Av Malzemeleri Dükkanı Açmak! Gerekli Belgeler Nelerdir? 2023 Maliyeti Ne Kadar?

Satılan ürünleri değerlendirirken av malzemeleri mağazası açmanın büyük bir özen gerektirdiği açıktır. Bunun için öncelikle sermaye bulunması ve ne yapacağınızı not etmeniz gerekiyor. Av malzemeleri dükkanı açmak için yapmanız gerekenleri listesini kendiniz hazırlamalısınız. Açmak istediğiniz ilçe belediyesinden gerekli izinler için başvurmanız gerekecektir. Onay işlemleri hakkında en kısa zamanda araştırma yapmaya başlamalısınız.

Satıştaki ürünlerin çoğu ateşli silahlardır, bu nedenle aynı anda av ve ekipmanlarını beraber satmak için izin almanız gerekir. Dükkanın sahibi sizseniz, sahiplik belgesinin aslını veya onaylı suretini ilgili makamlara vermeniz gerekecektir. Konut sakinleri kira sözleşmesi ile başvurabilirler. İmar planı ve dolayısıyla açmak istediğiniz mağazanın ruhsatı “işyeri” sayılmalıdır.

Av Malzemeleri

Aksi takdirde ev ofis tarzınızda veya evinizdeki herhangi bir odada satış yapamazsınız. İyi bir iş planı oluşturmak, destek almanıza ve mağazanızın açılışını hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Bir iş planının nasıl oluşturulacağı konusunda net bir fikriniz yoksa internet üzerinden bir anket yapabilirsiniz.

İş modelinizi oluşturmak için hazır şablonları da kullanabilirsiniz. Ayrıca proje yöneticinizden veya muhasebecinizden konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Maliyeti açacağınız dükkanın konumuna ve büyüklüğüne göre değişecektir.

Av Malzemeleri Satılan Dükkanların Maliyeti Ne Kadar?

Av malzemesi dükkanı açmak! Bunun için mağazanızın maliyeti, bina yapısı, bulunduğu yere ve sattığınız malzemeler ile silah çeşitliliğine göre değişebilir. Örneğin, sadece ateşli silahlarınız mı var? Yoksa başka bir olta mı olacak? Belki de av kıyafetlerini ve diğer gerekli malzemeleri temin edeceksiniz. Tüm bunları tek bir iş yerinde yapabilirsiniz. Bu endüstri çok çeşitli ürünleri barındıran bir sektördür.

Dolayısıyla gelirin de aynı oranda değişebileceği söylenebilir. Ancak, stokta ne kadar çok ürün varsa, kitleniz o kadar büyük olur. Dolayısıyla satışlara yansıyan kar marjı da büyük ölçüde şekilleniyor. Mağazamızda ne kadar ürün ve ne çeşit ürün barındırmak istemeniz ile doğru orantılı olarak maliyetinizin skalasi geniş olacaktır. Kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz.

Böylece av malzemeleri mağazanızı kolayca açıp satışa başlayabilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak yeterli bütçeniz yoksa banka kredisi programına başvurabilirsiniz. Yüksek getiri oranı göz önüne alındığında, gerekli sermayenin çok yüksek olmadığını düşünebilirsiniz.

Av Malzemeleri 1

Av Malzemeleri Dükkanında Ne Satılıyor?

Bu anlamda ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bunlar tamamen bölgenizin konumuna ve avlanma alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterebilir. Tabii ki, bir sahil kasabasındayken en yaygın kullanılan ekipman, olta takımıdır. Ancak, ormanlık bir alandaysanız, sizden ateşli silahlar, fişekler, el bombaları ve diğer eşyalar istenecektir.

Ancak hem su kaynaklarına hem de ormanlara sahip bir durumda olabilirsiniz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, envanterinize hangi ürünleri dahil edeceğinize karar verebilirsiniz. Av malzemelerine ilgi özellikle büyük şehirlerde daha fazladır.

Av Malzemesi Dükkanlarının Özellikleri Nelerdir?

Bu konuda araştırma yapanların bilmesi gerekenler. Açacağınız dükkanda olması gereken malzemeleri sıralamak gerekirse; Olta, şamandıra ve kurşun, sahte balıklar, plastik solucanlar, İlk yardım kiti, bıçak, ateşli silahlar (pompalı tüfekler, keskin nişancı tüfekleri, tabancalar), ateşli silah mermileri ve fişekleri, patlayıcı silah, avcılık için gerekli koruyucu giysi ve kamuflaj giysisi. Bu türler ve daha fazla öğe ekleyebilirsiniz. İyi bir pazar analizinden sonra hangi ürünleri sunacağınıza karar verebilirsiniz.

Av Malzemeleri dukkani

Av Malzemeleri Satılan Dükkanların Hakkında İp Uçları Var mı?

Bir iş yerinin varlığını sürdürebilmesi ve sektörel bir yaşam içine girebilmesi için sürekli ve finansal kaynak gereklidir. Peki, avcılık işinde bu nasıl mümkün olabilir? Bu konudaki bazı önemli noktalara değiniliyor. Av malzemesi dükkanı açmak! İsteyenlerin dikkat edeceği bazı noktalar vardır.

Satmak istediğiniz ürünü bilmeniz gerekir. Avcılık ekipmanı söz konusu olduğunda, alıcıların deneyim ve bilgiye sahip olmaları muhtemeldir. Bu nedenle, sık sorulan tüm soruları cevaplayabilmelisiniz. Benzer şekilde, ürününüz hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak, müşterilerinizin sizi seçme olasılığını artırır.  Envanterinize eklemek için silahları, teçhizatı ve diğer ürünleri nereden alabilirim?

Bu anlamda tedarikçiler çok önemlidir. Kaliteli ürünleri, maliyet bütçelerini ve özel promosyonları değerlendirmeniz gerekiyor. Bu, kişisel ilgi alanlarınızı artırmanın bir yoludur. Aynı zamanda bu, sunduğunuz uzun ömürlü, kaliteli ürünlerle mümkündür.

Mağazanız İyi Konum da Olması Önemli mi?

Bunun için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da mağazanızın iyi bir konumda olmasıdır. Özellikle av sahasına yakın bir bölgedeyseniz satışlarınızı artırabilirsiniz. Aynı şekilde her zaman ilgi odağı olacaksınız ve insanların gönlünde yer edineceksiniz. Bu, markanızın ve bilinirliğinizi artırmanın iyi bir yoludur.

 

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız farklı bir alanda faaliyet gösteren bir işletme türü seçebilirsiniz. Bir av malzemeleri mağazası açmak birçok yönden karlı bir iş olabilir. Ancak bu alanda çalışmanın stresli olduğu bilinmelidir. Avcılık sektörü çok geniş bir alana yayılmıştır. Bu nedenle herhangi bir av aleti satmadan önce ne tür bir av aleti olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca şirketiniz için iyi bir iş planı oluşturmalısınız. Kısa sürede müşteri kazanmak zor olabilir. Ama 6 ay idare edecek paranız varsa bu süreçte bir an önce kar etmeye başlayabilirsiniz.

Bir av malzemeleri mağazasının açılması

 

Av malzemeleri işine başlamak için öncelikle iş yerinizde ne tür hizmetler vermek istediğinize karar vermelisiniz. Hangi ürünlerin satışa sunulduğunu da bilmelisiniz. Ateşli silahlardan av kıyafetlerine kadar birçok ürün seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda tek markalı bir ürün yerine birden fazla farklı markayı satmak, müşteri kitlenizi genişletmenizi sağlayan bir unsurdur.

İşletmenizi açtığınızda reklam ve satış promosyonlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Av malzemeleri alanı genellikle belirli bir segmente hitap eder ve o segmente ulaşmak için reklamınızın güçlü olması gerekir. Bu süreçte gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Not: Av malzemeleri dükkanı açmaktan başka fikirler için 112 İş Yeri Açma Fikirleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bir av malzemeleri mağazasının açılması

Bir av ekipmanı işletmesi açmak için ayrıntılı bir iş planı hazırlamanız gerekir. Bu süreçte kesinlikle ihtiyacınız olan şeyler:

senin tohum sermayen
Detaylı iş planınız
Uygun büyüklükte bir iş istasyonu
Satılık gerekli ekipman
Tedarikçiler
Deneyimli personel
Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, işinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden emin olmanız gerekir. İşe başladığınızda, satacağınız ürünler hakkında detaylı bilgi almanız önemlidir. Bu ürünlerin nasıl ve hangi av sahasında kullanıldığına dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca gerekli tüm lisansları ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca banka kredisi ile sermayenizi artırmak mı yoksa çeşitli devlet teşviklerinden yararlanmak mı istediğinize önceden karar vermelisiniz.

 

Bir av işletmesi açmanın maliyeti

Av malzemeleri mağazası açmanın maliyeti önceden hesaplanması gereken bir detaydır. Harcamalarınızın ne olacağını bilmiyorsanız, yatırım getirisi elde etmenin ne kadar süreceğini hesaplayamazsınız. Bu nedenle maliyetleri hesaplarken en iyi tedarikçileri bulmaya çalışmalısınız. Bu süreçte maliyetlerinizi etkileyen en önemli faktör ürününüzü sattığınız alandır. İçinde patlayıcı ve ateşli silah bulunan bir işyeri açmayı düşünüyorsanız maliyeti çok daha yüksek olacaktır.

Aynı zamanda patlayıcı silah satışı ruhsatı alabilmek için bazı evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Tüm işletme giderlerinde olduğu gibi, bir av malzemeleri mağazası açmanın belirli maliyetleri vardır. Bu süreçte tamamı finanse edilen bir iş için 50.000 ile 100.000 TL arasında bir sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. İş yerinizde bazı ürünleri depolamak için yeterli alana sahip olmalısınız. İnsanlar mağazanıza geldiklerinde, aradıkları avcılıkla ilgili malzemeleri kolayca bulabilmelidirler.

Mağazanın kiralanması, işe alınacak personel sayısı, satılacak malzemeler, tezgah ve lotlar, kasa ve dekoratif ürünler maliyetlerinizi etkileyen faktörlerdir. Satış sırasında müşterilerinize farklı seçenekler sunmak, süreçte karlılığı etkileyen faktörler arasındadır. Bunun için daha iyi araştırma yapmanız ve aynı zamanda tedarikçilerinizi belirlemeniz gerekir. Bir şirketin maliyetlerini ne kadar azaltabilirseniz, ondan o kadar fazla yararlanabilirsiniz.

Avcılık dükkanını kazanmak

Kendi şirketinizin patronu olmak istiyorsanız, kazanma oranını hesaplayarak bir şirket açmanız gerekir. İş planına dahil ettiğiniz her bir maliyet kalemini ayrıntılı olarak tanımlamalı ve bundan ne kadar kar edeceğinizi bilmelisiniz. Avcılık pahalı bir spordur ve bu alanda birçok kişi farklı malzemeler alarak hobilerini geliştirmeye çalışmaktadır. Ayrıca av malzemeleri mağazalarının kazançları da müşteri sayısına bağlı olarak artmaktadır.

Kâr tutarının yüksek olması için ürün çeşitliliğinin yüksek olması gerekir. Yoğun bir yerde veya AVM’de iş yeri açarsanız kısa sürede sermayenizi yükseltebilir ve aylık 10.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar kar edebilirsiniz. Bununla birlikte, belirli av sektörleri için küçük bir işletme açmak, karlılığınızı da azaltır.

 

Av bayileri için açılış maliyetleri

Avcılığa merakınız varsa ve bu alanda kullanılan malzemeleri biliyorsanız avcılık bayiliği açabilirsiniz. Ancak bu alanda av bayiliği açmanın maliyetini ve kârını öğrenmeniz gerekir. Çünkü bir av köşkünün açılması beklenenden çok daha yüksek maliyetlere neden olabilir. Balık malzemeleri bu alanda en çok satan malzeme türleri arasındadır. Olta, misina, balık kurşunu, olta yemi ve daha birçok malzemeyi satarak yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Bu süreçte finansmanınız 70.000 ile 100.000 TL arasında değişebilir. Ancak, şirketin büyüklüğü özellikle dikkat çekicidir. İyi bir iş planı, maliyetlerinizi azaltmak için son derece önemlidir. Mağaza kirası, bir av ticareti açarken en etkili faktörlerden biridir.

 

Av bayisinin karı ve geliri

Avcılık bayi gelirleri ve getirileri çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Öncelikle ürün çeşitliliği büyük önem taşımaktadır. Ayrıca işletmenizde ürün kalitesi ve sattığınız marka da belirleyici faktörler arasındadır. Müşterilerin ilgisini çekmek için ürünler hakkında samimiyet ve detaylı bilgi son derece önemlidir. Bir av köşkü açmaya karar verdiyseniz, bu alanda belirli belgeler hazırlamanız gerekir. Normal bir iş yeri açmaktan daha karmaşık bir süreçle karşılaşabilirsiniz.

İşletmenizdeki ürünleri pazarlama yeteneğiniz de kazancınızı etkiler. Standartlarınızı yüksek tutarsanız işletmenizi geniş ve son derece ferah bir yer olarak açabilirsiniz. Ateşli silahlardan balık malzemelerine kadar geniş bir ürün yelpazesini depolamak size bir kazanç getiremez. Bunu yaparken deneyimli kişilerin görüşlerine gereken ağırlığı vermelisiniz.

 

Av malzemeleri mağazası açmak isteyenlere öneriler

Av ekipmanı işletmesi açmayı planlıyorsanız, önceden bir işletme planlamak büyük önem taşımaktadır. Plansız bir işe başlamak, okyanuslarda bir yolcu gemisi gibi gezinmeye benzer. Bu nedenle av malzemeleri dükkanı açmak isteyenlere öneri olarak şu bilgiler verilebilir:

İşletmenizi açmaya karar verdiğiniz andan itibaren sektöre özel gelişmeleri yakından takip ettiğinizden emin olun.
Bu alandaki en profesyonel ve uygun fiyatlı sağlayıcıları belirlemelisiniz.
Hangi av sporu alanında ekipman satacağınıza karar vermelisiniz.
Bir av bayii açarken malzeme çeşitliliği büyük önem taşımaktadır.
Birden fazla av sporu için işletme açarsanız daha karlı olabilirsiniz.
Şirketinizde deneyimli çalışanlarınız varsa satışlarınız daha düzenli hale gelecektir.
Reklam ve pazarlama çalışmalarına gereken önemi vermelisiniz.
Modern bir mağaza dekorasyonu oluşturduğunuzda müşterilerinizin aklında kalırsınız.
Tüm bu önerileri dikkate almak, işinizi profesyonel düzeyde açabilmeniz için büyük önem taşımaktadır. Hem yüksek karlılık hem de iş sürekliliği açısından titiz aksiyon alınması gerekiyor. İş tecrübeniz yoksa konuyla ilgili kurslar alabilir ve devlet teşvikleri olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz