Çocuklarınız İçin Nasıl Borsa Yatırımı Yapmalısınız

Yeni doğmuş çocuğunuz veya hala ufak yaşlarda olan çocuğunuz için çok karlı bir yatırım yapmak ister misiniz ? Bu yazımda sizlere neden çocuklarınız için hisse senedi yatırımı yapmanız gerektiği ve bunu nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Neden Çocuğum İçin Hisse Senedi Yatırımı Yapmalıyım

çocuklar için hisse

Yeni doğmuş çocuğunuza güvenli bir gelecek sunabilmek için hisse senedi yatırımı yapmalısınız. 1 yaşındaki çocuğunuz için şimdi başlamalısınız ve üniversite eğitimi bitene kadar yaklaşık 22 yıl hisse senedi biriktirmelisiniz. Bunu yaptığınız takdirde çocuğunuza gençlik çağında milyoner olma imkanı verebilirsiniz.

Çoğu insan kazandığı para ile yatırım yapmaz ve çocuklarına güvenli bir gelecek sunamaz. Çocuğu üniversite eğitimini bitirdikten sonra hemen para kazanmak için kendini özel sektörün kollarına atar ve düşük maaşla da olsa çalışmaya başlar. Çocuğunuza küçük yaşlarından itibaren hisse senedi biriktirerek uzun vadede finansal özgürlük kazanmasına yardımcı olabilir ve onun daha rahat koşullarda yaşamasına sebep olabilirsiniz.

Çocuğum İçin Hisse Senedi Alırken Hangi Hisseleri Tercih Etmeliyim

çocuklar için hangi hisseler seçilmeli

Borsada uzun vadeli yatırım yapacağınız için hisse tercihlerinizde temettü veriminin yüksek oluşuna dikkat etmelisiniz. Uzun vade yıllar boyu hisse biriktirecek kişiler kesinlikle düzenli olarak temettü dağıtımı yapan şirketleri tercih etmeliler. Ya da bedelsiz sermaye arttırımı ile portföylerindeki lot miktarını arttırabilecekleri şirketleri seçmeliler.

Seçeceğiniz şirketin borç durumu, duran varlıkları, bakiye iş sözleşmeleri, ihracat ve döviz geliri gibi noktalarına dikkat etmeli ve borçları sürdürülebilir, ihracat yapan ve karlılığını arttırabilen, arttırma potansiyeli olan şirketlere yatırım yapılmalıdır.

Bununla birlikte seçilecek şirketlerin BİST30 veya BİST100 endeksinde yer alan şirketlerden olmalıdır. BİST30 endeksinde pek çok kaliteli şirket bulunmakta. Bunlar düzenli olarak temettü veren veya bedelsiz bölünme gerçekleşen şirketler. Bunlar arasından seçim yaparak portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Aşağıdan Gedik Yatırım’dan Beste Naz Süllü’nün sizler için uzun vadede yatırım yapılabilir ve evladiyelik hisseler olarak adlandırdığı hisse senetleri yorumlarını izleyebilirsiniz. Bu sizlere biraz daha fikir verecektir.

Ayda Kaç TL Yatırım Yapmalıyım

ayda kaç lira yatırım yapılmalı

Yatırım yapacak olanlar en çok bu konuyu merak ediyor. Her ay ne kadar yatırım yapmalıyız ? Açıkçası bu sorunun cevabı sizde. Maaşınız, geliriniz ne kadarsa ona bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken şey maaşlı bir çalışansanız yatırımınızı maaşınızı aldığınız gibi yapmanız gerektiğidir. Bu kişiler için finans piyasalarının ünlü ismi, milyarder iş adamı Warren Buffett’ın çok önemli bir tavsiyesi var.

“Maaşınızdan kalan ile yatırım yapmayın, yatırımınızı yaptıktan sonra kalanı harcayın”

Yukarıdaki söz kulağınıza küpe olmalı ve buradan hareketle maaşınızı aldığınız gün ne kadar kazanıyorsanız %20’si ile yatırım yapmalısınız.

BUNU DA OKUYUN: Ayda 500 TL Borsa Yatırımı Yaparak Servet Sahibi Olmak

Bu şekilde her ay belli bir disiplin içerisinde, seçmiş olduğunuz 5-10 arası hisse senedine yatırım yaptığınız takdirde çocuğunuza gençlik zamanlarında mükemmel bir portföy bırakabilirsiniz. Böylece çocuğunuz ileride daha rahat bir yaşam imkanına kavuşacaktır.

Mesaj Bırakabilirsiniz