Hacamat İşi Yapmak! Sertifikası Nasıl Alınır?

Hacamat, emmek anlamına gelen Arapça bir kelimedir. Sağlık sektöründe oldukça önemli olan hacamat, insanların çeşitli sağlık problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Hacamat çalışmaları da bu konuda dikkat çeken bir konudur. Hacamat uygulaması vücudun belirli bölgelerine kaplar yerleştirilerek oluşturulur. Bu kapların yerleştirildiği yerlerde küçük kesiler yapılarak çeşitli sağlık sorunları ortadan kaldırılır. Genel olarak omuz, baş ve sırt bölgelerinde kullanılan bir yöntemdir. Aynı şekilde kuru çukurluk denilen başka bir yöntem daha vardır. Bu yöntemle cilt kesisi yapılmaz ve negatif basınç uygulanır. Çok eski bir geçmişe sahip olan hacamat işi profesyonellik gerektiren bir iştir.

Bu alanda uzun yıllara dayanan deneyime sahip kişiler de Hacamat işlerine ilgi duyabilir. Bu alanda iş yapabilmek için belirli prosedürleri izlemeniz büyük önem taşımaktadır. Ancak kişinin sağlığı ile doğrudan ilgili olduğu için yasal prosedürlerin dışına çıkılması büyük önem taşımaktadır. Alternatif tıp alanına ait olan bu alanda herkesin hizmet vermesi mümkün değildir. Bu alanda öncelikle Bakanlık tarafından verilen eğitim kurslarına katılmak gerekmektedir. Ardından gerekli standartlarda bir merkez açabilirsiniz.

Hacamat işi yapmak

Hacamat çalışmaları yapabilmek için bu alanda mesleki bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Alternatif tıbbın günlük gelişimi ile Hacamat insanların ilgisini çekmektedir. Bu nedenle profesyonel düzeyde bu hizmeti sunmak istiyorsanız öncelikle işbaşı eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Hicama çalışması ile ilgili tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Not: Hacamat dışında bir iş fikri araştırmak istiyorsanız 112 İş Açma Fikri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat nasıl yapılır sorusu bu alanda hizmet almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. 500.000 yıllık bir geçmişe sahip olan Hacamat uygulaması oldukça etkilidir. Bu uygulamanın insanlar üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yorgunluğu giderir ve enerji verir. Aynı zamanda damarlarda esneklik yaratır. Psikolojik travmalardan sonra çok etkilidir.

Yüksek tansiyonu düşürür ve kasları gevşeterek krampları önler. Ayrıca cildin oksijen almasına yardımcı olarak yağlanmayı önler. Tüm bu avantajlar sayesinde Hacamat uygulaması yapılabilmektedir. Bu faydalarının yanı sıra birçok sağlık sorununun giderilmesinde de oldukça etkilidir. Ancak bu işlemin eğitimli ve profesyonel personel tarafından son derece hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hacamat bittiğinde öncelikle tedavi edilecek kısım antiseptik solüsyonlarla silinmelidir. Ardından bardak veya vakum yerleştirilir. Beş dakika bekledikten sonra, tedavi edilen bölgeden kap çıkarılır ve neşter veya tüy kalem denilen bir aletle küçük kesiler yapılır. Bu kesiler 1 mm ile 5 mm arasında olmalıdır. Bu yaklaşık 15 veya 20 çizik oluşturacaktır. Bu çizgilerin derinliği iyi ayarlanmalıdır. Kupa kapları aynı yerden emilir ve kanın bu kaplara dolması beklenir.

Bu işlem birkaç kez tekrarlandıktan sonra bölge antiseptik solüsyonla temizlenir ve mühürlenir. Bu uygulama vücudun farklı bölgelerinde kullanılabilir. En yaygın uygulama alanları başın arkası, ense altı, kulak altı ve arkası, omuzlar ve kürek kemiklerinin arkası, kürek kemiklerinin altı ve beldir.

Kimler yasal olarak hacamat yapabilir?

Alternatif Tıp Yönetmeliği çıkana kadar hacamat genellikle Haccam denilen kişiler tarafından yapılırdı. Bu uygulamalar artık eğitimli kişiler tarafından yapılmaktadır. AB ülkelerinde hacamat kursları 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Aynı zamanda bu kurslara katıldıktan sonra kişiler devlet kontrolünde bir merkez açabilmektedir. Bu alanda gerekli belgelendirme çalışmaları Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir yönetmelikle yasallaştırılmaktadır. Sertifikası olmayanların hacamat hizmeti vermeleri yasak olduğundan, bu alanda eğitimlere katılmak ve sertifika almak zorunludur.

Hacamat yaptırmanın yanı sıra alternatif tıp alanında da hacamat yaptırmak için birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu alanda hizmet verebilmek ve uygulama sertifikası alabilmek için belirli zamanlarda eğitimlerin tamamlanması gerekmektedir. Bu alandaki hizmet standartları, ulusal sağlık politikası düzeyinde değerlendirilir. Eğitim sonrasında çeşitli testler ile başarı ölçümleri yapılmaktadır. Bu sınavlarda oldukça başarılı olan bireyler aldıkları sertifikalar ile hacamat merkezleri açabilmektedir.

Evde hacamat salonu açılabilir mi?

Hacamat insanların sağlığını doğrudan etkileyen ve riskleri olan bir iştir. Hacamat sırasında çok derin kesikler kişinin kan kaybetmesine veya çok şiddetli ağrı yaşamasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda hacamat işi için profesyonellerin işe alınması gerekir ve bu işlemin yapıldığı yerlerin oldukça hijyenik olması önemlidir. Hacamatın hemen her yerde başlıyor olması Sağlık Bakanlığı’nın müdahalesini gerektiren bir durum yaratmıştır.

Evde kupa odası son yıllarda oldukça sık açılabilir. Ancak bugün bu alanda çok ciddi kısıtlamalar başlıyor. Evde Hacamat merkezi açmak için bile kişilerin sertifika alması gerekiyor. Aynı zamanda açılacak salonun profesyonel bir merkezin tüm kriterlerini karşılaması gerekir. Sağlık Bakanlığı’nın sıkı kontroller uyguladığı bu bölgede bir ev Hacamat merkezi açmak, ağır para cezalarına neden olabilir. Bu nedenle sertifika alan kişiler genellikle alternatif tıp merkezleri açmayı tercih etmektedir.

Hacamat merkezi açmak için gerekli belgeler

Günümüzde Hacamat merkezi açmak çok zorlaştı. Öncelikle bu mesleği yasal olarak yapmak istiyorsanız alternatif tıp alanında kurslar almalısınız. Bu kurslarda konunuz hakkında çok detaylı bilgiler alacaksınız. Hacamat merkezi açmak için gerekli belgeler de bu süreçte oldukça önemlidir. Merkezin yerini dikkatli bir şekilde belirlemek ve bu yeri merkezin gerekli standartlarını karşılayacak şekilde hazırlamak gerekiyor. Hacamat merkezi açmak için aşağıdaki belgeleri de hazırlamanız gerekmektedir.

  • Merkezi açacağınız yerin ayrıntılı planını tamamlayın
  • Kimlik fotokopisi
  • kimlik fotoğrafı
  • Hacamat eğitimi aldığınızı gösteren onaylı sertifika
  • İkamet belgesi
  • yangın raporu
  • İşyeri açma bildirimi

Bu tür belgeler ayrıntılı olarak hazırlanmalıdır. Bu süreçte Sağlık Bakanlığı’ndan bazı belgeler istenebilir. İnsan sağlığını büyük ölçüde etkileyen bir alan olduğu için Hacamat merkezi açmak artık sanıldığından çok daha zor hale getirildi.

Hacamat sertifikası nasıl alınır?

Hacamat sertifikası nasıl alınır sorusunun cevabı alternatif tıp alanıyla yakından ilgilenenler için çok merak ediliyor. Bu alanda sertifika almak için Sağlık Bakanlığı gözetiminde açılacak kurslara kayıt olmanız gerekmektedir. Ancak kurslardan alacağınız sertifikaların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması çok önemlidir. Kursların süresi kurumların sertifikasyon sürecine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bugün, bu sertifika çevrimiçi kurslar şeklinde de verilebilir. Ancak en etkili öğrenme yöntemi yüz yüze eğitim olduğu için hacamat sertifikası almak istiyorsanız yasal ve güvenilir kurumları tercih etmelisiniz. Kurslara katılmak herkesin hakkıdır. Bu sertifikalar eğitim kurumlarında görev yapan doktorlar tarafından verilmektedir. Ancak kurum seçerken gerekli lisansların kontrol edilmesine özen gösterilmelidir. Kursların süresi de kuruma göre farklılık göstermektedir.

Sektörle ilgili bilmeniz gereken tüm detayları Hacamat işi yapmak başlıklı yazımızda paylaştık. Aklınıza takılan konular için yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz