Letonya’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2024 Türk firmalar)

Letonya iş ilanları ve iş ilanları

letonyada asgari ucret ne kadar is imkanlari neler

Letonya’da iş bulmanın en yaygın yolları, işe alım ajansları, iş arama web siteleri, gazete ilanları, kişisel bağlantılar ve iş bulma kurumlarıdır.

Letonca, Letonya’nın resmi dilidir ve devlet kurumlarında ve çoğu işyerinde kullanılır. Letonca dilini öğrenmek ve konuşmak, Letonya’daki iş fırsatları açısından büyük faydalar sunar. Letonya’da iş ararken ve bulurken Rusça, İngilizce veya Almanca konuşabilmek yardımcı olabilir.

Letonya Devlet İstihdam Kurumu; İşe yerleştirme faaliyetleri, istihdam danışmanlığı ve iş ilanları sunar. Letonya’da yabancıları veya yurtdışındaki kişileri keşfetmeye hizmet eden ve Letonya’da iş fırsatları sunan özel istihdam büroları, Letonya’da iş bulmada aracılık yapmaktadır.

Letonya Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için istihdam açısından kapılarını yabancılara açmaktadır. Letonya iş ilanları çoğunlukla bilgi teknolojisi (BT), turizm ve gastronomi sektörlerinde bulunur. Letonya’nın başkenti Riga’da hemen hemen her sektörde iş var. Letonya’da sağlık, eğitim, teknoloji, mühendislik, inşaat ve hizmetler alanlarında her zaman personele ihtiyaç duyulmaktadır.

Letonya’da çalışma saatleri haftada beş gün, günde 8 saat olmak üzere toplam 40 saattir. Letonya’da fazla mesai hakkı vardır. Letonya yasalarına göre, dört aylık fazla mesai saatleri 144 saati geçemez.

Letonya’daki işler için yıllık izin en az 4 haftadır. Letonya’daki işler için yılda 10 gün ücretli hastalık izni verilebilir. Letonya’da çalışan kadınların 3 ay ücretli doğum izni, erkeklerin ise 10 gün ücretli doğum izni hakkı vardır.

Letonca öğrenim ücretleri nelerdir?

Letonya’da ortalama brüt asgari ücret 500 Euro’dur. Letonya’da doktor, avukat, bilişim uzmanı, muhasebeci veya yönetici gibi nitelikli işler için ortalama maaş asgari ücretin 2-3 katıdır.

Letonya’da maaşlar ne kadar?

Letonya’da 2024 için en düşük ortalama maaş 500 EUR iken en yüksek ortalama maaş 2500 EUR’dur.

Letonya’da mesleğe göre ortalama maaşlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Meslek grubunun ortalama maaşı

 • Letonya Muhasebe Müdürünün Maaşı 1405 EUR
 • Mimar maaşı 1125 EUR
 • Kasiyer maaşı 500 EUR
 • Aşçı maaşı 2000 EUR
 • Müşteri temsilcisi maaşı 850 EUR
 • Elektrik mühendisi olarak maaş 1320 EUR
 • BT yöneticisi maaşı 1260 EUR
 • Akademik maaş 1440 EUR
 • Hemşire maaşı 660 EUR
 • Eczacı maaşı 1710 EUR
 • Resepsiyonist maaşı 600 EUR
 • Öğretmen maaşı 650 EUR
 • Garson maaşı 500 EUR
 • Avukat maaşı 1400 EUR
 • Doktor maaşı 1800 EUR
 • Dişçi maaşı 2000 EUR
 • Sürücü maaşı 800 EUR
 • Bankacı maaşı 1100 EUR
 • Zanaatkar maaşı 900 EUR
 • İnşaat işçisi maaşı 1000 EUR
 • Güvenlik maaşı 750 EUR
 • Tercüman maaşı 800 EUR
 • Basın çalışanı maaşı 800 EUR

Letonya’da doktor olarak çalışmak nasıl bir şey?

Letonya’da doktorluk yapmak diğer mesleklere göre daha karlı. Letonya’da çalışan doktorlar ayda ortalama 1800-2000 Euro kazanıyor. Letonya’daki doktor maaşları uzmanlığa göre değişir. Letonya’da tıp mesleğinin ilk yıllarını dolduran ve 5 yılını dolduran doktorların maaşları başlangıç ​​düzeyine göre ortalama %16 artıyor. Letonya’da 10 yıldan fazla deneyime sahip doktorların maaşı başlangıç ​​maaşına göre %31 artıyor.

Letonya’daki doktorlar emeklilik planlarına kayıtlıdır, sağlık sigortasına sahiptir ve ücretsiz olarak eğitim kurslarına katılabilirler. Letonya’daki doktorların her gün 30 dakikalık öğle yemeği molası var. Letonya’da doktorlar haftada 40 saat çalışırlar ve fazla mesai yapmaları gerekiyorsa fazla mesai ödenir. Letonya’da doktorlar için yıllık ücretli tatil günleri 20 gün olarak belirlenmiştir.

Letonya’da mühendis olarak çalışmak nasıl bir şey?

Letonya’da mühendis olarak çalışan bir kişi ayda yaklaşık 1350-1500 Euro kazanıyor. Letonya’da bir mühendis adayı için en düşük ortalama maaş 500 EUR iken, kıdemli bir mühendis için ortalama maaş 2500-3000 EUR’dur.

Letonya’da 2 yıldan fazla çalışan mühendislerin maaşı başlangıç ​​seviyesine göre %28, 5 ila 10 yıl arasında çalışan mühendislerin maaşı ise başlangıç ​​seviyesine göre %38 artmaktadır.

Letonya’daki farklı mühendislik alanlarına göre ortalama maaş bilgileri aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

 • Mühendis tipinin ortalama maaşı
 • İnşaat mühendisi 1170 EUR
 • Elektrik mühendisi 1320 EUR
 • Endüstri mühendisi 1150 EUR
 • Gemi mühendisi 1170 EUR

Letonya’da çalışan mühendislerin çalışma günleri hafta içi Pazartesi’den Cuma’ya kadardır. Letonya’daki mühendisler öğle yemeği molası veriyor. Letonya’da mühendislerin haftalık çalışma süresi 40 saattir.

Letonya Gönüllü Hizmeti Projesi Başvurusu Nedir?

Letonya gönüllü hizmet projeleri başvurusu, Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak da bilinir ve Erasmus programının bir parçasıdır. 18-30 yaş arası kişilerin katılabileceği Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) programı, gençlerin yurtdışında 2 ila 12 ay arasında tam zamanlı olarak çalışabilmelerini sağlıyor.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, gönüllü, Letonya’daki ev sahibi kuruluş ve Türkiye’den gönderen kuruluş arasındaki bir anlaşmaya dayanmaktadır.

Gönüllü olarak çalışmak isteyen kişinin farklı zamanlarda Letonya’da gerçekleşen projeleri takip etmesi ve katılmak istediği Avrupa Gönüllü Hizmeti projesine başvurması gerekmektedir.

Türkiye’den gönderen kuruluş ve gönüllü bir araya gelerek Letonya’daki ev sahibi kuruluşa başvururken, Letonya’daki ev sahibi kuruluş da tüm adaylar gibi gelen başvuruyu değerlendiriyor. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne başvururken, gönüllüler Europass formatında bir CV doldurmalı ve katılmak istedikleri proje için bir motivasyon (niyet) mektubu yazmalıdır.

Letonya’da gönüllü çalışma sayesinde Letonya kültürü tanınabilir, mevcut bir yabancı dil geliştirilebilir veya yeni bir dil öğrenilebilir.

Letonya’da saatlik ücret nedir?

Letonya’da saatlik ücret 5,3 Avro ve asgari ücret günlük 45 Avro civarındadır.

2024’de Letonya’da asgari aylık ücret vergiler dahil 850 EUR’dur.

Letonya’da yıllara göre saatlik ücret değişim tablosu aşağıda verilmiştir.

yıllık saatlik ücret

 • 2024 5.3 avro
 • 2024 Avro 5
 • 2019 4,6 avro
 • 2018 4,4 avro

Letonya asgari ücreti nedir?

Letonya’da asgari ücret 500 Euro’dur.

Letonya’da brüt asgari ücret tutarlarının (vergiler ve diğer kesintiler hariç) yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Yıllara göre asgari ücret

 • 2024 850 avro
 • 2024 810 avro
 • 2019 750 avro
 • 2018 710 avro

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere Letonya’da asgari ücret son 4 yılda artış göstermiştir.

Letonya’daki iş arama siteleri nelerdir?

Aşağıda Letonya’da iş aramak için web siteleri bulunmaktadır.

 • www.visidarbi.lv
 • www.begluintegracija.nva.gov.lv/en/
 • LinkedIn
 • www.workingday.lv/en

Letonya’daki mevcut boş pozisyonlar, yukarıdaki iş arama sayfalarında bulunabilir.

Letonya’da kişi başına düşen milli gelir nedir?

Dünya Bankası’na göre Letonya’da 2024’de kişi başına düşen gelir 31.590 Euro’dur.

Letonya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında kişi başına düşen gelir açısından sondan 25. sırada yer almaktadır. Letonya, Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu ikinci ülkedir. Letonya’da yaşamanın maliyeti, Letonya’daki düşük milli gelir seviyesi ve asgari ücretle dengeleniyor.

Letonya’daki işsizlik oranları nelerdir?

Letonya Merkezi İstatistik Ofisi’ne göre Letonya’da 2024’deki işsizlik oranı %7,6’dır. Letonya’daki işsizlik oranı 2024’de %8,0 ve 2019’da %6,1 idi.

Letonya’da işçi hakları nasıl?

Letonya’daki işçi hakları, Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları tarafından korunmaktadır. Letonya iş kanununa göre günlük çalışma süresi 8 saati geçemez. Letonya’da yasal haftalık çalışma süresi maksimum 48 saattir.

Letonya’daki işçiler haftalık ve yıllık izin hakkına, sosyal güvenlik ve güvenlik hakkına, sendikada örgütlenme hakkına ve grev hakkına sahiptir. Letonya’da, işverenler ve çalışanlar arasındaki istihdam ilişkisi bir iş sözleşmesi ile kurulur. Letonya iş sözleşmesi ile çalışan, belirli bir işi belirli çalışma prosedürlerine ve işverenin talimatlarına uygun olarak yapmayı taahhüt eder. Letonya iş sözleşmesi ile işveren, kararlaştırılan ücreti ödemeyi ve adil, güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarını sağlamayı taahhüt eder. Letonya iş sözleşmesi yazılı olarak yapılır ve yazılı şekle uyulmaması halinde işçinin iş sözleşmesinin yazılı olarak düzenlenmesini talep etme hakkı vardır.

Letonya’da çalışan hamile kadınlar ve genç anneler için çeşitli istihdam hakları vardır. Letonya yasalarına göre, Pazar haftalık tatildir. Letonya’da resmi ve dini bayramlarda çalışma yapılmamaktadır.

Türk vatandaşlarının Letonya’da çalışma hakları nelerdir?

Letonya’daki Türk vatandaşlarının çalışma hakları Letonya vatandaşlarınınkine benzer. Türk vatandaşlarının diğer Letonya vatandaşları gibi Letonya’da da hak ettikleri maaş sektöre ve pozisyona göre değişmektedir.

Türk vatandaşlarının Letonya’da çalışma izni alabilmeleri için öncelikle Letonya Göçmenlik Bürosu’na Letonya çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Letonya çalışma izni ile Letonya’da bir şirkette çalışan olarak çalışmak veya Letonya’da bir şirket kurmak mümkündür.

Letonya’da işçi eş oturma izni nasıl alınır?

Letonya’daki işçiler, Letonya Aile Birleşimi Vizesi ile eşleri veya çocukları için Eş/Aile İkamet İzni alabilirler.

Eşlerin gerekli kriterleri taşıması durumunda Letonya aile birleşimi vizesi için Letonya Büyükelçiliği veya Vize Başvuru Merkezlerine başvuru yapılabilir ve olumlu sonuç alınırsa Letonya’ya seyahat edebilirler.

Letonya’da okurken çalışmak mümkün mü?

Letonya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alırken çalışmak mümkündür. Letonya üniversitelerinde lisansüstü eğitim gören öğrenciler, çalışma süresi kısıtlamaları nedeniyle yarı zamanlı çalışabilirler.

Letonya Büyükelçiliği nerede iş ilanı veriyor?

Letonya Büyükelçiliği’ndeki boş kontenjanlar Letonya Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesi https://www.mfa.gov.lv/tr/’de yayınlanmaktadır. Letonya Büyükelçiliği iş ilanlarının iş tanımı, aday nitelikleri ve nitelikleri, işe alım koşulları ve başvuru formu gibi detayları yukarıda belirtilen web sitesinde açıklamaktadır.

Letonya’daki en yaygın işler nelerdir?

Aşağıda Letonya’daki en yaygın iş ilanlarını bulacaksınız.

 • Letonya’da bilgisayar bilimcileri için işler
 • Letonya’da yazılım geliştirici ve programcı işleri
 • Letonya’da BT Analisti İş İlanları
 • Letonya’da Ön Uç Geliştirici İş İlanları
 • Letonya’da uygulama yazılımı geliştiricisi işleri
 • Letonya konumunda Python geliştiricisi işleri
 • Letonya’da Doktor İşleri
 • Letonya’da Hemşirelik İşleri
 • Letonya Tatil Yeri İşleri
 • Letonya otel işleri
 • Letonya’da Müşteri Temsilcisi İşleri

Letonya’da hemen hemen tüm sektörlerde istihdam olanakları bulunmaktadır. Avrupa’da olduğu gibi Letonya’da da teknoloji ve yazılım sektörlerinde istihdam olanakları öne çıkıyor.

Letonya’daki dil okullarında okurken çalışmak mümkün mü?

Öğreniminiz sırasında Letonca dil okullarında çalışmak mümkündür.

Letonya’daki dil okullarında okurken, Letonya D vizesi sahipleri dil okullarında yarı zamanlı çalışabilirler. Yaşam maliyetlerinin düşük olması nedeniyle Letonya dil okulları Letonya’da sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz