Çek Cumhuriyeti’nde işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2023 Türk firmalar)

Çek Cumhuriyeti İş Olanakları ve Çekya İş İlanları

Çek Cumhuriyeti, ekonomik olarak sürekli gelişen Avrupa’nın merkezinde bir ülkedir. Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen yabancılar için Çekçe bilmek önemli olsa da, İngilizce de toplumda yaygın olarak konuşulan bir dildir. Çek Cumhuriyeti’nde İngilizce ve Almanca bilen insanlar için daha fazla iş fırsatı var. Çek Cumhuriyeti’ndeki birçok şirket başvuruları kabul ediyor ve çevrimiçi mülakatlar yapıyor. Ayrıca Çek Cumhuriyeti’ndeki firmalara aracı kurumlar aracılığıyla da başvuru yapılabilmektedir.

Statista’nın Temmuz 2021 verilerine göre Avrupa Birliği’nde işsizlik oranı %7,1 iken Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik oranı %2,8.

Çalışan hakları Çek Cumhuriyeti’nde kanunla korunmaktadır. Yasaya göre, deneme süresi üç ayı (veya yönetici pozisyonları için altı ayı) geçemez. Her çalışanın dört haftalık ücretli yıllık izin hakkı vardır. Tam zamanlı çalışanlar için ortalama çalışma haftası yaklaşık 41,7 saat olup OECD ortalamasının biraz üzerindedir.

cekya is ilanlari

Çek Cumhuriyeti’nde hangi iş fırsatları var?

Çek Cumhuriyeti, eşitsizliğe göre ayarlanmış Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Endeksi’nde 12. sırada yer alıyor. İnsani Gelişme Endeksi’nde 24. sırada yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti, 10 üzerinden 6,5 puanla zenginlik ve yaşamdan memnuniyet açısından dünyada 19. sırada yer alıyor. Gelir dağılımı eşitsizliğinin diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha düşük olduğu Çek Cumhuriyeti’nde işçi hakları Çek İş Kanunu kapsamında korunmaktadır. 28 haftalık doğum/ebeveynlik izni ile dünyada dördüncü sırada yer alan Çek Cumhuriyeti’ndeki istihdam olanakları, sosyal seviyesinin yüksek olması nedeniyle birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde en çok iş fırsatı hangi sektörlerde var?

Çek Cumhuriyeti’nde istihdam olanaklarının en fazla olduğu sektörler tarım, ormancılık, madencilik, imalat, borsa ticareti, sağlık, yiyecek-içecek, bilim ve teknolojidir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki iş bulma ilan siteleri nelerdir?

Çek Cumhuriyeti iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • işler.cz
 • ispinoz.cz
 • expats.cz
 • çekturk.com
 • at.jooble.org
 • camkapı.com
 • prefesia.cz
 • uradprace.cz
 • naukri.com
 • Linkedin.com
 • nelissa.com

Profesia.cz, Çek Cumhuriyeti’nde en çok kullanılan kariyer sitesidir. Jobs.cz İngilizce ve Çekçe olarak mevcuttur. Çek Cumhuriyeti’nde Prag, iş ilanları söz konusu olduğunda İngilizce çalışma fırsatlarının en fazla olduğu şehirdir.

Çek Cumhuriyeti Türk İş ilanları nerede yayınlanıyor?

Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk vatandaşlarının açmış olduğu iş ilanlarını yayınlayan web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • çekturk.com
 • gurbetilan.com

Çek Cumhuriyeti Prag İş ilanları nerede yayınlanır?

Prag, Çek Cumhuriyeti’ndeki iş ilanlarını yayınlayan web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • uygulama.cz
 • işdnes.cz
 • canavar.cz
 • işler.cz
 • jenpráce.cz

Prag’da nüfus yoğunluğu çok yüksek değil ve Prag’da yaşam diğer Avrupa başkentlerine göre daha kolay ve ucuz.

Çek Cumhuriyeti’nde kişi başına düşen milli gelir nedir?

Çek Cumhuriyeti’nde kişi başına düşen gelir 2020 verilerine göre yılda 21.196 avro.

Çek Cumhuriyeti ekonomisi sürekli gelişen bir ekonomi olduğundan, kişi başına düşen gelirin önümüzdeki yıllarda artması beklenmektedir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki işsizlik oranları nelerdir?

Statista’nın 2021 verilerine göre Çek Cumhuriyeti’ndeki işsizlik oranı %2,8. Çek Cumhuriyeti’nde işsizlik oranının en yüksek olduğu yıl 2000 yılında %8,49 olurken, 2019 yılı %2,01 ile en düşük olduğu yıl oldu.

Çek Cumhuriyeti’nde işçi hakları nasıl?

Çek Cumhuriyeti’nde çalışan hakları, Çalışan Hakları Yasası ile korunmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde haftada 5 gün çalışma standardı vardır. Normal çalışma saatleri sabah 08:00-18:00 arası, gece mesaisi ise 22:00-06:00 arasıdır. Haftalık azami çalışma süresi 40 saati geçmemelidir. Fazla mesai, normal ücret oranının en az %25 fazlası olarak ödenir. Gece ve hafta sonu çalışmaları normal ücretin en az %10 üzerinde ücretlendirilir. Çek Cumhuriyeti’nde dini ve milli bayramlar dahil olmak üzere toplam 14 gün resmi tatil vardır. Resmi tatillerde çalışan çalışanlara fazladan izin veya %100 ikramiye hakkı verilir. Fazla mesai, haftada 8 saati ve yılda 150 saati geçmeyecek şekilde kararlaştırılır. Bir çalışanın günde en az 30 dakikalık dinlenme molası vardır. Çalışma saatleri arasında en az 11 saat olmalıdır.

Çek Cumhuriyeti’nde şirketler, çalışanları için sağlık sigortası yaptırır. Serbest meslek sahipleri kendi sigortalarını yaptırabilirler. Bağımlı aile üyeleri, çalışan aracılığıyla sigortalanabilir.

Çek asgari ücreti nedir?

yıllık asgari ücret

 • 2014 €332
 • 2015 €359
 • 2016 €386
 • 2017 €429
 • 2018 €476
 • 2019 €518
 • 2020 €570
 • 2021 €593

2020 ve 2017’deki Çek asgari ücreti arasında 141 Avro fark var. Çek asgari ücreti 2019’dan bu yana 75 Euro arttı. Çek Cumhuriyeti’nde, iş kategorileri, aynı tür kendi kendine çalışma ve yaratıcı sistem çalışması arasında 8 ayrı bölüme ayrılmıştır. Çek asgari ücreti her kategori için ayrı ayrı düzenlenir. Tabloda verilen Çek Cumhuriyeti’ndeki asgari ücret bilgileri, asgari ücret düzeyi en düşük olan aynı serbest meslek türü için geçerlidir.

Çek Cumhuriyeti’nde nasıl iş bulunur?

Çek Cumhuriyeti’nde iş bulmak için çeşitli internet siteleri üzerinden başvuru yapmak mümkündür. Çek Cumhuriyeti merkezli şirketlere çalışan sağlayan bazı işe alım şirketleri aracılığıyla da başvuru yapılabilir.

Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak istediğiniz şirkete CV göndererek de başvurmanız mümkündür. Çek çalışma vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çek Cumhuriyeti’nde çalışma hakkına sahiptir.

Türk vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’nde çalışma hakları nelerdir?

Türk vatandaşlarının çalışma hakkı diğer ülke vatandaşları gibi Çek Cumhuriyeti’nde de kanunla korunmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde AB vatandaşı olmayan yabancılar için çalışma izni kartı başvurusu bulunmaktadır. Çalışma izni kartı, Çek Cumhuriyeti’nde oturma izni ile çalışma iznini birleştiren bir karttır. Çek Cumhuriyeti’nde online iş bulduktan sonra, çalışma izni kartı başvuru formu doldurulmalı ve gerekli belgelerle birlikte Çek Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliğine teslim edilmelidir. Başvurular ortalama 60 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Başvuruyu kabul ettikten sonra Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmeniz ve prosedürleri tamamladıktan sonra işe başlamanız gerekecektir. İş değiştirirseniz çalışma izin kartınızın yeniden verilmesi gerekir.

Çek Cumhuriyeti’nde çalışanlar için eş oturma izni nasıl alınır?

Çek Cumhuriyeti’nde daimi oturma izni olan vatandaşların eşleri, Çek Cumhuriyeti’nde en az 15 yıl yaşamış veya Çek Cumhuriyeti’nde en az 6 ay çalışmış ve çalışma iznine sahip olan eşleri, Çek Cumhuriyeti Göç Yasası; Çek Cumhuriyeti’nde oturma izni başvurusunda bulunma hakkınız vardır. Eşler için oturma izni başvurusu, gerekli belgelerle birlikte Çek Cumhuriyeti konsolosluğuna yapılmalıdır.

Çek Cumhuriyeti’nde okurken çalışmak mümkün mü?

Çek Cumhuriyeti’nde okurken çalışmak da mümkündür.

Bir üniversitede okumak için Çek Cumhuriyeti’nde kalan öğrencilerin çalışmak için çalışma izni kartına sahip olmaları gerekmez. Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde öğrencilerin resmi olarak haftada 20 saat çalışmasına izin verilmektedir. Öğrencilik hayatını bitiren vatandaşlar, Çek Cumhuriyeti’nde yaşamaya veya çalışmaya devam etmek istiyorlarsa, Çek Cumhuriyeti çalışma izni kartına başvurmalıdır.

Çek Cumhuriyeti’ndeki en yaygın iş ilanları nelerdir?

Hizmet sektöründeki çalışanlar en çok Çek Cumhuriyeti’nde talep görmektedir. Çek Cumhuriyeti’ndeki iş ilanları genellikle sigorta, sağlık ve sosyal hizmetler, asistanlık pozisyonları, mühendislik, toptan ve perakende ve idari pozisyonlarda bulunur. Çek Cumhuriyeti’nde çeşitli web sitelerinde iş teklifleri bulabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Türk iş ilanları nelerdir?

Çalışmak için Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne göç eden vatandaşlar ağırlıklı olarak Türkçe-İngilizce veya Türkçe-Çekçe gerektiren pozisyonlarda (tercüman, öğretmen vb.), ticaret, gıda ve inşaat sektörlerinde istihdam edilmektedir.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz