İş yeri açma maliyeti 2023! Dükkan açmak için gerekli belgeler ve evraklar

Eğer ilk kez bir iş yeri açacaksanız yasal prosedürler hakkında pek bilginiz yoktur. Bir iş yeri açmak için hangi belgeler gereklidir bilmemeniz oldukça normaldir. Türkiye’de iş kuracaksanız yasal prosedürler sizleri biraz uğraştırır. Birbirinden farklı kurumlara bir çok belge, evrak gösterirsiniz ve bunun sonucunda ancak çalışma ruhsatı alabilirsiniz. Fakat bu aşamalar sizleri yıldırmamalıdır. Azimle ve sabırla iş yeri açmak için gerekli belgeler ve evrakları hazırlamalısınız. Bu makalemizde yeni iş yeri açmayı planlayanlar için tüm bu bilgilere yer vereceğiz. İş yeri açmak için gerekli belgeler nelerdir, dükkan açarken gereken evraklar hangileridir bu yazımızdan öğrenebileceksiniz.

İş Yeri Açmak İçin Gerekli Belgeler 2022

iş yeri açarken gereken belgeler

ARA NOT: “Bir iş kuralım, kuralım da nasıl bir iş kuralım ?” diyorsanız, ne iş yapacağınıza hala karar veremediyseniz şu makalemizi okumanızı öneririz: Ne İş Yapabilirim

Türkiye’de iş yeri açmak oldukça meşakkatli bir iştir. Bir çok farklı kuruma belge ve evrak götürmeniz gerekir. Bu süreç sizi biraz yıpratır ancak sonunda mutlu sona ulaşırsınız 🙂 Yeni bir iş yeri açarken sizden belge talep eden 5 farklı kurum vardır. Bunlar;

 • Vergi Dairesi
 • Bağ-Kur (SGK)
 • Belediye
 • Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü
 • Meslek Odası

Kuruluşlarıdır. Size bahsettiğimiz 5 kuruluş farklı farklı belgeler talep edebilmektedir. Sırasıyla tüm kuruluşlara verilecek belgeleri de sizlere anlatacağız.

Vergi Dairesinden İstenen Belgeler

vergi dairesinden istenen belgeler

Aşağıdaki belgeler ile vergi dairesine basit veya gerçek usulde mükellef olmak için başvurabilirsiniz. Başvurularınızı bireysel olarak veya muhasebeci mali müşaviriniz ile yapabilirsiniz. Bizim önerimiz yanınızda bir muhasebeci ile bu işlemleri yapmanızdır. Vergi Dairesi’nde sizden talep edilen belgeler şunlardır;

 • Başvuru bildirim formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Kira kontratı veya tapu fotokopisi
 • İmza sirküleri

Belgeler ile Vergi Dairesine başvurunuzu yaptıktan sonra görevli memur başvurunuzu teyit eder ve Vergi Levhanızı sizlere verir.

Belediyeden İstenen Belgeler

belediyeden istenen belgeler

İş yeri açmak için gerekli belgeler arasında bağlı bulunduğunuz belediyeye sunacağınız belgeler de bulunmaktadır. Öncelikle burada dikkat edilmesi gereken husus açılacak işletmenin türüdür. Belediyelerce çalışma ruhsatları 3 farklı işletme için ayrı olarak düzenlenmektedir. Bu 3 işletme tipleri şu şekildedir;

 • Sıhhi Müessese (gayrısıhhi olmayan tüm işletmeler sıhhi müessese kapsamına girer)
 • Gayrısıhhi Müessese
 • Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri

Açacağınız iş yerinin yukarıdaki üç kategoriden hangisinin içerisine girdiğini bilmeniz gerekiyor. Aşağıda sizler için bu işletmelere bazı örnekler verdik.

Sıhhı İşyerleri: Market, bakkal, manav, kuruyemişçi, çay ocağı, pastane, berber, kuaför vb. insan sağlığına herhangi bir zarar vermeyen işletmelerdir.

Gayrısıhhi İşyerleri: Sıhhi olmayan tüm işyerleri bu kategoriye girer.

Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri: İnternet Cafe, Playstation Cafe, Kahvehane, Kıraathane, Pavyon, Birahane gibi işletmeler bu kategoriye girmektedir.

Eğer iş yeriniz hangi kategoriye giriyor biliyorsanız aşağıdan ihtiyacınız olan belgeleri öğrenebilirsiniz. Bu belgeler ile belediye hizmet binasına gitmeniz gerekir.

Meslek Odasından İstenen Belgeler

meslek odasından istenen belgeler

Meslek Odasına kayıt olmayı gerektiren bir iş kuracaksanız ilgili Meslek Odasına da birtakım evraklar götürmeniz gerekecek. Ancak sizleri belki de en az uğraştıracak kısım burası olacaktır. Meslek Odaları çok az belge talep etmektedir. Aşağıdan Meslek Odasına sunmanız gereken belgeleri öğrenebilirsiniz;

 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Sicile kayıt belgesi
 • Ustalık Belgesi

Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’nden İstenen Belgeler

esnaf ve sanatkarlar odası

Bu aşamada da pek yorulmayacaksınız. Sadece 4 adet belge ile Esnaf Ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’nün şartlarını yerine getirebilirsiniz 🙂 Sizden istenen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • 1 adet iş yeri ikametgahı belgesi
 • Vergi Levhası fotokopisi

Bağ-Kur’dan İstenen Belgeler

Bağ-Kur istenen belgeler

Kendi iş yerinizi açarken Bağ-Kur’a kayıt olmanız ve sigorta başlangıcınızı yaptırmanız gerekiyor.

Bağ-Kur’a kayıt olunabilmek için yaşadığınız şehirdeki Bağ-Kur İl Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir. Burada başvurunuzu yapmalı ve Bağ-Kur sistemine girişinizi onaylatmalısınız.

İş yeri açmak için gerekli belgeler ve evrakları hazırlamak sizi oldukça yoracak bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bolca resmi kuruluşlara ziyaret düzenleyecek ve bir çok belge toplayacak, yazdıracak, fotokopisini çektireceksiniz.

Bu yorucu süreçten sonra iş yeri ruhsatınızı alıp yasal olarak çalışma hakkı elde edeceksiniz. Zorlayıcı bir iş ama sonunda tüm bunlara değecektir.

One Response

 1. Sultan

Mesaj Bırakabilirsiniz