Birleşik Arap Emirlikleri’ne İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşam Şartları Nasıl?

Birleşik Arap Emirlikleri’ne işçi olarak gitmek, yurtdışında çalışma hayali kuranlar için önemli bir seçenek olarak önlerine çıkmaktadır. Petrol zengini ülke, Güneydoğu Arap Yarımadası’nda yer alan 7 ülkeden oluşur ve nüfusunun en az %70’ini yabancı işçiler kapsar. Birleşik Arap Emirlikleri iş imkanları bakımından geniş bir portföye sahiptir. İşçilerine sağladığı yüksek maaşlar ile birlikte yurtdışında çalışmak isteyenler için tercihler arasındadır. Birleşik Arap Emirlikleri bünyesinde yer almak isteyenler için gerekli bilgiler ve merak edilenler yazının devamında yer almaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne işçi olarak gitmek

Arabistan’a İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Birleşik Arap Emirlikleri’ne işçi olarak gitmek isteyenlerin öncelikle çalışma izni ve oturma izni almaları gerekmektedir. Eğer bünyesinde bulunduğunuz bir firma tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir pozisyona atanıyorsanız, genellikle işveren firmanız gerekli izinleri ayarlamaktadır.

Bireysel olarak iş aramak isteyenler için ise çalışma vizesinin temin edilmesi gerekmektedir. İş aramak için yapılan çalışma vizesi başvuruları online olarak kabul edilmektedir. Çalışma vizesi alanlara bir oturum izni de verilmektedir. Online çalışma vizesi başvuruları için gerekli belgeler:

 • Nüfus kimliği fotokopisi(renkli)
 • Pasaport fotokopisi(renkli)
 • Vize işlem ücretinin yatırıldığını beyan eden dekont veya makbuz

Çalışma vizesi süresi iş için başvuran kişinin konum ve durumuna bağlı olarak değişmektedir. İlk başvuruda en az 6 ay, en fazla ise 1 sene izin çıkmaktadır. Onaylanan süreye göre vize ücreti belirlenmekte, belirlenen ücretin ise onaylanma gününden itibaren 15 gün içinde yatırılması gerekmektedir.

Tüm işlemleri yerine getirilen başvurular resmi yetkili kişiler tarafından değerlendirmeye alınır. Güvenlik soruşturması başladığı andan itibaren takriben bir hafta içerisinde sonuçlandırılır.

Daha ayrıntılı bilgi için Birleşik Arap Emirliği konsolosluklarından ve güvenilir vize danışmanlık şirketlerinden bilgi edinilebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde İş İmkanları Nelerdir?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde iş imkanları özellikle 2000li yıllardan itibaren katlanarak artış göstermektedir. Genelde Dubai ve çevresinde konuşlandırılan özel şirketler ve ortaklıklar ile iş arayan herkes için sahip olduğu nitelik ve tecrübeye göre bir iş bulmak mümkün. En çok tercih edilen meslek dallarına bakıldığında inşaat sektörü birinci sırada yer almaktadır. Turizm, bilgi işlem, reklamcılık, medya, estetik cerrahi veya finansal konularda oldukça geniş imkanlara sahip olan Birleşik Arap Emirlikleri, büyüyen ekonomisi ve yeni iş alanları ile iş arayanlar için tercih sıralarında üstlerde yerler almaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde iş imkanlarının bu kadar çok ve geniş olmasının temel sebeplerinden biri vergi kesmenin yasak olmasıdır. Vergi muafiyetinin olduğu ülkede, yapılan araştırmalara göre 2002 yılından beri her hafta 30 civarında yeni şirket açılmakta, beraberinde ise yeni iş imkanları ve istihdam sağlamaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Yaşam Şartları Nasıldır?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşam şartlarını orada yaşayanlar belirlemektedir. İş olanakları dolayısıyla Abu Dabi ve Dubai’ye yerleşmiş bir işçiyi yoğun bir çalışma temposu ve yoğun bir sosyal hayat beklemektedir. Nüfusunun büyük bir çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nde dünyanın her yerinden insanla çalışmak ve tanışmak mümkündür. Demografik yapısının renkli olması sebebiyle, şehirde herkes kendi zevkine göre eğlence mekânı bulabilmekte; kapalı kayak merkezlerinde, golf sahalarında hobi edinebilmekte; geniş çöllerinde safari yapma imkânı bulabilmekte ve sıcak havanın tadını çıkarabilmektedir.

Arabistan’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde ücretler vergi muafiyeti sebebiyle yüksek olmakla birlikte oldukça da geniş bir skalaya sahiptir. Skalanın bu kadar geniş olmasının sebeplerinden biri de Birleşik Arap Emirlikleri’nde belirlenmiş bir asgari ücretin olmamasıdır. Çalışanların maaşları işçi ile işveren arasında yapılan çalışma sözleşmesine göre belirlenmektedir. Bu yüzden Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışacak olan kişilerin işverenle arasında yapılacak olan sözleşmeyi mutlaka incelemeleri ve ona göre imzalamaları gerekmektedir. Aksi takdirde maaş ve diğer ödemelerle ilgili bir sorun çıktığında hak talep edememe gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde sektörlere göre verilen bazı ortalama maaşlar:

 • İnşaat Mühendisi: 5.000$-000$
 • Muhasebeci: 7.000$-9.000$
 • Bebek bakıcısı: 500$-1000$
 • Aşçı ve şef: 2.000$-3.000$
 • Elektrik teknisyeni: 4.000$-5.000$
 • Hizmet sektöründe danışmanlık: 3.000$-6.000$
 • Banka memurluğu:1.500$-3.500$
 • Mimar:5.000$-8.000$

Birleşik Arap Emirlikleri’ne İşçi Alımı Yapan Firmalar

Birleşik Arap Emirlikleri’ne işçi alımı için iş başvurusu yapmak isteyenlerin yeterli düzeyde Arapça veya İngilizceye sahip olması halinde, yerli ve yabancı sitelerden iş ilanlarına başvurabilmektedirler. Yeterli dile sahip olmadığını düşünen iş arayanlar içinse, yaklaşık 10.000 Türk işçi barındıran Dubai’de iş bulmak için Türkiye’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönlendiren şirketlerin iş ilanlarını incelemeleri gerekmektedir. Özellikle inşaat sektöründe işçi alımı yapan ve işçi gönderen birçok şirket bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde iş imkanlarından yararlanmak isteyenlerin iş başvurusu yapılacak siteler üzerinden başvurularını yapması gerekmektedir.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz