Güney Kore’de işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2024 Türk firmalar)

Güney Kore’deki işler, 2024’de Kore’de İşe Alım ve Kore’de çalışmak için gerekenler

 • Asya’nın dördüncü büyük ekonomisine sahip olan Güney Kore, yabancı vatandaşlara çalışma imkanı sunuyor. Güney Koreli şirketlerden iş ilanları JobKorea, Saramin, PeopleNJob, Linkedin ve Craigslist gibi web sitelerinde yayınlanmaktadır.
 • Güney Kore’deki iş fırsatlarının çoğu İngilizce öğretimi, bilgi teknolojisi, sağlık, imalat, mühendislik ve turizm alanlarındadır.
 • Güney Koreli şirketlerdeki sosyal çalışma ortamı, sosyal faydalar ve ülkenin yüksek refah seviyesi Kore’de çalışmanın başlıca avantajlarıdır. Kore’de çalışmanın dezavantajları, Güney Kore’deki yüksek kiralar ve çalışma ortamındaki güçlü rekabettir.
 • Güney Kore’de çalışmak için üniversite diploması gerekir. Korece bilgisi Güney Kore’de bir iş bulmak için bir gereklilik değildir, ancak bir iş başvurusunda Korece bilgisi bir varlıktır.
 • Vizem.net, Güney Kore’de bir şirket veya kurumla iş sözleşmesi olan kişiler için Kore vize başvuru danışmanlığı hizmeti veren akredite bir ajanstır.

guney kore isci alimi 2024de hangi meslekler icin yapilmaktadir
Türk vatandaşları Güney Kore’de çalışabilir mi?

Türk vatandaşları Güney Kore’de çalışabilirler. Güney Kore’de bir şirket veya kurumda iş başvurusu yapan ve olumlu sonuç alan Türk vatandaşları, Güney Kore çalışma vizesi ile Kore’de çalışabilmektedir.

Güney Kore’deki iş fırsatları nelerdir?

Güney Kore’deki iş fırsatları çok çeşitlidir. İngilizce içerik geliştirme, satış ve pazarlama, halkla ilişkiler, yazılım geliştirme, proje yönetimi, tıp ve İngilizce öğretmenliği Güney Kore’de en fazla iş imkanına sahip mesleklerdir.

Hangi sektörler Kore’de en fazla istihdam olanağına sahip?

Kore’de istihdam olanaklarının en yüksek olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Eğitim Sektörü
 • Sağlık sektörü
 • Bilgi teknolojisi endüstrisi
 • Üretim alanı
 • Mühendislik alanı
 • Üretim sektörü
 • Turizm sektörü

Güney Kore 2024’de hangi meslekler için işçi alacak?

Güney Kore, düşük doğum oranıyla bilinir ve Güney Kore, yurt dışından göçmenleri çekerek işgücü ihtiyacını karşılamaya çalışır. 2024’de çok sayıda Güney Koreli inşaat işçisi işe alındı. Güney Kore, 2024’de inşaat işçisi alımına ek olarak İngilizce öğretimi, yazılım, mühendislik, bilgi teknolojileri ve sağlık gibi alanlarda da işçi alımı yapacak.

Hangi Kore Şehirlerinde Daha Fazla İş Olanağı Var?

 • Güney Kore kapılarını birçok ülkeye açan bir ülkedir ve Kore’de yabancı uyruklu vatandaşlar için birçok iş imkanı bulunmaktadır. Güney Kore’deki iş fırsatları ağırlıklı olarak Seul, Busan, Incheon, Daegu, Daejeon, Gwangju, Suwon, Ulsan, Jeju ve Anyang şehirlerindedir. Güney Kore nüfusunun çoğunun yaşadığı Seul ve dünyanın en işlek beşinci limanına sahip Busan, iş arayanlar için İngilizce öğretmek için uygun şehirlerdir. Seul’deki iş fırsatları öğretmenlikle sınırlı değildir; Mühendislik ve işletme yönetiminde de iş fırsatları vardır.
 • Daegu’da tekstil ve mühendislik istihdamı aramak gereklidir. Birçok yabancının yaşadığı bir bilim ve teknoloji şehri olan Daejeon’da, bilgi teknolojisi ve İngilizce öğretmenliği alanında insanlar iş bulabilir.
 • Suwon turizm sektöründe öne çıkıyor ve turizm sektöründe iş başvurusunda bulunmak isteyenler Suwon şehrini seçiyor. Ulsan’da çok sayıda fabrika olduğu için işçiler ve mühendisler rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Güney Kore’de iş bulmak için seçenekler nelerdir?

Güney Kore’de iş bulmak göründüğü kadar zor değil. Güney Kore’de yaşayan insanlar internet sitelerinin yanı sıra gazetelerdeki iş ilanlarını da takip edebilirler. Güney Kore’de çalışmak isteyen yabancılar, Kore’de iş bulmak için JobKorea, Saramin, PeopleNJob, Linkedln gibi iş ilanlarını yayınlayan siteleri takip etmelidir.

Kore iş ilanlarını nereden görebilirim?

Kore iş ilanlarının takip edilebileceği siteler aşağıda listelenmiştir.

 • TE-palvelut
 • Monster.fi
 • Oikotie.fi
 • Duunitori.fi
 • Jobs in Helsinki
 • Careerjet
 • Indeed
 • Jobsportal.fi
 • Suorahakuyritykset.fi
 • Kuntarekry.fi

İş aramak için Kore’ye gidebilir misin?

Evet, iş aramak için Kore’ye gidin.

Güney Kore hükümeti, Güney Kore’de bir işe başvurmak isteyen yabancılara iş arama vizesi verir. Ayrıntılı arama planı yapan ve Güney Kore’de çalışmak için gerekli kriterleri karşılayan bireylere 6 aylık Kore iş arama vizesi verilmektedir. 6 aylık süre içinde uygun bir iş bulamayan yabancı uyrukluların Güney Kore iş arama vizeleri toplam 3 yıl 6’şar ay uzatılabilecek.

Türkiye’den Güney Kore’ye nasıl gidilir?

Türkiye’den Güney Kore’ye çalışmak için gitmek istiyorsanız, önce iş başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Güney Kore’de iş başvurusunda bulunan ve çalışma izni alan Türk vatandaşları Güney Kore’ye gitme hakkı kazanır.

Başvurusu kabul edilen Türk vatandaşlarının iş sözleşmesi ve gerekli vize evraklarını hazırladıktan sonra Güney Kore çalışma vizesine başvurmaları gerekmektedir. Güney Kore çalışma vizesi başvuruları onaylanan Türk vatandaşları Kore’ye gidiyor.

Kore’de çalışmak için vizeye nasıl başvurabilirim?

Kore’de çalışmak için vize başvuruları şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Kore Cumhuriyeti’nin İstanbul veya Ankara’daki Konsolosluklarına yapılır.

Güney Kore’de yapılacak pozisyona uygun Kore Cumhuriyeti çalışma vizesi için randevu alınması, randevu gününde eksiksiz evrakların teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi ile başvuru tamamlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, Güney Kore’deki iş fırsatları hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Yabancılar için Kore’de çalışma koşulları nasıl?

Güney Kore, dünyadaki en yüksek haftalık ve çalışma saatlerine sahip ülkelerden biridir. Güney Kore’de iş yerinde çalışanlar kendini geliştirme düşüncesiyle sürekli gelişmektedir ve iş yerinde çalışanlar arasında güven çok önemlidir.

Güney Kore’de haftada 5 gün çalışıyorlar ve haftalık çalışma süresi 40 saat, çalışma süresi ise 12 saat. Güney Kore’de sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çalışıyorlar. Güney Kore’de Pazar haftalık dinlenme günüdür, Cumartesi günleri bazen yarı zamanlı çalışmadır. Güney Kore’de çalışanların 1 Mayıs, İşçi Bayramı, Yılbaşı, Hangul Günü, Bağımsızlık Günü ve Çocuk Bayramı’nda çalışmasına izin verilir. Güney Kore’de ortalama maaş 2.97 milyon won.

Yabancı işçiler ve Güney Kore’de 6 aydan fazla ikamet eden vatandaşların halk sağlık sigortasına kaydolmaları gerekmektedir. Güney Kore’de sağlık sigortası için yatırılacak miktar kişinin gelirine göre hesaplanmaktadır. Güney Kore’de yabancı bir işçi sağlık sigortası için ayda ortalama 113.050 won ödüyor.

2024’de Kore’de asgari ücret ne kadar?

 • 2024’de Kore’de asgari ücret, 2024’e kıyasla neredeyse %5’lik bir artış gösterecek. 2024’de 8.720 won olan asgari ücret, 2024’de 9.160 won.
 • Güney Kore müreffeh bir ülke ve asgari ücretle yaşamak zor değil. Güney Kore asgari ücreti saatte 9.160 won. Güney Kore’de bir kişi günde 8 saat çalışırsa gün sonunda kazandığı miktar 73.280 won ve ay sonunda 1.914.440 won oluyor.

Güney Kore’de çalışmanın artıları ve eksileri nelerdir?

Güney Kore’de çalışmanın faydaları arasında; yüksek sosyal seviye, kolay ulaşım, çalışma ortamına kolay uyum, çalışanlar arasında sık sosyal ve sportif faaliyetler, düşük suç oranı ve çoğu şirkette ücretsiz öğle yemeği.

Güney Kore’de çalışmanın eksileri üzerine; Hava kirliliği, hiyerarşik düzen, Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki siyasi anlaşmazlıklar ve çatışmalar, yoğun trafik, yüksek ev kiraları.

Güney Kore’de staj vizesi ile çalışabilir miyim?

 • Evet, yabancı uyruklular Güney Kore’de staj vizesi ile çalışabilirler.
 • Güney Kore’ye staj yapmak için giden yabancı uyruklu vatandaşlar yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Güney Kore Stajyer Vizesi, yabancı uyrukluların staj süresince çalışmasına izin verir ve daha sonra tam zamanlı çalışmak için uygun çalışma vizesine başvurmaları gerekir.

Kore’de yasadışı çalışmanın cezası nedir?

Kore’deki yasadışı işçilerin yakalanması halinde 10 yıl boyunca Güney Kore’ye girişleri yasaklanacak.

Son yıllarda Güney Kore’de 22 kaçak Türk işçi tutuklanarak ülkeden sınır dışı edildi.

One Response

 1. Erkan akar

Mesaj Bırakabilirsiniz