ŞOK Market maaşları, çalışan yorumları ve çalışma şartları 2023

Şok, 1995 yılında Migros tarafından kurulan marketler zinciridir. Türkiye’de oldukça popülerdir ve yaklaşık 9500 şubesi bulunur.

Şok Market’in Çalışma Şartları Nasıl?

Şok Market’in çalışma şartları şöyle sıralanabilir;

 • Çalışanların öğrenim seviyesinin en az lise olması gerekir.
 • Erkek adayların askerliğini tamamlamış ya da ertelemiş olması gerekir.
 • Çalışanlar için 35 yaşı aşmamış olma kriteri bulunur.
 • Mağaza sorumlusu olmak isteyenlerin en az 2 yıl deneyimi olması gerekir.
 • Belge yöneticisi olmak isteyenlerin üniversite mezunu ve 2 – 3 yıl deneyim sahibi olma kriteri bulunur.
 • Mesai saatleri 09:00 – 21:00 arasında olsa da esnektir ve değişiklik gösterir.
 • Gün içinde 1 saatlik mola ve haftalık 1 gün izin hakkı bulunur.
 • Çalışanların sigortaları ve ek mesai ücretleri şirket tarafından karşılanır.

Şok Maaşları Ne Kadar?

Şok maaşları şöyle sıralanabilir;

 • Kasa personeli olarak çalışmak isteyenlerin aylık ücreti 5500 ila 5800 TL oranında değişir.
 • Reyon personeli olarak çalışmak isteyenlerin aylık ücreti 5500 ila 6000 TL oranında değişir.
 • Mağaza sorumlusu yardımcısı olarak çalışmak isteyenlerin aylık ücreti 5500 ila 7250 TL oranında değişir.
 • Depo personeli olarak çalışmak isteyenlerin aylık ücreti 5500 ila 7300 TL oranında değişir.
 • Mağaza sorumlusu olarak çalışmak isteyenlerin aylık ücreti 6150 ila 7500 TL oranında değişir.

Şok Çalışan Yorumları

Şok çalışan yorumları şöyle sıralanabilir;

 • Ben satış danışmanı olarak bir süre çalıştım ve oldukça yoğun bir tempo vardı. Çalışan sayısı az ve iş çok, haliyle bir dengesizlik oluyor. Ama ortam keyifliydi ve çalışma arkadaşlarım iyiydi. Bu nedenle memnun kaldım. 3 ayda bir şok kartı veriliyordu ve çok faydası oluyordu. Prim usulü çalıştığımız için maaşımız katlanıyordu.
 • Ben satış temsilcisi olarak çalıştım ve bana göre aktüel ürünlere hemen erişmek çok faydalıydı. Mağazaya gelen her şeyi en erken siz görüyorsunuz. Çalışma süresi uzun olduğu için sık sık ek mesaiye kalabiliyorsunuz. Ek mesai ücretim ve maaşım zamanında eksiksiz olarak yatırıldı. Ayrılma nedenim iş temposuydu. Yorucu olduğundan herkesin yapabileceği bir iş değil.
 • Ben bir süre kasiyer olarak çalıştım ve çalıştığım şubeden memnundum. Yoğunluk fazla olduğu için hiç sıkılmıyorsunuz ve sürekli aktifsiniz. Bu nedenle zaman çabuk geçiyor.
 • Ben bir süre mağaza müdürü olarak çalıştım ve çok tecrübe kazandım. Market sektöründe çalışılabilecek en iyi seçeneklerden biri olduğunu söyleyebilirim. Çalışanlarla ilgili pek sorun çıkmıyordu. Kurallar sıkıydı ve çalışanların hakkı veriliyordu. Çalışma saatleri biraz uzun olduğundan maaşlar az gelebilir ama başlangıç içim ideal bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.
 • Ben bir süre kasiyer olarak çalıştım daha sonra müdür yardımcılığı da yaptım. Yükselmenize fırsat veren bir şirket olduğu için değerlendirmenizi tavsiye ederim. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda yöneticilere aktarmanız, müşterilerle laf yarışına girmemeniz ve işinizi gerektiği gibi yapmanız kısa sürede yükselmenize neden olabilir.
 • Kasiyer olarak Şok bünyesinde çalışmaya devam ediyorum ve genel olarak memnunum. Cepte Şok uygulaması dolayısıyla iş yükümüz artmıştı ama personeller arasında iş bölümü yapılınca her şey dengelenmiş oldu. İş arkadaşlarım iyi ve çalışma ortamı keyifli.
 • Ben kasiyer olarak çalıştım ve çalıştığım süre boyunca işten memnun kaldım. İş ortamının keyifli olması önemli çünkü uzun saatler çalışıyorsunuz. İş arkadaşlarınızla iyi geçinmeye ve işinizi iyi yapmaya bakın. Benim ayrılma sebebim çalışan sayısının az olması dolayısıyla çoğu işin bana kalması oldu. Prim usulü çalışınca maaşınız artıyor ve 3 ayda bir şok kart fırsatından yararlanabiliyorsunuz.

Migros perakende zincirinden ayrılarak Ülker’e geçerek hızla büyüyen ŞOK mağazası, şimdi en hızlı büyüyen zincir mağazalardan biri. ŞOK Market, BİM ve 101’den sonra en büyük market zinciri olarak yer almakta ve kurulduğu günden bu yana müşterilerine kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla sunmaktadır. Günlük yeni açtığı mağazalarında çalışacak eleman alımına devam eden firmaya başvurmak isteyen adaylar, ŞOK pazarındaki çalışma koşulları hakkında çok sayıda araştırma yapıyor. ŞOK Market çalışanlarının yorumları ve puanları sayesinde şirket hakkında fikir sahibi olan çalışanlar, başvurularını birçok farklı kanaldan mağaza yöneticilerine iletebilmektedir.

Şok Market çalışanlarının yorumları ve maaşları

Binlerce ürünü uygun fiyatlarla ŞOK marketlerinde bulabilirsiniz. Güvenilir hizmetleriyle müşterilerini memnun eden ŞOK Market’in Türkiye genelinde 7.000’den fazla mağazası bulunmaktadır. Toplamda 25.000’den fazla kişiye istihdam sağlayan şirket, yaptığı işlerle ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Murat Ülker, 2011 yılında Yıldız Holding tarafından satın alınan ŞOK Marketler’in kurucusu ve sahibidir. Ülker Grubu’nun da başkanı olan ŞOK, kurduğu ŞOK mağaza zinciri ile müşterilerine uzun vadede en profesyonel perakende hizmetini sunmak istiyor.

ŞOK Market çalışanlarından yorumlar

ŞOK Market çalışan yorumları, piyasada yeni iş başvurusunda bulunanlar için bilgi ve fikir sağlar. Türkiye genelinde binlerce kişiye istihdam sağlayan Şok Market ile ilgili yorumlar internetteki birçok farklı adresten alınabiliyor. Sürekli güncellenen yorumlar ile aylık ve yıllık olarak şirketin çalışma sistemi hakkında detaylı bilgi almak mümkündür.

ŞOK Market çalışma koşulları

ŞOK piyasasına ilişkin çalışan yorumları ve maaşları, herhangi bir işte çalışmayan veya işinden memnun olmayan kişilerin sıklıkla araştırdığı konular arasında yer alıyor. ŞOK süpermarket zincirinde çalışmayı hayal ediyorsanız, mağazada aşağıdaki çalışma koşulları sizi bekliyor:

ŞOK pazarındaki çalışma koşulları bazen esnek çalışmayı gerektiriyor.
Mağazanın dolu olduğu günlerde mağaza çalışan sayısı değiştirilecektir.
Personelin her gün 1 saat yemek ve çay molası verme hakkı vardır.
Vardiya sistemine göre her çalışan haftada bir gün tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Her gün bir çalışan dükkanda sabah açılışından akşam kapanışına kadar çalışmaktadır.
Haftada 45 saat çalışan işçiler bir gün izin hakkına sahiptir. Tatil günleri şube müdürü tarafından belirlenir.
Fazla mesai, telafi edici izin olarak işgücüne dönüştürülür.
ŞOK mağazası çalışanlarının yorumları da işleyen sistem hakkında çok önemli bilgiler veriyor. Çalışanların günlük çalışma saatlerine girdiği şubelerde vardiya defteri bulunmaktadır. Bu kitap ile fazla mesai yapan personelin saatlerini hesaplamak ve tatil olarak değerlendirmek mümkündür.

ŞOK Market Maaşları

ŞOK mağaza çalışanlarının yorumları ve maaşları üzerine yapılan araştırma, mağazanın diğer zincir mağazalara göre daha avantajlı fırsatlar ve daha yüksek maaşlar sunduğunu gösteriyor. ŞOK Market’te çalışanlar maaşlarının yanı sıra her ay belirli bir fiyattan ŞOK Market’ten alışveriş yapma hakkına sahiptir. ŞOK Market’in kendi uygulaması olan ŞOK Kartları, personele dağıtılmakta ve personele aylık %10 limit ile alışveriş yapma hakkı verilmektedir. Ayrıca şirket, ŞOK mağazası çalışanlarının yemek masraflarını da karşılıyor. Envanter sistemine de sahip olan ŞOK mağazalarında aylık ciro sınırını aşan çalışanlara maaşlarının yanı sıra ikramiye de veriliyor.

ŞOK marketin çalışma koşulları çerçevesinde personelin maaşları şu şekildedir:

Depo çalışanları: 5500 – 6500 TL
Banko ve vezne personeli: 5500 TL – 6400 TL
Yarı zamanlı çalışanlar: 3000 TL – 4250 TL
Mağaza Müdür Yardımcısı: 5500 TL – 7500 TL
Mağaza müdürü: 6000 TL – 8500 TL

Personel maaşlarının yanı sıra yol yardımı, gıda yardımı ve SSK gibi ek ödemeler de yapılmaktadır. ŞOK mağazalarında işe başlayan çalışanlara ilk 3 ay asgari ücretin üzerinde maaş verilir. 3 ayı dolduran çalışanların maaşları artıyor. Belirli periyotlarda fazla mesai yapılması durumunda çalışılan saatler şube müdürü tarafından kayıt altına alınır. Personel daha sonra eksik çalışma saatleri ile fazla çalışmayı telafi etme hakkına sahiptir. Resmi tatillerde çalışılan saatler personelin ücretinden fazla mesai olarak sayılır.

ŞOK mağazalarında çalışan personelin maaşları her ayın 5’inde banka hesaplarına otomatik olarak yatırılmaktadır. Maaş gününün hafta sonuna denk gelmesi durumunda ödemeler Cuma günü yapılacak ve personel bir şekilde taciz edilecektir. Çoğu durumda tatillerde, inisiyatife göre personelin maaşları bayram öncesi hesaplarda.

Not: Şok Market çalışanlarının maaşları, Temmuz 2022’de enflasyon oranı ve asgari ücret artışına paralel olarak artırılmıştır. Asgari ücret dışındaki bu rakamlar %100 doğru olarak kabul edilemez.

ŞOK market çalışma saatleri

Piyasadaki iyi çalışma koşulları birçok açıdan avantajlıdır. Genel olarak mağazaların çalışma saatleri hafta içi ve hafta sonu 09:00 ile 21:00 arasındadır. Bu dönemlerde hem ŞOK marketleri hem de CepteŞOK uygulaması hizmete açılmaktadır. Vardiyalı şubelerde personelin günlük çalışma süresi 8,5 saattir. Erken ve geç vardiya şeklinde gerekli düzenlemeler mağaza müdürü tarafından yapılır ve personele iletilir. Bu sayede sabah açıldığında mağazada belirli bir personel bulunurken, geri kalan personel mağaza kapandığında akşam çalışır.

Mağazalarda 1 yıllık çalışma süresini tamamlayan çalışanlara 14 adet 2 yıllık tatil hakkı verilmektedir. İzinli personelin maaşından kesinti yapılmaz. 5 yıldır şirkette olan çalışanların tatil günleri 20 güne çıkarılacak. 15 yılını doldurmuş personelin yıllık izin hakkı 26 gündür.

Okuyun: Trendyol Go Çalışan Yorumları

ŞOK Market iş başvurusu

ŞOK market çalışanlarının yorumlarını ve maaşlarını bilenler, ŞOK markete nasıl iş başvurusu yapılır sorusunu da araştırıyor. ŞOK piyasalarına yönelik işe alımların çoğu İŞKUR aracılığıyla yapılmaktadır. İŞKUR, son yıllarda birçok tedarikçi ve firma tarafından tercih edilen bir işe alım ajansıdır. Bu anlamda ŞOK marketlerin personel ihtiyacının büyük bir kısmını İŞKUR karşılamaktadır. İŞKUR’a kayıtlı iseniz size uygun olan ilanlar arasında ŞOK market iş ilanlarını görebilirsiniz. İŞKUR aracılığıyla ŞOK mağazalarında çalışmaya başlayan çalışanlar ilk aylarda maaşlarını İŞKUR aracılığıyla alırlar. Belli bir süre sonra maaş ödemesi ŞOK marketlere aktarılır ve asgari ücret üzerinden ödeme sistemine geçilir.

ŞOK mağazalarında iş başvurusunda bulunmak için mağaza çalışanları ile iletişime geçerek başvuru formunu da doldurabilirsiniz. Doldurduğunuz form şube personeline iletilecek ve formunuz değerlendirilecektir. Uygunsanız, bir görüşmeye davet edileceksiniz.

Not: Şok Market’e hızlı bir şekilde iş başvurusu yapmak için Şok Kariyer sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Mağaza yöneticilerinin rolleri ve maaşları

ŞOK marketlerinde çalışabileceğiniz birçok farklı pozisyon var. Başvuru yapabileceğiniz pozisyonlar için aranan nitelikler ve iş tanımları aşağıdaki gibidir:

 • mağaza personeli
 • Piyasa personeli pozisyonu için kriterler
 • Abitur veya teknik kolej giriş yeterliliği,
 • Motivasyonu yüksek
 • Sorumluluk almayı bilin
 • İletişim becerileri yüksek
 • Erkeklerin askerlikle ilgisi yok,
 • Mağazacılığı bir meslek olarak kabul edin

Şeklindedir. Piyasa çalışanı pozisyonunda görev yapan personel;

Şubedeki depodan sorumlu. Rafların ve ürünlerin düzenini ve temizliğini sağlar.
Ürünlerin reyonlara istenilen standartta yerleştirilmesini sağlar.
Nakit işlemlerden sorumlu.
Kampanyaları sürekli takip eder ve kampanyalı ürünler hakkında müşterileri bilgilendirir.
Müşterileri güler yüzlü hizmet ile karşılamak ve uğurlamak.

Mağaza Müdürü

Mağaza Müdürü pozisyonu için aranan nitelikler;

 • En az lise diploması veya eşdeğeri yeterlilik,
 • sorumluluk almaktan mutlu
 • iletişim becerileri yüksek,
 • Mağazacılık alanında kariyer yapmak,
 • Girişimci düşünme ve ekip yönetimi gibi alanlarda deneyim sahibi,
 • Planlı, disiplinli ve dikkatli çalışabilme
 • Tercihen 35 yaşını doldurmamış,
 • Perakende sektöründe en az 2 yıl profesyonel deneyime sahip,
 • Vardiyalı çalışmaya ve esnek çalışma saatlerine uyum
 • Bunun gibi. mağazalarda yönetici olarak çalışanlar;

Ürünlerin belirlenen standartlara göre raflara yerleştirilmesini sağlar.
Depo ve departmanlarda temizlik ve düzen sağlar.
Ürün stoklarını kontrol ederek sipariş sürecini yönetir.
İşletmenin hedeflenen orana ulaşması için çeşitli stratejiler geliştirir.
Müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için en kaliteli hizmeti sunmaktadır.
İşletme genelinde çalışan tüm personelin yönetiminden sorumludur.
Mağazada çalışan personelin motive edilmesinden sorumludur.

Bölge Müdürü

ŞOK marketten çalışan yorumları ile marketlerdeki iş tekliflerinden de haberdar olabilirsiniz. ŞOK pazarlarında bölge müdürü pozisyonuna ilişkin kriterler aşağıdaki gibidir:

 • Üniversitelerin lisans derecesini tamamlamak. (Tercihen iletişim, ekonomi veya finans gibi alanlardan mezun)
 • Satış takibi, stok yönetimi ve ekip yönetimi gibi konularda bilgi sahibi,
 • sektördeki rakipler ve şirketin ürünleri hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Organizasyon ve planlama gibi konularda ileri düzeyde becerilere sahiptirler.
 • Sonuç odaklı çalışabilme
 • Yoğun ve dinamik çalışma koşullarına ayak uydurabilen,
 • İleri düzeyde yönetim becerisine sahip olmak,
 • Erkek adayların askerlik hizmeti ile ilgisi yok
 • Aktif bir sürücü olma yeteneğine sahip olmak
 • Servis bölgesine yakın bir adreste ikamet etmek,
 • Temsil ve iletişim açısından gerekli becerilere sahip,
 • Perakende konusunda deneyim ve bilginiz var

ŞOK mağazalarında bölge müdürü olarak görev yapan personelin görev, yetki ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

Ürünün mevcudiyeti ve müşteriye sunumu, ürünün son kullanma tarihlerinin kontrolü, depo genelinde ve mağazada temizlik ve düzen gibi konularda yönetim tarafından belirlenen koşulları sağlar.
Mağazanın maliyet ve gider raporlamaları ile ilgili üst birimlere gerekli raporlamayı sağlar.
Mağazanın açılış ve kapanış işlemlerini diğer personel ile birlikte yürütür ve merkez departman ile sürekli iletişim halindedir.
Sorumluluğu altındaki mağazanın stok ürünleri, satış ve iade bilgileri gibi raporlamalar yaparak iş planı oluşturur.
Yönettiği mağazalarda satış, maliyet ve kar gibi hedeflere ulaşmak için gerekli planlamayı yapar ve sistemi koordine eder.
İşletmelerde verimliliği artırmak için çeşitli çalışmalar yürütür.
ŞOK-Market çalışanlarının yorumlarını araştıranların en çok merak ettiği konulardan biri de mağaza çalışanları ve mağaza müdürlerinin maaşları. Mağaza yöneticileri genellikle işletmedeki tüm konulardan sorumludur ve maaşları 2021 yılında 5.100 TL ile 5.500 TL arasında değişmektedir. Her personelde olduğu gibi aylık SSK, yemek, yemek yardımı ve ikramiye gibi ikramiyeler de bulunmaktadır.

Okuyun: Ev İşleri

ŞOK’ta çalışmak isteyenlere öneriler

ŞOK marketin çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra size verilecek önerileri de dikkate alarak işe başladığınız ilk günden itibaren başarılı bir çalışma hayatı sürdürebilirsiniz. Halihazırda piyasada tecrübeniz varsa bu tecrübenizi ŞOK marketlerinde kullanabilir ve kendinizi daha hızlı gösterme fırsatına sahip olabilirsiniz. ŞOK marketlerde çalışma fikriniz varsa size verilecek öneriler şu şekilde sıralanabilir;

Yoğun bir tempoya ve esnek saatlere hazırlanın.
Bilindiği gibi ŞOK zincir mağazalardan biri olduğu için çalışma saatleri ve çalışma koşulları her yerde aynı. Gerekirse esnek çalışma koşullarına ve yoğun bir çalışma temposuna uyum sağlamalısınız.

Güler yüzlü hizmet sağlayın.
Marketlerde müşterilerden en çok dikkat çeken durum, çalışanların kendilerine karşı davranışlarıdır. Müşterilerinize her zaman güler yüzlü hizmet sunarak kariyerinizde daha başarılı adımlar atabilirsiniz.

Kendine güven.
Kendinize olan güveniniz her şeyden önemlidir. Yapabileceğinize inanıyorsanız ve size verilen her görevde elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanırsanız, her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz.

Sabırlı ol.
Her iş başlangıçta zordur. Piyasanın hızına ve yoğunluğuna şaşırsanız bile bu zorlu süreci sabırla atlatabilir ve kısa sürede piyasanın en çok aranan şahsiyetlerinden biri olabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz