EİKP ödemesi nedir? Nasıl alınır? Başvurusu nasıl yapılır?

EİKP ödemesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından Kanuna göre bütçe esasına göre 65 yaş üstü, muhtaç, güçsüz ve yetim Türk vatandaşları için yapılmaktadır.

Tüm dünyada çok hızlı yayılan koronavirüs ülkemizde de büyük yankı uyandırdı. Neticede birçok vatandaşımız işini kaybetti, dükkanlarını kapatan çok fazla esnaf oldu. Ancak devletimizin yardımları sayesinde zor zamanlarda zor durumda kalan vatandaşlara maddi yardımda bulunulmaktadır.

Bu hibelerden biri de EİKP ödemesidir. Bu yardımı hiç duymamış birçok insan var. Bu yardımdan yararlanan birçok hane de bulunmaktadır. Bu yazıdaki EKIP ödemesi nedir? Bir EIKP ödemesini nasıl alırım? EIKP ödemesi kime gider? EIKP ödeme talebini nasıl yapabilirim? Aşağıdaki gibi sorulara cevap veriyoruz:

Izmirde Evde paketleme min.jpg

EİKP ödemesi nedir?

EİKP ödemesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 65 Yaşındaki Muhtaç, Kimsesiz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarımızın Aylıklarına İlişkin Kanun kapsamında finanse edilen hanelere yapılan nakdi yardımdır. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paket Destek Programı 2024 yılında EİKP ödemesi 1100 TL olarak belirlendi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi (EİKP) olarak adlandırılan hane başı yardımlardan yararlanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapılıyor. Başvuru için herhangi bir gelir şartı aranmamakla birlikte başvurular incelendikten sonra ihtiyaç sahibi aileler belirlenerek EİKP ödemesi yapılmaktadır.

EİKP ödemesini nasıl alırım?

 • E-devlet sisteminde doldurulacak form ile bütçe bazında mali destek sağlanır.
 • Hane başına sadece bir kişinin başvurması gerekiyor.
 • Bir hanede birden fazla başvuru olması durumunda yalnızca bir başvuru değerlendirilecektir. Diğer başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Pandemi sürecinde 1. ve 2. faz faydalarından yararlandıysanız bu desteği talep edemeyeceğinizi de belirtelim.

EİKP ödemesi için nasıl başvurulur?

 • EİKP ödemesine başvurmak için e-devlet kullanıcısı olmanız gerekmektedir.
 • Başvuru formunu doldurduktan sonra başvurunuz hemen onaylanmayacaktır.
 • Herhangi bir gelir şartı aranmamakla birlikte başvuru onay sürecine dahil edilecektir.
 • Başvurunuz detaylı bir şekilde araştırıldıktan sonra onaylanması halinde ödemeniz hesabınıza yüklenecek ve e-devlet ödemenizin hazır olduğuna dair açıklamayı göreceksiniz.
 • Başvurunuz onaylanmazsa, bu finansman için gereksinimleri karşılamadığınıza dair bir bildirim alacaksınız.
 • E-devlet’e giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/aspb-social-ekonomik-destek-sorgu adresinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan sosyal ve ekonomik yardım ödemelerine ilişkin bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

EİKP ödeme talebi

 • EİKP ödeme talebinizi gerçekleştirmek için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuz onaylanacaktır.
 • Başvurular herhangi bir gelir şartı olmaksızın yapılmaktadır.
 • Başvuru sonrasında onaylanırsa https://www.turkiye.gov.tr/aspb-social-Wirtschaft-Destek-Sorgu adresine gidebilirsiniz.

EİKP ödemesi ne zaman yapılacak?

EİKP ödemesinin ne zaman ödeneceği sorusu başvuruları onaylanan başvuru sahipleri tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ödemelerinin doğum yılının son rakamına göre dağıtıldığını bildirmek isteriz.
Nisan ayında ödenecek ödemeler kimlik kartınızda kayıtlı doğum yılınıza göre yapılacaktır.

EİKP ödemesi kaç ayda bir yapılır?

EIKP ödemesi kaç ayda verilir? Ekonomik teşvik paketinin ödenmesi Nisan ayından itibaren uygulama kapsamında hanedeki kişi sayısına bakılmaksızın sadece bir kişiye ödeme yapılacak. Kişisel olmadığı için hane bazında değerlendirilmektedir.

EİKP ödemeleri bir defaya mahsus yapılır. 1. ve 2. fazdan yararlananlar 3. fazdan yararlanamayacaktır. Bu 2 aşamadan herhangi birinden yararlanmadıysanız 3. aşamaya başvurabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Sorgulama? Ne Zaman Yatacak? Kaç Ay Verilecek?

Başvurunuzu gönderdikten sonra bir onay süresi vardır. Başvurunuz onaylanırsa bu süreç 10 iş günü kadar sürebilir. E-devlet için tanımladığınız bir banka hesabınız varsa PTT şubelerindeki banka hesabınıza, hesabınız yoksa adınıza yatırılacaktır. PTT üzerinden EİKP ödemesi almak isteyen vatandaşların kimliklerini ibraz etmeleri gerekmektedir.

EİKP ödemesi tek seferlik mi?

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için bütçeyle ilgili bir yardımdır. Bu yardım hane bazında ve bir defaya mahsus verilmektedir. Ancak, bu yardıma tekrar ihtiyacınız olursa, başvurmanız gerekir. Başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli görürseniz, size yeniden ödeme yapılabilir.

EİKP ödemesi nasıl yapılır?

EİKP ödemesi hanede yaşayan aile bireylerinin sayısına göre yapılmamaktadır. Bir hanede birden fazla başvuru olması durumunda yalnızca bir başvuru dikkate alınacaktır. Başvuru e-devlet üzerinden sisteme kayıt olduktan sonra yapılır. Başvurunuz onaylanırsa ödemeniz PTT aracılığıyla hesabınıza veya sizin adınıza yatırılacaktır.

EİKP ödemesi geri alınabilir mi?

Ekonomik İstikrar Geliştirme Paketi bir defaya mahsus mali bir hibedir ve sizden asla geri alınmayacaktır. Pandemi döneminde işsiz kalan ve işyerini kapatmak zorunda kalan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik işlem yapılıyor.

EIKP ödemesini nereden alabilirim?

Ekonomik İstikrarı Geliştirme Paketi ödemesini nereden alabilirim? EİKP desteği devlet tarafından bütçe bazında sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelerden sadece 1 kişinin başvuru yapması yeterlidir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılır ve e-devlet sistemine bir hesap numarası kaydettiyseniz, o hesap numarası otomatik olarak hesap numaranıza yansır. Hesap numaranız tanımlı değilse PTT’ye başvuran kişi adına ödeme yapılacaktır.

EİKP ödemesi devam Edecek mi?

EİKP ödemesi devam edecek mi? Bu ödeme şekli pandemi dönemi boyunca hane bazında devam edecek. Ancak 1. ve 2. fazdan yararlananlar 3. fazdan yararlanamaz. Bu süre zarfında herhangi bir yardım almadıysanız başvurunuzu e-devlet üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Mesaj Bırakabilirsiniz