Hindistan’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2024 Türk firmalar)

Hindistan’da Çalışmak 2024 Hindistan İşleri

hindistanda calisma

Hindistan’da çalışmak ve iş bulmak diğer birçok ülkeye göre daha kolaydır. Hindistan’da iş bulmanın kolay olmasının nedeni, Hindistan’ın en büyük iş gücüne sahip ülkelerden biri olmasıdır. Hindistan’da çalışma koşulları zor olsa da birçok alanda iş imkânı sunduğu için yabancı uyrukluların sıklıkla çalışmayı tercih ettiği bir ülkedir. İş fırsatları bölgeden bölgeye farklılık gösterse de, teknoloji, sağlık ve mühendislik gibi sektörler genellikle eleman alır. Yurt dışından birçok insan Hindistan’da çalışmak için geliyor.

Yurt dışından Hindistan’da çalışmak için gelen insanlar için en büyük olumlu özellik birçok sektörde işgücü ihtiyacının olması ve en büyük dezavantajı ise yaşam koşullarının düşük olmasıdır.

Hindistan’da asgari ücretle çalışan pek çok kişi ek iş yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Hindistan’da eğitimli insanlar ise mesleklerine göre yüksek bir gelir elde edebiliyorlar.

Yabancıların Hindistan’da çalışabilmeleri için vize başvurusu yapmadan önce bir iş bulmaları gerekiyor. Hindistan’da bir iş bulmak için Indeed, LinkedIn, Shine gibi birçok iş bulma panosu ve uygulaması var. Hindistan’da iş bulmak isteyen kişilerin iş ilanlarını ve başvuruları düzenli olarak takip etmesi ve kendilerine uygun olan işlere başvurması gerekmektedir.

Türk Vatandaşları Hindistan’da Çalışabilir mi?

TR Vatandaşlar Hindistan’da çalışabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hindistan’da bir şirket veya kurumda bir pozisyon için başvuruda bulunurlarsa ve bu başvuru olumlu sonuçlanırsa, Hindistan Çalışma Vizesi alabilirler. Hindistan Çalışma Vizesi aldıktan sonra Hindistan’da çalışmak mümkündür.

Yabancılar için Hindistan’da çalışma koşulları nasıl?

Yabancılar için Hindistan’da çalışma koşulları aşağıda listelenmiştir.

 • İşe gelen yabancı uyrukluların vasıflı veya vasıflı profesyoneller olması gerekir.
 • Çalışan maaşları yılda 25.000 doları geçmelidir. (etnik aşçılar, dil öğretmenleri, tercümanlar vb. hariç).
 • İş sözleşmesi, Hintli ev sahibi şirket tarafından düzenlenmeli ve imzalanmalıdır.

Hindistan’daki iş fırsatları nelerdir?

Hindistan’da birçok iş fırsatı var. Hindistan’da doktorluktan fabrika işçiliğine kadar birçok meslek sahibi çalışıyor. Profesyonel gruplara duyulan ihtiyaç Hindistan’da bölgeye göre değişir. Başkent Yeni Delhi’de tüm mesleklere ihtiyaç duyulurken, balıkçılık, tasarımcılık ve ticaret gibi meslekler deniz kıyısındaki şehirlerde iş bulmayı daha kolay buluyor. Hindistan’da çalışan herkesin kendi yetenek ve becerilerine göre iş kurması da mümkündür.

Hindistan’da iş bulmanın en kolay endüstrileri nelerdir?

Hindistan’da iş bulmanın en kolay olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Sağlık sektörü
 • Turizm sektörü
 • Mühendislik alanı
 • Tekstil alanı
 • Ulaşım endüstrisi
 • Bankacılık sektörü
 • Tarım
 • Sanayi sektörü

Hindistan’da En Çok Talep Edilen Meslekler Nelerdir?

Hindistan’da en çok talep edilen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Pilot
 • Doktor
 • Fizyoterapist
 • Çağrı merkezi çalışanı
 • Veri Analisti
 • Yatırımcı
 • Kıdemli Danışman

İş İmkanlarının En Fazla Olduğu Hindistan Şehirleri Hangileridir?

Hindistan’da iş olanaklarının en yüksek olduğu şehirlerin ilki başkent Yeni Delhi. 21 milyonluk nüfusu ile Yeni Delhi her zaman çalışan ihtiyacı içindedir. Doktor veya öğretmen gibi meslekleri Yeni Delhi’de bulmak kolaydır. Tac Mahal’e ev sahipliği yapan Agra eyaleti, milyonlarca turisti ağırlıyor ve turist seyahatleri arttıkça hizmet sektöründe çalışanlara iş imkanı sunuyor.

Hindistan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Mumbai’de ve sahilde yer alan ticaret ve eğlence sektöründe iş bulmak kolaydır. Teknoloji merkezlerinin bulunduğu Bengalore’da veri analistleri, mühendisler ve yazılım geliştiriciler için çok sayıda iş fırsatı bulunuyor.

Hindistan’da nasıl iş bulunur?

Hindistan’da bir iş bulmak için, iş sitelerindeki veya başvurulardaki iş ilanlarını takip etmek gerekir. Hindistan dışında yaşayan insanlar, Hindistan’da bir iş bulmak için çoğunlukla iş kurullarındaki boş pozisyonları takip eder.

Hindistan İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Hindistan’daki İş İlanlarının izlendiği yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Naukri
 • LinkedIn
 • Indeed
 • Monster India
 • Indıan Government Jobs
 • Apna
 • Shine

İş aramak için Hindistan’a gidebilir misin?

İş aramak için turist vizesiyle Hindistan’a seyahat edin. Hindistan hükümeti tarafından Hindistan’a gitmek isteyen yabancılar için verilen iş arama vizesi bulunmamaktadır. Hindistan’da çalışmak isteyen yabancılar online iş tekliflerini takip etmelidir. Online başvuru yaptıktan sonra iş bulan kişiler, ilgili şartları yerine getirdikten sonra mülakat için Hindistan’a gidebilirler.

Hindistan turist vizesi verilen kişiler, iş arama vizesi olmadan iş arayabilir ve iş görüşmesi yapabilir.

İş için Türkiye’den Hindistan’a nasıl gidilir?

Türkiye’den Hindistan’a çalışmak için Hindistan’daki herhangi bir pozisyona başvurulabilir ve kabul edilebilir. Başvurusu kabul edilen yabancıların iş sözleşmelerini ve gerekli belgeleri hazırlamaları ve Hindistan Çalışma Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Hindistan Çalışma Vizesi Başvurusunun olumlu sonuçlanması ile birlikte Hindistan’a iş için gitmek mümkündür.

Hindistan’da bir şirket kurmak için vize başvurusu nasıl yapılır?

Hindistan’da iş kurmak için çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır. Çalışma vizesi başvurusu https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html üzerinden yapılır. Hindistan Çalışma Vizesi Başvuru web sitesine girdikten sonra, çevrimiçi başvuru formunun doldurulması, biyometrik fotoğrafın yüklenmesi ve vize randevusunun planlanması gerekir.

Hindistan Çalışma Vizesi başvuru sahibinin ikamet ettiği yere bağlı olarak, başvurunun yapıldığı Hindistan Konsolosluğuna vize belgelerinin sunulması, biyometrik fotoğraf işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Hindistan Çalışma Vizesi Başvurusu tamamlandıktan sonra, Hindistan Çalışma Vizesi için başvuru yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, Hindistan’da çalışmakla ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Hindistan’da çalışma koşulları nasıl?

 • Hindistan’daki çalışma koşulları sektöre göre değişir. Çalışma saatleri mesleğe göre değişmekle birlikte ülkede ortalama çalışma günü 9-10 saattir. Hindistan’da ortalama çalışma süresi haftada 48 saattir. Tüm çalışanların Pazar günleri izinli olduğu Hindistan’da, Ram Navami, Mahavir Javanti ve Holi gibi resmi tatillerde çalışmazlar. 2024’de Hindistan asgari ücreti günlük ortalama 178 rupi olacak. Asgari ücret eyalete göre değişir. Hindistan’da çok sayıda sendika olmasına rağmen işçilerin yarısı bir sendikaya üye değil.
 • Hindistan’da iki sosyal sigorta planı vardır: Çalışanlar İhtiyat Sandığı Organizasyonu ve Çalışanlar Devlet Sigorta Fonu. Çalışan tedarik fonu, çalışanları yaşlılık ve engellilik gibi durumlarda destekler. Devlet Çalışanları Sigorta Fonu, temel sağlık sigortasını ve düşük gelirli işçiler için sigortayı düzenler. Hindistan’da sosyal güvenlik planları olmasına rağmen, çoğu işveren çalışanlarının katkı paylarını ödememektedir.

Hindistan’da asgari ücret var mı?

 • Hindistan’da ulusal asgari ücret yoktur. Her çalışan, beceri ve yeteneklerine göre asgari ücret alır.
 • Çalışanlar için asgari ücret eyaletten eyalete değişir. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir işçinin asgari ücreti aylık 32.600 rupi iken, Mumbai’de bir işçinin asgari ücreti 36.600 rupi civarında. Kültürel yapıları nedeniyle turist çeken eyaletlerden Madhya Pradesh’te asgari ücretli bir işçi 37 bin 700 rupi, Bangalore’da ise 34 bin 500 rupi kazanıyor.
 • Hindistan’da çalışanlar için Hindistan asgari ücreti, 2024 yılı için günlük 178 rupi olarak belirlendi. Belirtilen asgari ücret ülke için bir standardı temsil etmemektedir Asgari ücret meslek grubuna ve eyalete göre değişiklik göstermektedir. Mühendisler, mimarlar ve doktorlar en çok kazanan meslekler arasındadır.

Hindistan’da çalışmaya değer mi?

 • Hindistan’da çalışmanın artıları ve eksileri işe göre değişir. Hindistan’da tıp, dişçilik, mühendislik, mimarlık gibi meslekleri icra eden insanlar yüksek maaş aldıkları için iyi yaşam koşullarına sahipler. Birçok turist, birçok iş fırsatının olduğu ve bir iş kurmanın kolay olduğu Hindistan’a geldiğinden, iş aynı zamanda para kazanmanın önemli bir yoludur.
 • Hindistan’da çalışmanın en büyük dezavantajı ülkenin kültürel yapısı. Çalışma hayatının olumsuz yönlerinden biri de eğitim seviyesinin düşük olması ve kadınlara yeterli hakların verilmemesidir. Hindistan’da internetin çok yavaş olması da internet kullananların hayatını zorlaştırıyor.

Hindistan’da staj vizesi ile çalışabilir miyim?

 • Staj vizesi ile Hindistan’da kalıcı olarak çalışmak mümkün değildir. Stajın tamamı boyunca çalışma faaliyeti devam eder ve staj bitiminden hemen sonra işe başlanması mümkün değildir.
 • Hindistan’daki staj süresi boyunca geçerli olan Hintli Stajyer Vizesi, çalışma vizesine dönüştürülmeyecektir. Hindistan’da stajını tamamladıktan sonra iş teklifi alan veya kendi imkanlarıyla iş bulan stajyerin ülkesine dönerek Hindistan’da çalışma vizesi için gerekli belgeleri hazırlaması ve vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Hindistan’da yasadışı çalışmanın cezası nedir?

Hindistan’da yasadışı olarak çalışan kişiler, yetkililer tarafından tespit edildikten sonra ülkeden sınır dışı ediliyor. Kaçak işçi çalıştıran işverenlere para cezası uygulanmaktadır.Türkiye’den Hindistan Çalışma Vizesi başvuruları için Hindistan’daki bir şirket veya kurumdan iş teklifi alan kişilere danışmanlık hizmeti veren akredite bir kurumdur.

Mesaj Bırakabilirsiniz