Kozmetik Mağazası açma şartları: Kozmetik dükkanı açma maliyeti ne kadar? Kozmetik Mağazası nasıl açılır?

Kozmetik sektörü ülkemizdeki en büyük sektörlerin başında geliyor. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından bu alana büyük bir ilgi olması nedeniyle kozmetik mağazaları yüksek satış rakamlarına ulaşabiliyor. Daha önce sitemizde yayınladığımız bayanların açabileceği dükkanlar konumuzda kozmetik sektörünün çok karlı olduğunu ve bu alanda kaliteli iş yapıldığı takdirde çok para kazanabileceğizden bahsetmiştik. Bu makalemizde kozmetik mağazası açmak için ne kadar sermaye gerekir, işin püf noktaları nelerdir bunlara değineceğiz.

Kozmetik Mağazası Açmak

kozmetik mağazası açmak 2019

Kozmetik mağazası kurmayı planlayan girişimciler, ilk iş olarak sermayelerinin toplamını belirlemelidir. Kozmetik sektörüne yapabileceğiniz yatırımın miktarını net olarak hesaplayın ve bu iş için ayırabileceğiniz bütçeyi ortaya koyun. Ankara, İstanbul gibi büyük bir metropolde yaşıyorsanız ortalama bir kozmetik dükkanı için 50 bin TL100 bin TL arası sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Sermayenizin büyüklüğü bu miktarı karşılıyorsa kozmetik mağazası açmak için dükkan arayışı içerisine girebilirsiniz.

Kozmetik mağazalarının en yağlı müşterileri elbette kadınlar olacaktır. Makyaj ve kişisel bakım ürünlerine en çok talebi kadınlar göstermektedir. Bu bilgiden hareketle dükkanınızı açacağınız konumu belirlemek için bazı çalışmalar yapabilirsiniz.

İşi kurmayı planladığınız il / ilçedeki kadınların sıklıkla alışveriş yaptığı konumları tespit edin ve lokasyon üzerine stratejinizi kurun. Günde tahmini olarak kaç kadın bu lokasyondan geçiyor, kaçı çevredeki giyim mağazalarından alışveriş yapıyor bunları tespit etmeye çalışın. Uygun lokasyonu bulduğunuz zaman çevredeki boş dükkanlardan birini tutmalısınız. Kozmetik dükkanı için ortalama olarak 75 m2 kadar bir alan kiralamanız yeterli olacaktır. Tabii bütçeniz çok yüksekse daha büyük bir dükkan açmanız yararınıza olacaktır.

Kozmetik Mağazası Açmak İçin Gereken Belgeler

kozmetik mağazası açmak için gerekli belgeler

Dükkanınızı yasal olarak işletebilmeniz için uymanız gereken bazı yasal prosedürler bulunmakta. Her işte olduğu gibi kozmetik dükkanı için de belediyeye başvurarak çalışma ruhsatı işlemlerinizi başlatmalısınız. Ruhsat almak için bazı evrakları hazırlamanız ve ilgili kurumlara iletmeniz gerekiyor. Bu süreç biraz yıpratıcı bir süreçtir. Kısa zaman içinde onlarca farklı belge hazırlarsınız ve 3-4 farklı kuruma belge sunumu yaparsınız. Ama işin sonunda çalışma ruhsatınızı alarak yasal olarak mağazanızı işletebilirsiniz.

Kozmetik dükkanı için ihtiyacınız olacak olan evraklar nelerdir öğrenmek isterseniz şu konumuzu okumanızı tavsiye ederiz: İş yeri açmak için gerekli belgeler

Kozmetik Mağazasında Bulunması Gereken Ürünler

kozmetik mağazasında bulunması gereken ürünler

Kozmetik sektörü çok fazla çeşitin yer aldığı bir alandır. Kozmetik mağazasında yüksek satış miktarlarını yakalayabilmek için ürün gamını geniş tutmanız ve her bayana hitap edecek ürünleri satışa sunmanız gerekir. Elbette ürün çeşitliliği kadar fiyat politikası da önemlidir. Ülkemizin bulunduğu şartları göz önüne alarak size tavsiyemiz daha hesaplı, bütçeye uygun kozmetik ürünlerini toptancınızdan almanızdır. Kozmetik dükkanlarında olması gereken ürün portföyü şöyle olmalıdır;

Kozmetik Mağazasında Kâr Oranı

kozmetik mağazası kar oranı

Bu sektör daha çok bayanlara hitap eden bir sektör olduğu için çok yüksek satış rakamları ve kâr marjları gözlenmektedir. Ortalama olarak %25 ila %50 arasında kâr oranı bulunmaktadır. Tabii burada dikkat edilmesi gereken şey, toptancınızdan aldığınız ürünlerin maliyeti size ne kadar olacak, vadeli ürün alımı yaparken iskonto alacak mısınız bunlar bilinmelidir.

Eğer toptancınızdan ciddi iskontolar alabilecekseniz kar marjınız oldukça yükselecektir. Genel çerçeveden baktığımızda %30 gibi bir kar marjı ile kısa sürede yatırımınızı amorti edip, dükkanınızı büyütebilirsiniz.

https://www.ekisajandasi.com/gratis-bayilik/

Rossmann Bayilik Alma Şartları: 2022 Franchise Bedeli Ne Kadar? Rossmann Bayiliği Nasıl Alınır?

Takıştır Bayilik Alma Şartları nelerdir? 2022 Franchise Bedeli Ne Kadar? Bayiliği Nasıl Alınır?

Mesaj Bırakabilirsiniz