İsrail iş ilanları, imkanları ve işçi alımı! İsrail’de işçi olarak çalışmak

İsrail’e işçi olarak gitmek için gerekli şartları ve yerine getirilmesi gereken koşulları incelediğimiz bu yazımızda ayrıca İsrail’deki iş ve sosyal hayat hakkında önemli bilgilerin yanında, İsrail iş imkanları, İsrail’de ödenen ortalama ücretler ile ilgili bilgiler derledik. Ayrıca yazımızda İsrail’de hangi alanlarda işgücü açığı olduğu ve hangi alanlarda uzmanlığı olanların iş bulma şanslarının olduğu ile ilgili de bilgiler vereceğiz.

İsrail’e işçi olarak gitmek için

İsrail’e İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

İşçi olarak İsrail’e gitmek isteyen birisi açısından iki önemli durum söz konusudur:

 • Öncellikle İsrail kanunları gereği ülkeye çalışmak veya yaşamak için dünyanın her yerinden başvuran Musevi kökenli kişileri koşulsuz olarak ülkeye kabul eder. Bu kişilere İsrail devleti tarafından 1 yıl boyunca kira ödemeksizin ev verilir, tüm ailesine eğer bilmiyorsa İbranice öğretilir ve sosyal hayata hazırlanır. Ayrıca iş bulamadığı sürece temel ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanır. Bu süre sonunda kişilere İsrail pasaportu verilir.
 • Musevi kökenli olmayan kişiler için ise İsrail’e iş amaçlı gitmek oldukça zordur. İsrail devleti özel uzmanlığı olmayan ve İsrail’de bir şirket tarafından davet edilmemiş kişilere çalışma izni vermez.
 • Diğer yandan İsrail’de özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda Türk şirketi vardır. Bu şirketlerde çalışanların tamamı da Türk’tür. Dolayısıyla şayet Türkiye’den bu firmalara başvurup işe alınırsanız firma aracılığı ile İsrail’e gidip çalışmanız ve geçici çalışma izni almanız mümkündür.

İsrail’de İş İmkanları Nelerdir?

Sağladığı çalışma fırsatları açısından İsrail aslında çok sayıda iş imkanına sahiptir. İsrail nüfusu ağırlıklı olarak eğitimli ve vasıflı iş gücünden oluştuğu için özellikle ara pozisyonlarda veya örneğin şoförlük veya makine operatörlüğü gibi alanlarda ciddi personel ihtiyacı söz konusudur. İsrail iş imkanları şu şekilde sıralanabilir:

 • İsrail nüfusunun neredeyse %10’u kamu veya özel sektörde güvenlik hizmetlerinde çalışır ve bu alanda hala personel açığı vardır. İsrail özellikle güvenlik hizmetlerinde zorunluluklar gereği yabancı çalıştırmak durumundadır.
 • İsrail’de özellikle özel işletmeler tır şoförü, dozer ve vinç operatörü veya makine teknisyenliği gibi yüksek vasıf gerektirmeyen ancak mesleki uzmanlık gerektiren alanlarda ciddi açık söz konusudur. Örneğin İsrail’de bir şirketin nakliye kamyonunu kullanan şoföre ödenen ücretler aylık 2000 dolardan başlamaktadır.
 • Birçok ülkenin aksine İsrail’de yabancıların gıda işletmesi kurması son derece zordur. Özellikle Kosher standartları gereği yabancıların gıda işletmesi açması Musevi bir ortağı olmadan hem zor hem de başarısızlıkla sonuçlanabilecek bir girişim olabilmektedir.
 • İsrail’in göçmen politikası son derece katıdır. Musevi kökenli kişiler haricinde ülkenin kapıları göçmenlere kapalıdır.

İsrail’de Yaşam Şartları Nasıldır?

İsrail’de yaşam şartları Ortadoğu ülkeleri ile kıyaslanamayacak şekilde yüksektir. Özellikle Tel Aviv son derece pahalı bir şehirdir. Şehirde müstakil bir evin fiyatı inanılmaz şekilde 5 – 10 milyon dolar civarında olabilir. Aynı şekilde iş yeri açmak için ödenecek iş yeri veya depo kiraları da son derece yüksektir. Bu sebeple çok büyük ve yerel işletmelerin bile son derece küçük ofis veya depolara sahip olduğu fark edilebilir.

İsrail’de yaşam oldukça pahalıdır. Dışarıda yenecek basit bir öğlen yemeği için 30 – 40 dolar ödenebilir. Diğer yandan İsrail devletinin özellikle düşük gelirli kesimi destekleyici etkin politikaları vardır. Özellikle şehir dışında son derece uygun kiralı sosyal konutlar vardır.

İsrail’de İşçi Maaşları Ne Kadar?

İsrail’de çalışanlara verilen ücretler farklı iş kollarında şu şekildedir:

 • Mavi yaka işçi maaşı 2000 – 3000 dolar,
 • Uzman yazılımcı maaşı 4000 – 7000 dolar,
 • Özel güvenlik personeli maaşı 2500 – 3500 dolar,
 • Öğretmen maaşı 3500 – 5000 dolar.

Ancak şunu belirtmek gerekir ki özellikle yüksek maaşlı ve yüksek vasıf gerektiren işlerde Musevi kökenli personel tercih edilmektedir.

İsrail’de İşçi Alımı Yapan Firmalar

İsrail’de çalışılabilecek firmalar şu iş kollarında iş imkanı sunabilir:

 • Yazılım firmaları çok yüksek vasıflı olması şartı ile iş fırsatları sunmaktadır.
 • İsrail iş imkanları içerisinde tarım firmaları özellikle zootekni ve ziraat mühendisi aramaktadır.
 • Özel güvenlik şirketleri bilhassa vasıflı olmayan işgücü talep etmektedir.
 • Yerel ve Türk inşaat firmaları uzun süreli veya dönemsel olarak çalışacak yarı veya tam vasıflı personel işe almaktadır.
 • Sağlık ve eczacılık alanında ülkenin vasıflı ve nitelikli personel ihtiyacı vardır.

 

 

One Response

Mesaj Bırakabilirsiniz