Sigara İçmek Yerine Hisse Senedi Alsaydım Ne Olurdu

Ülkemizde milyonlarca insan sigara içmekte. Her gün 1 paket sigara içen bir kişi yıllar boyunca sigaraya binlerce lira para ödüyor. Bugün de sabah haberlerde gördüğüm üzere 1 paket Parliament sigara fiyatı 2 TL zamlanmış ve 15.50 TL olmuş. Kısaca sigara hem cebimizi hem sağlığımızı bitiriyor. Sigara içerken üflediğiniz dumanlar ile paracıklarınız uçup giderken, sağlığınız da zaman içerisinde elinizden kayıp gidiyor. Peki sigara içmek yerine hisse senedi alsaydım ne olurdu acaba diyor musunuz ? Bu yazımızda tablolar ile sigaranın ne kadar cep düşmanı olduğunu göreceksiniz.

Hangi Hisseyi Alırdım ?

hangi hisseyi alırdım

Buradaki yazımda 2014 yılında ev almak yerine TÜPRAŞ hissesi alsaydım ne olurdu anlatmaya çalışmıştım. O analizi TÜPRAŞ üzerinden yapmıştık ve güncel portföy durumunu detaylıca anlatmıştım. Bu sefer ise ASELSAN hissesini baz alarak analiz yapacağız.

Peki neden Aselsan’ı seçtim ?

Aselsan yerli savunma sanayi alanında çok önemli çalışmalar yapan, ülkemizin stratejik öneme sahip bir şirketi. Son yıllarda yaptığı çıkış ile herkesin dikkatini çeken Aselsan her ne kadar 2018 yılındaki halka arz sürecinde yatırımcılarını üzmüş olsa da güçlü finansal tablosu ile herkesin takdirini kazanıyor.

Hali hazırda bakiye iş sözleşmelerinin ve döviz gelirlerinin olması insanları ASELS’e yatırım yapmaya teşvik ediyor. 2018 yılında halka arzdan gelen sermaye girişi ile de şirket gelecek yıllar için güçlü büyüme hedefini koruyor.

Özet olarak uzun vadeli yatırım yapıldığı takdirde ASELSAN yatırımcısını üzmeyen bir şirket. Bu nedenle biz ASELSAN’ı seçtik ve sigara yerine bu şirkete yatırım yapmış olsaydık ne olurdu anlatmak istedik.

Sigara İçmek Yerine Hisse Senedi Alsaydım Ne Olurdu ?

sigara yerine hisse alsam

Gelin şimdi 2009 yılından itibaren küçük bir gezintiye çıkalım ve 1 yıllık sigara masraflarımızı ve o masraf ile kaç lot ASELS hissesi alınabiliyordu onlara bakalım.

NOT: Ortalama fiyatlar için gerçekten çok uğraşmadım. En basit seviyede kısacık bir zaman diliminde bu tabloyu oluşturdum. Tablo elbette net doğru olmayabilir. Ufak tefek farklılıklar olabilir. Ayrıca bildiğiniz üzere ASELSAN 2012 ve 2016 yıllarında bedelsiz sermaye arttırımına gitmiştir. Buradaki fiyatlar hisse bölünmesi gerçekleştikten sonraki fiyatlar mı bilemiyorum. Bugün herhangi bir investing forumundan alınmış fiyatlar üzerine çalışma yapılmıştır.

İşte tablomuz;

[table id=2 /]

Tablodan göreceğiniz üzere 10 yılda sigara için ortalama olarak 27.540 TL harcamışız. Bu para ile sigara yerine hisse senedi almış olsaydık 2019 yılı sonunda elimizde ortalama olarak 6925 Lot ASELS hisse senedi olacaktı.

2024 OCAK ayında 1 Lot ASELS fiyatının 29 TL olacağını varsayarsak da 2024 yılında portföyümüzün değeri 200.825 TL olacaktı.

Bir yanda 10 yılda cebimizden uçup giden, havaya karışan zehirli dumana verdiğimiz 27.540 TL diğer yanda 10 yıl sonunda cebimize giren 200 küsur bin TL…

Özetle sigara sağlığa da cebe de zararlı. Şimdi karar verin ve sigarayı bırakarak düzenli olarak hisse senedi almaya başlayın.

Mesaj Bırakabilirsiniz