Kendimi nasıl geliştirebilirim? Kendini geliştirmenin yolları

Kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sürekli olarak kendinizi geliştirmenin yollarını mı arıyorsunuz?

kendinizi gelistirmenin pratik yollari 1

 • Sizinle hayatınızda ve işyerinizde ulaştığınız sonuçlarda değişiklik yapacağına ve hepsinden önemlisi gelişmenizi sağlayacağına emin olduğum birkaç şey paylaşmak istiyorum. Bazıları ilk başta sizi sinirlendirebilir, sorun değil. Bazen duymak istemediğiniz şeyler en çok duymanız gereken şeylerdir.
 • 1 yıl önceki halinizden utanç duymuyorsanız yeterince gelişim göstermemişsiniz demektir!

Öğrenmekten zevk alan biri misiniz? Sürekli kendinizi geliştirmeyi ve yeni yetenekler edinmeyi seviyor musunuz? Bu sorulara cevabınız evetse o zaman sizinle bazı ortak noktalarımız olduğunu gönül rahatlığıyla söylebilirim. Kişisel gelişim, son derece tutkulu olduğum alanlardan biridir. Bundan dört yıl kadar önce kişisel gelişime çok önem verdiğimi ve başkalarının gelişimine de katkıda bulunmak istediğimi fark ettim. Hayatın anlamı hakkında düşünürken bir anda bu hayatta gelişim ve ilerleme kaydetmekten daha güzel ve değerli hiçbir şeyin olmadığının farkına vardım. O günden beri de herkese şunu söyledim:

 • Ancak ve ancak kendimizi sürekli olarak geliştirirsek hayatın tadına varabiliriz.
 • Bir buçuk senedir kişisel gelişim blogumda yayınladığım yazılarla insanlara ilham vererek gelişimlerine destek olmaya çalışıyorum ve bu zaman zarfında da kişisel gelişimin adeta sonsuz bir yol olduğunu tekrar tekrar anlayıp duruyorum. Kendimi geliştirdikçe aslında ne kadar eksik olduğumun ve daha birçok şey öğrenmem gerektiğinin farkına varıyorum. İnanın, kişisel gelişim asla bitmez çünkü mutlaka geliştirebileceğimiz, bir adım öteye götürebileceğimiz bir yönümüz vardır. İnsanın potansiyelinin sınırı yoktur, bu yüzden bir noktaya ulaşıp ondan sonra duraksamak gibi bir durumdan söz edilemez. Kişisel gelişim yolculuğunda bazen “Artık gelebileceğim yere geldim, yeterince iyiyim.” gibi sözler sarf ederiz ama aslında yanılırız zira ne zaman iyi olduğumuzu düşünsek daha iyi olmak için yapabileceğimiz bir şeyler vardır.
 • Kişisel gelişimin en büyük destekçilerinden biri olarak hiç durmadan kendimi geliştirmek için çeşitli yollar arıyorum. Bu amaçla 45 maddeden meydana gelen ve sizin de kişisel gelişiminize fayda sağlayabilecek bir liste oluşturdum. Bu maddelerden bazıları hemen yapabileceğiniz basit şeyler, bazıları ise daha fazla çaba ve emek gerektiren zorlu adımlar. Şimdi isterseniz lafı fazla uzatmadan bu maddeleri tek tek inceleyelim. “Kendimi nasıl geliştirebilirim?” diyenlere özel en etkili kendini geliştirme teknikleri:

Kendini Geliştirmek İçin Yapılacaklar: 25 Yöntem

1. Her gün kitap okuyun.

her gun kitap okuyun

 • Kendini geliştirmek için yapılacak aktivitelerin başında kitap okumak yer alıyor. Kitaplar, çok değerli bilgi kaynaklarıdır. Haliyle ne kadar çok kitap okursanız o kadar fazla bilgi edinirsiniz. Peki bilgi ve kültür seviyenizi artırmak için hangi kitapları okuyabilirsiniz?
 • Hayata farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak başucu kitaplarından bazıları şöyle: Sapiens, Alışkanlıkların Gücü, Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, 1984, Tanrı Tebdili Kıyafet Gezer, Akıllı Yatırımcı, Çizginin Dışındakiler, Sınırlarını Zorla, Hızlı ve Yavaş Düşünme…

2. Yeni bir dil öğrenin.

yeni bir dil ogrenin

Geçtiğimiz yıllarda iyice artan merakımdan ötürü Japonca ve İtalyanca öğrenmeye başladım. Zaman içerisinde dil öğrenmenin apayrı bir deneyim ve başlı başına bir beceri olduğunu fark ettim. Ayrıca yeni bir dile ve kültüre aşina olmanın insanın bakış açısını genişleten muazzam bir deneyim olduğunu da anladım.

3. Kendinize yeni bir hobi bulun.

Elbette belli başlı hobileriniz vardır, peki bunların dışına çıkıp yeni şeylerle ilgilenmek istemez misiniz? Yapmak istediğiniz bir spor yok mu? Mesela eskrim, golf, dağcılık, futbol, kürek veya buz pateni gibi sporlarla ilgilenebilirsiniz. Elbette seçenekleriniz sporla da sınırlı değil, dilerseniz sizi eğlendirecek başka şeyler de yapabilirsiniz. Örneğin çanak çömlek yapımı, aşçılık, dans, kahve tadımı uzmanlığı ya da web tasarımı gibi daha birçok hobi edinebilirsiniz. Unutmayın, yeni bir şey öğrenmek için gerek fiziksel gerekse mental ve duygusal olarak kendinizi zorlayarak büyük çaba sarf etmeniz gerekebilir. Ancak bu size büyük bir esneklik kazandırır.

4. Bir kursa gidin.

Gidebileceğiniz yeni ve ilginizi çeken bir kurs mu var? Mutlaka o kursa katılın! Kurslar gibi bol etkileşimli ortamlar yeni bilgiler ve beceriler edinmek için idealdir. Üstelik illa uzun dönemli kurslara gitmenize de gerek yok; seminerlere ve atölyelere katılarak da birçok şey öğrenebilirsiniz. Şu ana kadar birkaç atölyeye katıldım ve buralarda daha önce aklıma bile gelmeyen birçok şey öğrendim.

5. Evinizde size ilham verecek bir oda hazırlayın.

 • Bulunduğunuz çevre hem ruh halinizi hem de çalışma isteğinizi etkiler. Size ilham veren bir çevrede yaşıyorsanız şanslısınız çünkü bu durumda çalışma hevesiniz her gün taze kalır. Eskiden odam hem darmadağın hem de iç karartıcıydı, bu yüzden de odamı hiç ama hiç sevmezdim. Birkaç yıl kadar önce “Artık yeter!” dedim ve kapsamlı bir projeye girişerek odamı baştan aşağı yeniden tasarlamaya başladım. Peki sonunda ne oldu dersiniz? Odam öyle bir hale geldi ki artık orada bulunmaktan hem büyük zevk hem de ilham alıyorum.
 • Unutmayın bulunduğunuz ortam modunuzu belirler. İlham veren bir ortamda yaşarsanız her gün ilham alırsınız.

6- Korkularınızın üstesinden gelin

Elbette hepimizin korkuları var. Kimimiz bilinmeyenden korkarız, kimimiz topluluk önünde konuşmaktan korkar, kimimiz risk almaktan korkar. Ne yazık ki tüm bu korkular bizi daha ileri gitmekten alıkoymakta ve hayatımızı daha da zorlaştırmaktadır. Ancak korkularınızı fırsata çevirmeniz de mümkündür. Bir şeyden korktuğunuz zaman, çözmeniz gereken bir şeyi temsil eder ve çözmek büyümenize yardımcı olur. Bu yüzden korkularınızı kişisel gelişiminize rehberlik eden bir pusula olarak düşünün. Bir şeyden korktuğunuz zaman o konuyu kaçırdığınızı bilirsiniz ve bu sebeple bu korkuyu yenerek kişisel gelişiminize devam edebilirsiniz.

7. Mevcut becerilerinizi geliştirmeye devam edin.

Becerilerinizi geliştirdikçe, daha iyi ve daha güçlü hale gelirsiniz. Örneğin, insanlarla ilişkilerde becerilerinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz. Hangi becerilerinizin size daha fazla katkı sağladığını düşünün ve sürekli olarak geliştirin.

8. Erken kalkın.

 • Anthony Robbins ve Robin Sharma gibi dünyaca ünlü kişilik geliştirme uzmanları da sabah 5-6’da kalkmanın üretkenliği ve yaşam kalitesini artırdığını vurguluyor.
 • Erken olmak üretkenliğinizi ve yaşam kalitenizi artırır. Erken kalktığınızda, zihniniz ivmeyi devam ettirir ve bu proaktif olarak günün sonuna kadar devam eder.

9. Haftalık bir egzersiz rutini oluşturun.

Fiziksel olarak iyi durumdaysanız, kendinizi de iyi hissettiğinizden emin olun. Şahsen, haftada en az üç kez koşmaya ve her seferinde en az 30 dakika koşmaya çalışıyorum. İsterseniz sadece koşmakla kalmayıp, isterseniz spor merkezine de gidebilir veya yüzme ile ilgilenebilirsiniz.

10. Kendinize bir yaşam kılavuzu oluşturun.

Üç yıl önce hayatım hakkında bir el kitabı oluşturmaya karar verdim. Peki nedir bu rehber? Aslında bu kitabı hayatınızı dolu dolu yaşamak için yapmanız gerekenler, hedefleriniz, değerleriniz ve nihai hedefleriniz için bir rehber olarak nitelendirebiliriz. Kısacası hayatınız için bir kullanım kılavuzu diyebiliriz. Dediğim gibi, kendi rehberimi yazmaya üç yıl önce başladım ve o zamandan beri kişisel gelişimde daha verimli hale geldim.

11. Gelecekteki halinize bir mektup yazın.

Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Beş yıldır aynı mısınız yoksa farklı mısınız? Peki nasıl bir insan olacaksın? Bu yüzden gelecekteki kendinize bu soruları cevaplayan bir mektup yazın ve mühürleyin. 1 yıl sonra açılacak şekilde takviminize not edin. O zaman mektubu açtığın kişi olmaya başla. Mektubu açtığınızda, sizinle olmak istediğiniz kişi arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu görebilir ve bu şekilde doğru yolda olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

12. Konfor alanınızdan çıkın

Kişisel olarak gerçekten gelişmek istiyorsanız, çok ama çok çalışmalısınız. Çalışmaktansa rahatlamayı tercih ediyorsanız, kıpırdamayın ve asla ilerlemeyin. Konfor alanınızın sınırlarını biliyor musunuz? Yoksa çoğu zaman konfor alanınızın dışına çıkmıyor musunuz? İnsanlarla vakit geçirirken yakın olmaktan çekiniyor musunuz? O halde sizi kör eden bu rutini kırmanın zamanı geldi. Hadi, şimdi başka bir şey yap. Farklı deneyimler kazanarak gelişmek için yeni bir maceraya atılın veya farklı bir ortama girin.

13. İnsanlarla rekabet edin.

Rekabet, kişisel gelişimin ve kendini ifade etmenin en önemli unsurlarından biridir. Yani bir arkadaşla: “Bu şekilde kilo vereceğim, egzersiz yapacağım veya para biriktireceğim.” Bahse girin ve hedefe ilk ulaşan kişi olmak için çok mücadele edin. Bu süreçte hem birbirinizi geçmek için hedefinize daha kolay hem de daha hızlı ulaştığınızı göreceksiniz.

14. Kör noktalarınızı belirleyin.

Bilimsel olarak kör nokta, gözümüzün göremediği bir alandır. Kişisel gelişim bağlamında kör nokta, kendimizle ilgili göremediğimiz şeyleri ifade eder. Kör noktalarımızı keşfetmek, geliştirebileceğimiz alanları keşfetmemize yardımcı olur. Kör noktalarınızı keşfetmek için, gün içinde sizi tetikleyen tüm şeyleri/olayları/olayları/kişileri düşünün. Bu yüzden sizi kızdıran, güldüren veya sizi ilgilendiren şeyleri düşünün. Bunlar senin kör noktaların. Sorunları belirledikten sonra gereğini yaparak çözüm bulmaya çalışın. Bu alıştırmadan gerçekten zevk alıyorum çünkü kendimle ilgili yeni bir şey keşfetmeme yardımcı oluyor.

15. Geri bildirim isteyin.

Ne kadar gelişirsek gelişelim, her zaman kör noktalarımız olacaktır. Geribildirim bizim için başka bakış açıları açar. Bu nedenle geri bildirim isteyerek başkalarının görüşlerinden faydalanabilir, bu da sorunlarımıza çözüm bulmamızı kolaylaştırır. Arkadaşlarınızdan, ailenizden, iş arkadaşlarınızdan, patronunuzdan ve hatta çok samimi olmadığınız insanlardan geri bildirim alabilirsiniz çünkü bu kişiler size karşı ön yargıları olmadığı için tarafsız bir şekilde yorum yapabilirler. Her bir geri bildirimi dikkate alın. Çünkü kendiniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, gelişiminizi ilerletmek sizin için o kadar kolay olur.

16. Yapılacaklar listesine odaklanın

Güne, yapmak istediğim şeylerden oluşan bir yapılacaklar listesiyle başlıyorum ve bu liste odaklanmama yardımcı oluyor. Bunu yapmadığım günler ciddi anlamda verimsiz oluyor. Mesela bugün yapılacaklar listeme bakarken bu yazıyı yazmam gerektiğini gördüm ve hemen yazmaya başladım! Yani günüm hiç verimsiz değildi. Bilgisayarı sürekli işim için kullanmam gerektiğinden, yapılacaklar listemi kontrol etmek için Free Sticky Notes programını kullanıyorum. Gerçekten çok faydalı bir program, bu yüzden herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

17. Büyük hedefler belirleyin.

Dürüst olmak gerekirse, büyük hedefler koymayı seviyorum. Büyük hedefler koyduğunuzda, normalde yeteneğinizin ötesinde olan ve bu nedenle sizi korkutan şeyleri yapma cesaretine sahip olacaksınız. Ulaştığınızda sizi çok mutlu edecek hedefleriniz neler? Önce kendinize böyle hedefler koyun, sonra hiç vakit kaybetmeden işe koyulun.

18. Hatalarınızı kabul edin.

Herkesin bir takım kusurları olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ama en önemlisi bu hataları kabul etmek, anlamak ve düzeltmek için gerekeni yapmaktır. Peki hatalarınız neler? Hangi hataları anında ortadan kaldırabilirsiniz? Bu eksiklikleri gidermek için neler yapabilirsiniz?

19. Harekete geçin.

Garfield karakterinin yaratıcısı Jim Davis’in dediği gibi:

 • Sabırlı olursanız ve yeterince beklerseniz hiçbir şey olmaz!
 • Büyük kazançlar bir gecede, hatta birkaç ay içinde olmaz. Bu, başarısızlık, fedakarlık ve disiplinle dolu yıllarca çalışmayı gerektirir. Hayatınızda gerçek bir değişiklik istiyorsanız, çok çalışmanız gerektiğini bilin. Gurur duyduğunuz bir şeyi gerçekten göstermek istiyorsanız, zihinsel bağımlılıklarınızı ve diğer anlamsız dikkat dağıtıcı şeyleri bırakmalı ve onları anlamlı eylemlerle değiştirmelisiniz.
 • İnsanların hareket etmemek için gözlerini yerinden oynatabildiklerini ve kendilerini her zaman bir bahanenin ardından zorlukla mücadele ettikleri bir durumda bulduklarını biliyorum. Uygulama, başarının temel anahtarıdır. Hareket ettikçe kapıların birer birer sizin için açıldığını göreceksiniz.

Örneğin, ne yapmak istersin? Size mantıklı gelen şeyleri düşünün. İstediğini elde etmek için şimdi nasıl harekete geçebilirsin?

20. Size ilham veren insanlardan öğrenin.

Hayran olduğunuz ve size ilham veren insanları düşünün. Bu insanlara neden hayran olduğunuzu biliyor musunuz? Cevabını verelim: Bu kişilerde olmasını dileyeceğiniz bazı özellikler var. Bu nitelikler nelerdir ve onlar gibi olmak için ne yapabilirsiniz?

21. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun.

Bırakmanız gereken kötü bir alışkanlığınız var mı? Örneğin, çok uyuyor musunuz? Yeterince egzersiz yapmıyor musunuz? Nereye gidersen git geç mi kaldın? Hep eğilir misin? tırnaklarını yer misin ya da sigara içiyor musun? Bunun gibi kötü alışkanlıklarınızdan birini seçin ve gerekirse konuyla ilgili makaleler okuyarak bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Kötü alışkanlıklarınızın sizi ve hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin.

22. Yeni bir iyi alışkanlık oluşturun.

Okumak, erken kalkmak, egzersiz yapmak ve her gün bir kişisel gelişim makalesi daha okumak gibi iyi alışkanlıklar geliştirin. Geliştirmek için benimseyebileceğiniz başka yeni alışkanlıklar var mı?

23. Negatif insanlardan uzak durun.

“Diyelim ki sürekli beş kişiyle takılıyorsunuz. Siz bu beş kişinin ortalamasısınız.” Bu kişilerin bir kısmının olumsuz kişiler olması kaçınılmazdır. Aslında gittiğimiz her yerde bazı olumsuz insanlarla karşılaşacağız. Size çarparak moralinizi bozan bu tür insanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

24. Zor insanlarla baş etmeyi öğrenin.

Bazen iş yeriniz gibi yerlerde zor insanlardan kaçamazsınız. Aslında yakın çevrenizde zor insanlar olabilir ve bu insanlardan kaçamazsınız. Bu yüzden zor insanlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek faydalıdır. Zor insanlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenirseniz, edindiğiniz insan yönetimi becerileri ile gelecekte büyük başarılar elde edebilirsiniz.

25. Arkadaşlarınızdan öğrenin.

Herkesin benzersiz ve gerçekten harika olan belirli nitelikleri vardır. İnsanlarda bu nitelikleri nasıl kullanacağınız elbette size kalmış. Çevrenizdeki arkadaşlarınızdan öğreneceğiniz çok şey var. Örneğin, şimdi iyi bir arkadaşınızı düşünün. Sonra o arkadaşın hangi özelliğini beğendiğini düşün. Peki bu kaliteye ulaşmak için neler yapabilirsiniz? Gerekirse onunla konuşun, eminim size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Mesaj Bırakabilirsiniz