Danimarka’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2023 Türk firmalar)

Danimarka iş ilanları ve başvuru prosedürleri

danimarka isci alimi 1

 • Danimarka’da başvurular çoğunlukla İngilizce ve Danca yapılır, ancak dil gereksinimleri başvurduğunuz kuruma göre değişebilir.
 • Danimarka’da; İşlerin çoğu mühendislik, tıbbi danışmanlık, eczacılık, öğretim ve yemek alanlarında bulunur.
 • Danimarka’da yabancı uyruklular için istihdam olanakları, esas olarak kaliteli işlere odaklanmaktadır. Danimarka’da iş bulmak için iş borsaları veya gazeteler kullanılır.
 • Danimarka’dan iş teklifi almış ve oturma izni onaylanmış kişiler için Türkiye’den Danimarka çalışma vizesi başvurusu konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Danimarka’da hangi iş fırsatları var?

Danimarka Legatum Enstitüsü tarafından her yıl hazırlanan Refah Endeksi 2020 raporuna göre, genel refah düzeyi en yüksek ülke seçildi. Danimarka’da işgücü piyasasının genel işleyişi, sözleşme özgürlüğü ile çalışır. Ücretler ve çalışma koşulları gibi unsurlar çoğunlukla bireysel ve toplu sözleşmelerle düzenlenmektedir. Danimarka’da işçi haklarını korumak için yasal haklara ve düzenlemelere sahip yasalar vardır. Uygulamada, düzenlemeler çalışanların istihdam edilip edilmemesine göre farklılık gösterebilmektedir.

Danimarka’da istihdam olanakları, beceri açığının büyük olduğu mühendislik, tıbbi danışmanlık, eczacılık, öğretim ve gıda sektörlerinde yüksektir.

Danimarka’da en çok istihdam olanağı hangi sektörlerde var?

Danimarka’da mühendislik, eğitim, tıp ve sağlık alanlarında çok sayıda istihdam fırsatı bulunmaktadır. Danimarka’da aranan ana iş sektörleri enerji mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, tıp, diş hekimliği ve eczacılıktır. Bir yabancı olarak, Danimarka hükümetinin doktor ve hemşire gibi meslekler için Danimarka hastanelerinde bir pozisyona başvurma yetkisi olmalıdır. Mühendis ve Danimarkalı doktorların işe alınmasına yönelik duyurular Danimarka’da yüksektir. Danimarka’da doktorluk, kolay iş arama ile önde gelen pozisyonlardan biridir. Danimarka’da hekimlik yapmak için AB pasaportu yoksa hekimlik yapmak isteyen Türk vatandaşları, AB ülkelerinden farklı bir prosedüre tabidir.

Danimarka iş ilanları hangi web sitelerinde yayınlanmaktadır?

Danimarka iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • https://simplyjob.com/ (yerel)
 • https://www.workindenmark.dk/ (yerel)
 • https://www.indeed.com (İngilizce)
 • https://freead1.net (İngilizce)
 • https://de.europa.jobs (İngilizce)
 • https://www.globaladstorm.com (İngilizce)
 • https://www.indevjobs.org (İngilizce)
 • http://www.europegiant.com (İngilizce)
 • https://kwickme.com (İngilizce)

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki iş ilanlarına doğrudan erişebilecek web siteleri var.

Danimarka Türkçe İş ilanları nerede yayınlanıyor?

Danimarka iş ilanlarını bulabileceğiniz İngilizce ve yerel sitelerin yanı sıra Türkçe site olarak gurbetilan.com seçeneği de bulunmaktadır.

Kopenhag’da iş ilanları nerede yayınlanıyor?

Kopenhag’daki iş ilanlarının yayınlandığı web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • https://www.adlandpro.com (İngilizce)
 • https://www.glassdoor.com (İngilizce)
 • https://www.millionclassifieds.com (İngilizce)
 • https://www.indeed.com (İngilizce)
 • https://copenhagen.locpage.com (İngilizce)
 • https://freead1.net (İngilizce)
 • https://jobs.justlanded.com (İngilizce)
 • https://www.jobindex.dk (yerel)
 • https://www.jobsincopenhagen.com (İngilizce)

Danimarka’da İşsizlik Oranları Nedir?

