2024’de dolara yatırım yapılır mı? Dolar al-sat ile para kazanılır mı? Nasıl kazanılır?

Türk ekonomisinin kırılgan olması ve Amerikan Doları karşısında her sene değer kayıpları yaşaması Türk Lirası birikimi olanlara “dolara yatırım yapılır mı ?” sorusunu sorduruyor. İnsanlar senelerce biriktirdikleri paraların değer kaybetmesini önlemek için dolara yatırım yapmak istiyorlar. Biz de bu kişiler için dolar yatırımı hakkında bilgiler vermeye karar verdik.

2024’de Dolara Yatırım Yapılır mı?

dolara yatırım yapmak

2001 Türkiye Krizi’nde TL’nin USD’ye karşı %50 değer kaybetmesi nedeniyle bir çok kişi iflas etmiş ve batmıştı. O gün yaşanan bu kriz nedeniyle insanların yıldan yıla Türk Lirasına olan güveni azaldı. Bunun sebebi olarak ise ekonomistler TL’nin aşırı kırılgan olmasını gösteriyor.

Uzun yıllardır “Gelişmekte Olan Ülkeler” statüsünde olan Türkiye doğrudan doğruya USD’ye bağımlı bir ülke diyebiliriz. Petrol, doğalgaz ve diğer pek çok malları ithal eden Türkiye bunun sonucunda sıcak dövize bağımlı bir ülke olmuştur. *İhracatımız, ithalatı karşılayamadığı için her sene cari açıklar veren bir ekonomiye sahibiz. Hal böyle olunca da TL’nin USD ve diğer döviz cinslerine karşı değer kaybı kaçınılmaz oluyor.

NOT*:
İhracat= ülkeden çıkan mal ve hizmet
İthalat= ülkeye giren mal ve hizmet

Peki dolara yatırım yapılır mı ? Türk Lirası birikimi olan bir kişi 2019 yılında parasını dolara yatırmalı mıdır ?

Türkiye ekonomisi aşırı kırılgan olduğu için batılı devletler ile yaşanan en ufak bir siyasi kriz neticesinde TL’nin aşırı değer kaybettiğini 2018 Ağustos ayında görmüştük. ABD’nin ülkemizde tutuklu bulunan Rahip Andrew Brunson’ın salıverilmesi için yapmış olduğu sert açıklamalar, tehditler neticesinde USD/TL kuru 7.20 TL’yi görmüştü. Ülkedeki hemen hemen her şey dövize endeksli olduğu için de tüm mal ve hizmetler zamlanmış, hayat pahalılığı artmıştı.

Öte yandan bankalar güncel olarak Türk Lirasına %22 faiz oranları vermekte ve bu rakam enflasyon değerlerinin altında kalmakta. Yani parasını TL olarak tutan bir kişinin aslında parası değer kaybediyor. Bu gibi durumlarda paranızın değerini koruyabilmek için dolara yatırım yapılabilir. Ancak dolara yatırım yaparken sadece paranın değerini korumak esasıyla bu yatırım yapılmalıdır.

Dolardan elde ettiğiniz kazanç aslında kar değil paranızın değer kaybını önlemektedir. Eğer bu zihniyet ile dolara yatırım yapılır mı diyorsanız, cevabımız evet yapılır olacaktır. Ancak dolar alımı yaparken de piyasayı koklamalı ve doların düşüş trendinde olduğu bir vakitte alım yapmalısınız.

BUNU DA OKUYUN: Dolara En Yüksek Faiz Veren Banka

Dolar yatırımlarınızı vadeli dolar hesaplarında tutarak da dolar faizi elde etmeniz sizin için iyi olacaktır. Yukarıda USD hesaplarına en çok mevduat faizini veren bankaları görebilirsiniz.

Özetle parasının değer kaybını önlemek isteyen bir kişi vadeli dolar hesabı açarak dolara yatırım yapabilir. Bu mantıklı bir davranış olacaktır. Ancak günlük olarak alım-satım yapmayı tecrübesiz kişilere tavsiye etmemekteyiz. Kısa vadeli hedefler ile elinizdeki ana parayı kaybedebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz