Litvanya’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2023 Türk firmalar)

Litvanya iş ve boş pozisyonlar

litvanyada asgari ucret ne kadar is imkanlari neler

Litvanya’da iş bulmak isteyen yabancılar için ülkede 46 yerel iş bulma kurumu bulunmaktadır. İstihdam büroları kayıtlı tüm internet reklamlarına erişir. Litvanya’da iş bulmak isteyenler özgeçmişleri ile iş ilanlarına veya iş bulma bürolarına başvurmalıdır.

Litvanya’da işçi ile işveren arasında resmi bir iş sözleşmesi imzalanır. Litvanya iş sözleşmesi, işçinin işini yapacağını ve işverenin işçiye gerekli çalışma koşullarını sağlayacağını garanti eden bir sözleşme türüdür.

Litvanya’da çalışma süresi günde 8 saat, haftada toplam 40 saattir. İşveren ve işçinin anlaşması halinde çalışma süresi 12 saati geçmemek üzere uzatılabilir. Asgari ücrete göre 8 saati aşan çalışma saatleri saat başı 3.93 euro olarak maaşa yansıtılıyor. Haftada 5 gün çalışanlar için yıllık izin sayısı en az 21 iş günüdür.

Litvanya’da işsizlik oranı 2020’de %8,43’e yükseldi ve bu da ülkede iş açığına neden oldu. Litvanya’da işgücüne en çok ihtiyaç duyan sektörler sağlık, mühendislik ve hizmetlerdir.

Litvanya’da iş bulan ve iş bulma kurumu tarafından onaylanan Türk vatandaşları, Vizem.net’in tavsiyesi ile uzun süreli Litvanya vizesi (D tipi) için başvurabilirler.

Litvanya nasıl bir çalışma ülkesinde?

Litvanya, işçi haklarını sunmaya özen gösteren bir ülkedir. Litvanya’da çalışan insanlar, işçi hakları çerçevesinde insana yakışır, güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarına sahip olma hakkına sahiptir. Litvanya’daki işçi hakları, makul ücretler, tatil hakkı ve işsizlik durumunda sosyal sigorta imkanı sağlar. Litvanya’da zorla çalıştırma yasaktır. Litvanya’da haftalık çalışma süresi 40 saattir ve çalışma süresi 48 saati geçmez.

Litvanya, dünya ortalamasına kıyasla orta ila yüksek refah düzeyine sahip bir ülkedir. Litvanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2019 tarihli bir araştırmasına göre Litvanya, kamu refahına yapılan 16,2 harcamayla dünyada 29. sırada yer alıyor.

Litvanya’da en fazla istihdam olanağına sahip sektörler hangileridir?

Litvanya’da işgücü talebinin en fazla olduğu sektörler bilgi teknolojisi ve finanstır. Programcılar, geliştiriciler ve proje yöneticileri, bilgi teknolojisi endüstrisinde en çok talep gören kariyerlerdir; muhasebeciler, finans uzmanları ve finansal analistler. Mühendislik, satış, insan kaynakları, imalat ve müşteri hizmetleri Litvanya’da en fazla açık pozisyona sahip sektörler arasında yer alıyor.

Litvanya asgari ücreti nedir?

Avrupa İstatistik Ofisi’ne göre Litvanya’da 2021 için asgari ücret 642 avro. Litvanya’daki asgari ücret, saatte 3,93 avro ve yılda 7.704 avroya eşdeğerdir. Yıllara göre Litvanya asgari ücretindeki değişim aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

yıllık asgari ücret

 • 2015 325 avro
 • 2016 350 avro
 • 2017 380 avro
 • 2018 400 avro
 • 2019 555 avro
 • 2020 607 avro
 • 2021 642 avro

Litvanya’da, işverenlerin asgari ücretin altında işçi çalıştırması yasaktır. Litvanya asgari ücreti, yoksulluk sınırı dikkate alınarak belirlenir.

Litvanya’da iş bulmak için gerekenler

Litvanya’da iş aramak isteyen diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşlarının çalışma iznine ihtiyaçları yoktur. AB üyesi olmayan vatandaşlar Litvanya’da çalışmak için çalışma izni almalıdır. Litvanya’da iş aramak için gerekli şartlardan biri yabancı dil bilgisidir. Litvanca bilen yabancılar Litvanya’da daha kolay iş bulabilirler. Bilişim sektöründe yabancı diller özellikle Litvanya’da talep görmektedir.

Litvanya iş arama siteleri nelerdir?

Aşağıda Litvanca iş arama siteleri bulunmaktadır.

 • www.ldb.lt (yerel)
 • www.cvonline.lt. (yerel)
 • www.cv.lt (yerel)
 • www.cvmarket.lt (yerel)
 • www.cvbankas.lt (yerel)
 • www.darbo.lt (yerel)
 • www.skelbimas.lt (yerel)
 • www.skelbimai.lt (yerel)
 • www.skelbiu.lt (yerel)
 • www.isidarbink.lt (yerel)
 • www.dirbu.lt (yerel)
 • www.noriudarbo.lt (yerel)
 • www.manager.lt (yerel)

Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Litvanya’daki iş ilanları çoğunlukla Vilnius’ta görülüyor. Vilnius iş ilanları online olarak takip edilebilir.

Litvanya’da inşaat işleri nerede yayınlanır?

Litvanya’daki inşaat şirketlerinin şirket sayfaları, Türkiye’deki istihdam sayfasında ve kariyer sayfalarında yayınlanmaktadır. Litvanya vizesi veren şirketler çevrimiçi iş başvurularını kabul etmektedir.

Litvanya’da kişi başına düşen milli gelir nedir?

Dünya Bankası’na göre Litvanya’nın 2002’de 1.119 dolar, 2009’da 3.423 dolar ve 2013’te 4.555 dolar olan kişi başı geliri, 2020’de 19.883 dolar.

Son 10 yılda Litvanya’nın kişi başına düşen geliri ikiye katlandı. Büyüyen ekonomi nedeniyle Litvanya’daki yaşam koşulları güçleniyor. Litvanya’da hizmet ekonomisinin gelişmesiyle birlikte insanlar daha güvenli ve rahat işlerde çalışmaktadır.

Litvanya’daki işsizlik oranları nelerdir?

Litvanya İşçi Kurumu’na göre, Litvanya’daki işsizlik oranı 2016’da %7,86, 2017’de %7,07, 2018’de %6,15, 2019’da %6,26 ve 2020’de %8,43 idi.

Litvanya’da işçi hakları nasıl?

Litvanya’da işçi hakları İş Kanunu tarafından korunmaktadır. Litvanya’daki işçilerin güvenli ve sağlıklı istihdam hakları vardır. Çalışanlar sağlığa zararlı veya güvensiz işleri kabul etmeyeceklerdir. İş Kanunu, çalışanların kendi izinleri olmaksızın haftada 40 saatten fazla çalışmalarını yasaklamaktadır. İş Kanunu’na göre işveren, işçiye iş sözleşmesinde belirtilen ücret miktarını ödemekle yükümlüdür. Litvanya iş kanunu, çalışanlara resmi tatiller ve yıllık izin hakkı vermektedir.

Türk vatandaşlarının Litvanya’da çalışma hakları nelerdir?

Litvanya’daki yabancı işçilerin çalışma hakları, Litvanya vatandaşlarının çalışma haklarıyla aynıdır. Litvanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları Litvanya Cumhuriyeti İş Kanunu kapsamındadır.

Litvanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının Litvanya’da iş bulması ve çalışma izni alması gerekmektedir. Litvanya’daki şirketten kabul mektubu alındıktan sonra gerekli belgelerle birlikte çalışma izni başvurusu yapılır.

Litvanya’da hangi Türk şirketleri faaliyet gösteriyor?

Litvanya’da iş yapan başlıca Türk şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • kayı inşaat
 • Hatcon İnşaat Ltd. kalem
 • Ayap inşaat
 • Logas taşımacılığı
 • Teltonika Ağları

Litvanya’da işçi eş oturma izni nasıl alınır?

Litvanya Cumhuriyeti Göçmenlik Yasasına göre, Litvanya’da eş oturma izni alabilmek için kişinin Litvanya vatandaşının eşi veya oturma izni almış bir vatandaşı olması gerekir. Eşi Litvanya’da olan vatandaşlar, gerekli belgelerle birlikte Litvanya Göç Danışma Merkezi’ne Eş Oturma İzni başvurusunda bulunmalıdır.

Litvanya’da okurken çalışmak mümkün mü?

Litvanya Göçmenlik Yasası 2021 hükümlerine göre, Litvanya’daki bir mezunun çalışma izni olmadan tam zamanlı çalışma hakkı vardır. Geçici oturma izni olan Avrupa vatandaşı olmayanlar, yüksek lisans eğitimleri sırasında Litvanya’da çalışabilirler.

Litvanya’daki en yaygın iş ilanları nelerdir?

Litvanya’da ağırlıklı olarak üretim mühendisliği, uzay mühendisliği, makine mühendisliği, inşaat, gıda mühendisliği, grafik tasarımcı, havacılık teknisyeni, bilgisayar programlama, bilişim mühendisi, müşteri temsilcisi, İngilizce öğretmeni, muhasebe gibi pozisyonlarda açık pozisyonlar bulunmaktadır.

Mesaj Bırakabilirsiniz