Danimarka’da işsizlik oranı, Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre temmuz- ağustos döneminde 5.600 azalarak 101.300’e düşüp %3.6 olmuştur. Danimarka’da 2021 temmuz- ağustos döneminde erkekler için işsizlik 2,900 azalarak 51,100’e düşerken kadınlar için işsizlik 2.700 azalarak 50.300’e düşmüştür. Danimarka’da, 2021 yılında işsizlik oranı 2009’dan bu yana incelenen verilerde %3,6 ile en düşük seviyeyi görmüştür.

Danimarka’da İşçi Hakları Nasıldır?

 • Danimarka’da İşçi hakları İşçi Kanunu ile korunmaktadır. Wall Street Journal haberine göre Danimarka, Dünya çapında işçileri en çabuk işten çıkaran ülke olarak görülmektedir. Danimarka hükümeti Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının %4,4’ünü işsizleri desteklemek ve yeniden eğitmek için harcamaktadır. Danimarka’da işsizlik sigortasına (A- kasse) sahip olmak istemek durumunda başvuru yapmak gerekmektedir. Danimarka’da mobbinge maruz kalan işçileri hükümet işçi korumasına alarak mağduriyeti gidermeyi amaçlamaktadır.
 • Danimarka’da çalışma saatleri ortalama 37 saattir. Genellikle çalışanlar haftalık çalışma sürelerini pazartesi 06.00’dan cuma 18.00’e kadar tamamlamaktadırlar. Öğle yemeği molaları genellikle 30 dakikadır ve şirketten şirkete öğle yemeği saat ücretinin maaşa dahil edilmesi değişmektedir.
 • Danimarka’da işçiler Ferieloven adı verilen Danimarka tatil mevzuatına tabidir. Danimarka’da çalışanların tatil izni aylık yüzde 2,08’e tekabül etmektedir ve haklarını bir sonraki ayda da kullanabilmektedirler. Danimarka’da yıllık izin bağlamında işçilerin yılda 5 hafta izin alma hakları vardır. Ücretleri aylık olarak ödenen çalışanlardan hastalık durumlarında ya da resmi tatillerde ücret kesintisi yapılmamaktadır. Danimarka’da iş değiştirme durumunda ücretli tatil hakkı ne durumda ise güncel işte de aynı şekilde korunur.
 • Danimarka’da yabancı işçi hakları da hükümet tarafından gözetilmektedir. Danimarka işçi vizesi alarak Danimarka’ya giden yabancı uyruklu kişilerin çalışma sözleşmesi yapması gerekmektedir.

Danimarka Asgari Ücret Nedir?

Danimarka’da hükümet tarafından belirlenmiş yasal asgari ücret yoktur. Danimarka’da mavi yakalı ve beyaz yakalı işçiler için ücret oranları toplu iş sözleşmeleriyle belirlenmektedir.

Danimarka’da ortalama bir çalışan vergilerden önce ayda 43.487 DKK kazanmaktadır. 2019 Statista verilerine göre Danimarkalılar, vergileri çıkardıktan sonra yılda ortalama net 1.102.406 DKK kazanmaktadır. Saatlik olarak Danimarka asgari ücret, 110 DKK (18 Dolar) olarak belirlenmiştir.

Danimarka’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

Danimarka’da iş bulmak için bulunulan şirkete ve pozisyona göre dil yeterliliğine ve ilgili alanda mesleki beceriye sahip olmak gerekmektedir.

Yabancı uyruklu vatandaşların Danimarka’da bir işverenden iş teklifi ve Danimarka çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlarının Danimarka’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının Danimarka’da çalışma hakları devlet tarafından korunmaktadır.Türk vatandaşları Danimarka’da ikamet etmek için özel hak ve yükümlülüklerine Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında yapılan anlaşmanın (Association Agreement) ilgili kısmından bilgi edinmelidir.

Türk vatandaşları Avrupa Birliği pasaportuna sahip olmadıklarından Danimarka’da serbestçe çalışma hakları yoktur. Danimarka’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları diğer yabancı uyruklu vatandaşları gibi oturma izni ve çalışma izni almalıdır. Danimarka’da Türklerin, çalışma izni almak için vaka sipariş kimliği oluşturması, vize ücretini ödemesi ve çalışma vizesi başvuru formunu göndermesi gerekmektedir. Danimarka çalışma vizesi başvuru genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Danimarka’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da çalışanlar Danimarka Yabancılar Yasasına (ulusal mevzuat) göre, eş oturma izni için partnerlerini Vergi Dairesine kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Danimarka’da çalışmak veya okumak için oturma iznine sahip olan kişiler eşlerini aile üyesi olarak kayıt ettirdikten sonra oturma iznine başvurabilmektedirler. Başvuru sürecinin yavaş işlemesini önlemek adına başvuru hazırlanırken bir avukattan danışmanlık hizmeti almak süreci hızlandıracaktır.

Danimarka’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Danimarka’da yüksek lisans yaparken çalışılmakradır. Danimarka’da yüksek lisans yaparken çalışmak için AB, İskandinav ve İsviçre vatandaşlarına herhangi bir saat kısıtlaması yoktur ancak AB vatandaşı olmayanların eylülden mayısa kadar haftada en fazla 20 saat çalışabilmek için oturma izni ile birlikte Danimarka Göçmenlik Dairesi’nden başvurulan bir çalışma izni almaları gerekmektedir. Danimarka’da öğrencilerin iş bulması zor olsa da üniversitelerin kendi bünyelerinde iş için boş pozisyonlar bulunmaktadır.

Danimarka yeşil oluşuyla, kış sporlarıyla, suç oranlarının düşüklüğü ve refah seviyesinin yüksekliğiyle öğrenciler için cezbedici niteliktedir. Bu nedenle Danimarka’da üniversite okumak birçok yönden öğrenciler için avantaj sağlar. Danimarka Hükümeti birçok konuda öğrencilere kolaylık sağlamaktadır.

Danimarka’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Danimarka’da en yaygın iş ilanları tıbbi danışmanlık, mühendislik, eczacılık, öğretmenlik, hastane personelliği, doktorluk, inşaat, tarım, ulaşım sektörlerinde bulunmaktadır. Danimarka tır şoförü iş alımları fazladır ve Türkler tarafından çokça tercih edilmektedir. Danimarka dağıtım sektöründe aktif rol aldığından ulaşımda tır şoförlüğü gibi boş pozisyon ilanlarına sıkça rastlanır. Danimarka şoför iş ilanlarına bakıldığında koşullar yerel sitelerden görüntülenebilmektedir.

Danimarka’da Türk İş İlanları Nelerdir?

Danimarka’ya Türkiye’den çalışmak amaçlı göç edenler en çok inşaat sektörü, kimya, tekstil, sağlık sektörü, maden sektörlerinde istihdam sağlarlar. Nitelikli çalışanlar ise ülkede beceri eksikliği olan doktorluk, tıbbi danışmanlık,çeşitli mühendislik alanlarında iş bulabilmektedir.

Girişimci Olarak Danimarka’da Ne İş Yapılır?

Danimarka’da Girişimcilik kültürü özellikle son yıllarda gelişim göstermiştir. Danimarka’da girişimci olarak iş yapılabilecek bazı alanlar; gıda, denizcilik, bilgi teknolojisi, temiz teknolojidir. Danimarka son yıllarda girişimciliğe ekstra özen gösterdiğinden yatırımcılar ile girişimci gençler ve girişim şirketleri arasında güçlü bir ortaklık söz konusudur.

Danimarka, Küresel Girişimcilik Endeksi raporuna göre girişimcilikte önderlik eder ve 2019 sıralamasında Dünya’da 4. Avrupa Birliği’nde ise 1. sırada yer alır. Danimarka, genç girişimciler için sosyal ve ekonomik yapısı ve girişimciliğe karşı tutumuyla ilk sırada yer almaktadır.

Mesaj Bırakabilirsiniz