Blog Yazarak ve Makale Yazarak Para Kazanmak! Blog yazarak nasıl para kazanılır? Nasıl blog yazarı olunur?

Günümüzün popüler meslek dallarından birisi de blog yazarlığı yapmak. İnternetin her eve hatta ceplere girmesi ile birlikte yeni yeni iş modelleri ortaya çıktı. Eskiden günlük tutarak bazı bilgilerimizi defterlere kayıt ederken artık dijitalleşen dünyada bir blog sayfasına yazı yazarak not tutuyoruz. Üstelik bu işin sonunda para da kazanabiliyoruz! Peki blog yazarak nasıl para kazanılır ? Bu yazımızı blog yazarlığı yapmak isteyenler için, blog yazarlığına nasıl başlanır öğrenmek isteyenler için yazıyoruz.

Blog yazarak para kazanmak isteyenlere tavsiyeler sunacağımız bu yazımızda ne tür bloglar açmanızı, blogdan nasıl para kazanabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Umarız buraya anlatacağımız bilgiler neticesinde blog yazarlığına başarılı bir giriş yapar ve para kazanmanın keyfini çıkartırsınız. Hazırsanız başlıyoruz.

Blog Nedir Bilmiyorum Ben ?

blog ne demektir

Blog nedir kısaca anlatacak olursak “dijital günlük” diyebiliriz. Web Log kelimesinden türetilen Blog interaktif günlük gibi bir şeydir. Örneğin şu an okumakta olduğunuz sayfa bir blogdur. Ben bu blogda insanlara ek iş fikirleri, iş kurma yöntemlerini anlatıyorum. Siz açacağınız blogda kendi ilgi alanlarınıza göre bilgiler paylaşmalısınız. Yukarıda günlük dediğimiz için blogda “sevgili günlük bugün bunları bunları yaptım” tipi yazılar yazmamalısınız. Blogunuzun içeriği insanların arama motorunda arayacağı, insanlara faydalı olacak işlerine yarayacak yazılardan oluşmalı.

Blog Açmak Paralı Mı ? Kaç Para Gerek ?

blog açmak paralı mı

Bloglar ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Ücretsiz blog servislerinden de bir blog sayfası açarak yazılar yazmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz bloglarda yararlanabileceğiniz iki servis var. Bunlar blogspot.com ve wordpress.com. Blogspot.com Google’ın ücretsiz blog servisi. Bu sistemi kullanabilirsiniz gayet de kalitelidir. Fakat bu noktada ince bir durum var. Ücretsiz blog sayfalarında açtığınız blog isminin sonuna bir uzantı eklenir. Alan adınızın sonuna .blogspot.com uzantısı eklenir. Örneğin: cereninhayati.blogspot.com

Ücretli blog açmak isterseniz cebinizden bir miktar para çıkacaktır. Ancak bu rakam çok büyük bir rakam değildir. Maksimum 100 TL’ye alan adı ve sunucunuzu alıp blogunuzu kurarsınız. Böylece ücretsiz servislerdeki gibi uzun bir site adresiniz olmaz. Direkt .com uzantılı adını kendinizin seçeceği bir bloga sahip olabilirsiniz. Ücretli blog açmak isteyenler için altyapı olarak WordPress’i öneriyoruz. WordPress nedir nasıl kurulur derseniz çocuk oyuncağı bir iştir. Youtube’da onlarca wordpress blog kurulumu videosu var. Kısaca göz atar hemen kaparsınız işi zaten. Basittir korkmayın.

Hangi Konuda Blog Açmalıyım ?

hangi konuda blog açmalıyım

Blog açarken konu seçimi konusunda kişiden kişiye farklılıklar olacaktır. Her insanın ilgi alanları farklıdır. Bu nedenle kendi ilgi duyduğunuz alanda bir blog açmalı ve bu doğrultuda blogunuza yazılar yazmalısınız. Ülkemizde en çok okunan ve tıklanan bloglar genellikle gezi blogları, makyaj-güzellik blogları, sağlık bloglarıdır. Bu konular hakkında ilginiz varsa hemen bir blog açarak yazılar yazmaya başlayabilirsiniz.

Ev hanımları ve kızlar güzellik, yemek tarifleri konulu bloglar açarak hatırı sayılır bir takipçi kitlesi elde edebiliri. Makyaj blogları ile hem reklamlardan para kazanabilir hem de sponsorların göndereceği ürünleri deneyip tanıtarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde bu işi yapan pek çok blogger var ve gerçekten müthiş paralar kazanabiliyorlar.

Blogumdan Nasıl Para Kazanırım ?

reklamdan para kazanma

Blogunuzdan para kazanabilmeniz için öncelikle düzenli takipçiler elde etmeniz ve blogunuzun devamlı okunması gerekmektedir. Başlangıç olarak blogunuza giren okuyucu sayısı az olacaktır ancak zamanla sizin yazdığınız yazıların ilgi çekiciliği ile orantılı olarak ziyaretçi sayınız artacaktır. Ziyaretçi sayınız bollaştığı zaman artık sıra işin en zevkli kısımlarından olan para kazanma kısmına gelmiş demektir. Para kazanmak için blogunuzda reklam yayınlamanız ve blogunuzu okuyan ziyaretçilerin bu reklamlara tıklaması gerekmektedir. Reklamları nereden alacağım, kim bana reklam verirki? diyorsanız rahat olun. Google’ın reklam servisi olan Google AdSense’e başvurmanız yeterli olacaktır. Google AdSense reklam verenler ile reklam yayıncılarını buluşturan bir platformdur. Blog sahiplerine reklam yayınlama olanağı sunan bu serviste blogunuz için alacağınız reklamları blogunuzun uygun gördüğünüz yerlere eklemeniz gerekmektedir. Artık bundan sonrası sabıra kalmış demektir. Blogunuza giren ziyaretçiler reklamlara tıkladığı takdirde her tık başına para kazanırsınız. Türkçe sitelerde Google Adsense ile ortalama olarak tık başına 10 kuruş ile 50 kuruş arası bir rakam kazanabilirsiniz. Bu oran blogunuzun konu içeriğine göre değişebilir. Örnek olarak eğer ekonomi-finans bilginiz var ise ve bu konuları içeren yazıların yayınlandığı bir blog açarsanız parayı vurdunuz demektir. Bu konuyu içeren bloglarda tık başına 50 kuruş ile 1 TL arası bir kazanç yakalamak mümkün.

Diğer çok kazandıran sektörlerden birisi de makyaj güzellik ürünleri, cilt bakımı ve sağlık ile ilgili konular içeren bloglardır. Ev hanımları ve üniversite öğrencisi kızlar için kesinlikle makyaj – güzellik üzerine bir blog açmalarını tavsiye ederiz. Bu blog türlerinde hem Google AdSense’den para kazanabilirsiniz hem de size sponsor olan markalardan para kazanabilirsiniz. İnstagram’da Youtube’da makyaj ürünleri tanıtımları yapanları görmüşsünüzdür. Onların bir çoğu sponsorlardan bedavaya aldıkları ürünleri tanıtarak markadan para alıyor. Eğer işinizi düzenli ve özenli yaparsanız bu noktaya gelmeniz mümkündür.

Hangi Tür Yazılar Yazılıyor?

İnternette her türde yazı yazarak para kazanabilirsiniz. Zaten yazacağınız yazı türünü işe başladığınız site belirtiyor. Örneğin, bir kitap sitesine yazar aranıyorsa bu siteye kitap özeti yazarak para kazanmak isteyenler başvurmalıdır. Çünkü site bunun üzerine kuruludur ve sadece bu türde yazılar yazdırmaktadır. Eğer kitap okumayı seviyorsanız ve okuduğum kitabı anlayıp özetini güzelce yazabilirim diye kendinize güveniyorsanız hiç durmadan başvuru yapabilirsiniz. Böylelikle hem kitap okumuş olursunuz hem de okuduğunuz kitaptan para kazanmış olursunuz. Üstelik tüm bunları evinizden hiç çıkmadan günde sadece birkaç saatinizi ayırarak yapmış oluyorsunuz. “Ben kitap okumayı sevmiyorum, kitap özeti yazmadan da para kazanabilir miyim?” diye sorarsanız, bu da tabii ki mümkündür. Sizler de blog yazarak para kazandıran siteler içinden birini seçerek başvurunuzu yapın ve işe başlayın. Blog yazıları ise genellikle gündelik yaşantıdan bahseden, kolayca yazabileceğiniz yazılardır. Biraz sohbet havası içeren yazılar olduğundan okuması ve yazması oldukça keyiflidir. Bu yazı türlerinin yanı sıra kendinize güveniyorsanız dergilere yazı yazarak para kazanma seçeneğini de düşünebilirsiniz. Dergi yazıları blog yazılarına benzese de biraz daha özen isteyen yazılardır. Blog yazısıyla benzer oldukları nokta ise iki yazı türünün de başlıkları dikkat çekici olmalıdır. Ayrıca yazı akışı sürükleyici ve merak uyandırıcı olmalıdır. Özellikle sürükleyici olması okurun hoşuna gidecek ve diğer yazılarınızı da okumak isteyecektir. Bu sayede siz de daha fazla yazı yazarak daha fazla para kazanmış olacaksınız.

Kimler Yazı Yazabilir?

İnternette para kazanmak için yazı yazmak istiyorsanız bunun çok spesifik bir kuralı bulunmamaktadır. Yazı yazmayı seven kişiler, okumayı seven kişiler, Türkçe dil kurallarına hakim olan kişiler bu işi kolaylıkla yapabileceklerdir. Yazılarınız da aranan en önemli şey özgün olmasıdır. Yazılarınızı yazarken bir ön araştırma yapmanız ve araştırma sonuçlarınızı yazmanız gerekmektedir. Bu yüzden araştırma yapmayı seven kişiler de yazı yazarak para kazanabilirler. Hem öğrenciler hem de hâlihazırda çalışan kişiler ek gelir olarak bu işi yapmaktadır. Sizler de tüm bu özelliklere sahipseniz hem hobilerinizi gerçekleştirip hem de bundan para kazanabilirsiniz. Herhangi bir işte çalışıyorsanız bile akşamları 1 saatinizi ayırarak ek gelir elde etmiş olursunuz.

One Response

Mesaj Bırakabilirsiniz