Rusya’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2024 Türk firmalar)

Rusya’daki işler: Rusya’da çalışmak için gerekenler ve 2024’de Rusya’da İşe Alım

rusyada nasil is bulunur 421x222 1

Rusya’da çalışmak isteyenler, işe alım ajansları veya iş bulma kurulları gibi kaynaklardan uygun iş teklifleri bulabilirler. Web sitelerinin yanı sıra, Rusya’daki iş ilanlarına ulaşmanın bir başka yolu da doğrudan uluslararası şirketlerle iletişime geçerek Rusya’da iş yapıp yapmadıklarını ve özgeçmiş göndererek iş fırsatlarını kaçırıp kaçırmadıklarını öğrenmektir.

Rus ekonomisinin önemli bir kolu doğal kaynaklara, ürünlerin üretimine ve işlenmesine dayanmaktadır. Rusya’daki önemli iş fırsatları, üretim hatlarına sahip büyük fabrikalar veya gaz satan şirketlerdir. Rusya’da mühendislik, enerji ve finans sektörlerinin yanı sıra çeviri hizmeti veren yerel şirketlerde iş olanakları bulunmaktadır.

Rusya’da çalışmanın en büyük avantajı, uygun iş modeline sahip bir ülke olması, bu nedenle bir kişinin kariyerine başlayabilmesi ve başladığı seviyeden yükselebilmesidir. Rusya’da çalışırken söylenebilecek en büyük dezavantaj dil sorunudur. Ülkede dil seviyesi çok düşük olduğu için Rusça bilmeyenlerin istihdam oranı da çok düşük.
TR Vatandaşları Rusya’da çalışabilir mi?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya’da bir şirket veya kuruma yaptıkları başvurunun olumlu sonuçlanması halinde Rusya çalışma vizesi alarak Rusya’da çalışabilmektedirler.

Rusya’da hangi iş fırsatları var?

Rusya’da birçok endüstri için iş fırsatları var. Ülke çapında en büyük personel ihtiyacı yazılım ve bilgi teknolojileri, tıp, eczacılık, insan kaynakları ve finans gibi alanlardadır. Bahsedilen mesleki alanların yanı sıra daha birçok meslekten kişiler de istihdam edilebilmektedir. B. Mühendisler, teknik bilgi gerektiren üretim ve sanayi sektörlerindeki profesyoneller, yabancı dil öğretmenleri, lojistik şirketlerinin şoförleri.

Hangi Rus Şehirleri En Fazla İş Olanağına Sahiptir?

 • Rusya’nın istihdam olanakları en yüksek şehirleri arasında yer alan Nijniy Novgorod, ülkenin en büyük beşinci şehri. Moskova’nın 500 kilometre güneydoğusunda yer alan şehir, elverişli yaşam koşulları, ucuz kira ve yaşam maliyeti nedeniyle yabancılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Nizhny Novgorod, Rusya’nın en önemli bilgi teknolojisi ve yazılım geliştirme merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor ve şehirde otomotiv sektörü de oldukça gelişmiş.
 • Yekaterinburg, yabancılar için istihdam olanakları ile ülkenin gelişmekte olan bölgelerinden biridir. Ural Dağları’nın doğusundaki bölgede önemli sanayi ve ticaret merkezleri yer almaktadır. Yekaterinburg bölgesi, çok sayıda doğal kaynağa sahip olduğu için çoğunlukla madencilik endüstrisi ile ayırt edilir.
 • Novosibirsk ülkenin ücra bir yerinde olmasına rağmen; Bilişim teknolojileri, araştırma merkezleri ve teknoloji alanındaki birçok kurumu ile istihdam olanaklarının yoğun olduğu bölgelerden biridir. Ülkenin üçüncü büyük şehri olarak yabancı iş arayanlara birçok alanda istihdam imkanı sunmaktadır.
 • Belirtilen bölgelerin dışında, ülkenin en büyük ve önemli şehirleri olan Moskova ve St. Petersburg, iş olanaklarının bolluğu ve sektör genişliği açısından Rusya’da iş arayanların en popüler yerleri arasında yer alıyor.

Rusya’da en çok iş fırsatı hangi sektörlerde var?

Rusya’da istihdam olanaklarının en yüksek olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • BT alanı
 • iş geliştirme sektörü
 • Finans sektörü
 • insan kaynakları
 • sağlık sektörü
 • İlaç endüstrisi
 • Satış Danışmanlığı Sektörü
 • alan teknisyeni
 • mühendislik alanı
 • hizmet Sektörü
 • inşaat sektörü
 • Turizm sektörü

2024’de Rus işçiler hangi meslekler için işe alınacak?

Rusya’da işçi alımı yapılan ve en çok işçi ihtiyacı olan meslekler risk yönetimi, bilgisayar programcılığı, bilgi işlem personeli, gemi kaptanlığı, muhasebeci ve doktorluktur.

Rusya’nın sektörel olarak bilgi teknolojileri, insan kaynakları, finans ve tıp alanlarında eleman ihtiyacı olduğu için Rus işçi alımı başvuruları daha çok bu alanlarda olmaktadır. Rusya’ya Türk işçi alımı da aynı sektörlerde daha yaygın.

Rusya’da hangi şirketler şoför arıyor?

Rusya’da sürücü alımı, ülkedeki çok sayıda ithalat, ihracat ve nakliye faaliyeti nedeniyle oldukça yüksektir. Farklı ülkelerden gelen ve Rusya’da şoför olarak çalışmak isteyen kişiler için farklı düzenlemeler ve fırsatlar bulunmaktadır.

Rusya’da şoför satın alan başlıca firmalar şunlardır: MST Shipping Service, ULSI Logistics Services, DB Schenker, MOLCOM, Proft Logistics, Gruz-Transport, Limco Logistics, Polar Logistics, APL Logistics gibi Rusya’nın önde gelen lojistik ve nakliye firmaları.

Rusya sürücü vizesi uygulaması 2019 yılında kaldırıldığı için Rusya’da şoför olarak çalışan yabancı sürücülerin meslekleri gereği kısa süreli seyahatlerinde vize almaları gerekmemektedir.

Rusya’da iş bulma seçenekleri nelerdir?

Rusya’da iş bulmanın en yaygın yolu, iş ilanlarını düzenli olarak iş panolarından ve başvurulardan kontrol etmektir. Rusya’daki iş ilanlarını takip edebileceğiniz birçok internet sitesi var ve işverenler bu internet sitelerine düzenli olarak ilanlar ekliyor. Özellikle Rusya’da yaşamayıp Rusya’da iş bulmak isteyenler için tercih edilen yol, iş ilanlarının yüklendiği online siteleri veya uygulamaları kullanmaktır.

Rusya’daki boş pozisyonları nereden takip edebilirim?

Rusya’daki iş ilanlarını izlemek için kullanılabilecek en popüler iş ilanı web siteleri aşağıdadır:

 • Superjob.ru
 • Headhunter.ru
 • Jobsinmoscow.eu
 • Expat.ru
 • Russia.xpatjobs.com
 • Career.ru
 • Moscowjob.net
 • Job.ru
 • Bankir.ru
 • Irr.ru
 • Careerjet.ru
 • Learnforgood.com
 • Ru.jobrapido.com
 • Rabota.ru
 • Ru.trovit.com
 • Antalrussia.ru

Rusya’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Rusya iş imkanları arasında en çok ihtiyaç duyulan alanlar aşağıda listelenmiştir.

Risk yöneticisi: Rusya’daki en yüksek ücretli işler arasındadır.

Bilgisayar programcısı ve bilişim teknolojileri personeli: Rusya’nın hemen hemen tüm şehirlerinde talep görmektedir.

Gemi kaptanı: Rusya’da yüksek ücretli ve popüler işlerden biridir.

Muhasebeci: Rusya’da muhasebecilik iş başvurularında rekabet oldukça yüksektir. İstihdam fırsatı, sertifikalar ve deneyim seviyesine bağlıdır.

Doktor: Rusya’da en çok talep gören iş kollarının başında gelmektedir.

Türkiye’deki Rusya Yurt Dışı İşleri Hangi Sitelerde Yayınlanır?

Türkiye’deki Rusya iş ilanlarının yayınlandığı bazı siteler aşağıdaki listede verilmiştir.

Kariyer.net

Jooble.org

İskur.gov.tr

Ronesans.com

Enka.com

İş Aramak için Rusya’ya Gidilebilir Mi?

Hayır, iş aramak için Rusya’ya gidilemez.

Rusya, iş arama amacıyla Rusya’ya gitmek isteyen yabancı kişilere vize vermemektedir ve Rusya Federasyonu’nun iş arama vizesi uygulaması yoktur.

Türkiye’den Rusya’ya Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Rusya’ya çalışmak için gitmek isteyen kişiler Rusya’da kendilerine uygun bir işe başvurmuş ve kabul edilmiş olmalıdır.

İş başvurusu kabul edilen kişilerin iş sözleşmelerinin yapılmış olması gereklidir. İş sözleşmesinin yapılmasından sonra işveren tarafından kişiye Rusya vizesi için voucher yani davetiyenin yollanması gerekir. Davetiye ile birlikte diğer vize için gerekli evrakların hazırlanması ile Rusya çalışma vizesine başvuru yapılabilir. Kişiler ancak Rusya çalışma vizesi başvurusunu tamamladıktan ve vizeleri onaylandıktan sonra Rusya’ya çalışmak amacıyla gidebilmektedir.

Rusya’da Çalışmak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya’da çalışmak için vize başvurusu, şahsen ya da akredite acenteler aracılığı ile Rusya konsolosluklarına ya da Rusya vize başvuru merkezlerine yapılabilir.

Rusya çalışma vizesi başvurusunda bulunacak kişinin mutlaka online randevu sistemi üzerinden vize randevusu alması gerekmektedir. Online Rusya vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, vize ücretinin ödenmesi ve ardından vize randevusunda evrakların teslimi ve yetkili kurum tarafından gerekli görüldüğü durumlarda vize mülakatının yapılması ile konsolosluk üzerinden Rusya çalışma vizesi başvurusu tamamlanabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Rusya’da çalışma imkanları ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan sorulara ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Yabancılar için Rusya’da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Yabancılar için Rusya’da çalışma saatleri günlük olarak 8 saat ve haftada 5 gündür. Rusya’da çalışanların günlük olarak en az 30 dakika dinlenme hakları mevcuttur. Belirtilen saatler dışındaki çalışma saatleri ekstra mesai ücreti getirir. Rus yasalarına göre çalışan kişi üst üste iki gün dört saatten fazla ve yılda da 120 saatten fazla ekstra mesaiye kalamaz.

Rusya’da çalışan kişilerin, işverenleri tarafından sağlanması gereken haklarının başında tatil izni gelmektedir. Altı ay hizmet veren çalışanlar, 28 günlük izin hakkına sahip olmaktadır. Rusya’da çalışan kişilerin sahip olduğu haklardan biri de hastalık izinleridir. Çalışan kişi kendi hastalığı için izin alabildiği gibi; eşi, ailesi ve çocukları için de hastalık izni alabilir. Üç iş gününü geçen izinlerde çalışanlar normal maaşlarını almazlar, sağlık sigortaları tarafından maaşlarına orantılı olarak ödenek üzerinden ödeme alırlar. Kişilerin alabileceği diğer bir izin türü de ebeveynlik iznidir. Ebeveynlik izni sırasında, ebeveynlerden biri 18 aya kadar bu izinden faydalanabilir ve bu süre zarfında ödenek alabilir. Rusya’daki kadın çalışanlar için ek olarak doğumdan 70 gün önce ve 70 gün sonrasında kullanılabilir olmak üzere, doğum izni hakkıbulunmaktadır.

Rusya Federasyonu kanunlarına göre, işverenler işçilerine iş sözleşmesi yapıldığından itibaren sigorta yapmak zorundadır. Sigorta için işveren, sözleşmede belirtilen ve yasalarla belirlenen ölçüde aylık olarak prim ödemesi yapar. İşveren, işçisi için emeklilik fonu, sosyal sigorta ve sağlık sigortası primini aylık olarak ödemek zorundadır.

Rusya’da çalışanlar için belirtilen izinlerin dışında yılda 14 tane resmi tatil vardır. Rusya’da işverenler çalışanlarının resmi tatil olarak belirtilen günlerde çalışmasını istiyorsa, yasalara göre günlük ücretinin %200’ü tutarında ödeme yapmalıdır.

Rusya’da İşçi Hakları Nasıldır?

Rusya Federasyonu Anayasasına göre, onurlu bir yaşam ve insanın özgür gelişimini sağlayan sosyal bir devlettir. Rusya, halkının işini ve sağlığını korur, garantili bir asgari ücret belirler, aile, engelliler ve yaşlılar için devlet desteği sağlar ve bir sosyal hizmet sistemi geliştirir.

Rusya Federasyonu anayasanın 37. maddesi, serbest meslek ve faaliyet türü seçimi, zorla çalıştırılma yasağı, güvenlik ve hijyen gerekliliklerini karşılayan çalışma koşulları, ayrım gözetmeksizin ücretlendirme, federal kanunla belirlenen asgari ücret, işsizliğe karşı koruma, bireysel ve toplu iş uyuşmazlıkları hakkı, grev hakkı, garantili yasal çalışma süresi, izin ve tatil günleri ve yıllık ücretli izni Rusya’da çalışanlara sağlamaktadır. Anayasanın 30. maddesi; herkesin çıkarlarını korumak için, sendika kurma hakkı da dahil olmak üzere örgütlenme hakkı da sağlamaktadır.

Rusya’da Ortalama Maaşlar Ne Kadardır?

Rusya’da ortalama maaşlar, Mayıs 2024 tarihli verilere göre yaklaşık 65.000 Rus rublesi civarındadır. Rusya’da en yüksek maaşlı meslekler arasında doktorluk, avukatlık, bilişim teknolojileri uzmanlığı ve yazılım uzmanlığı, mimarlık ve öğretmenlik sayılabilir.

2024’de Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

2024’de Rusya’da asgari ücret 15.279 Rus rublesidir.

2024 yılı Ağustos ayı itibari ile 1 ABD doları, 62,25 Rus rublesine denk gelmektedir. 15.279 Rus rublesi olarak belirlenen Rusya asgari ücret tutarı 2024 Ağustos ayı itibariyle yaklaşık 245 ABD dolarıdır.

Rusya Federasyonu’nda Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Rusya Federasyonu’nda çalışmanın avantajları arasında sayılabilecek ilk şey çalışılabilecek alanların genişliğidir; çeşitli sektörlerde eleman açığının olması Rusya’da iş bulabilmeyi kolay hale getirmektedir. Rusya’da çalışmakla ilgili avantajlardan bir diğeri, Rusya’nın sektöre başlamak için uygun bir yer olması ve kişinin Rusya iş kültüründen dolayı kariyerinde adım adım yükselebilmesine imkan tanınmasıdır.

Rusya Federasyonu’nda çalışmanın dezavantajları arasında öncelikle dil problemi yer alır. Ülke nüfusunun çok büyük bir bölümü ikinci bir yabancı dil bilmemekte ve yaşamın her alanında sadece Rusça kullanmaktadır. Rusça bilmeden Rusya’da çalışmak. önemli bir dezavantajdır. Diğer bir dezavantaj olarak ülkenin konumunun beraberinde getirdiği yaşam şartlarının zorluğu sayılabilir. Rusya’nın çok büyük bir kısmı çok soğuk bir iklim kuşağında yer alır ve aynı zaman coğrafi koşullar da insan yaşamı için zorlayıcı şartlara sahiptir; soğuk hava şartları Rusya’ya gitmiş birinin adapte olmasını zorlaştırmaktadır.

Rusya’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Rusya’da kaçak çalışmanın cezası işveren ve kaçak olarak çalışan kişi bazında değişiklik göstermektedir.

Çalışan kişinin, kaçak olarak çalıştığının yakalanması durumunda ülkenin kendi kanunları dolayısıyla kişinin işine son verilir; bunun yanı sıra kişi pasaport ve vizesi kontrol edilerek ülke dışına çıkarılabilir ve para cezası ödemek zorunda kalabilir.

Rusya’da kaçak işçi çalıştıran işveren için yüklü bir para cezası söz konusudur. İşverenin birden fazla işçiyi kaçak çalıştırırken ya da sürekli olarak kaçak işçi çalıştırırken yakalanması durumunda işyeri kapatma cezası alması çok olasıdır. Rusya kanunları gereği işe alınacak yabancı uyruklu kişilerin pasaport ve çalışma izni belgelerinin kontrol edilmesi zorunludur ve bu denetleme görevi işverene aittir.

 

 

Mesaj Bırakabilirsiniz