İzlanda’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2024 Türk firmalar)

İzlanda İş İlanları ve İş Fırsatları

Izlandada Calismak

İzlanda’da resmi olarak istihdam edilen işçilerin çoğunun çalışma süresi haftada 40 saattir. İzlanda’da bir işçinin ortalama yıllık ücreti 60.000 USD civarındadır. İzlanda’da resmi tatiller 12 gün, yıllık izin 24 gündür.

İzlanda’ya çalışmak için gitmek isteyenlerin genel olarak tercih ettiği sektörler: turizm sektörü, müşteri hizmetleri sektörü, tasarım sektörü, inşaat sektörü, otomotiv sektörü, idari işler ve sanayi sektörü.

İzlanda’da çalışmak; İzlanda çalışma izni gereklidir.

İzlanda’da hangi iş fırsatları var?

İzlanda, istihdam olanakları, genel yaşam kalitesi ve esenlik açısından Numbeo Dünya Refah Sıralamasında 6. sırada yer almaktadır.

İzlanda’da işçi hakları; Sigorta, haftalık izin, çalışma saatlerinde ara veya molalar, sağlık hizmetlerine erişim, 12 gün resmi tatil, 24 gün yıllık izin ve diğer yan haklar. İşe bağlı olarak maaşa ek olarak ikramiye veya ikramiyeye hak kazanılması mümkündür.

İzlanda’da bir işe nasıl başvurabilirim?

İzlanda’da bir işe başvurmak için; Öncelikle İzlanda’daki iş ilanları kontrol edilmelidir. Başvurduğunuz iş için gerekli kaynaklara sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra iş ilanını veren firmaya CV, internet veya telefon ile başvuruda bulunmalısınız.

İzlanda’da çalışmak; İzlanda çalışma vizesi gereklidir.

İzlanda’daki iş kurulları nelerdir?

İzlanda iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • www.Alfred.is
 • www.headsent.com
 • www.ninukot.is
 • www.JobsAbroad.com
 • ec.europa.eu
 • www.TeqHire.com
 • www.mbl.is

Yukarıda genel olarak belirtilen internet sitelerinden; Hizmet sektörü, ulaşım sektörü, inşaat sektörü ve gönüllülük ile ilgili ilanlara ulaşılabilir.

İzlanda’daki iş ilanları çevrimiçi olarak veya İzlanda’da yayınlanan yerel dergi ve gazetelerde takip edilebilir.

İzlanda Türk iş ilanları nerede yayınlanıyor?

İzlandaca Türkçe iş ilanı veren siteler aşağıda listelenmiştir.

 • www.europa.eu/europass/en/country/work-island
 • www.jobsandsalaryabroad.com/en/iceland/iceland.html
 • www.linkedin.com/jobs/search/Island

İzlanda Reykjavik iş ilanları nerede yayınlanıyor?

İzlanda Reykjavik’te iş ilanları veren web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • www.jobsandsalaryabroad.com
 • www.vivaldi.com/tr/jobs
 • www.linkedin.com/Reykjavik

İzlanda’da iş bulmak zor mu?

TR İzlanda vatandaşlarının İzlanda’da iş bulmak ve çalışmak için İzlanda çalışma iznine sahip olmaları gerekir. İzlanda çalışma iznine başvurmak için deneyim gerekli değildir, ancak başvurulan pozisyonlar için deneyim gerekebilir. İzlandalıların çoğu İngilizce konuştuğundan, İzlanda’daki iş ilanlarının çoğu İzlandaca bilgisi gerektirmez.

İzlanda çalışma izni almak için geçerli bir pasaport gereklidir.

İzlanda’da kişi başına düşen milli gelir nedir?

Statista verilerine göre İzlanda’nın 2024 kişi başına düşen geliri 66.945 dolardı.

İzlanda ekonomisine bakıldığında, İzlandalıların büyük çoğunluğunun hizmet sektöründe çalıştığını görüyoruz.

İzlanda’daki işsizlik oranları nelerdir?

Statista verilerine göre İzlanda’nın 2024 işsizlik oranı %7.

İzlanda işsizlik oranları; 2016 için %3,34, 2017 için %3,28, 2018 için %3,1, 2019 için %3,93 ve 2024 için %6,43 olarak kaydedildi.

2024-2026 için İzlanda işsizlik oranlarının %4 civarında olduğu tahmin ediliyor.

İzlanda’da işçi hakları nelerdir?

İzlanda’da işçi hakları; İzlanda iş kanunu tarafından korunmaktadır. İzlanda’da zorbalık (psikolojik şiddet) olmasına rağmen Avrupa ortalamasının altındadır.

İzlanda’da çalışma saatleri; Haftalık ortalama 40 saat olup, resmi tatil günleri 12 gün, yıllık izin 24 gün olarak belirlenmiştir. İzlanda’da resmi bir yasal asgari ücret yoktur. Ancak, asgari ücretler sektörler bazında toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmektedir. 2024 için en düşük asgari ücret 2.682 dolar.

İzlanda’da sağlık hizmetlerine erişim kanunla güvence altına alınmıştır. Bu nedenle İzlanda’da çalışan bir işçi sağlık hizmetlerine tam erişime sahiptir.

İzlanda Asgari Ücreti nedir?

2024 için İzlanda asgari ücreti 2.682 dolar.

İzlanda’da asgari ücretin yıllar içindeki gelişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YIL ASGARİ ÜCRET

 • 2024 $2,577
 • 2019 $2,561
 • 2018 $2,555
 • 2017 $2,540

İzlanda’da hükümet tarafından belirlenen resmi bir asgari ücret yoktur. Bu nedenle İzlanda asgari ücreti toplu sözleşmelerle belirlenir.

Türk vatandaşlarının İzlanda’da çalışma hakları nelerdir?

İzlanda’da çalışan Türk vatandaşları için; 18 yaşından büyük (bir şirkette çalışmak istiyorsanız 16 yaşından büyük), İzlanda’da faaliyet gösteren bir şirketten iş teklifi almış ve İzlanda çalışma iznine sahip olmalısınız. İzlanda’da yasal olarak çalışan bir Türk vatandaşı; ücretsiz sağlık hizmeti, 12 gün resmi tatil ve 24 gün yıllık izin. İzlanda’da maaş ve haftalık tatiller işveren tarafından belirlenir.

İzlanda’da çalışma izni almak için; Öncelikle İzlanda vize başvuru formu doldurulmalı ve Danimarka diplomatik misyonunda vize başvuru randevusu alınmalıdır. Teslim edilecek belgelerin teslim edilmesinin ardından biyometrik işlemler tamamlanır, vize ücretleri ödenir ve başvuru işlemi tamamlanır. Başvuru olumlu ise, İzlanda’ya girdikten sonraki 30 gün içinde Göçmenlik Polisine oturma kartı başvurusu yapılmalıdır.

İzlanda’daki İşçiler için Eş İkamet İzni nasıl alınır?

İzlanda’da çalışanlar için eş oturma izni almak için; Bir İskandinav ülkesinin vatandaşı ve İzlanda vatandaşı olmak veya İzlanda’da daimi ikametgah sahibi olmak gerekir. Başvuru sahipleri ve eşleri veya partnerleri 18 yaşından büyük olmalıdır. Başvuru sahibi ve eşinin en az 1 yıldır birlikte olması ve İzlanda’da aynı konutta yaşaması gerekir. Evli ise, evlilik İzlanda Anayasasına uygun olmalıdır. Başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde sabıka kaydı olmaması gerekmektedir.

Sporcular, ebeveynler, doktora öğrencileri, vasıflı işçiler, insan hakları savunucuları ve İzlanda kökenli kişiler de İzlanda oturma izni için başvurabilirler.

İzlanda’da okurken çalışabilir miyim?

İzlanda’da yüksek lisans eğitimi alırken çalışmak mümkündür. Türk vatandaşlarının Yüksek Lisans çalışmaları sırasında İzlanda’da çalışabilmeleri için; İzlanda çalışma izni gerektirir. eğitiminin yanında çalışmak isteyenler için haftalık çalışma saatleri; 15 saat ile sınırlıdır.

İzlanda’da yüksek lisans derecesi almak için; İzlanda’da faaliyet gösteren bir üniversitede tam zamanlı eğitim almak zorunludur.

İzlanda’daki Üniversitede Eğitim; İzlanda’daki bir üniversiteden davet gereklidir.

İzlanda’daki en yaygın iş ilanları nelerdir?

İzlanda’daki en yaygın iş ilanları şunlardır: turizm sektörü, hizmet sektörü, inşaat sektörü.

İzlanda’da neler yapılır öğrenmek için; İzlanda iş ilanlarının olduğu web siteleri ziyaret edilebilir.

İzlanda’daki Türk İş İlanları Nelerdir?

Türkiye’den İzlanda’ya iş amaçlı göç edenlerin en çok tercih ettiği sektörler; inşaat ve hizmet sektörleri.

Mesaj Bırakabilirsiniz