Vadeli Döviz Hesabı Açma – Dolar, Euro Mevduat Hesabı

İnsanlar senelerce birikim yaparak geleceklerinde ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Türk Lirasının her sene belli bir oranda değer kaybetmesi insanları dövize yatırım yapmaya ve vadeli döviz hesabı açma noktasına sevk ediyor. Bu tabii ki oldukça haklı bir istek. Hiç kimse yıllarca biriktirdiği paranın pula dönmesini istemez ve paranın gerçek değerini korumaya çalışır. Ülkemizde insanlar bunu sağlayabilmek için dolar ve euro vadeli mevduat hesabı açmak istiyor. Bizler de bu konumuzda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız ve vadeli döviz hesabı nasıl açılır, döviz hesaplarına en yüksek faizi veren banka hangisidir bunu anlatacağız.

Vadeli Döviz Hesabı Açma

vadeli döviz hesabı açma

Vadeli döviz hesabı açmak için herhangi bir bankaya başvurup müşteri temsilcisi ile görüşerek hesabınızı açabilirsiniz. Çoğu bankanın şubesinden direkt olarak USD veya EUR hesabı açtırıp paranızı hesaba yatırabilirsiniz. Banka şubesinde sizinle görüşme yapan kişi bankanın standart faiz oranlarından yararlanmanızı sağlayacaktır. Vadeli döviz hesabınıza yatırmak istediğiniz rakam büyük bir rakamsa müşteri temsilcisi ile görüşüp tezgah altı faiz dediğimiz özel faiz oranı talep edebilirsiniz. Bu uygulamayı pek çok banka desteklemektedir. Başlangıçta size düşük bir faiz oranı verirler ancak paranın miktarına göre iş değişir ve müşteriyi kaçırmamak için daha yüksek bir orandan faiz oranınızı ayarlarlar. Tabii bunda anlaşacağınız vade miktarı da önemlidir. 32 günlük vade için daha düşük bir oran teklif ederler ve 180 gün, 360 gün için daha yüksek bir oran verirler. Eğer vadeli hesabınıza uzun süreli olarak ihtiyacınız olmayan bir parayı yatıracaksanız uzun vadeler yapmak oldukça mantıklı olacaktır. Ancak para her an lazım olabilir diyorsanız çok uzun vadeli anlaşma yapmamanızı tavsiye ederiz.

Şubeye gitmeden vadeli döviz hesabı açamaz mıyım ?

Elbette şubeye gitmeden de vadeli döviz hesabı açma işini halledebilirsiniz. Ancak bunu yapabilmek için bankanızın internet şubesi hizmetini kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Eğer internet şubesi erişiminiz yoksa telefonunuz ile müşteri temsilcinizi arayıp “internet şubesi şifremi almak istiyorum” derseniz internet şubesi şifrenizi alabilirsiniz.

İnternet şubenize girdikten sonra kolaylıkla yeni vadeli hesap açabilirsiniz. Arzunuza göre Vadeli Dolar veya Vadeli Euro hesabı açtıktan sonra Türk Lirası hesabınızdaki para ile döviz alımı yapmalı ve vadeli hesabınıza aktarmalısınız.

Hangi Bankadan Vadeli Döviz Hesabı Açmalıyım ?

hangi bankadan vadeli hesap açtırmalıyım

Türkiye’de iş yapan çoğu banka alanında oldukça iyidir. Gerçekten çok kaliteli bir bankacılık sistemimiz var. Ancak siz faiz kazancı elde etmek istediğiniz için içlerinden en yüksek faizi veren bankayı seçmelisiniz. Çoğu banka USD ve EUR bankalarına düşük faiz oranı vermektedir. Bizim bu noktada sizlere önereceğimiz banka Çin’li ICBC Bank ve ING Bank’tır.

ICBC Bank Türkiye Vadeli Döviz Faiz Oranları:

USD 32 Günlük Vadeli Hesap Faiz Oranı = %3.55
EURO 32 Günlük Vadeli Hesap Faiz Oranı = %1.25

ING Bank 32 Günlük Vadeli Döviz Faiz Oranları:

USD 32 Günlük Vadeli Hesap Faiz Oranı = %4.00
EURO 32 Günlük Vadeli Hesap Faiz Oranı = %1.00

Görüldüğü üzere ING Bank USD hesaplarına daha yüksek faiz verirken, ICBC Bank Euro mevduatlarına daha yüksek faiz vermektedir. İki banka da oldukça kaliteli bir bankadır. Artık hangi hesap türüne ihtiyacınız var ise ona göre kendi değerlendirmenizi yaptıktan sonra bu iki bankadan birisiyle çalışabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz