Hollanda’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2024 Türk firmalar)

Hollandalı işler ve Hollanda’da çalışmak için gerekenler

Hollanda3

 • Hollanda, çalışma koşulları açısından gelişmiş bir Avrupa ülkesidir, burada iş olanakları boldur ve çeşitli alanlarda açık pozisyonlar ve açık pozisyonlar bulunabilir.
 • Hollanda turizm, teknoloji ve tarım gibi birçok sektörde gelişmiştir ve dünya çapında birçok çok uluslu şirkete ev sahipliği yapmaktadır.
 • Enerji, bilişim, lojistik, sağlık ve yaşam bilimleri Hollanda’da yükselen sektörler arasında yer alıyor.
 • Hollanda, sahip olduğu iş imkanları ve çalışma koşulları nedeniyle yabancı uyrukluların tercih ettiği ülkelerden biridir. Hollanda’da iş bulmanın en çok tercih edilen yolu iş bulma kurullarıdır. Hollandalı iş arama siteleri, birlikte, cam kapı ve mansterboard gibi siteleri içerir.
 • Hollanda başvuru koşullarını karşılamak için en az bir lisans derecesi gereklidir. Hollanda’da çalışmak için gerekli şartları taşıyan bireyler, Hollanda çalışma vizesine başvurarak ülkede çalışma hakkına sahip olurlar.
 • Hollanda’da çalışmak isteyen ve Hollanda’daki bir şirket veya kurumdan iş teklifi almış kişilere Hollanda çalışma vizesi ve oturma izni başvuru danışmanlığı hizmeti sunan akredite bir kuruluştur.

Türk vatandaşları Hollanda’da çalışabilir mi?

Türk vatandaşları Hollanda’da çalışabilirler. Hollanda’da bir şirket veya kurumda çalışmak için başvuran Türk vatandaşları, kabul edildiği takdirde Hollanda çalışma vizesi alarak çalışma hakkına sahip olurlar.

Hollanda’daki iş fırsatları nelerdir?

Hollanda’da istihdam olanakları birçok farklı sektörde mevcuttur. Hollanda’nın ticaret, sanayi, turizm ve teknoloji alanlarında gelişmiş olması bu alanlarda geçerli olan mesleklerde iş imkanlarının artmasını sunmaktadır. Hollanda’da iş imkanı daha fazla olan meslekler seracılık, fabrika işçiliği, doktorluk, avukatlık, mühendislik, muhasebecilik ve aşçılıktır.

Hangi Hollanda şehirleri en fazla iş fırsatına sahip?

En yüksek istihdam olanaklarına sahip Hollanda şehirleri; Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Eindhoven ve Utrecht. Hollanda’nın başkenti Amsterdam, pazarlama, hizmetler, finans, eğitim ve e-ticaret alanlarında en fazla iş olanağına sahip şehirdir. Hollanda Rotterdam’da denizcilik ve ticaret sektöründe, Lahey’de mühendislik ve bilgi teknolojisi sektöründe, Eindhoven’da teknoloji sektöründe ve Utrecht’te sağlık ve eğitim sektöründe iş olanakları bulunmaktadır.

Hollanda’da hangi sektörler en fazla istihdam olanağına sahiptir?

Hollanda’da en fazla istihdam olanağına sahip sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Sağlık sektörü
 • Mühendislik alanı
 • Turizm sektörü
 • Eğitim Sektörü
 • Bilgi ve iletişim sektörü
 • Tarım

Hollanda’da Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

Hollanda’da doktor olarak çalışmak gelir açısından Avrupa ortalamasının üzerindedir. Avrupa Sağlık Tüketici Endeksine (EHCI) göre Hollanda, Avrupa’daki en iyi sağlık sistemine sahip ülkedir. Hollanda doktorlara en yüksek maaş veren ülkeler arasında 7. sırada bulunmaktadır. Hollanda’da doktor maaşları 8430-28000 euro arası değişiklik göstermektedir.

Hollanda’da doktorların çalışma saatleri haftada 36-48 saat arasında değişiklik göstermektedir. Hollanda’daki doktor sayısı ortalama 56.000 olarak hesaplanmaktadır. Hollanda’da 1000 vatandaş başına yaklaşık 3.4 doktor çalışmaktadır. Hollanda’da 1000 vatandaş başına düşen doktor sayısı Avrupa ortalaması olan 3.6’nın altında kalmaktadır.

Hollanda’da Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

Yüksek mühendislik ve teknolojide yenilikçi bir lider olarak anılmasına rağmen, Hollanda’da mühendis olarak çalışmak en çok talep gören ikinci meslektir. Hollanda’da yaklaşık 172.000 mühendis, 212.000 mühendislik teknisyeni bulunmaktadır.

Hollanda’da tam zamanlı çalışan mühendisler için ortalama ücretler; ek ödemeler, komisyonlar veya diğer tazminat biçimleri hariç, 38.000 ile 70.000 euro arasında değişmektedir. Hollanda mühendis maaşları; inşaat mühendisleri için 44.290 euro, elektrik mühendisleri için 38.945 euro, elektrik ve telekomünikasyon mühendisleri için 43.750 euro, kimya mühendisleri için 42.870 euro, maden mühendisleri ve metalurji uzmanları için 47.900 euro yıllık ortalama olarak hesaplanmıştır.

Hollanda’da İş Bulma Yolları Nelerdir?

Hollanda’da iş bulma yolları, Hollanda iş bulma siteleri ve uygulamalarındaki iş ilanlarını takip ederek iş başvurusu yapmaktır. Hollanda’da iş ilanları, Hollanda dışında yaşayan kişiler tarafından en rahat online olarak takip edilebilmektedir. Hollanda iş ilanları sitesi, yurt dışında yaşayan ancak Hollanda’da çalışmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği iş bulma yoludur.

Hollanda İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Hollanda iş ilanlarının takip edilebileceği siteler aşağıda verilmiştir.

 • Indeed.nl: Hollanda’da aktif olarak iş arayanların %54’lük kısmı Indeed.nl platformunu kullanmaktadır.
 • LinkedIn : Hollanda’da aktif olarak iş arayanların %26’lık kısmı LinkedIn platformunu kullanmaktadır.
 • De Nationale Vacaturebank: Hollanda’da aktif olarak iş arayanların %23’lük kısmı De Nationale Vacaturebank platformunu kullanmaktadır.
 • Monsterboard.nl: Hollanda’da aktif olarak iş arayanların %15’lik kısmı Monsterboard.nl platformunu kullanmaktadır.
 • Werk.nl: Hollanda’da aktif olarak iş arayanlar arasında en çok kullanılan platformlar arasında 5. sırada yer alan Werk.nl Hollanda hükümetinin resmi iş arama sitesidir. Werk.nl sitesi çoğunlukla düşük standartlı, geçici iş ilanları içermektedir.

Hollanda Büyükelçiliği İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Hollanda Büyükelçiliği’nin iş ilanlarını resmi olarak yayınladığı site work.nl sitesidir. Work.nl sitesi düşük standartlı ve geçici iş arayanlara uygun bir sitedir. Work.nl sitesinde aktif olarak 178.000’den fazla iş ilanı bulunmakadır.

Hollanda Türk İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Hollanda Türk iş ilanlarının takip edilebileceği websiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • glassdoor.com
 • togetherabroad.nl
 • undutchables.nl
 • işkur.com
 • toplanguagesjobs.nl
 • mansterbroad.nl

Hollanda’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Hollanda’daki en yaygın iş ilanları aşağıda listelenmiştir.

 • Hollanda sera iş ilanları
 • Hollanda inşaat iş ilanları
 • Hollanda yazılım iş ilanları
 • Hollanda inşaat mühendisi iş ilanları
 • Hollanda makine mühendisi iş ilanları

İş aramak için Hollanda’ya gidebilir misin?

 • Evet, iş aramak için Hollanda’ya gidebilirsiniz. Hollanda, eğitim ve becerilerine uygun bir iş aramak için belirli kriterleri karşılayan kişilere Hollanda iş arama vizesi verir.
 • Hollanda’da iş aramak isteyen adayların, Hollanda dışındaki uluslararası kabul görmüş üniversitelerden mezun olması veya Hollanda iş arama vizesi başvuru koşulları kapsamında bir doktora programına devam ediyor olması gerekir.

Hollanda 2024’de işçi alacak mı?

 • 2024’de Hollanda işe alımları sezonluk, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak yapılır. Hollanda’da iş başvuruları ağırlıklı olarak tarım, inşaat, lojistik, sağlık ve mühendislik sektörlerine yapılıyor. Hollandalı mühendisler için en çok tercih edilen mühendislik alanları inşaat mühendisliği ve makine mühendisliğidir. Hollanda’da sağlık görevlisi alımı, hastanelerde veya kliniklerde çalışabilen hemşireler, doktorlar ve ofis çalışanları için mevcuttur.
 • Hollanda, şoförlük, hemşirelik, doktorluk ve avukatlık gibi birçok farklı meslekte çalışan kişiler için Türk işçi istihdam etmektedir. Hollanda’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları, web siteleri üzerinden Hollanda’daki şirket veya kurumlara başvurabilirler. Türk vatandaşlarının Hollandalı işçi alımı için başvurabilecekleri kurumlardan biri de İşkur.

Hangi şirketler Hollandalı bir kamyon şoförü arıyor?

 • Hollandalı kamyon şoförleri arayan şirketler Randstad Transport ve PostNL’dir. Hollanda’da sürücü alımı, sürüş deneyimi ve kamyon ehliyeti olan kişiler arasından yapılır. Hollanda’da tır şoförü olarak çalışmak yabancı tır şoförleri tarafından tercih edilmektedir. Hollanda’da tır şoförü olmak isteyen sürücüler için aranan şartlar CE belgesi, İngilizce veya Felemenkçe bilgisi, Hollanda’da ikamet yeri ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilme yeteneğidir.
 • Hollanda’da bulunan bir şirketten iş teklifi alan, tır şoförü olmak için gerekli niteliklere sahip olan ve pasaport, ehliyet, vize başvuru formu gibi gerekli belgeleri hazırlayan kişiler Hollanda sürücü vizesine başvurabilirler.

Çalışmak için Türkiye’den Hollanda’ya nasıl gidebilirim?

 • Hollanda’da bir iş başvurusunda bulunarak ve kabul edilerek Türkiye’den Hollanda’ya seyahat edebilirsiniz. Hollanda’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının Hollanda’da özelliklerine uygun bir iş başvurusunda bulunmaları ve kabul edilmiş olmaları gerekmektedir. Türkiye’den çalışmak için Hollanda’ya giden kişilerin iş bulmak için Hollanda iş arama sitelerindeki iş ilanlarını takip etmeleri mümkündür. Hollanda’da iş başvurusu kabul edilen Türk vatandaşlarının iş sözleşmesi yapması ve vize için gerekli belgeleri hazırlayarak Hollanda çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.
 • Türkiye’den Hollanda’ya çalışma amacıyla seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, geçici oturma izni ve çalışma vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Türk vatandaşlarının Hollanda’da çalışabilmeleri için gerekli olan geçici oturma izninin Hollanda’da bir sponsor yani işveren tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Hollanda çalışma vizesi başvurusu onaylanan ve geçici oturma izni verilen kişiler, Hollanda’da yasal olarak çalışma hakkına sahiptir.

Hollanda’da çalışmak için vizeye nasıl başvurabilirim?

 • Hollanda’da çalışmak için vize başvurusu Hollanda’da bir sponsor aracılığıyla yapılabilir. Hollanda’da çalışmak isteyen kişilerin geçici oturma izni almaları, Hollanda’da çalışacak yabancıların ise vize başvurusuna ek olarak sponsor aracılığıyla geçici oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.
 • Hollanda’da çalışmak için çalışma vizesi ve geçici oturma iznine ayrı ayrı veya birlikte başvurulabilir. Hollanda çalışma vizesi ile geçici oturma iznini birleştiren ve GVVA adı verilen tek izin için Hollanda Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesine başvurmak gerekir.
 • Hollanda’da birleşik çalışma izni başvurusunda bulunan kişilerin geçerli bir pasaport, iki adet vesikalık fotoğraf, örnek bir iş sözleşmesi, eğitim ve çalışma belgesi, sağlık sigortası, adli sicil kaydı ve teminat mektubu doldurmaları gerekmektedir. Gerekli belgeler hazırlanarak ve Hollanda’daki çalışma koşulları sağlanarak vize başvurusu tamamlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, danışmanlarımızın Hollanda’daki çalışma koşulları hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Hollanda’da gönüllülük başvurusu nedir?

 • Hollanda kültürünü tanımak, yurtdışında deneyim kazanmak ve dil desteği sağlamak için Hollanda’da gönüllü olmak için başvurmak kısa veya uzun vadeli olabilir. Hollanda’da gönüllü başvurular uluslararası öğrenciler ve bilim adamları tarafından yapılabilir. Hollanda’da çoğu uluslararası ve yerel kurum gönüllüler için fırsatlar sunmaktadır.
 • Hollanda’da gönüllü olmak için bir oturma iznine ve Gönüllülük Beyannamesi’ne (Vrijwillersverklaring) ihtiyacınız vardır. Hollanda oturma izni alabilmek için geçerli bir pasaport, Avrupa Gönüllü Hizmeti tarafından onaylanmış bir gönüllülük beyannamesi ve Hollanda’daki bir kuruluşla anlaşma yapılması gerekmektedir. Hollanda Gönüllü Deklarasyonu, Hollanda’da 3 yıl boyunca gönüllü olarak çalışma fırsatı sunar.

Hollanda’da yabancılar için çalışma koşulları nasıl?

 • Hollanda’da yabancılar için iş olanakları yabancı vatandaşlarla aynıdır ve Avrupa standartlarına uygundur.
 • Hollanda’da yabancılar için haftalık çalışma süresi genellikle 38 saat olmakla birlikte 36 ile 40 saat arasında değişebilmektedir. Hollanda’da çalışan yabancıların saatlik ücretleri, haftalık çalışılan saat sayısına ve yaşa göre değişmektedir. Hollanda’da haftada 38 saat çalışan 21 yaş ve üzeri bir yabancı saat başı 10,67 Euro ücret almaktadır.
 • Hollanda’da yabancıların ortalama maaşı çalıştıkları sektöre göre değişmektedir. Hollanda’daki bir yabancı işçi ayda 1.480 Avro ile 23.400 Avro arasında kazanabilir. Hollanda’da çalışan yabancılar haftada beş gün çalışıp iki gün izin alabilmektedir.
 • Hollanda’daki çalışanlar, haftada dört kat daha fazla ücretli izin hakkına sahiptir; Tam zamanlı çalışanlar, Hollanda resmi tatil günleri hariç, genellikle yılda 25 gün izin hakkına sahiptir. Hollanda’da çalışmaya gelen kişiler için sosyal güvenlik; işsizlik yardımı, doğum ve babalık izni veya hastalık izni gibi yardımlara hak kazanmak için katkıda bulunmaları gerekir.

Hollanda’da işçi hakları nasıl?

 • Hollanda İş Kanunu, Hollanda çalışma koşullarını belirleyen ve işçi ve çalışanlar için eşit koşullar sağlayan yasa türüdür. Hollanda İş Kanunu’na göre 21 yaş ve üstü kişiler için asgari ücret 1.684 Euro’dur. Hollanda iş kanununa göre, çalışanların günde en fazla 12 saat ve haftada en fazla 60 saat çalışmasına izin verilir ve işten sonra en az 11 saat dinlenme süresi vardır.
 • Hollanda Eşit Muamele Yasası, Hollanda iş ortamında eşit muamelenin uygulanması için en önemli kaynaklardan biridir. Hollanda Eşit Muamele Yasası ırk, din ve inanç, siyasi görüş, cinsiyet, hamilelik, cinsel yönelim, milliyet ve medeni duruma dayalı ayrımcılığı yasaklar.
 • Hollanda’da çoğu şirket ve kuruluş bir toplu sözleşmeye (CAO) katılır. toplu iş sözleşmesi; bir veya daha fazla işveren ile bir veya daha fazla sendika arasında; Ücret, fazla mesai ücreti, çalışma saatleri, deneme süresi, emeklilik, eğitim ve çocuk bakımı gibi konularda tüm çalışanların çalışma koşullarını düzenleyen bir tür toplu sözleşmedir. CAO’daki anlaşmalar genellikle yasaların gerektirdiğinden daha iyi koşullara sahiptir ve Hollanda, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) koşullarıyla çelişmeyecek şekilde düzenlenmiştir. CAO yoksa, yasal düzenlemelere dayalı olarak çalışan ve işveren çalışma koşullarına ilişkin bireysel bir yazılı sözleşme yapmak zorundadır.
 • Hollanda’da ücretli tatil hakkı 20 gün olarak belirlenmiştir. Hollanda’daki çalışanlar, ücretli izin günlerine ek olarak yılda bir kez maaşlarının üçte birini alırlar. Hollanda’da 16 haftaya kadar hamilelik ve doğum izni, 6 haftaya kadar babalık izni, 2 yıla kadar hastalık izni, kısa süreli bakım izni, uzun süreli bakım izni, acil durum izni ve 1 aya kadar ihbarlı fesih izni kullanılmalı
 • Hollanda’da 27 Nisan (Kral’ın doğum günü) her yıl resmi tatildir. Hollanda’da 27 Nisan, 1 Ocak’a ek olarak Paskalya Pazartesi, Yükseliş Günü, Pentikost ve Noel de resmi tatillerdir. Bir kişinin bu tatil sırasında çalışıp çalışmaması CAO’ya veya işveren ile çalışan arasındaki iş sözleşmesinin şartlarına bağlıdır.

Türk vatandaşlarının Hollanda’da çalışma hakları nelerdir?

 • Hollanda’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları, şirket içi transfer izni (ICT), yüksek vasıflı göçmen izni, AB Mavi Kart izni, birleşik oturma ve çalışma izni (GVVA) veya normal çalışma izni (TWV) için başvurabilirler. . ), şirketin türüne bağlı olarak. Çalışma izni alma koşulları, Hollanda’da başvurulacak çalışma izni türüne göre değişmektedir.
 • AB-Türkiye Ortaklık Anlaşması sayesinde, Hollanda’ya çalışmak için gelen Türk vatandaşları ve aile üyeleri, diğer AB dışı göçmenlere kıyasla daha yumuşak kurallara tabidir.
 • Hollanda çalışma koşullarını belirleyen Hollanda İş Kanunu, Hollanda’da çalışan Türk vatandaşlarına diğer ülke vatandaşlarıyla aynı koşulları sunan bir kanun türüdür. Hollanda Eşit Muamele Yasası, Hollanda’da çalışan Türk vatandaşları için iş yerinde eşit muamelenin ana kaynaklarından biridir.
 • Hollanda’da çalışan Türk vatandaşları 20 gün ücretli izin hakkına sahiptir. Hollanda’da çalışan Türk vatandaşları maaşlarına ek olarak yılda bir kez maaşlarının üçte birini ücretli izin günlerinde alırlar. Hollanda’da çalışan Türk vatandaşı kadınlar 16 haftaya kadar, Türk vatandaşı erkekler ise 6 haftaya kadar babalık izni kullanabilirler. Hollanda’da hastalık izni, kısa süreli bakım izni, uzun süreli bakım izni, acil izin ve işten çıkarma izni, 2 yıla kadar maaşın %70’i ödenerek 1 aya kadar alınabilmektedir.

Hollanda’da maaşlar ne kadar?

Hollanda’daki maaşlar mesleğe ve deneyime göre değişir. Hollanda’da bir bankacı ortalama 4.662 Avro, bir makine mühendisi 3.664 Avro, bir doktor 7.600 Avro ve bir avukat 4.950 Avro kazanıyor. Hollanda’daki en iyi ücretli işlerden biri; klinik araştırmacılar, pilotlar, avukatlar, cerrahlar, dermatologlar ve finansal danışmanlar.

Hollandalı sera işçisi maaşları ne kadar?

 • Hollandalı sera maaşları yılda ortalama 22.803 €. Hollanda’da sera işçileri için ortalama saatlik ücret 10,96 avro.
 • 2024’de Hollanda’da asgari ücret ne kadar?
 • 2024’de Hollanda’da asgari ücret, 21 yaş üstü kişiler için 1.756,20 Euro’dur.
 • Hollanda’da asgari ücret, çalışanın yaşına ve haftalık çalışılan saat sayısına göre değişmektedir. Hollanda asgari ücret uygulamasında en yüksek ücreti 21 yaş üstü kişiler alırken, yaş düştükçe asgari ücret de düşüyor. Hollanda asgari ücret tablosu her yıl Ocak ve Temmuz aylarında güncellenmektedir.

Hollanda’da yasadışı çalışmanın cezası nedir?

Hollanda’da yasa dışı çalışma cezası hem çalışana hem de işverene uygulanmaktadır. Hollanda’da kaçak işçiler para cezası, hapis ve Hollanda’dan sınır dışı edilme ile cezalandırılırken, kaçak işçi çalıştıran işverenler 4.000 avro ve şirketler 8.000 avro para cezasına çarptırılıyor.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz