Ayda 500 TL Borsa Yatırımı Yaparak Servet Sahibi Olmak

Hepimiz aylık maaşlarımızı aldığımız gün harcamaya başlıyoruz ve ihtiyacımızın olup olmadığını sorgulamadan tüm isteklerimizi alıyoruz. Bu durumun neticesinde elimizde ay sonunda hiç para kalmıyor ve hatta bir çok kişi sağdan soldan borç alarak yaşamaya devam ediyor. Gelen maaşın tamamını harcayan kişiler senelerce çalışmalarına rağmen hiç birikim sağlayamaz ve bir gün işleri kötüye gittiğinde zor durumlara düşebilir. Bu işin bir de emeklilik yaşamı boyutu var o noktaya hiç girmeyelim isterseniz. Ancak bu durumu sonlandırmak da sizlerin elinde. Maaşınızdan 500 TL ayırarak borsaya yapacağınız yatırım ilerde sizi bir servet sahibi yapabilir. Bu cümle oldukça dikkat çekici biliyoruz. Belki servet sahibi olmazsınız ancak çok iyi bir birikim sağlamış olursunuz. Gelin şimdi ayda 500 TL borsa yatırımı aparak servet sahibi olmak konumuza geçelim ve detayları öğrenelim. Bu yazı sonunda artık borsa hakkında ufak bilgileriniz olacak ve yatırım yapmak isteyeceksiniz.

Ayda 500 TL Borsa Yatırımı Yaparak Servet Sahibi Olmak

ayda 500 tl borsa yatırımı yaparak servet sahibi olmak

Her ay maaşınızdan düzenli olarak ayırıp borsaya yatırım yaparak yüksek birikim hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Örneğin 3000 TL maaş alan bir kişi her ay maaşını aldığı gün 500 TL kadar bir rakamı borsaya yatırmalı. Borsa da sadece tek bir hisse senedinden alım yapılmamalı ve bir kaç şirketin hisse senedi arasında 500 TL pay edilmeli. Bu şekilde hem yatırımınızı birden çok şirkette değerlendirmiş, hem de riskleri daha aza indirgemiş olacaksınız.

Borsada Yatırım Yaparken Hangi Şirketler Tercih Edilmeli

Borsa yatırımı yaparken alım yapılacak şirketler iyi analiz edilmeli, bilançoları, karlılığı ve mevcut iş hacmi göz önünde bulundurulmalı. Borsada en iyi performansı gösteren şirketler genellikle döviz kazancı olan fakat yurtiçinde TL harcayan şirketlerdir. Bu tür şirketler döviz kuru dalgalanmalarından en az etkilenen şirketlerdir. Ayrıca BİST’de faaliyet gösteren (Borsa İstanbul) şirketlerden BİST 30 endeksinde yer alan şirketlere öncelik vermelisiniz. BİST 30 endeksinde olan şirketler kaliteli şirketlerdir. Bu şirketlere düzenli olarak yapacağınız yatırımlar sizlere oldukça yüksek karlar getirecebilecektir.

Gelin şimdi o şirketlerden bazılarını tanıtalım ve ufak açıklamalar ekleyelim;

TUPRS: Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş’nin (TÜPRAŞ) BİST kodudur. Borsa İstanbul’un en istikrarlı hisse senetlerinden birisi olan TÜPRAŞ ülkemizde petrol konusunda faaliyet gösteren bir şirkettir. 1983 yılında kurulan Tüpraş Koç Holding bünyesinde barınmaktadır. Son 5 yıl içerisinde yatırımcılarına büyük kar sağlayan şirket her sene hissedarlarına dağıttıkları “Temettü” geliri ile de büyük kazançlar verdi.

THYAO: Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’nın BİST kodudur. THY ülkemizde havacılık alanında faaliyet gösterir ve Türkiye’nin en prestijli şirketlerinden birisidir. Şirketin hisse değerleri 2016 yılında düşüş göstermiş olsa da son 1 yıldır şirket hissedarlarının yüzünü güldürüyor.

BIMAS: Birleşik Mağazalar A.Ş yada bilinen ismi ile BİM alışveriş merkezlerinin BİST kodudur. “Toptan fiyatına perakende satış” mottosu ile çalışan BİM mağazaları gıda sektöründe hem kendi adına ürettirdiği ürünleri, hem de dışarıdan aldığı ürünleri düşük fiyatlara satması ile göze çarpıyor. Şirketin borsadaki performansı da yatırımcılarını hep mutlu etmiştir. İstikrarlı olarak büyüyen şirket BİST’in gözdelerinden.

ASELS: Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin BİST kodudur. Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında savunma sanayii alanında dışarıya bağımlılığı sonlandırmak için kurulmuş olan şirket Borsa İstanbul’un en gözde şirketlerinden birisidir. Kazancının büyük bir kısmı döviz üzerinden olan ve halihazırda milyar dolar değerlerinde bakiye iş anlaşmaları olan Aselsan istikrarlı olarak büyümesini sürdürüyor.

TOASO: Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş’nin BİST kodudur. 1968 yılında kurulan şirket Koç Holding bünyesindedir. Hissedarlarına düzenli olarak temettü geliri sağlayan TOFAŞ Bist’de faaliyet gösteren şirketler arasındaki en iyi gelirleri sağlayan hisse senetlerindendir.

Bu gibi BİST 30 endeksinde pek çok kaliteli şirketler vardır. Hepsini tek tek buraya yazamayız. Sizlerin bunları araştırmanız ve içlerinden en iyilerini seçerek düzenli olarak yatırım yapmaya başlamanız gerek. Ayda 500 TL borsaya düzenli olarak yatırım yaparsanız bir yılda 6.000 TL’lik yatırım yapmış olursunuz. 10 yılda bu rakam katlanarak artacağı için ve aldığınız hisse senetlerinin değerleri yükseleceği için bir servet sahibi olabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz