Spor Salonu Açmak! 2023 Maliyeti Ne Kadar Gereken Belgeler Ve Şartlar

Spor salonu açmak istiyor ve bu konu ile ilgili ayrıntıları araştırıyorsanız yazımızı ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz. Spor salonu açmak isteyenlerin yapması gerekenler, maliyetler ve tüm diğer ayrıntılar yazımızda sizler için hazırlanmıştır.

Genç veya yaşlı birçok kişi spor ile alakalıdır. Bu sebeple günümüze spor salonları artık iyi bir şekilde çalışmaktadır. Spor salonlarının iyi bir konumda olması durumunda oldukça ciddi kazançlar sağladığı bilinmektedir.

Bu sebep de yeni bir işletme açmak isteyenler ve spor ile alakası bulunanlar spor salonu açma noktasında araştırmalar yapmaktadır. Yazımızda sizler için spor salonu açmanız ile ilgili tüm ayrıntılı bilgiler verilecektir.

Spor Salonu acmak

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Spor salonu açmak için öncelikle resmi izinlerin alınması gerekmektedir. Spor salonu açmak için gerekli belgeler nelerdir? Sorusu bu sebeple sorulmaktadır. Salon için hazırlamanız gereken belgeler;

 • Açmak istediğiniz salonunun adını, adresini ve spor dallarını belirten dilekçe,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgâh belgesi,
 • v-Vesikalık fotoğraf üç (3) adet
 • Spor dallarının eğiticileri ile yapılmış bulunan anlaşma ile ilgili olarak federasyon veya il müdürlüğünden onaylanmış bir örneği,
 • Odalardan alınmış kayıt belgesi
 • Tesisin, mimar onaylı olduğunu gösteren ve ayrıca 1/100 ölçekli planı
 • İşyeri açma izin belgesi, itfaiye raporu.
 • İl sağlık müdürlüğü raporu,
 • Vergi levhası,
 • Kontratın fotokopisi veya tapu fotokopisi,
 • Doktor, sağlık çalışanı sözleşmesi

Mutlak suretle bulunması gereken evraklar arasındadır. Bu evrakların tam ve eksiksiz olması durumunda yasal olarak izin alabilirsiniz. Eksik olması halinde yasal olarak izin verilmesi tarafınıza mümkün olmayacaktır.

Spor Salonu maliyeti 2022

Spor Salonu Açma Maliyeti 2022 İçin Ne Kadar?

Spor salonu açma maliyeti 2022 için ne kadar? Sorusunun da yanıtının verilmesi gerekmektedir. Kapsamlı bir şekilde bir salon açmak size ortalama olarak ne kadar bir maliyet çıkarır bu önemlidir.

Tüm açılacak olan spor salonlarının maliyeti birbiriyle eşit değildir. Çünkü her bir spor salonunun kapsamı ve konumu farklıdır. Tercih edeceğiniz konum ve içerik ile alakalı olarak yapacağız masraf değişmektedir. Ortalama olarak 2021 yılı içerisinde bir spor salonu açmanın maliyeti için yaklaşık 700 bin TL sermaye gerektiği belirtilmektedir.

Bu belirtilen tutar 1000 metrekarelik bir dükkan için oluşturulmuştur. Daha küçük veya daha büyük bir kapsam düşünmeniz halinde bu miktar değişecektir. Ayrıca 2022 yılı için bu durum daha fazla farklılıklar içermektedir. 2022 yılında maliyetleri daha yüksek olmasından dolayı bu miktar 1 milyon TL’ye kadar çıkmıştır.

Spor Salonu nasil acilir

Spor Salonu Ne Kadar Para Kazandırır?

Açmayı düşündüğünüz spor salonunun size ne kadar kazandıracağı da oldukça önemlidir. Bu nedenle de spor salonu ne kadar para kazandırır? Sorusunun yanıt bulması gerekmektedir. Birçok kişi bu bilgi ışığında salon açmaya kesin karar verecektir.

2022 koşullarında aylık olarak bir üyenin ödeme yapmış olduğu tutar 400 TL olarak belirlenmiştir. Bir spor salonunun ortalama olarak 300 aktif üyesinin bulunması beklenmektedir. 1000 metrekarelik bir dükkanımızın bulunması durumunda aynı anda 50 kişiye hizmet verebilirsiniz.

Bu durumda aylık olarak farklı günlerde sizin müşteriniz olan kişiler 300’ü bulması halinde yaklaşık olarak 120.000 TL gibi bir kazanç elde edersiniz.

Bu pozisyonda ciddi bir kazanç sağlarsınız. Yaklaşık olarak 70 bin TL net kârı bulunduğu bu noktada bilinmekte olan bir işletme tarzı olarak bilinmektedir. Çok fazla masrafının bulunmamasından dolayı önemli bir kısmı kar olarak kalmaktadır.

Dükkanın aylık olarak masrafları genel olarak antrenör masrafı ve içerisinde bulunmuş olduğunuz dükkanın kira masraflıdır. Bunun dışındaki diğer masraflar çok önemsenmeyecek derecedeki masraflar olarak kabul edilmektedir. Ortalama olarak her dükkanın;

 • Antrenör maaşları
 • Dükkan kirası
 • Elektrik masrafları
 • Su masrafı
 • Vergi

Dışında farklı bir gideri bulunmamaktadır. Bu nedenle son derece karlı bir işletme tarzı olarak yoğun bir şekilde araştırılmaktadır.

Spor Salonu gerekli belgeler 2022

Spor Salonu Aletleri Fiyatları Nelerdir?

Spor salonu açmak için en kuvvetli masrafınız aletlerin alım aşamasında olmaktadır. Spor salonu için gerekli olan aletlerin ortalama fiyatları ise şu şekildedir;

 • Koşu Bandi 12 Bin Tl
 • Di̇key Bi̇si̇klet 5 Bin Tl
 • Eli̇pti̇k Bi̇si̇klet 10 Bin Tl
 • Yatay Bi̇si̇klet 8 Bin Tl
 • Chest Press 7,5 Bin Tl
 • Serbest Gögüs Maki̇nesi̇ 9 Bin Tl
 • Serbest Incline Chest 8,5 Bin Tl
 • Shoulder Press 9 Bin Tl
 • Lateral Raise 11 Bin Tl
 • Pec Dech Upper Back 10 Bin Tl
 • Lat Pull 9 Bin Tl
 • Low Row 9 Bin Tl
 • Serbest Row Makinesi 11 Bin Tl
 • Serbest Row 6 Bin Tl
 • Serbest Genis Gogus 9 Bin Tl
 • Dörtlü İstasyon 7 Bin Tl
 • Leg Extension 7 Bin Tl
 • Prone Leg Curl 7 Bin Tl
 • 45 Degree Leg Press 10 Bin Tl
 • Hack Squad 10 Bin Tl
 • Leg Abductor 8 Bin Tl
 • Smith Machine 10 Bin

 

Spor salonları, insanların farklı zaman dilimlerinde ziyaret ettikleri yerlerden biridir. Bazıları kilo veriyor olabilir, bazıları ise spor salonlarına ve daha sağlıklı bir yaşam için sık sık ziyaret ediyor. Spor salonu açmak insanlara bu konuda çok yüksek gelir getirebilecek iş fırsatları arasında yer alıyor. Ancak spor salonu açmak için teknik detayları bilmek çok önemlidir. Bir spor salonuna sahip olmak için yeterli sermayeye sahip olmanız gerekir. Spor salonu açmanın maliyeti konusunda iyi bir iş planı yapmalı ve bu plana göre işe başlamalısınız. İnsanlar için oldukça önemli olan spor salonunun aylık geliri, açacağınız spor salonunun büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Spor salonunun açılması

Spor salonunun açılması

Spor salonu açmayı düşünürken doğru yeri seçmek en önemli kriterlerden biridir. Sporla ilgilenen insanların olduğu bir ortamda spor salonu açmak size hem müşteri hem de yüksek gelir getiren önemli bir faktördür. İş kurmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri yaş faktörüdür. Hangi yaş grubuna hizmet edeceğinizi önceden planlamalısınız.

İşletmenizi bağımsız olarak, yalnızca özel olarak veya bir bayi hizmetleri şirketi altında açabilirsiniz. Bu nedenle spor salonuna nasıl başlayacağınız konusunda çok iyi araştırma yapmanız ve hangi yöntemin size daha çok kazandıracağını bilmeniz gerekir. Aynı zamanda spor salonu sektöründe çok rekabetçi bir ortam olduğunu önceden bilmelisiniz.

Not: Spor salonu açmaktan başka fikirler için 112 İş Fikri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Spor salonunun açılması

İnsanların daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ziyaret ettiği spor salonları, sağlıklı yaşam merkezleri pek çok kişiye hizmet vermektedir. Aynı zamanda farklı saatlerde hizmet verilmesi bu salonlarda esnek çalışma saatleri gerektiriyor. Fitness, zumba, pilates gibi hizmetlerin yanı sıra hemen hemen tüm spor ekipmanlarının bulunduğu sağlık merkezleridir. Bu mekanlarda evde tek başına mümkün olmayan spor yapabilme avantajı daha kolay sağlanır.

Spor salonu açmak göründüğü kadar kolay bir süreç değildir. Malzemelerin temini ve mekanın oluşturulması kadar gerekli izinlerin alınması da önemlidir. Bu iş alanında çalışmayı planlıyorsanız öncelikle tüm prosedürleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Müşterilerimizin memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için geniş ölçekte hizmet vermeli ve insanların aldıkları hizmetten memnun kalmalarını sağlamalısınız. Ayrıca spor salonunda bulunması gereken tüm ekipmanlar zamanında sağlanmalı ve müşterilerinize bu ekipmanlarla egzersiz yapma fırsatı verilmelidir.

Spor salonu açma maliyeti

Spor salonu açmak istiyorsanız öncelikle maliyetler açısından çok iyi plan yapmalısınız. Maliyetlerin yanlış hesaplanması, bu işin çoğunu kaybedeceğiniz anlamına gelebilir.

Hangi malzemeleri en kolay ve ucuza nereden temin edebileceğinizi bilmelisiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken konulardan biri de açacağınız salonun konumunun son derece önemli olmasıdır. Çok büyük ve lüks bir salon inşa ederseniz, tüm spor ekipmanlarından daha fazlasını satın almanız gerekir.

Ancak küçük ve dar bir alan atarsanız, koşu bandı veya kondisyon bisikleti gibi birkaç araca sahip olmanız yeterlidir. Bir spor salonu açmak için kapasitesini önceden belirlemeniz gerekir. Yani 3 farklı seçeneğiniz var. 1000 metrekarelik kapalı ve açık spor salonu açıyorsanız masraflarınız çok yüksek olabilir.

Ancak, kapalı ve açık alanları olan 500 metrekarelik bir spor salonu veya sadece 500 metrekarelik bir kapalı spor salonu açabilirsiniz. Spor salonu açmak için ayırmanız gereken ortalama sermaye tutarı 500.000 TL civarındadır. Ancak 500 metrekare açık ve kapalı alana sahip bir yer açmayı planlıyorsanız 300.000 TL sermaye bile yeterlidir. Ancak açacağımız yer sadece 500 metrekare kapalı alan olacaksa 100.000 TL ile yapabilirsiniz.

 

Spor salonundan aylık gelir

Aylık spor salonu geliri, açacağınız spor salonunun büyüklüğüne bağlıdır. İnsanlar genellikle aylık spor salonu üyelikleri alırlar. Bazen 1 ay, bazen 3 ay süreyle salonunuzun müşterisi olmayı planlıyorlar. Fitness stüdyolarında yapılan sporların aylık maliyetleri 70 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Ancak çok lüks bir salon açıyorsanız aylık üyelik ücreti biraz daha yüksek olacaktır.

Tam olarak kurduğunuz spor salonunun büyüklüğü gelir durumunu belirler. Üyelerinizden aldığınız katkı payları da aylık kazandığınız miktarı belirler. Bir ayda ne kadar çok kişiye hizmet verirseniz, o kadar çok kazanırsınız. Yeni açılan salonlarda genellikle ilk 6 ayda yüksek gelir elde etmekte zorlanıyorsunuz.

Ancak bu işlemle bile yine de 3000 TL’lik bir miktar kazanabilirsiniz. Ancak bir yıl dayanabilmek ve müşterilerinizi elinizde tutabilmek son derece önemlidir. Ancak müşterileriniz bu dönemde oturursa aylık 10.000 TL ile 15.000 TL arasında kazanç elde etmeniz mümkün. Ancak lüks ve büyük bir salon açarsanız aylık geliriniz 20.000 ile 25.000 lira arasında değişebilir.

Spor salonu açmak için gerekli belgeler

Bir spor salonu açmak için her detayı önceden planlamanız gerekir. Bu süreçte ne tür belgeler hazırlamanız gerektiğini tam olarak bilmeniz son derece önemlidir. Spor salonu açmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Spor salonunun uzun adını ve diğer tüm bilgileri içeren bir dilekçe hazırlamalısınız.
 • Şirket kurucusunun kimlik fotokopisi
 • İkamet belgesi
 • Kurucunun sabıka kaydı ve açık adresi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf fotokopisi ve vergi dekontu
 • Kira sözleşmesinin kopyası
 • Fitness merkezi için görevlendirilen doktor veya kliniğin adresi ve iş sözleşmesi
 • İş yeri için mimar onaylı vaziyet planı
 • Devlet Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nden almanız gereken 2 derecelik antrenörlük belgesi

Bu belgeler spor salonu açmak isteyenler tarafından hazırlanmalı ve ayrıca kuruluş izin belgesi ve itfaiye raporuna bir dosya eklenmelidir. Tesisinizde çalışan başka çalışanlarınız varsa bunların 1 yıllık sözleşmelerini kayıtlarınıza eklemelisiniz.

 

Spor salonu KOSGEB desteği

Spor salonu KOSGEB finansmanı son yıllarda yeniden düzenlenen konulardan biridir. Desteklenen sektörler arasında birçok spor sektörü yer almaktadır. Futboldan patene, golfe kadar birçok saha ve salon sporu devlet tarafından desteklenmektedir. Bu süreçte açtığınız spor salonunun NACE kod listesinde yer alması son derece önemlidir. Bu Kurallar kapsamında bir salon açmayı planlıyorsanız KOSGEB’in size sunacağı desteği değerlendirebilir ve işletmenizi daha kolay açabilirsiniz.

 

Fitness merkezi perakendecisi sunan şirketler

Fitness center dağıtımını sunan firmalar arasında birçok önemli firma sayılabilir. Bayilik tarzında bir salon açmayı planlıyorsanız aşağıdaki firmalardan bayi temsilciliği alarak kendi işinizi daha kolay kurabilirsiniz:

 • turuncu spor
 • Zipfit Türkiye
 • Leyla uygun
 • Kilo kaybı için PT kulübü
 • Firbull Atletik Bayan
 • Anadolu Go Kulübü
 • Yeni uyum kulübü

Bayilik alabileceğiniz firmalardır. Bu şirketlerin ticaret koşulları birbirinden farklı olsa da sizden talep ettikleri sermaye miktarı da farklıdır. Bir franchise aracılığıyla bir spor salonu açmak sizin için son derece karlı olabilir.

Spor salonu nasıl açılır yazımızda sizler için gerekli tüm bilgileri bir araya getirdik. Daha detaylı bilgi için yorum kısmından bize yazabilir ve destek olmak için yazımızı paylaşabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz