksi hem de tır gibi araçların kullanılması ile günlük olarak saatte ortalama 10 dolar kazanılabilmektedir.
 • Yazılım mühendisliği de Kanada’da çok talep görmekte olan mesleklerden birisi olarak önerilmektedir.
 • Kanada’da göçmenler çoğunlukla Barista olarak çalışmaktadır.

Mesaj Sayısı(10)

 1. METİN Doğan
  • Ahmet durmaz
   • Yusuf Bolakar
  • SERKAN YAVUZ
 2. Zeki artun
 3. Üzeyir tunç
 4. Aydın

Mesaj Bırakabilirsiniz