İnovasyon düşünce örnekleri ve basit ürün fikirleri

Mevcut bir sorunu çözen akılcı ve yaratıcı yenilikler sayesinde hayatımız daha kolay ve yaşamaya değer hale geliyor. Her gün karşılaştığımız yenilikler bizi şaşırtıyor ve tekrar tekrar ilham veriyor.

Bu yazımızda sizlere dünya çapında araştırdığımız ilham verici inovasyon ve yaratıcı iş fikirleri örneklerini sunmaya çalışıyoruz.

İçindekiler

İşte sizler için araştırdığımız en yaratıcı inovasyon örnekleri.

İlham veren inovasyon örnekleri:

İnovasyon örneği 1 – çocuklarla birlikte büyüyen giysiler

Petit Pli adı verilen yenilik, ebeveynlerin çocuklarına kıyafet almaları mantığından yola çıkılarak geliştirildi: “Büyün, seneye giysinler”. Çocuklar sadece birkaç ay sonra yeni aldıkları kıyafetleri artık giyemezler. Ama yine de onlar için yetişkinler gibi alışveriş yapıyoruz. Çocuklar Petit Pli giysiyi 6 ay ile 36 ay arasında giymeye devam edebilirler.

Belki de çocuk giyim endüstrisinin kökten değişmesi gerekiyor. Bu tür giysiler sayesinde aileler de çocuk gelişimi gibi daha değerli alanlara paralarını harcayabilmektedir.

Mutlaka Okuyun: Çocuklarla Büyüyen Giysiler: Petit Pli

Mutlaka Okuyun: Sosyal İnovasyon Örnekleri

İnovasyon Örneği 2 – Billboardlar sigara içenleri görünce öksürüyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl 6 milyon insan sigara nedeniyle ölüyor. Sigarayı bırakmak isteyen firmalar da yenilikçi ve yaratıcı çözümlerle dikkatleri üzerine çekmeye çalışıyor. Bir ilaç firması bunu reklam panosuyla çok iyi yaptı. Duman dedektörü sayesinde, sigara içenler yanına yaklaştığında tahtadaki kişi öksürmeye başlar.

Okumalısınız: reklam ve pazarlama yeniliklerinden örnekler

Yenilik örneği 3 – yağmur suyunun içme suyuna dönüştürülmesi

Dünyamızın en önemli yaşam kaynağı olan temiz suya erişim her geçen yıl daha da zorlaşıyor. İçme suları bu hızla kirlenmeye devam ederse, yakın gelecekte su kıtlığının yaşanması kaçınılmaz görünüyor. Bunun farkında olan bilim insanları da yeni çözümler bulmaya çalışıyor. Bunlardan biri de yağmur suyunu içme suyuna dönüştürme fikri. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi “Yağmur suyundan içme suyu” yazımızda bulabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: İçme Suyu Almamıza Yardımcı Olan Yenilikler

Yenilik örneği 4 – çocukların enerjilerinden elektrik üretimi

Parkta oynayan, sağa sola koşan, zıplayan, zıplayan çocuklar enerji dolu değil mi?

Bu çocukların enerjisini elektrik enerjisine çevirebilsek güzel olmaz mıydı? Playground Energy adlı bir şirket, oyun alanları için elektrik üreten oyun ekipmanları üretiyor. Örneğin, çocuklar tahterevallide sallandığında elektrik üretilir.

Temel okuma: Enerji alanında inovasyon örnekleri

İnovasyon örneği 5 – Dilencilerin temassız kredi kartlarıyla bağış almasını sağlayan ceket

Dilencilik toplumda sosyal bir yara olsa da gerçek şu ki, gerçekten ihtiyacı olan insanlar var. Dilenciliği meslek edinerek insanların duygularını sömürenleri gerçek ihtiyaç sahibi insanlardan ayıran yeni ceket sayesinde artık gerçek ihtiyaç sahibi evsizlere yardım edebilirsiniz. Temassız ödemeye imkan veren ceket ile dileyen kişi bağışı sadece yeme, içme ve barınma için kullanabilir.

Mutlaka okuyun: Evsizler için inovasyon örnekleri

İnovasyon Örneği 6 – Sigara izmaritlerini toplayan kargalar

Nereye bakarsanız bakın, bir sigara izmariti ile karşılaşmanız pek olası değildir. Bu durumdan endişe duyan iki Hollandalı, yere atılan izmaritleri toplamak için kargaları eğitebileceğini düşündü. Kulağa tuhaf gelse de, kargaların zeka açısından şempanzelerle aynı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Kargalar için bir ödül sistemi geliştirerek bunu başaracaklarından eminler. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi “Kargalar yere atılan izmaritleri toplar” yazımızda bulabilirsiniz.

Hayvanları bu şekilde insanlığa yardım etmek için kullanmanın ne kadar etik olacağı tartışılır ama benzer örnekleri başka birçok alanda da görebiliriz.

Mutlaka Okuyun: İnsanlığa Yardım Eden Hayvanlar

İnovasyon Örneği 7 – Ödeme sırasını sonlandıran pazar: Amazon Go

Sepetinize istediğinizi ekledikten sonra bir markete girip uzun bir kuyruk görmek oldukça can sıkıcı. İstediğini alıp doğruca eve gitsen iyi olmaz mıydı? Amazon Go sayesinde bu artık mümkün. Gelecekte piyasalar nasıl olacak diye merak ediyorsanız, cevabın Amazon Go olduğunu söyleyebiliriz.

Mutlaka Okuyun: Amazon Go, Bakkallardaki Ödeme Kuyruklarını Sonlandırıyor!

İnovasyon Örneği 8 – Kendin Yap yorganı

Sabahları yatağı yapmakla uğraşmanıza gerek yok. Smart Duvet adlı yorganı kendiniz monte edebilirsiniz. Ek olarak, her iki tarafın sıcaklığı farklı şekilde ayarlanabilir. Öyle görünüyor ki, sıcak ya da soğuk yüzünden battaniye için savaşan çiftler de rahat bir nefes alacak.

Sabahları yatağını toplamaktan nefret mi ediyorsun? O zaman SmartDuvet tam size göre. Uygulama tarafından kontrol edilen ürün, sabah işe gitmeden önce yatağı toplama zahmetini ortadan kaldırarak tek tuşla yatağınızı temizler. Telefonunuzda birkaç tuşa bastıktan sonra yatağınızın muhteşem bir şekilde toplandığını göreceksiniz.

Izgara şeklindeki şişirilebilir tüpleri SmartDuvet’e nevresiminizin içine yerleştiriyorsunuz. Hava alçaldığında bu boruları bile fark edemezsiniz. Bununla birlikte, tüpler şiştikçe sertleşir ve yorganın şilteyi katlamasına ve sızdırmaz hale getirmesine izin verir. Ürünün orijinal versiyonu geçen yıl piyasaya sürüldü; ancak şirket yeni ve geliştirilmiş bir versiyonla geri döndü: Artık yatağınızın her iki bölümünün sıcaklığını ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz!

Yenilik örneği 9 – 3D baskı ile yapılmış elektrikli sürücüsüz minibüsler

Sürücüsüz araçlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kazanıyor. Bunun en güzel örneği, şehir içi ulaşım için özel olarak tasarlanmış 3D baskılı minibüslerdir. Ollie olarak adlandırılan bu sürücüsüz minibüsler, elektrikli yapıları sayesinde sürücünün karıştığı kazaları önlemeyi amaçlarken, aynı zamanda çevre dostu ulaşım modları geliştirmeyi hedefliyor.

Mutlaka Okuyun: Yakın Gelecekte Yollarda Göreceğimiz Sürücüsüz Araçlar

İnovasyon örneği 10 – yapay zekaya sahip ev robotları

Bu minik robot, sahip olduğu yapay zeka sayesinde evinizin yeni bir üyesi olma potansiyeline sahip. Bu küçük şey sizi tanıyabilir, sorularınızı yanıtlayabilir ve hatta isterseniz sizinle oyun oynayabilir.

Mutlaka okuyun: Yapay zeka nedir? örnekler nelerdir

Yenilik örneği 11 – %70 su tasarrufu sağlayan duş başlığı

Su gibi doğal kaynaklar kıtlaştıkça, onları korumaya ve verimli kullanmaya yönelik yenilikler her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.

Bir kişi yılda ortalama 62 saatini banyoda geçirir ve duş başına yaklaşık 70 litre su kullanır. Bu nozul bu sayıyı 20 litreye kadar düşürebilir.

Mutlaka Okuyun: Paradan tasarruf etmek için yenilik yapın

İnovasyon örneği 12 – Sosyal medya işlevli artırılmış gerçeklik uygulaması

Bu artırılmış gerçeklik uygulaması, arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza ve buluşmanıza olanak tanır. Örneğin, konserde bir buluşma noktası ayarlayabilir ve bunu uygulamada büyük neon harflerle işaretleyebilirsiniz. Ya da belki bir doğum günü partisine davetlisiniz ama tam adresi bulmakta sorun yaşıyorsunuz. Uygulama sayesinde işaretli evi kolayca bulabilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

İnovasyon örneği 13 – Ütülemeye son veren ütü robotu

Şimdiye kadar hep çamaşır ve bulaşık makinelerini kullanabildik ama ne yazık ki ütü konusunda çok yol alamadık. Her zaman en çok zaman alan ev işlerinden biri olmuştur. Ama artık bunun bir çözümü var: Effie adı verilen bu alet sayesinde, 12 parça giysiyi ütüleyerek dolaba asar gibi asmak yetiyor. Herhangi bir giysiyi 3 dakikada ütüleyen cihaz aynı zamanda kurutma işlevi de gerçekleştiriyor. Yani çamaşır makinenizden çıkan çamaşırlarınızı hem kurutabilir hem de ütüleyebilirsiniz.

İnovasyon Örneği 14 – Köpekler için tercüman

Artık Woof Company, hayvan düşüncelerini insan diline çeviren ilk çeviri makinesini geliştiren şirket olarak tanınmamaktadır. Şirket henüz geliştirme aşamasında olmasına rağmen finansman için gerekli mali desteği almıştır. Kulaklıktan oluşan cihazda EEG kaydedici, küçük Raspberry Pi bilgisayar ve hoparlör bulunuyor. Bu cihazların birleşiminden oluşan cihaz, köpeklerin beyinlerindeki “iyonik akım akışını” okuyup İngilizce’ye çeviriyor. Tasarımcılara göre, daha ucuz bir model hakkında üç düşünce okuyabilirsiniz. Bunlar açlık, yorgunluk ve meraktır. Daha pahalı model size çeşitli iletişim seçenekleri sunar. Şu anda sadece İngilizce’ye çevrilebilen ilginç yenilik, İspanyolca, Fransızca ve Mandarin’de daha da geliştirilecek.

Kediler için yapılmış herhangi bir versiyondan henüz haber yok, muhtemelen ilk kelimeleri “Lütfen o şeyi kafamdan çıkar” olacak.

Mutlaka Okuyun: Evcil Hayvan İnovasyon Örnekleri

Yenilik örneği 15 – Kendi kendini temizleyen silika tişört

Hidrofobik (su geçirmez) Silic Tişört, sizi rahat ve şık tutarken herhangi bir sıvıyı itme özelliğine sahiptir. Ayrıca bir yenilik harikası olan ürün kanserojen madde içermiyor.Halen finansal bağımsızlık mücadelesi veren firma şu sıralar finansman arayışına devam ediyor. Silic, NeverWet ve Ultra Ever Dry ürünlerinden esinlenerek 20 yaşındaki tasarımcı Aamir Patel tarafından yaratıldı. Sıvı ve kumaş arasında mikroskobik bir hava tabakası oluşturan milyonlarca çakıldan oluşur. Bu sayede su bazlı maddeler giysi tarafından emilmek yerine üzerinden akar. Yeniliğe güzel bir örnek olarak tişört de yıkanabilir ve 30 derecede hidrofobik özelliklerini korur.

Mutlaka okuyun: Giyim endüstrisindeki yenilikler

Yenilik örneği 16 – DelFly Flapping, akıllı mikro uçak

Helikopter böceğinden ilham alan araştırmacılar, dünyanın ilk kanat çırpan, akıllı mikro uçağı olan ultra hafif DelFly Explorer’ı geliştirdiler. DelFly’deki anahtar teknoloji, hafif bir stereo görüş kamerası ve aracın yörüngesini düzenlemesine ve alışılmadık bir ortamda rotasını otomatik olarak izlemesine olanak tanıyan işlemcidir. Bu 20 gramlık küçük araç, işlemci, parametreler, ivmeölçer ve jiroskop içeren 1 gramlık otomatik pilotu kullanarak otonom olarak da havalanabiliyor ve irtifasını ayarlayabiliyor. Akıllı mikro helikopter, teknolojik yeniliğin harika bir örneğidir.

Okumalısınız: Drone endüstrisindeki yenilik örnekleri

Yenilik örneği 17 – iQi Mobile şirketi, iPhone için kablosuz bir şarj cihazı geliştirdi.

iQi Mobile, kullanıcıların birçok iPno’nun yazılım kutularına koyduğu cihazı kullanarak çok fazla para harcamadan telefonlarını kablosuz olarak bağlamalarına olanak tanır.

Halihazırda şirket, geliştirdiği bu sistem ile gerekli fonlara ulaşmıştır. Kredi kartı boyutlarıyla donatılan iQi Mobile, bir alıcı gibi çalışır ve esnek bir konektör sayesinde standart cihaz çantasına kolayca takılabilir. Şarj edildikten sonra cihaz, herhangi bir iQi uyumlu ped ile USB bağlantısından daha hızlı şarj edilebilir.

Mutlaka okuyun: Geleceğin teknolojileri: dünyayı değiştirecek 45 yenilik

İnovasyon örneği 18 – Havayı temizleyebilen bisiklet konsepti

Yaratıcı inovasyonun örneklerinden biri de bu ilginç bisiklet. Havayı temizleyebilen bisiklet konsepti, pedal çevirirken kirleticileri filtreleyerek ve oksijen üreterek sürücülerin havayı temizlemesine olanak tanıyor.

Red Dot tasarım yarışmasını kazanan bisiklet konseptinde, gidonlar arasındaki hava filtresi de kirletici ve toz belirtebiliyor. Ayrıca su deposu, elektrik motoru ve pil sayesinde oksijen üretebilen bir “fotosentez sistemi” barındırıyor. Bisiklet kullanımdayken filtreden hava girer ve sürücünün önünde temizlenir. Aslında fotosentetik sistem, bisiklete binilmediğinde bile çalışabilir. Tasarımcılar modeli geliştirmek için çabalıyorlar.

İnovasyon Örneği 19 – Valkyrie Kurtarıcı Robot size yardım etmek için burada

Valkyrie, bize robot teknolojisindeki en son gelişmeleri gösteren bir yeniliktir. Nasa’nın yeni robotu Valkyrie, bir kurtarma robotunun geliştirilmesinin bir parçası olarak ortaya çıktı ve oldukça şık görünüyor. 6 fit uzunluğunda ve uluslararası uzunluk ölçümünde 275 pound ağırlığında olan bu robot, bir dizi kamera, sonar ve vücudunda etrafındaki nesnelerle çarpışmasını engelleyen bir sensör ağına sahiptir. Robot çok hareketli ve 3 parmaklı elleri, insanlar gibi hassas nesneleri tutmasına izin veriyor.

Valkyrie aynı zamanda uluslararası piyasaya çıkacağı için arkadaş canlısı ve ulaşılabilir. Yumuşak, katlanabilir dış kumaştan yapılmış köpük zırhtan oluşur. Bu size yaklaştığında sizi rahatsız etmeyecek bir robot.

Mutlaka Okuyun: Robotik İnovasyon Örnekleri

İnovasyon örneği 20 – NeuroOn uyku maskesi size kaliteli bir uyku sunar

En yaratıcı iş fikirlerinden biri olan NeuroOn uyku maskesi, geleneksel maskeleri farklı bir yönde yeniden tanıtıyor. Kullanıcının katmanlı uyku modelini, yatakta daha az zaman harcayarak daha etkili bir uyku avantajına dönüştürür. Katmanlı uyku modeli, gün boyunca kısa süreli uykularla uzun süreli uykunun faydalarını sunar. NeuroOn uyku maskesi, beyin dalgaları, kas gerginliği ve göz hareketleri gibi biyolojik sinyalleri görüntüler ve ardından bu sinyalleri Düşük Enerji Bluetooth aracılığıyla akıllı telefondaki uygulamaya gönderir. NeuroOn, toplu bilgileri kullanarak kişiyi REM uykusunun son aşamasından dinlenmiş ve enerjik hissederek uyandırır.

Toplanan bilgiler aynı zamanda kullanıcıları kendi uyku alışkanlıkları konusunda eğiterek, kendileri için en iyi uyku stilinin hangisi olduğunu anlamalarını sağlar. Bu özelliklerle NeuroOn inovasyonu, ürünün geliştirilmesi için gereken finansal hedefe ulaşmıştır.

Mutlaka Okuyun: Uyku Kalitenizi Arttıran İnovasyon Örnekleri

Yenilik örneği 21 – K5 robotlu güvenlik alarmı

Güvenlik için tasarlanan bu yenilik harikası, belirli bir rota boyunca hareketi izler ve şüpheli bir durum algıladığında sesli yanıt verir.

Knightscope tarafından geliştirilen güvenlik robotu, özellikle “komuta ama dostane bir tavırla” olacak şekilde tasarlandı. Üniteler, kızılötesi, 360 derecelik kameralar, radar ve yüksek kaliteli mikrofonlar kullanan bir dizi sensör içerir. Robot, belirlenen alanda gezinirken bilgileri toplar ve kolluk kuvvetlerinin gerçek zamanlı olarak erişebileceği bilgi merkezine gönderir. Yetkililer olay yerine daha fazla bilgi ve tabii ki hazırlıklı geliyorlar.

İnovasyon Örneği 22 – Copenhagen Wheel herhangi bir bisikletin performansını artırabilir

Bağımsız bir bileşen olarak Copenhagen Wheel, elektrik üretmek için bisikletin arka tekerleklerine takılabilir ve şimdiden piyasada tüketicilerin ulaşabileceği bir yerdedir.

MIT’den bir ekip tarafından tasarlanan ve Kopenhag Belediye Başkanı’nın sponsorluğunda tekerlek ilk olarak 2009 COP15 iklim konferansında tanıtıldı. Yerleşik elektronik, sürücünün pedala ne kadar sert bastığını algılar ve motoru tetikler. Elbette sürücü, ne kadar yardıma ihtiyacı olduğunu programlamak ve rotayı izlemek için akıllı telefonundaki uygulamaları da kullanabilir. Güvenlik önlemi olarak eklenen özellik, kullanıcının telefonu Bluetooth bölgesinden çıktığında direksiyonun otomatik olarak kendini kilitlemesidir. Tekerlek, Superpedestrian tarafından üretilmiştir ve ürün ön sipariş için mevcuttur.

İnovasyon örneği 23 – Arılar sayesinde hastalıkları tespit edebiliyoruz

Hastalıkları teşhis etmek veya tedavi etmek için yaratıcı fikirler her zaman ilham vericidir. Arıları kullanarak kanser veya diğer önemli hastalıkları tespit edebilen bir inovasyon örneği olan bu cihaz bunun en güzel kanıtıdır. Susan Soares tarafından geliştirilen arı gücüyle çalışan sensör, iki çift bölmeden oluşuyor. Teşhis bölgesi olarak adlandırılan daha küçük odanın yanında, eğitimli arıların bulunduğu daha büyük bir oda vardır.

Hasta kişi küçük odaya nefes verir ve bir çeşit yiyecek ödülünü keskin kokularla ilişkilendirmeleri öğretilen arılar, kokularında kışkırtıcı bir şey algıladıklarında o kişinin nefesine yönelirler. Soares’e göre arılar, keskin kokulara 10 dakika gibi kısa bir sürede tepki verecek şekilde eğitilebilirler. Arı yakalandıktan sonra eğitilir ve işini yapar, ardından kovana dönmesi için serbest bırakılır. Köle gibi çalıştırılmayacak merak etmeyin (:

İnovasyon Örneği 24 – Hızlı Değiştirme Kabuğu

Planlı ve programlıysanız, dondurucunuzda donmuş yiyecekler kullanmanızda bir sakınca yoktur, ancak son dakikada bir karar verirseniz büyük ihtimalle açlıktan ölürsünüz. Son dakika kararı verdiğinizde iki seçeneğiniz vardır; Birincisi, dondurucudaki eti mikrodalgaya atıp kısa sürede erimesini sağlamak ve lastiksi bir et yemek. İkincisi, kendi kendine çözülmesini beklemek ve gece yarısı yemeğe oturmak. Her iki seçenek de kötü. Ya üçüncü bir seçenek olsaydı? Tadından ödün vermeden donmuş gıdalarınızı hızlı bir şekilde çözmenin bir yolu mu?

Yeti Touch buz çözme kabı, tam olarak bu sorundan ortaya çıkan bir fikirdir. Tepsi, akıllı tasarımı ve özenle seçilmiş malzemesi sayesinde donmuş et veya diğer yiyecekleri hızla çözer ve pişirmeye hazır hale getirir. Örneğin oda sıcaklığında yaklaşık 20 dakikada eriyen bir buz küpü, Yeti Touch ile 4 dakikadan kısa sürede suya dönüşüyor. Yükseltilmiş alüminyum tepsi ve altındaki havalandırma boşluğu, donmuş gıdadaki soğuk havayı uzaklaştırır ve buz çözme sürecini hızlandırır.

İnovasyon örneği 25 – Elektrikli araçları şarj etme olanakları

Elektrikli araçların fosil yakıtlı araçlarla rekabet edememesindeki en büyük etken her zaman pillerin kısa menzili olmuştur. Tek şarjla çalışan elektrikli araçların menzili günümüzde büyük ölçüde artmış olsa da bu algı tamamen değişmedi. İngiltere ise bu durumu kökten çözebilecek bir fikir geliştirdi. Elektrikli araçların kablosuz şarjı için olanaklar. Bu, bir şarj istasyonunda hiç durmadan uzun mesafeler kat etmenizi sağlar.

İnovasyon örneği 26 – Akıllı ısıtmalı ceket ile soğuğa ve tere son

Mercury adı verilen bu akıllı takım elbise, vücut ısınızı otomatik olarak ayarlayarak sizi donma veya terleme derdinden kurtarıyor. İlk Akıllı Ceket olarak bilinen, her türlü hava koşuluna dayanıklı ve sesle kontrol edilebilen bu ceket, soğuk havalarda ideal vücut sıcaklığınızı korumanıza olanak tanır.

İnovasyon örneği 27 – Bir günde ev inşa edebilen 3 boyutlu yazıcı

3D yazıcılar hayatımıza sadece birkaç yıl önce girmiş olsa da yeni bir yenilikle karşılaşmıyoruz. Bu matbaacı ise olayı bir üst seviyeye taşıyarak sadece bir günde bir ev inşa edebiliyor. Kulağa biraz imkansız gibi gelse de bu yazıcı, evi bile olmayan üçüncü sınıf ülkelerde yaşayan insanlara güzel bir yaşam vaat ediyor.

İnovasyon örneği 28 – Dünyanın en akıllı tuvaleti

Bir tuvaletin akıllı olduğunu düşünmemiş olabilirsiniz ama Washlet adlı bu tuvalet, tuvalet deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyor. Vardığınızda açılır ve kendini ısıtır. Bu sayede diğer klozetlerin soğukluk hissinden kurtulmuş olursunuz. İşiniz bittiğinde tuvalet kağıdı kullanmanıza gerek yok. Çünkü tuvaletin kendi yıkama ve kurutma sistemi vardır. Sonunda kapanır.

İnovasyon örneği 29 – Sihirli değnek çocuklara kodlamayı öğretir

Günümüz dünyasında teknolojik gelişme hız kesmeden devam ederken yazılım ve kodlamanın önemi her geçen gün artmaktadır. Çevremizdeki birçok teknolojik cihaz, çalışması için yazılım gerektirir. Cep telefonu, bilgisayar, televizyon vb. Kodlama dünyanın yeni dilidir. Ancak kodlama eğitimi yeterli değildir. Bu yüzden Kano adlı bu sihirli değnek, çocuklara programlamayı sevdirmek için yaratıldı. Dünyanın en ünlü büyücüsünden programlama öğrenmek istemez misiniz?

İnovasyon örneği 30: Herhangi bir saklama kabına uyan kapak

Yemek kapları çok kullanışlı olsa da onları temiz ve düzenli tutmak sıkıcı bir iştir. Tüm şekil ve boyutlarda olduklarından, genellikle birbiriyle uyuşmayan kapaklar ve kaplarla uğraşmak zorunda kalırız. Ya yiyeceklerinizi saklamanın daha iyi bir yolu olduğunu söylesek? İşte minimalist, dayanıklı ve tekrar kullanılabilir UniLid.

UniLid kapaklar, esnek ve elastik yapıları sayesinde tüm kaplara uyum sağlar. Kapaklar farklı boyutlarda olduğu için istediğiniz kaba uygun bir kapak bulabilirsiniz. Ve en iyi yanı, bulaşık makinesinde yıkanabilir olmaları ve yüksek sıcaklıklara dayanabilmeleridir.

İnovasyon Örneği 31: Lolistraw – Biyobozunur Saman

Pipetler çevremize zarar veren şeyler arasında yer almasa da, dünyanın büyüyen plastik sorununa en büyük katkıyı yaptıkları inkar edilemez. Yalnızca ABD’de her gün 500 milyon plastik pipet çöpe atılıyor. Bu çok fazla plastik atık anlamına geliyor. Lollistraw bu duruma bir çözüm sağlamak için oluşturuldu.

Yaratıcıları, Loliware’in (patent bekleyen alg bazlı malzeme teknolojisi) tamamen plastiksiz, biyolojik olarak parçalanabilir ve GDO’suz olduğunu söylüyor. Yosun, kara kaynaklarını tüketmeyen ve karbondioksiti emen yenilenebilir bir kaynaktır. Dolayısıyla deniz yosunundan yapılan bu ürün çevreyi kirletmez.

