Öğrencinin Yapabileceği Ticaret İşleri Nelerdir? 3 İş Fikri

Gelecekte iyi bir maaş ve iyi bir gelecek kurabilmek için gençlerin üniversite okuması artık zorunluluk olmuş durumda. Geçmiş dönemlerde lise mezunları dahi iyi bir maaş ve iyi bir iş sahibi olabilirken artık bunu yapabilmek için üniversite mezunu olmak şart oldu. Ailelerinden kilometrelerce uzaklıkta üniversite okuyan genç öğrenciler anne-babanın gönderdiği para ile geçinememektedir. Bu nedenle de öğrencinin yapabileceği ticaret işleri nelerdir sorusu sık sık sorulmakta. Bu yazımızda siz öğrencilerin yapabileceği ufak sermayeler gerektiren ticaret işleri nelerdir onları anlatacağız. Yazımızdaki fikirleri uygulayarak öğrenci sermayeniz ile az da olsa para kazanabilirsiniz.

Oyun Konsolu Kiralamak

oyun konsolu kiralamak

Düşük sermaye ile üniversite öğrencilerine önerebileceğimiz ilk iş fikri oyun konsolu kiralamaktır. Bu işi yapmak isteyen öğrencilerin çevresinde zaten kendisi gibi üniversite öğrencileri olacağı için müşteri bulmakta pek zorlanmayacaktır. Öğrenciler keyifli zaman geçirmek için kısa süreli olarak PS4, XBOX ONE gibi oyun konsollarını kiralar ve öğrenci evinde keyifli vakit geçirmek ister. Siz de bu durumu ticari bir işe dönüştürebilir ve çevrenizdeki öğrencilere oyun konsolu kiralayabilirsiniz. Bugün bir PS4 oyun konsolunun 2.el fiyatı 1.100 – 1.400 TL civarında. Eğer bu kadar sermayeniz varsa konsolu satın alabilir ve arkadaşlarınıza belli bir bedel karşılığında (3 gün kiralama 150 – 200 TL gibi…) kiralayabilirsiniz. Bu işin neticesinde eğer çevreniz genişse konsola harcadığınız sermayenizi kısa zamanda amorti edebilir ve kara geçebilirsiniz. Ayrıca işler yolunda gitmese, bu işten kar edemeseniz dahi aldığınız PS4 oyun konsolunu kolaylıkla satabilir ve yatırımınızın çoğunu geri alabilirsiniz.

Letgo ile 2.El Alım Satımı Yapmak

letgo 2.el alım satımı yapmak

Öğrencinin yapabileceği ticaret işlerinden bir diğeri de Letgo’da 2.el alım satım işini yapmaktır. Letgo ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Play Store ve Apple Store’dan indirilebilen bir 2.el alım-satım platformu. İnsanlar burada evlerinde ihtiyaç fazlası olan, kullanmadıkları ürünleri satıyor. Bu platforma giriş yaparak siz de düşük fiyatlı ürünleri alıp, üzerine kar koyarak başkalarına satabilirsiniz. Letgo’da alım-satım yapmak için illaki büyük sermayeye ihtiyacınız yok. Bir öğrencinin karşılayabileceği 2.000 – 3.000 TL gibi bir sermaye ile işe başlayabilir ve bütçenize göre ürünleri alıp-satabilirsiniz. Letgo’da bu işi yaparken satıcılar ile sıkı pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Hatta bazen evlerindeki eşyaları neredeyse ölü fiyatına satan (üçlü koltuğu 20 – 30 TL’ye satmak gibi) kişileri bile bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen harekete geçmeli ve ürünü satın alıp, üzerine belli bir kar ekleyerek satışını yapmalısınız. Öğrencinin kolaylıkla yapabileceği bu işte bizim önerimiz teknolojik aletlerin veya öğrenci evinde ihtiyaç duyulan mobilya ürünlerinin alım-satımının yapılmasıdır.

Tütün Sigara Sarıp Satabilirsiniz

tütün sigara sarıp satabilirsiniz

Sigara her ne kadar sağlığa zararlı olsa da maalesef bir çok kişi tarafından içilmekte. Sigaranın paket fiyatlarına arka arkaya zam yapılması insanları tütün-sarma sigaraya sevk etmiş durumda. Daha önceden tütün sigara sarmış kişiler bu işin ne kadar zahmetli bir uğraş olduğunu bilir. Siz de bu durumdan hareketle bu işi ticari kazanca çevirebilir ve tütün sigara sarıp başkalarına satarak para kazanabilirsiniz. Cebinde 250 TL sermayesi olan bir öğrencinin bile girebileceği bu sektörde kısa zaman içerisinde kazancınızı katlayacaksınız. İhtiyacınız olan şeyler sigara sarma makinesi ve birkaç kilo tütün almaktır. Sarıp ürettiğiniz sigaraları satmak için önce en yakınlarınızdan başlayabilir ve öğrenci kesimine satış yapabilirsiniz.

Öğrencinin yapabileceği ticaret işlerine 3 adet örnek verdik. Buradaki verdiğimiz tüyoları kullanarak kesinlikle para kazanabilirsiniz. Sadece disiplinli ve azimli olarak çalışmanız gerekmektedir. Kendinize en uygun işi seçerek hemen çalışmaya başlayın ve öğrenci bütçenize ek gelir sağlayın.

Mesaj Bırakabilirsiniz