Yurtdışında olup Türkiye’de olmayan iş fikirleri ve yapılmamış işler 2023

Dünyanın her yerinde artık her işten para kazanmak mümkündür. Dünya genelinde çok miktarda iş kolu her geçen gün daha da gelişir. Ülkemizde faaliyette olmayan işler yapılarak farklı meslek kollarından iyi miktarda para kazanmak mümkündür. Dünya genelinde oldukça yaygın olduğu halde Türkiye’de olmayan iş fikirleri şunlardır:

İçindekiler

İşletme Desteği Sağlamak

İşletme desteği sağlamak henüz ülkemizde hizmet verilmeyen bir iş koludur. Ülkemizde çoğu yatırımcı hangi işten daha fazla kâr edeceğini bilmiyor. Bu sebepten dolayı yurt dışında oldukça yaygın olan işletme desteği işi fazlasıyla potansiyel vaat eden bir meslektir.

Ülkemizde olmayan bu iş sektörüne giriş yapan kişiler profesyonel işletme yardımları vererek güzel miktarda para kazanabilirler.

Oyun Motoru Kurmak

Günümüzde oyun sektörüne ilgi tekrardan alevlenmiştir. Tüm dünyada oldukça gelişmekte olan oyun sektörü, ülkemizde henüz gerekli altyapıya sahip değildir. Oyun motoru kurmak, bu altyapı yatırımlarını sağlar ve yüksek miktarda kar etme şansı sunar.

Hayvan Kiralamak

Dünya genelinde oldukça revaçta olan hayvan kiralama işi, yazlık ev sahiplerinin tavuk, inek vb. hayvanları besleme isteklerini karşılamak amaçlıdır. Sonrasında sezon bittiği zaman, hayvanlar şirket sahiplerine geri teslim ediliyor.

Online Güvenlik Hizmeti Vermek

Ülkemizde bireysel ve kurumsal online güvenlik desteği veren hiçbir firma bulunmuyor. Bu desteklerin tamamı yurt dışı kaynaklı firmalardan verilir. Yapılacak iyi bir yatırım ile verilecek güvenlik hizmeti yüksek oranda kar sağlayabilir.

Antika Yenilemek

İnsanların maddi ve manevi değer verdiği antika eşyaları yenileme işi el emeği gerektiren ve kazancı da güzel olan bir meslektir. Ülkemizde henüz çok fazla faaliyet göstermese de yapılacak güzel bir yatırım ile iyi miktarlarda para kazanılabilir.

Drone Kiralamak

Özel günlerde kullanılmak için drone kiralama hizmeti veren firmalar henüz ülkemizde yer almasa da gittikçe yaygınlaşıyor. Yapılacak orta bütçeli bir yatırım ve güzel bir reklam ile iyi miktarlarda para kazanmak mümkündür. Bu iş ülkemizde faaliyette olmayan işler kategorisinde yer alır.

Drone ile Para Kazanmak: Drone ile nasıl para kazanılır? Drone ile para kazanma yolları

Elektrikli Bisiklet İmalatı

Ülkemizde kullanılmakta olan bütün elektrikli bisikletler yurt dışında üretiliyor. Yerli bir girişim ile yapılacak olan elektrikli bisiklet imalatı işi güzel miktarda para kazandırabilecek işler içinde yer alıyor.

Karizma ve Güven Eğitimi

Ülkemizde kendisine güveni olmayan ya da kendisini yetersiz gören kişiler için profesyonel bir hizmet veren kurum bulunmuyor. Ülkemizde de bu hizmet şirketlerin kendi bünyesinde kiraladıkları profesyonel kişiler tarafından bireysel olarak veriliyor.

Karizma ve güven eğitimi vermek ve bu iş fikrini profesyonel bir şirket adı altında toplamak, ülkemizde çevre edindikten sonra oldukça kazançlı bir iş olma potansiyeli taşıyor.

Sürdürülebilirlik Danışmanlığı Yapmak

Küçük işletmeler de dahil ülkemizde yer alan bütün işletmeler daha çevreci bir tavırla çalışmak adına sayılı girişimlerde bulunuyor. Fakat herhangi bir sürdürülebilirlik danışmanlığı hizmeti veren firma bulunmuyor. Bu danışmanlık girişimi yapılarak güzel para kazanmak mümkündür.

Seyahat Planlama Yapmak

Turizm ülkesi olan Türkiye’de bireysel ya grup bazından seyahat planlama hizmeti veren bir kurum ya da kuruluş bulunmuyor. Her sene bolca turistin ziyaretine uğrayan ülkemiz için bu hizmeti verme fikri oldukça parlak ve potansiyelli bir iş olabilir.

Çamaşır Hizmetleri Vermek

Dünya genelinde oldukça fazla olan fakat ülkemizde henüz çok gelişmemiş olan çamaşır yıkama hizmeti verme işi oldukça karlı bir iş gibi görünüyor.

Kaçış Odası Açmak

Kaçış odası açmak oyun oynamayı seven kişiler için oldukça güzel ve eğlenceli bir iştir. Bir oda inşa ederek içine belirli ayrıntıları yerleştirmek ve gelen müşterilerin çıkış yolunu kendilerini bulmasını isteyerek yapılan kaçış odası sistemleri oldukça eğlenceli ve zevkli bir iştir. Kar oranı da müşteri sayısı ve bulunduğu ile göre değişiklik gösterir.

Öfke Odası Açmak

Öfke odaları henüz ülkemizde olmayan bir hizmet. Bu sistemde sinirlenen kişiler içinde belirli nesneler bulunan odaları kiralayarak öfkelerini bu odalar içinde boşaltabilirler. Ülkemizde faaliyette olmayan işler denince akla ilk gelen işlerden birisi de öfke odasıdır.

 

Yurtdışında birçok ülkeyi ziyaret etmiş bir girişimci olarak Türkiye’de olmayan iş fikirlerinden bahsetmek istiyorum. Evet, farklı kültürler, tüketim alışkanlıkları ve pazar potansiyeli ile farklı fikirlerin ortaya çıkması oldukça doğal. Elbette dünyanın küreselleşmesiyle birlikte Türkiye’de değil de yurtdışında iş fikri sayısı giderek azalmaktadır. Aklınıza çok ilginç bir fikir gelse bile araştırma yaptığınızda bunun denendiğini görebilirsiniz. Bu sadece iş fikirleri için değil, ürün ve hizmet sektörü için de geçerlidir. Hangi ürünlerin Türkiye’de bulunmadığını araştırırsanız seçeneklerinizin oldukça sınırlı olduğunu göreceksiniz.

Yurtdışında denenmemiş ancak Türkiye’de olmayan iş fikirleri

Peki Türkiye’de olmayan iş fikirlerini nasıl düşünebilirsiniz? Aşağıdaki listede sizler için ülkemizde hayata geçirmeniz için kazançlı 20 fikir paylaştım. Ancak farklı bir resim elde etmek için ürün zenginleştirme yöntemini deneyebilirsiniz. Örneğin; Beyaz pamuklu olarak yıllardır evlerde bulunan kulak tıkaçları, siyah, kırmızı ve yeşil uçlar gibi çeşitli renklerde Watsons ve ücretsiz mağazalarında satılmaktadır. Ya da zenginler için yaldızlı kürdan deseni gibi.

“Girişimci olmak, başkalarının yaptıklarının önüne geçmek demektir.” Jack Ma.

 

Yukarıdaki sözler Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın tek sözü değil. Artık yeni bir ürün icat etmenin eskisinden daha zor olduğunu belirtiyor. Mevcut ürünlere ekleyen, mevcut sorunları çözen ve ürün tasarımında fark yaratanlar kazanacak diyor. Başarılı ürün ve girişimcilik örneklerine bakarsanız bu sözlerin ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz. Bu doğrultuda Türkiye’de denenmemiş iş fikirlerinde öncü olmanız ve yeni bir ürün üretmeniz gerekebilir.

Türkiye’de Denetlenmeyen Ekonomik Sektörler

 

Yazımızın giriş kısmında paylaştığımız gibi kimsenin aklına gelmemiş bir fikri aramaya kendinizi zorlamayın. Aliexpress, Amazon, Ebay gibi yabancı sitelerde ürün araştırması yaparak ülkemizdeki ürününüzü zenginleştirebilirsiniz. Ya da Youtube’daki gezi videolarını izleyerek başka fikirler de bulabilirsiniz. Ancak denenmemiş kurumsal sektör oldukça geniş bir filtre olacağı için hiç şansınız yok. Dünya işlerinin neredeyse %96’sının Türkiye’de yapıldığını söyleyebiliriz.

Eşi görülmemiş iş fikirleri araştıranlar da 112 Mağaza Açılış Fikirleri başlıklı makaleyi inceleyerek mevcut iş fikirleri hakkında fikir sahibi olabilirler.

Bir iş kurmak ve kısa sürede yeterince para kazanmak ve zengin olmak istiyorsanız öncelikle çözmeniz gereken bir problem var. Ya da Türkiye’de değil yurt dışında olan bir ürünün Türkiye’de durup durmadığını araştırmalısınız. Karamel çayı, mentollü çikolata, sirke Pringles, tatlı patates ve 3,0 üzeri araçlar Türkiye pazarında tutunamadı. Tutma nedenleri para, zevk ve alışkanlıklar için değer olabilir. Başarılı bir startup kurmak istiyorsanız, tüketici geri bildirimlerine değer vermeniz gerekir.

 

İş fikirleri Türkiye’de mevcut değil 2022

Türkiye’de olmayan iş fikirleri

Birçok farklı ülkede başarılı girişimleri sizler için sıraladık. Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesine aşağıdan yorum kısmına yazarak ekleyebilirsiniz.

 

1. Donanım Kiralama

Donanım Kiralama Sektörü

Evinizde küçük bir tadilat işi varsa usta çağırmak size çok pahalıya mal olur. Öyle ki, sadece perdelik montajı için bile 250 TL ücret alan ustalara rastlayabilirsiniz. Veya mezbaha işletirseniz bu maliyetler daha da yüksek olacaktır. Bu doğrultuda Avrupa ve Amerika’da matkaplar, kaynak makineleri, ağaç kesiciler vb. Bu tür ürünler günlük veya saatlik olarak kiralanmaktadır. Türkiye’nin bu alanda henüz başarılı bir girişimi yok. Bu ürünler alıcının denemesi için kiralanabilir ve girişimci için kazançlı bir gelir kaynağıdır. Kiraladığınız ürünlere satın alma seçeneği koyarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

 

2.Donut dükkanları

Donut dükkanları ABD’de çok popüler

Boyoz’un İzmir’de satılan çikolatalı versiyonuna oldukça benziyor. Ama asıl vatanı Amerika’dır. Almanya’da günün belirli saatlerinde tüketilir ve genellikle kahvaltılarda tercih edilir. Türkiye’de bazı mağazalarda satılmasına rağmen gerekli büyümeyi göstermedi. Buradaki yatırım pazarlamada değil, lezzetteydi. Çünkü ABD’de ve diğer ülkelerde 250 milyon nüfusa sahip bu lezzetin Türkiye’de kalıcı olma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bir donut dükkanı açmak ve başarılı olmak için öncelikle bölgenizdeki test aşamalarını tamamlamanız gerekir. Tüketicilerden aldığınız olumlu geri bildirimlerin ardından bir iş kurabilirsiniz.

 

3. Taco satmak

Taco satmak

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında en lezzetli seçeneklerden biri. Meksika’ya özgü bu lezzet, İspanyollar tarafından Avrupa’ya ve diğer ülkelere yayıldı. Buğdaydan yapılan taco ekmeği birçok farklı çeşide sahiptir. Bununla birlikte, en çok satan, Amerikalılar tarafından geliştirilen sert gevrek ekmektir. Daha önce Türkiye’de denendi ancak yeterli yaygınlaşma sağlanamadı. Bunun başlıca nedeni, bu ürünün restoranlarda yan ürün olarak kullanılmasıdır. Yani Kokoreç vagonunda satıldığı için ana ürün olarak kullanılmamıştır. Taco ve çeşitler konusunda uzmanlaşmış bir işe yeni başlıyorsanız, ürünün yüksek bir başarı olasılığı vardır.

 

4. Çamaşır makinesi otomatları

Çamaşır makinesi otomatları

Türkiye’de her evde bir çamaşır makinesinin bulunması ve bekar sayısının az olması nedeniyle çamaşırhane firmaları pek gelişmemiştir. Ancak, varsayım son 10 yılda farklı şekilde gelişmiştir. Yabancı sayısındaki artış, işlerin yer değiştirmesi, yalnız yaşayanların bekar kişilere başlaması vb. sebeplerden dolayı bu tür şirketlere ilgi şu sebeplerden dolayı artmıştır: Yurtdışında bu ihtiyaç jetonlu çamaşır makineleri ile karşılanmaktadır. Türkiye’de jetonlu çamaşır makinesine sahip olmak oldukça kolaydır. Ancak bu alana yatırım yapmak ve bir para kazanma modeli oluşturmak biraz zor görünebilir.

Not: İş Fikirleri kategorimizde çeşitli iş fikirleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 

5. Tek kullanımlık şarj cihazları

Tek kullanımlık şarj cihazı

Bir gece kulübünde, sahilde veya başka bir yerde telefonunuzu acilen şarj etmeniz gerekebilir. Ancak bu doğrultuda cep telefonunu şarj istasyonuna koyup beklemek birçok kişi tarafından olumsuz olarak algılanıyor. Sadece bu nedenle yarım saat beklemeniz gerekiyor. Ancak çok iyi bir çözüm, Çin’de ve yurtdışında yeni üretilen ancak Türkiye’de olmayan tek kullanımlık şarj cihazlarıdır. Otomatlarda veya çeşitli yerlerde satışı yapılan bu ürünler 1000 mAh veya 2600 mAh enerji içermektedir. Bu ürün kullanıldıktan sonra tek kullanımlıktır. Alibaba üzerinden 2-3 TL’ye toptan satış yapabileceğiniz bu ürünü 10 TL ile 20 TL arasında rahatlıkla satabilirsiniz.

 

6.Kickstarter iş fikirleri

Kickstarter Projeleri

Bu siteyi daha önce duymamış olabilirsiniz. Özellikle Avrupa ve Amerika’da birçok girişimci mevcut fikirlerini finanse etmek için kickstarter.com’u kullanıyor. Bu sayfada, spagetti kayışları, izleme bölmeli çantalar ve plajda kullanmak için güneş enerjisiyle çalışan bir dolap şeklinde ilham verici fikirler göreceksiniz. Ayrıca Türkiye’de çoğu bağış kampanyası bu ürünlerle gerçekleştirilebilmektedir. Ürün sizin tarafınızdan geliştirildiyse, Türkiye’de olmayan ürünleri daha ucuza satın alabilirsiniz.

 

7. Sos dükkanları

Sos dükkanları

Almanya’yı ziyaret ederseniz, bu tür birçok mağazaya rastlarsınız. Soslar, kötü hazırlanmış bir yemeği bile lezzetli bir yemeğe dönüştürebilir. Ülkemizde sos kullanımı son 10 yılda bir önceki döneme göre 3 kat arttı. Tat değişimi, bu tüketici ürünlerinin büyümeye devam edeceğini doğrulamaktadır. Almanya’da sizlere bahsettiğim sos dükkanlarında 100’den fazla sos çeşidi bulabilirsiniz. Bu konuda bir atılım yaparsanız, o zaman Türkiye’de başarı şansı yüksek bir şirket kurduğunuzdan emin olabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden satış yaparak daha hızlı büyüme imkanına sahipsiniz.

 

8. Kapsül Pansiyon Fikri

Kapsül Pansiyon Fikir

Türkiye’de pansiyon kültürünün gelişmediğini birçok yazımda anlattım. Pansiyon kültüründen bahsetmiyorum bile, baklaların var olmadığını göreceksiniz. Bu fikir Ukrayna’da yaygındır. Elbette bazı Avrupa ülkelerinde bunu görmek mümkün. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında belki de en yaratıcısı. İzmir’de bir pansiyon tarafından yapılmaya çalışılsa da orijinal konsepti yansıtamamış. En az 1 milyon TL yatırım tutarı ile turistik mekanlarda kapsül pansiyon fikrini hayata geçirebilirsiniz.

9. Ağaç evler yapmak

Ağaç ev fikri

Ağaç eve yapılanları TLC ve D-MAX gibi TV kanallarında görmüşsünüzdür. Yurt dışında birçok kişinin hayali ağaç üzerine ev yapmaktır. Türkiye’de köşk ya da bahçeli ev konseptleri oldukça yaygın. Ancak ahşap üzerine ev yapmak istiyorsanız size destek olacak bir firma bulmakta zorlanacaksınız. Bu alanda başlatılacak bir girişim Türkiye’nin her yerinden talep görecektir. Elbette sadece Türkiye’yi düşünmemeliyiz. Düşük maliyetli bir ülke olduğumuz için diğer sektörlerden olduğu gibi Avrupa’dan da müşterileriniz var.

 

10. Plastik yemek üretimi

Japon plastik tabaklar

Japonya’daki birçok restoranın vitrinlerinde plastikten yapılmış gıda örnekleri görülebilir. Yani müşteriler restorana gitmeden önce vitrindeki plastik yiyeceklerden yemeğin nasıl servis edileceğini kontrol ediyor. Bu ürünlerin ne kadar gerçekçi göründüğünü resimde görebilirsiniz. Bu tür ürünler yaptığınızda restoranlara çok faydalı bir ürün satıyorsunuz. Ancak plastikten gıda üretimi göründüğü kadar kolay olmayacak. 80 yıldır Japonya’da üretilen bu ürünler için ciddi bir eğitim gerekiyor.

 

11. Evcil Hayvan Kafesi

Evcil Hayvan Kafesi

Türkiye’de birçok pet shop’un açıldığını görebilirsiniz. Ancak evcil hayvan sahiplerine özel kafe bulmakta zorlanacaksınız. Evet, siz çayınızı yudumlarken evcil hayvanınız sizinle vakit geçirmeli. Bu tür girişimler yurtdışında büyük ilgi görüyor. Türkiye’de olmayan en olası iş fikirlerinden biri olduğu söylenebilir. Tabii ki, mahalleniz çok önemli. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için pet shop açma yazımıza bakınız.

12. Hapishane Oteli

Hapishane oteli

Hapishaneye dönüştürülen oteller Kanada ve ABD’de çok popüler. Aksi takdirde, ancak size hapishanede olduğunuzu hissettiren oteller var. Müşteriler, isteklerine bağlı olarak 1 gece ile 7 gece arasında barlar arasında gerçek hapishane hissini yaşarlar. Bu otel tipini seçenlerin çoğu başka duygular yaşamayı tercih ediyor. Gerçekçi bir otel inşa etmek kısa sürede sesini duyuracaktır.

 

13. Tekel Kafe

Tekel Kafe

Bildiğiniz gibi ülkemizde alkol fiyatları her yıl artıyor. Bu durumda pek çok kişi dışarıda bir yerde eğlenmek yerine perakende mağazalarından alışveriş yaparak evde eğlenmeyi tercih ediyor. Almanya başta olmak üzere birçok ülkede tekel tarzı mağazaların önünde kafeler bulabilirsiniz. Bu mağazalardan perakende alışveriş yapabilir, açık havada içkinizin tadını çıkarabilirsiniz. Sonuç olarak, müşteriler sizden daha fazlasını satın alır. Ayrıntılı bilgi için tekel bayisi açma makalesine bakın.

 

14. Dijital Miras Girişimi

Dijital miras

İnsanlar öldüğünde, Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarına ne olduğu merak konusudur. Bu hesapların kapatılması veya hesaplar arasında bölünmesi gerekebilir. Bu doğrultuda kurulan dijital girişimler, ölümden sonra sosyal medya hesapları ile ne yapılacağı konusunda sizlerden vasiyet niteliğinde bilgiler almaktadır. Talebiniz üzerine hesap bilgileriniz bir yakınınıza iletilebileceği gibi, tamamen kapatılmasını da talep edebilirsiniz.

 

15. İleri tarihli mektup girişimi

İleri tarihli mektup girişimi

Kimsenin aklına gelmeyecek iş fikirleri doğrultusunda, ileri tarihli bir mektup göndermeye çalışmaktır. Bu girişim genellikle Yılbaşı gecesinde kartpostal göndermek isteyenler için oluşturulur. Şu anda hazırladığınız mektup sizin adınıza yılbaşında gönderilecek. Bunun yanında tabi ki ölenler için de hizmetler verilmektedir. Vefatınızdan sonra paylaşılmak üzere bir mektup hazırlayıp şirkete teslim edebilirsiniz. Türkiye’de denenmesine rağmen gereken başarıyı elde edemedi. Bunun temel nedeni, reklam kampanyasının aktif olarak yürütülmemesidir.

16. Mesleki eğitim kursu

Profesyonel kurs

Bir meslek öğrenmek istiyorsan ya okula gitmelisin ya da çıraklık yapmalısın. Meslek kursları arasında İSMEK, Halk Eğitimi ve Özel Eğitim Kursları yaygındır. Ancak dersleri derinlemesine incelerseniz grafik tasarım, web geliştirme, muhasebe gibi içeriklerle karşılaşacaksınız. Piyasadaki en büyük eksiklik el işçiliğidir. Yani dönerci, tesisatçı, kaynakçı gibi eğitim konuları için hazırlanmış kurslar yok. Google’daki arama hacimlerine bakarsanız, bu konuya olan talebin oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz. Çünkü her ay sadece 2.000 ila 4.000 kişi kebap kursunu arıyor.

 

17. Cam marketler

Bir bardakta yemek

Bizimle bir bardakta makarna veya mısır bulacaksınız. Ancak yurt dışında olup da Türkiye’de olmayan pek çok cam yemek çeşidine rastlamak mümkündür. Bunlar arasında pilav, tavuk parçaları, makarna, nohut ve çorba gibi ürünler yer alıyor. Elbette Türkiye’de hangi ürünün daha çok sattığını araştırmalısınız. Son yıllarda bardakta satılan buzlu irmik helvası satışlarının sayısı oldukça fazladır. Bu sorunu çözebilecek başka bir ürün de yapabilirsiniz.

 

18. Diyet Pazarı

Diyet Pazarı

Diyet ürünleri satışına yönelik hizmet veren web sitelerine rastlamak mümkündür. Ancak bu konuda oluşturulan perakende mağazasına henüz rastlamadım. Sadece diyet ve hafif ürünler satan bir marka ile spor yapanlara, kilo vermek isteyenlere ve diyet yapanlara hitap edebilirsiniz. Elbette internetten satış yapmak size ek bir gelir de getiriyor. Bu sektöre girerken karşılaşacağınız tek zorluk ürün tedariği süreçleridir. Daha detaylı bilgi için market açma yazımıza bakınız.

 

19. Erkekler için bakım odaları

Erkek bakım salonu

Güzellik ve cilt bakımı sadece kadınların egemen olduğu bir hizmet sektörü değildir. Erkeklerin bu konudaki talepleri artıyor. Ancak normal berber dükkanları ile bu talepleri karşılamak mümkün değildir. Bu doğrultuda yurt dışı kaynaklı birçok firma ile karşılaşabilirsiniz. Erkek epilasyon, sakal bakımı, saç bakımı, epilasyon ve daha birçok işlem sadece bu kuruluşlarda yapılmaktadır. Bu sektörde yer alabilmek için mutlaka bir uzman ile çalışmanız gerekmektedir.

Okuyun: Dünyanın En Yüksek Ödeme Yapan Endüstrileri

20. çeyrek pizzacılar

Pizza dilimi

Türkiye’de dilimlenmiş pizza satan birçok dükkan açıldı. Ancak bu şirketlerin neredeyse %90’ı iş yapmadan kapanmak zorunda kaldı. Bunun temel nedeni ise tavuklu shawarma ile rekabet edecek şekilde fiyatlandırılmasıdır. Yani müşterilerin hayal ettiği gibi, midenizi pizza dilimleriyle doldurmanız mümkün değil. Aslında buradaki en büyük kusur kullanılan isimdir. Yurtdışında dilim dilim satılan pizzalar bizimkinin dörtte biri büyüklüğünde. Bu nedenle bu tarz mağazaların önünde kuyruk oluyor. Orta boy bir pizzanın dörtte birini satarak bu girişimi hak ettiği puanları alabilirsiniz.

Yurtdışında İş Fikirleri Türkiye’de Değil başlıklı yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi bizimle paylaşmak için yorum kısmına yazabilirsiniz. Harika bir fikriniz varsa, yazımızda sizin için paylaşabiliriz.

21. Türkiye’de olmayan otel konseptleri

Büyük şehirlerde nüfus artışı ve kira fiyatlarının artmasıyla birlikte insanlar ucuz konaklama yeri arayışına girdi. Bu da yeni kavramların ortaya çıkmasına neden oldu. Kapsül otel bunlardan biri. 5 metrekarelik bir kapsülde konaklayan kişiler, diğer otellere göre çok düşük fiyatlar ödeyebilirler.

22. Türkiye’de olmayan kafe konseptleri

Geleneksel kafelerin aksine yurt dışında ilginç konseptlere sahip kafeler müşteri akınına uğruyor. Evcil hayvan temalı kafeler özellikle popülerdir. Bir kedi, bir köpek, bir kuş, bir kirpi ve hatta bir koyun kafe var. Rekabette kolayca sıyrılabileceğiniz böyle bir kafe açarak dikkatleri üzerinize çekebilir ve sadık bir müşteri kitlesi kazanabilirsiniz.

23. Küçük ev yapımı

İnşaat, mimarlık veya benzeri bir alanda tecrübeniz varsa bu yönde adım atarak iş kurmanız mantıklı olacaktır.

Yatırım maliyetleri yapılacak eve göre değişkenlik gösterse de normal bir inşaata göre çok daha az malzeme, para ve alana ihtiyaç duyduğunuz için bu yatırım genellikle ekonomik kalıyor. Küçük evler, hobi bahçeleri ve benzeri yerlere artan ilgi ile bu alanda ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

24. Masa Oyunu Kafesi

Masa oyunlarından hoşlanan, sosyalleşmekten hoşlanan ve genel olarak iş becerisine sahip kişiler için bu tür bir kafe açmak mantıklı bir girişim gibi görünebilir. Bu oda çocuklu aileler ve farklı bir akşam arayan yetişkinler içindir.

Nostalji büyüdükçe birçok kişinin eski zamanlardan kalma eğlence özlemini çağrıştıran bu iş fikri için gereken bütçe, kafenin yeri, büyüklüğü ve kapsamına göre değişiyor.

 

25. NERF Arenası

Nerf arena fikri, sosyal ve hızlı tempolu insanlar için iyi bir iş fikridir. Bu alandaki teklif genel olarak 6-14 yaş arası çocuklara yönelik olsa da yukarıdaki engelli parkur gibi şirket çalışanlarına veya diğer gruplara da yönelik olabilir.

Gerekli ekipman ve sigortanın yanı sıra oldukça geniş bir iç alan nedeniyle yatırım miktarı yüksek denilebilir. Gelir-gider oranı iyi olduğu için bu alanda yüksek gelir bekleyemeyiz ama önemli meblağlar sayabiliriz.

26. Profesyonel Meditasyon İşi

Uzun yıllara dayanan meditasyon deneyiminiz varsa ve bunu başkalarına öğretme arzunuz varsa, bu iş fikri sizin için çok uygun olabilir. Farklı meditasyon yöntemleri ve stilleri hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar çok müşteri çekebilirsiniz.

İnsanlar sürekli olarak yavaşlamanın ve rahatlamanın yeni yollarını arıyor. Meditasyonun da yer aldığı terapi alanı, son yıllarda yüzde 12’lik bir büyüme ile ilgi toplayarak bu alana yatırım yapılmasının önünü açtı.

27. Jakuzi Bahçesi

Jakuzi bahçesini işletmek, jakuzilerin rahatlatıcı ve tedavi edici faydaları olduğu inancıyla çalışmayı ve aynı zamanda güçlü pazarlama becerilerine sahip olmayı gerektirir. Jakuzilerde doğabilecek problemlerle başa çıkmak için yeterli teknik bilgi ve genel temizlik ve bakım işlerini yapabilme becerisi de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Jakuzi bahçeleri, insanların saatlik olarak kiralayıp özel alanlarından keyifle yararlanabilecekleri nispeten yeni bir iş fikri olarak tanımlanmaktadır. Önemli yatırımlar gerektiren bu iş, başarılı bir şekilde yönetildiği takdirde karşılığını alacaktır.

28. Aromaterapi

Homeopatik yöntemlerle başkalarına yardım etmekle ilgileniyorsanız, iyi bir koku alma duyunuz varsa ve iş becerileriniz varsa, aromaterapi işi sizin için uygun bir seçenektir. Aromaterapi insanların yaşadığı stres ya da uykusuzluk gibi sorunlara daha doğal çözümler sunar.

Homeoterapi ve benzeri alternatifler son yıllarda çok popüler hale geldi ve muhtemelen büyümeye devam edecek. Bir yer kiralamadan bir iş kurmayı planlıyorsanız, bu iş için yatırım tutarı kolayca yükseltilebilir. Ayrıca getirisi yüksek bir iş olacak.

29. Reiki dükkanı

Alanında deneyimli kişiler için bir iş olan Reiki, stresi azaltmaya ve gevşemeye yardımcı olan bir Japon tekniğidir. Bu teknik, görünmez bir “yaşam enerjisinin” içimizde dolaştığı ve bize hayat verdiği fikrine dayanmaktadır.

Yatırımın iş planına göre değişeceği söylenebilir. Bu alanda çalışan pek çok kişi işlerini evden yürütmeye başlayarak başlangıç ​​maliyetlerini en aza indiriyor. Başladığınız işin geleceği, hizmet verdiğiniz bölgedeki talebe ve işe alabileceğiniz insan sayısına bağlıdır. Bu alanda başarılı olan firmalar genellikle birden fazla terapi yöntemi sunarak hedef kitlelerini genişletmeyi başarmış firmalardır.

29. Kiralık keçi

Eğer bir keçiniz varsa veya keçi yetiştirecek bir yeriniz varsa bu tesisi deneyebilirsiniz. Bu işletme doğal hayata dahil olsun ya da kendi toprağını gübrelesin diye insanlara keçi ödünç veriyor. Girişimciler, keçi yetiştirme ve bakım konusunda deneyim sahibi olmalıdır.

Yatırım maliyetleri değişkendir. Önce keçilere ihtiyacın var. Ayrıca keçiler için bir yaşam alanına ve onları müşterilere ulaştırmak için bir araca da ihtiyacı var. Ayrıca keçileri elde etmek için bazı kaynaklara ihtiyaç vardır. Zaten keçileriniz varsa, bu işe girmek çok daha ucuza gelir. Sıfırdan başlayanlar için bu miktar önemli ölçüde artabilir.

30. Kiralık tavuk

Keçi kiralamaya benzer şekilde tavuk kiralama, zaten tavukları, çiftlikleri veya deneyimleri olan kişiler için çok cazip olabilir. Tavuk kiralama, insanların bir çiftliğe sahip olmadan veya onlara uzun süre bakmak zorunda kalmadan yumurtlayan tavuklara sahip olmalarını sağlar. Zaten bir tavuk çiftliğiniz varsa, bu işletme sizin için ucuz olacaktır.

Okumalısınız: İlginç İş Fikri: Tavuk Kiralama

31. Lüks çadır dükkanı

Misafir ağırlamayı bilen ve kullanılabilir arazisi olan girişimciler için lüks çadır işletmeciliği uygun bir seçenek olacaktır. Lüks çadırlar ve sıcacık kamplar, kamp yapmak isteyip de konfordan çok da ödün vermek istemeyenler için oldukça cazip bir fikir.

Yukarıdaki lüks çadırların ne kadar pahalı olabileceği düşünüldüğünde bu iş için yatırım tutarının yüksek olabileceği söylenebilir. Bu tür bir iş, zaten geniş bir araziye, avlanma alanına veya kıyıya yakın bir yere sahip kişiler için uygun olacaktır.

32. Evcil Hayvan Fırını

Evcil hayvanlara ve onların iyi bir başlangıç ​​yapmasına önem veren kişiler için uygun bir iş fikri. Evcil hayvan fikri, besleyici gıdalar ve veterinerlik becerileri hakkında bilgi gerektirir. Pet fırınları bu hayvanlara özel tarifler üreterek daha doğal ve kaliteli ürünler üretiyor.

Yatırım maliyetleri iş modeline göre değişmekle birlikte internetten satış yaptığınızda ve evinizin mutfağından çalıştığınızda bu maliyetler önemli ölçüde düşüyor. Küçükten başlayıp hem online hem de fiziksel mağazalarda büyüme fırsatı sunan bu iş fikri ile kazanç oldukça yüksek olabiliyor.

33. Kedi Kafe

Açık havada vakit geçirmekten hoşlanan ve kedilere düşkün kişiler için bu popüler iş fikri cazip gelecek. Kedi kafeler, insanların arkadaşlarıyla ve tüylü dostlarıyla vakit geçirirken yiyecek ve içecek servisi yaptıkları yerlerdir. Bu kafeler sadece insanlara hizmet vermekle kalmıyor, birçok kediyi de barındırıyor ve sahipleniyor. Zorunlu olmamakla birlikte, bir kafe işletme deneyimi yardımcı olacaktır.

Oda kirası, işletme giderleri ve diğer giderler düşünüldüğünde yatırım tutarının yüksek olacağı söylenebilir. Asya’nın bazı ülkelerinde şimdiden kendini gösteren ve büyük başarılar elde eden bu tür kafeler, gelecekte tüm dünyaya yayılarak daha da popüler hale gelebilir.

33. Alışılmadık otomatlar

Yurt dışında çeşitli otomatlar var. Japonya bu sektörde liderdir. Balıktan yumurtaya, ekmekten prezervatife yüzlerce otomat, girişimcilere bu sektöre girmeleri için ilham verebilir.

Okuduğunuzdan emin olun: Yatırımcılara Kar Getiren İlginç Otomatlar

 

34. Kredi Araçları

Birçok elektronik alet ve malzeme yurt dışından kiralanabilmektedir. Buna kameralar, dronlar, kameralar ve hatta aklınıza gelebilecek her ev eşyası dahildir.

Okumalısınız: Drone’lardan para kazanmanın yolları

35. Kurabiye Hamuru

İş becerilerine sahip profesyonel şefler veya gurmeler, kurabiye hamuru satarak kendi işlerini kurabilirler. Bu tür bir iş yerinde durabilir, ancak aynı zamanda büyük bir potansiyele sahiptir. Satılan ürün kolayca taşınabildiğinden ve maliyetler minimum düzeyde kaldığından, yerel, bölgesel ve hatta ulusal olarak faaliyet gösterecek şekilde büyüyebilirler.

Kazanma ihtimalinin de oldukça yüksek olduğu bu firma ile restoran tarzı bir yer açmak isterseniz maliyet artıyor. Ancak kâr artmaya devam ediyor.

36. Gurme patlamış mısır

Patlamış mısırı seviyorsanız ve pişirme becerileriniz etkileyiciyse, gurme patlamış mısır fikri tam size göre olabilir. Bu iş fikri, küçük kalmakla büyümek arasında bir seçim sunuyor. Evden satış yapabilir, dükkan açabilir veya ürünlerinizi paketleyip marketlerde satabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek birçok kaynağa kolayca ulaşabilirsiniz.

Evden çalışmayı, iş yeri açmayı veya başka bir yolu seçebilir ve yatırım bütçenizi buna göre belirleyebilirsiniz. Satış fiyatlarını değerlendirecek olursanız bu işin oldukça karlı olduğunu görebilirsiniz.

37. Deniz Tuzu

Elini kirletmekten korkmayan, kendini motive edebilen ve deniz suyuna erişimi olan herkes bu işe girebilir. Bu iş için öncelikle deniz tuzu çıkarımı için en uygun yer, zaman ve mevsimi tahmin etme bilgisine sahip olunması gerekmektedir. Bu, gelgitler, akıntılar ve deniz seviyeleri hakkında temel bilgilere sahip olmak anlamına gelir.

Deniz tuzu kaynağınızı belirledikten sonra çok küçük bir yatırım bekleyebilirsiniz. Düşük yatırımlar ve neredeyse sınırsız hammadde ile çok karlı bir iş bekleyebilirsiniz.

38. Engel parkuru

Açık hava etkinlikleri, askeri veya polis eğitimi, kamplar veya benzeri etkinliklerle ilgilenen yetenekli pazarlamacı ve satıcıların değerlendirebileceği bir girişim olarak gösterilebilir.

Engelliler için rotalar, kaya tırmanışı veya benzeri faaliyetlerden oluşabilen bu tür macera sporları ve faaliyetleri, kurulum, yer, sigorta ve deneyimli personel gibi maliyetler nedeniyle önemli yatırımlar gerektirmektedir. Öte yandan, bu tür girişimler bireyler, aileler, kurumlar veya taraflar arasında giderek daha popüler hale geliyor. İyi bir pazarlama stratejisi ile küçük işletmelerde bile etkileyici karlar elde etmek mümkündür.

39. Hayvan oteli

İş geçmişi olan hayvanseverler için ideal bir girişim. Zorunlu olmamakla birlikte, hayvan barınağı veya veterinerlik deneyimine sahip olmak da yararlıdır. Bir evcil hayvan oteli, temel olarak, sahipleri uzaktayken evcil hayvanlara bakan lüks bir evdir.

Yer ve büyüklük kriterlerine göre değişmekle birlikte yatırım maliyeti orta düzeydedir. Evcil hayvan bakıcıları ile ilgili sektörün ve eğitimlerinin her yıl büyüdüğü göz önüne alındığında, uygun bir lokasyonda girişimin karlı bir işe dönüşebileceği söylenebilir.

40. Balta Fırlatma Partileri

Balta atma partileri son zamanlarda ortaya çıkan özel bir eğlence türü olarak dikkat çekiyor. Oyun ve eğlenceden anlayan kişilere açık olan bu iş fırsatı için balta atma tecrübesi aranmamaktadır.

Bu iş için gerekli olan zorunlu sigortanın işin doğası gereği ucuz olmayacağını söyleyebiliriz. Öte yandan, yeterli para ve zaman yatırılırsa karşılığını verir.

41. Kaçış odası

Resmi bir eğitim gerekmese de, tasarım ve diğer yaratıcı alanlardaki deneyim, yaratıcı ve detay odaklı insanların başarılı olma olasılığının daha yüksek olduğu bu iş fikri için bir varlıktır.

Son on yılda iz bırakan kaçış odası şirketlerinin popülaritesi arttı. Büyümesi şüpheli olan bu alan, belirli gruplar için çekiciliğini koruyor. Kiralık mülke ve iç tasarımına bakarsanız, yatırım tutarının makul olduğunu söyleyebilirsiniz. Aksine, başarılı bir işletme yüksek gelir elde edecektir.

42. Öfke Odası

Yaratıcı beyinler ve pazarlamacılar ucuz ve kırılgan ürünlere eriştiğinde, müşterilerinin onları kırmalarını sağlayarak bunu kazançlı bir işe dönüştürebilirler. Nispeten yeni bir fikir olmasına rağmen, çok dikkat çekiyor. Bu hizmet, partileri farklı yaşamak isteyen, ayrılık acısı çeken ya da profesyonel nedenlerle bu odaya gelip rahatlamak isteyenler için keyifli bir seçenek.

Kiralanacak alan, demonte edilecek eşyalar, depo ve gerekli sigorta bu işin başlıca giderleridir. Neredeyse tüm işletmelerde olduğu gibi kazançlar, fiyatlandırma politikanıza ve iş modelinize göre değişiklik gösterecektir.

43. Kapalı trambolin parkı

İnsanları ve eğlenceyi seven biriyseniz, trambolin parkı işletmek için uygun bir girişimci olabilirsiniz. Her işte olduğu gibi, güçlü pazarlama becerileri sizi rekabette bir adım öne geçirecektir.

Bu yatırım, geniş bir iç mekan ve özel donanım gerektirdiği için önemli olacaktır. Öte yandan gelişen bir pazar ve daha az rekabet olduğu düşünüldüğünde yatırımın kısa sürede kendini amorti edeceği söylenebilir.

44. Dönen Top Arenası

Whirlyball, topla çarpışan yarasalar ve arabalarla oynanan bir oyundur. Bu oyun çoğu kişiye yabancıdır ve bu işe atlayan kişinin dikkatlerini çekebilmesi için konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması gerekir. Farkındalık eksikliği nedeniyle daha önemli ve gerekli hale gelen nitelikler arasında güçlü pazarlama ve iş becerileri de gösterilebilir.

Bir takım sporu olarak spor, her yaştan ve gruptan insana çekici gelebilir. İyi bir parti etkinliği ya da ilişki kurma aracı olarak kullanılabilmesi de işin lokasyonunda özgürlük sunuyor. Gereken özel donanım ve alan nedeniyle bu alanda yapılacak yatırımların yüksek olduğu söylenebilir. Ancak iyi bir reklam ve pazarlama çalışması ile bu yatırım kısa sürede geri alınabilir.

45. Futbol Bowlingi

Başka bir yeni ve özel eğlence biçimi olarak doğan futbol bowlingi, birçok insan için farklı bir eğlence türü sunuyor. Amerikan futbolu ve bowlingi birleştiren bu eğlence, iş bilgisi olan kişiler için iyi bir iş fikri olabilir.

Geniş ve özel tasarlanmış kapalı alan ihtiyacı nedeniyle gerekli yatırımın ağır olduğu söylenebilir. Doğru pazarlama ile bu yatırım kendini kısa sürede amorti edebilir.

46. ​​​​​​​​​Kamyon oyna

Çocuklarla aranız iyiyse ve video oyunları oynamaktan keyif alıyorsanız oyun kamyonu fikri sizin için iyi bir girişim olabilir. Ticari beceriler ve hafta sonları çalışma isteği aranan nitelikler arasındadır. Mobil mağaza kiralama maliyetlerini ortadan kaldırsa da kamyon ve benzeri araçları hazırlamak için çok para harcamanız gerekebilir.

Oyun dünyası sürekli büyüyen bir pazar olduğundan, diğer sektörlere kıyasla büyümek için daha fazla fırsatınız olduğu aşikar. İlk yatırımdan sonra maliyetlerin önemli ölçüde düşeceği düşünüldüğünde bu işin iyi bir getiri sağlayacağı söylenebilir.

47. Ninja Savaşçı Spor Salonu

Girişimci, spor ve eğlenceyi seven kişiler için eğlenceli bir seçenek olabilecek bu iş fikri, aynı isimli popüler diziden ilham alıyor. Bu alanda çalışacak kişinin farklı kişilerle rahat bir şekilde iletişim kurabilmesi önemlidir çünkü birçok farklı kesimden insan böyle bir spor salonuna ilgi duyabilir.

Yatırımın yüksek olacağı bu işte geniş alan ihtiyacı, özel ekipman ve iyi bir sigorta ana harcama kalemleri arasında yer alıyor. Öte yandan, bu umut verici fikir, yatırımı kısa sürede karşılayabilir.

48. Profesyonel deniz kızı

Yurt dışında, profesyonel deniz kızları son yıllarda popüler hale geldi. Yüzme ve yuvarlanma becerileri iyi olan kişiler için ideal olabilecek bu işte iletişim de çok önemlidir.

Kaliteli giysiler pahalı olabilse de, çalışmak için çevrimiçi randevular kullanılabilir ve maliyetler düşük tutulabilir. Profesyonel deniz kızları, özel bir şirket oldukları için yüksek saatlik ücretlere hükmedebilirler.

49. Parti otobüsü

Hızlı karar verebilen, organizasyon becerisine sahip, müşteri hizmetleri geçmişi olan ve insanlarla çalışmaktan hoşlanan biri için parti otobüsü fikri iyi bir anlaşma olabilir. Parti otobüsleri farklı, benzersiz ve kolay planlanabilecek etkinlikler olarak birçok kişi tarafından tercih edilebilir.

Otobüslerin fiyatları, maaşları ve sigortaları düşünüldüğünde yatırımın yüksek olacağı söylenebilir. Ayrıca yakıt ve bakım gibi sürekli giderleriniz var. Öte yandan, gelirleriniz de benzer şekilde yüksek ve tatmin edici olabilir.

50. Klasik kart dükkanı

Klasik harita mağazası, tarihçiler, hobi olarak harita koleksiyonerleri veya bu konuda bilgi edinmek isteyen kişiler için iyi bir niş iş fikri olarak önerilebilir. Bu alanda çalışan birçok kişi hobi olarak başlamış ve zamanla kendi galerilerini açmıştır.

Yatırım maliyetleri, bir yer açmanıza veya çevrimiçi çalışmanıza ve ayrıca sahip olduğunuz kaynakların miktarına bağlıdır. Bu bir niş pazar olduğundan, bu alandaki büyüme sınırlı olacaktır. Öte yandan, mevcut kart sayısı azalırsa, pazardaki etkiniz artacaktır.

51. Bonzai ağacı

Bonsai ağaçları satmak, bahçıvanlar veya evden çalışanlar için hem ödüllendirici bir hobi hem de iyi bir iş fırsatı olabilir. Temel bir eğitim gerekliliği olmasa da, bu işe girenler, bonsai yetiştirmeye ilişkin temel bilgiler, suşlar hakkında genel bilgi ve onları büyütmek için gerekenler konusunda rahat olmalıdır.

Tohumlar ve diğer ihtiyaçlar için yapılacak yatırım küçük olacaktır. Öte yandan, 3 ila 5 yıllık ekimden sonra iyi verimler alınabilir. Bonsai, yüksek verimli içecekler olarak kabul edilir ve popülaritesi her yıl artmaktadır. Bonsai ağaçları, özellikle kentsel alanlarda yaşayan ve büyük bir ağaç için yeri olmayan insanlar için iyi bir seçenektir. Kazanma oranı yüksek olmasına rağmen, uygulama kısıtlamaları nedeniyle kazançlar sınırlı olabilir.

52. Kurutulmuş çiçekçilik

Bahçıvanlık, farklı çiçeklerin farklı kurutma yöntemlerine nasıl tepki verdiği hakkında bilgi sahibi olan ve ek gelir elde etmek isteyen kişiler için kurutulmuş çiçek işi başlamak için iyi bir yer olabilir. Normalde yan iş olarak yapılacak olan bu faaliyetin yan iş olarak kalması gerekmez.

Kendinizi doğru toplulukta konumlandırmayı başarırsanız, işletmenizin hızla büyüdüğünü görebilirsiniz. Uygun bir çiçek yetiştirme alanınız varsa yatırım maliyetleri oldukça düşüktür. Part-time bir iş olarak kalsa da ciddi bir gelir elde edilebilecek bir iş olduğu söylenebilir.

53. Dart dükkanı

Bir dart dükkanı, dart veya el sanatları hakkında bilgi sahibi olan ve yarattığı ürün ve hizmetlerle ön plana çıkabilecek kişiler için iyi bir niş iş fikri olarak sunulabilir. Dart Mağazası kalite ve deneyime odaklanmalıdır. Çünkü bu alanda kendine has bir tarz ve özellik ile parlamak mümkün.

Yatırım miktarı, hammaddenin depolanacağı alanın seçimine göre değişmektedir. Kaliteli ve yüksek fiyatlı ürünlerin uzun süre dayanacağı düşünüldüğünde büyümenin yavaş olacağı söylenebilir. Öte yandan doğru ürün seçimi ve pazarlama ile ciddi kazançlar elde etmek mümkündür.

54. Rüzgar çanı

Sanatsal ve yaratıcı bir kulağa sahip biri için bir rüzgar çanı iyi bir anlaşma olabilir. İster kendiniz bir rüzgar çanı yapın, ister bir sanatçıdan alın, sakinleştirici sesleri tanımak önemlidir.

Birçok kişinin yaptığı gibi işinizi evden yürütmeyi seçerseniz, yatırım çok düşük tutulabilir. Düşük maliyetler sayesinde iyi kar elde etmek mümkündür.

55. Klasik oyuncak mağazası

Oyuncak koleksiyoncuları ve hobisini kazançlı bir işe dönüştürmek isteyenler için klasik oyuncak mağazası mantıklı bir seçim olabilir. Nadir oyuncakları bulma ve satın alma deneyimi, genel iş bilgisi ve doğru kitleyi hedefleme becerisi, önemli bir ilk adım olarak gösterilebilir.

Oyuncağı sergilemek için yer kiralamanın en büyük masraf olduğu düşünülürse yatırım maliyetlerinin makul olacağı söylenebilir. Bunu ortadan kaldırmak için online dünyada bir iş kurabilir ve büyüyerek ve internetteki varlığınızı sürdürürken fiziksel alana geçebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz