İzlanda’ya çalışmak için nasıl gidilir? İşçi, kuaför, vasıfsız için iş ilanları ve imkanları

İzlanda’ya işçi olarak gitmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlara ilişkin bilgilere, çalışma koşullarına ve ücret politikalarına yazımızın devamında ulaşılabilmektedir. Tüm bu bilgiler İzlanda’da yaşama koşulları üzerinden değerlendirilmektedir.

İzlanda iş imkanları, kalifiyeli teknik elemanlar ya da bilimsel çalışmalarda yer alacak akademik personellere yönelik olmanın yanı sıra ülke genelinde part-time şeklinde uygulanmakta olan işleri de içermektedir.

İzlanda’ya işçi olarak gitmek için

İzlanda’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

İzlanda’ya işçi olarak gitmek, çalışma vizesi almayı zorunlu kılmaktadır. Aksi durumda kaçak olarak çalışmanın tespit edilmesiyle cezai işlemler uygulanabilmektedir. İzlanda vizesi için bilinen şartlar şunlardır:

 • Bir firma tarafında çalışma durumuna ilişkin davet gönderilmesi halinde vize başvuruları onaylanabilmektedir.
 • 16 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinin başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Çalışma izni öncesinde İzlanda’da yaşanıyor olması ve bu doğrultuda ikamet izni olması ön şart olarak belirlenmektedir.
 • Konsolosluk tarafından verilen başvuru formunun hem İzlandaca hem de İngilizce olacak şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Sağlık durumunun çalışma halini engellemeyecek olmasının tıbbi rapor ile belgelenmesi gerekmektedir.
 • Başvuracak kişinin öğrenci olması halinde diplomanın onaylı fotokopisini bulundurması gerekmektedir.

İzlanda’da İş İmkanları Nelerdir?

İzlanda’nın mevcut iş olanakları, bölgelere ve mevsimlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat ülke genelinde sıklıkla personel talebi oluşturan iş sahaları da bulunmaktadır. İzlanda iş imkanları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tarımsal ürün ülke içerisinde çok bulunmadığı için ticari faaliyetlerin yürütülmesi İzlanda özelinde önemli bir iş imkanı olarak görülmektedir.
 • Balıkçılık sektörü çok gelişmiş olduğu için bu alanda da geniş bir iş sahası bulunduğu bilinmektedir.
 • Yeraltı madenleri ile ilgili yürütülen işlerde teknik personel ihtiyacı doğabilmektedir. Özellikle alüminyum ülkenin en önemli kaynakları arasında yer almaktadır.
 • Ülke genelinde çimento ve ayakkabı fabrikaları çok fazla bulunmaktadır. Bu alanda tecrübeli olan işçilere ihtiyaç duyulmakta ve ilanlar bu doğrultuda verilmektedir.

Bu sektörlerin dışında ülke içerisinde bilimsel çalışmaların da yapıldığı bilinmektedir. Bu çalışmalar için farklı ülkelerden akademik anlamda personel desteği alınmakta ve proje süresince çalışma izni verilebilmektedir.

İzlanda’da Yaşam Şartları Nasıldır?

İzlanda yaşam şartları, ekonomik refah seviyesinde bir ülke olması nedeniyle geniş olanaklar sunmaktadır. Ülke genelinde fakir ya da düşük bütçeli kişilerin sayısı oldukça azdır. Genel olarak alım gücü yüksek olan bir ülkedir.

Ülke sahil şeridi boyunca aktif olarak kullanılması nedeniyle pek çok yurt dışı kanalı ile ticari bağlantı içerisindedir. Bu sebeple ülkenin kültürel anlamda da zenginlikler içerdiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Ülke genelinde az saatler çalışarak yüksek maaşlar almak mümkün olmaktadır. Bu sebeple pek çok insan farklı ülkelerden İzlanda’ya çalışmak için gelmektedir. Farklı firmalarda çalışıldığı gibi İzlanda’da çalışma izni alanların kendi işlerini kurmaları da mümkün olmaktadır.

İzlanda’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

İzlanda ücretleri, genel dünya ülkeleri arasında en iyi tutarlara sahip ücretler arasında yer almaktadır. Ülkenin asgari ücret tutarı, 2898.35 Euro olarak bilinmektedir. Bu tutar pek çok Avrupa ülkesine göre oldukça yüksektir.

Ülke genelinde yüksek maaşlar alındığı için hemen her sektörün de ucuz olduğu söylenebilmektedir. Balıkçılığın yoğun olması nedeniyle et tüketimleri çoğunlukla balık eti üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple giderlerin de düşük tutarlardan oluştuğu söylenebilmektedir.

İzlanda’da maaşlar birbirine yakın tutarlarda olmaktadır. Genel olarak mesleki farklılıklar olmasına rağmen maaşların arasında çok büyük rakamsal farklar bulunmadığı da bilinmektedir.

İzlanda’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

İzlanda’ya işçi alan firmalar, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı firmalar olmaları nedeniyle yabancı çalışanlara da yeni olanaklar sunmaktadırlar. İzlanda özelinde çalışma olanakları sunana firmalardan bazıları şu sektörlerdir:

 • Tarımsal üretim yapan firmaların ithalat süreçlerinde yabancı dil bilen personel ihtiyacı doğmaktadır.
 • Ülke içerisinde serbest meslek anlamında çalışma yapılabileceği için doğrudan iş kurmak da mümkün olmaktadır.
 • İzlanda’da balıkçılık yoğun olarak yapılmakta olan bir meslek olduğu için bu sahada da dışarıdan işçi alınabilmektedir.
 • Ülke içerisinde gelişmiş olan otomotiv sektörü, hem teknik personel hem de işçi ihtiyacını yabancı ülkelerden karşılayabilmektedir.
 • Otomotiv sektörünün gelişmesi ile yalnızca üretim değil araç bakım ve onarım konusunda da personel ihtiyacı olabilmektedir.

İzlanda’da iş imkanları hemen her sektörü kapsamaktadır. Önemli olan sektör içerisindeki yeterlilikler olarak görülmektedir.

Mesaj Sayısı(10)

 1. Aziz
  • Berat irvül
 2. Ramazan
 3. Ercüment gülce
 4. Görsel
 5. İZMİRLİ RAMAZAN
 6. İZMİRLİ RAMAZAN

Mesaj Bırakabilirsiniz