İnovasyon örneği 32 – Akvaryum robotu

Akvaryumunuzu elle temizlemekten nefret mi ediyorsunuz? Evde değilken bile balık arkadaşlarınıza göz kulak olmak ister misiniz? Özel görevler üstlenen robotlarla evinizi paylaşmayı sever misiniz? Üç soruya da evet yanıtı verdiyseniz, Moai tam size göre. Moai, mobil cihazınızı kullandığınız her yerde balıklarınızı kontrol edebilmeniz için akvaryumunuzda otomatik olarak hareket edebilen, camı temizleyebilen ve balığınızın canlı videosunu internet üzerinden yayınlayabilen harika bir cihazdır.

Cihazın kendisi iki parçadan oluşur: tankın dışına yerleştirilen ve tüm elektroniği içeren bir parça ve akvaryumun içine giren ve görevi temizlik olan ikinci bir parça. Bu modüller birbirine mıknatıs ile bağlıdır, dış modül hareket ettikçe iç modül de hareket eder ve camı temizler.

Robot, akıllı ultrasonik teknolojiyi kullanarak akvaryuma giriyor. Bu arada kullanıcılar, iOS veya Android uygulaması üzerinden temizlenecek alanları seçebilirler. Bu ayrıca temizleme sürelerini ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, çalışırken akvaryumu temizlemek için uygulamadan komut verebilirsiniz. Eve geldiğinizde temiz bir akvaryumunuz olacak.

İnovasyon örneği 33: Robot saksı

Bir bitkiyi birkaç haftadan fazla canlı tutamayan biriyseniz, bu Kickstarter projesi tam size göre. Plantoid temelde tekerlekli robotik bir saksıdır. Bir sensör kullanarak toprak nemi, hava sıcaklığı, nem, ışık ve hava kalitesi gibi bitki için hayati önem taşıyan değişkenleri ölçer. Bunlardan biri azaldığında, saksı bitki için en uygun koşulları arayarak evinizde otomatik olarak hareket edecektir. Yeterli güneş ışığı yoksa, Plantoid daha yüksek bir ortam ışığı seviyesi görene kadar evin içinde dolaşmaya devam edecektir.

Yaratıcı David Ultis, Plantoid’i “kolay kurulumlu ilk organik robot” olarak tanımlıyor. “Beynimizin bizi enerji seviyeleri ve açlık gibi istem dışı ihtiyaçlara karşı uyarması gibi, Plantoid’in sensörleri de bitkinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Plantoid sayesinde her bitki harekete geçebilecek ve daha iyi koşullarda yaşama şansını artırabilecek.”

İnovasyon örneği 34: Özelleştirilebilir LED ışık topu

Kickstarter’da diğer LED teknolojilerinden sıyrılan Globe dikkat çeken bir proje. Globe, yüksek dönüş gücüne sahip programlanabilir LED’lerden oluşmaktadır. Hızlı dönerken, dakikadaki devir sayısı optimum seviyeye ulaşır ve yanıp sönen ışıklar, Dünya’nın devasa bir holografik görüntüsünü oluşturur. Kullanıcı bu görüntünün büyüsüne bırakılır.

Bu tek özellik değil. Raspberry Pi kurulduğunda Globe’da resim, video veya oyun görüntüleyebilirsiniz. Geleneksel monitörlerde yapabileceğiniz her şeyi Globe’da da yapabilirsiniz. Globe, kullanıcı dostu bir web arayüzüne sahiptir ve ayrıca Android ve iOS uygulamaları ile kontrol edilebilir.

Salonunuzda havalı duracak olan Globe, cilalı ahşap kaplama, temperli cam ve toz boyalı metalden üretilmiştir. Tek dezavantajı, 700 $ maliyeti olmasıdır.

İnovasyon örneği 35: Hafif elektrikli kaykay

Daha önce de söyledik, yine söyleyeceğiz: İnsanlık, sürülebilir teknolojinin altın çağında yaşıyor. Son yıllarda elektrik motorları gittikçe küçüldü, piller her zamankinden daha güçlü ve daha küçük hale geldi. Bu iki trend, yolcu taşımacılığının rönesansına yol açtı. Yeni sürülebilir araçlar ortaya çıkmaya devam ederken, yeni teknolojilere ayak uydurmak da zorlaştı. Ve her geçen ay daha gelişmiş modeller ortaya çıkıyor.

İşte yeni Riptide geliyor. Riptide, elektrikli kaykay kategorisinin nasıl çeşitlendiğinin ve pazara giren büyük şirketlerin bıraktığı boşluğu küçük şirketlerin nasıl doldurduğunun bir başka örneği. Riptide, her gün işe gidip gelen insanlar için özel olarak geliştirildi. Nispeten kısa boyutu, kavisli ucu ve yan kulpları ile hem otobüste hem de trende yanınıza almanız çok uygundur.

Küçük boyutuna rağmen Riptide, harika şeyler başaran çok güçlü bir kaykaydır. Saatte 32 kilometre hıza ulaşabiliyor ve yokuş çıkarken oldukça başarılı.

İnovasyon örneği 36: Üçü bir arada hamak

Son yıllarda kampçılar hamakları geleneksel çadırlara tercih etmeye başladılar. Nedenini anlamak zor değil. Hamakların taşınması daha kolay, kurulumu daha hızlı ve daha kolay ve daha rahat.

Ancak hamakların kendi zorlukları da vardır. Ağaçlara montajı belirli bir aralık gerektirir ve genellikle duruma göre değiştirebileceğiniz özelliklere sahip değildir. Ayrıca tek bir amaca hizmet ederler. Treeo şirketi bu durumu değiştirmek için yola çıktı. Yarattıkları hamak hem yağmur suyunu dışarıda tutabiliyor hem de battaniye olabiliyor.

Treoo’nun başarısı akıllı tasarımında yatmaktadır. Kullanıcı, muşambanın uçlarını bağlayıp bağlayabilir ve muşambayı hamak haline getirebilir. Aynı şekilde uçlarının açılması da battaniye şekline dönüşecektir. Treoo tasarımının bir diğer önemli noktası da sağlam ve su geçirmez yapısıdır. Özel naylondan üretilen Treeo sizi hamak şeklinde taşırken, branda sizi yağmurdan korur. Battaniye şeklinde olup yırtılmaya karşı dayanıklıdır. Kısacası, Treeo kumaş bir İsviçre Çakısı gibidir.

İnovasyon örneği 37: Hızlı fırçalama makinesi

Dişlerinizi beyaz ve sağlıklı tutmak için günde en az iki kez fırçalamak, tükürmek, durulamak, gargara yapmak ve diş ipi kullanmak sizi yormuyor mu? Günlük hayatınızı kolaylaştırmak için icat edilen elektrikli diş fırçaları, ileri bir adım olsa da yeterli olmaktan uzaktır. Çünkü diş bakımı için harcanan zaman ve sıkıntı devam etmektedir. Peki ya aynı düzeyde temizlik ve sağlığı, ancak çok daha kısa sürede sağlamanın bir yolu olsaydı?

Diş fırçalamada çığır açan bir yenilik olan Unico, ihtiyaç duyulan diş temizliğini sadece 3 saniyede gerçekleştirebileceğini iddia ediyor. Cihaz temel olarak büyük, kıllı bir ağızlıktır. Ağzınıza koyduğunuz cihaz yüksek frekansta çalışarak dişlerinizi temizler. Bu işlem sırasında diş macunu küçük kanallardan dişlerinizin üzerinden geçirilir. Tüm işlemin 3 saniyede tamamlandığını iddia eden firma, normal bir fırçalama ile aynı sonucu verdiğini belirtiyor.

İnovasyon örneği 38: 8K sanal gerçeklik gözlüğü

Sanal gerçeklik gözlükleri son yıllarda çok yol kat etti. Oculus Rift, sanal gerçeklik ateşini yeniden alevlendirdiğinden beri, teknoloji şirketleri en iyi deneyimi sunmak için yarışıyor. Bugün VR meraklıları, erişilebilir ve uygun fiyatlı Samsung Gear VR kulaklığından sektör lideri HTC Vive’a kadar geniş bir ürün yelpazesinin keyfini çıkarabilir. Ancak Pimax firmasının tasarladığı yeni 8K sanal gerçeklik gözlüğü ile yarış daha da çekişmeli hale geldi.

Kağıt üzerinde, Pimax 8K tartışmasız bir numara. 3840 x 2160 çözünürlük, 90 Hz yenileme hızı ve 200 derecelik görüş açısı ile Pimax 8K listenin başında rahatlıkla yer alıyor. Bu özelliklerle rekabet halinde en güçlü rakipler Oculus Rift ve HTC Vive, kullanıcılarına yalnızca 1080 x 1200 çözünürlük ve 110 derece görüş açısı sunabiliyor. Tüm bu avantajlarla Pimax 8K, olağanüstü bir sanal gerçeklik deneyimi hedefliyor. Pimax 8K sanal gerçeklik gözlüğünün bir diğer avantajı da “paravan kapı etkisi” denen sorunu çözmüş olmaları. Ekran kapısı efekti, ekrana çok yakından bakarsanız siyahlığı, pikseller arasındaki boşluğu görebileceğiniz anlamına gelir. Çocukken televizyona çok yakından bakarken fark ettiğimiz siyah çizgiler gibi.

İnovasyon örneği 39: ev güvenliği İHA’sı

Teknolojideki bazı fikirler popüler kültürden etkilenip sizi şaşırtmayacakken, bazıları gelecekte yaşıyormuşsunuz gibi hissettirme etkisine sahiptir. Aire kesinlikle bahsettiğimiz ikinci sınıfa giriyor: Son zamanlarda Kickstarter’da öne çıkan Aire, ev için tasarlanmış tek başına uçabilen ilk robot olarak tanımlanıyor. Temelde güvenlik kameralı bir İHA olan Aire, evin etrafında uçar, istek üzerine evdeki insanların fotoğraflarını çeker veya sıra dışı herhangi bir şey olup olmadığını kontrol eder.

Aire’in yaratıcısı Jeffrey Tseng bir röportajda şunları söyledi: “Saha kullanımı için tasarlanan geleneksel İHA’ların aksine, biz Aire’i insanların etrafında dolaşmak için tasarladık. Bu nedenle güvenlik, yakın uçuş, tasarım ve kullanıcı deneyimi için sese odaklandık” diye açıklıyor ve ekliyor: “Bu noktaları göz önünde bulundurarak, Impeller adı verilen ve diğerlerinden çok daha karmaşık bir sistem olan bir uçuş platformu kullanmaya karar verdik. Standart İHA’larda dört pervane var ama istediğimiz tasarım için mükemmel. Bu harika tasarımı tamamlamak için sürücüsüz arabalarda bulunanlara benzer işlemciler, sensörler ve yazılımları Aire’e ekledik.”

İnovasyon örneği 40: uzun mesafe elektrikli bisiklet

Daha önce de söylediğimiz gibi, binilebilir teknoloji söz konusu olduğunda insanlık altın çağını yaşıyor. Son yıllarda elektrik motorları daha küçük ve daha güçlü hale geldi, piller de aynı şekilde daha küçük, daha dayanıklı ve daha enerji verimli hale geldi. Bu gelişmeler mobil cihazlarda da bir devrimi tetikledi. Çok fazla yeniliğin takip edildiği ve elektrikli kaykaylardan motorlu kayak takımlarına kadar pek çok yeni ürünün piyasaya sürüldüğü bir ortamda zirvede kalmak neredeyse imkansız.

Delfast şirketi, eBike’ını elektrikli dağ bisikleti ile elektrikli motosiklet arasında bir yere konumlandırsa da, ürünün göze çarpan özelliği kaslı görünümü veya kalın tekerlekleri değil. eBike’ı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği uzun menzilidir. Tasarımcılarına göre eBike, tamamen şarj olduğunda 280 kilometre yol alabiliyor.

İnovasyon Örneği 41: Kargo hırsızlığına karşı yeni önlem

Amazon alışveriş sitesinin kısa bir süre önce kullanıma sunduğu “Amazon Key” adlı kargo sistemi, kargonuzu kapıda bırakmak yerine, teslimat görevlisinin evinize girip satın aldığınız ürünü teslim etmesine olanak sağlıyor. Bu sayede adresinize gönderilen kargonun çalınma riski ortadan kalkmaktadır. Ancak bu sistemdeki sorun, tanımadığınız birinin evinize girmesidir.

BoxLock Home projesi burada devreye giriyor. Bu cihaz temel olarak internete bağlı bir akıllı telefon ile kontrol edilebilen, barkod okuyuculu bir asma kilittir. Kullanımı çok kolay olan bu asma kilit, o gün evinize gelmesi gereken paketin üzerindeki barkodu okur ve her şey yolundaysa paketleriniz için evinizin önündeki kutunun kilidini açar. İşlemi tamamladıktan sonra tekrar çöküyor.

İnovasyon örneği 42: Robot yastığı

Geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilirsiniz. Milyonlarca insan aynı dertten mustarip ve pek çok insan uyku hapı kullanarak bu sorunu çözmeye çalışıyor. Ya ilaçsız uyuyabilseydiniz? Somnox bunun için var! Bu yumuşak robotik yastık, ritmik nefes alıp verme ve yatıştırıcı sesleriyle uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Delft Teknoloji Üniversitesi Robotik Enstitüsü’nde temelleri atılan Somnox’un kurucularından Julian Jagtenberg, uyku yoksunluğuna çözüm bulmak için bir araya gelen dört mekatronik mühendisinden biri.

Uyku sorunu için aradıkları yolların çoğu zaman tıbbi çözümlere yol açtığını anlayınca bunun üzerinde çalışan mühendisler Somnox’un da temellerini attılar.

İnovasyon örneği 43: Esnek aydınlatma

Birkaç yıl önce, Power Practical adlı bir girişim, beklenmedik bir başarı ile karşılaşan çok yönlü, kordon şeklinde LED ışıklar geliştirdi ve Luminoodle adını aldı. Bu yeniliğin lansmanından bir yıl sonra ürün, iki gelişmiş ve renkli versiyonuyla yeniden karşımıza çıktı. Power Practical burada durmadı ve geçen hafta şimdiye kadarki en parlak ve en çok yönlü LED aydınlatma sistemini yarattı.

Luminoodle Task, ihtiyacınız olan her yerde ve şekilde şekil alan şık, manyetik ve yılan benzeri bir ışıktır. Kendinden öncekilerden farklı olarak, Luminoodle Task her iki ucundaki mıknatıslar, boyut, güvenlik ve şekillendirilebilirlik ile şimdiye kadar yapılmış en kullanışlı aydınlatma cihazıdır.

Yaratıcılarına göre ürün sizin beğeninize göre şekillenecektir. Her türlü metal yüzeye kolayca yapışır ve kolayca toplanır, kullanıldığı alanı doğal ışıkla aydınlatır.

İnovasyon örneği 44: Çocuklar için “Kollu Telefon”

MyFirst Fone, ismi pek bilinmese de çocuklar için akıllı telefon kategorisinin en yeni üyesi oldu. Kızmadan önce bu yeni ürünü incelemenizi ve çocukların küçük yaşta akıllı telefon kullanmasının sakıncalı ve yanlış olduğunu söylemenizi öneririz. Küçük çocukların akıllı telefon kullanmaması gerektiği konusunda neredeyse herkes hemfikirdir. Tüm gün gözlerini gerçek dünyadan ayırmadan ekran karşısında oyun oynayan ve mesaj atan çocuklar, sosyal ilişkiler kurmakta zorlanmakta ve gelişimleri olumsuz etkilenmektedir. Öte yandan, çocuğunuzla nerede olursa olsun iletişim kurabilmek, onların güvenliği için çok önemlidir.
MyFirst Fone, bu sorunların her ikisini de çözmek için tasarlanmış saat benzeri bir üründür. Temel olarak, minimal yaklaşımla yapılmış bu akıllı telefon, çocuğunuzun bileğine takabileceği bir cihazdır. Bu cihaz, çocuk ile ebeveyn arasında doğrudan iletişime olanak sağlarken, GPS sayesinde çocuğun nerede olduğunu da gösteriyor. Tüm bunları çocuğunuzu oyunlardan, internetten ve diğer uyarıcılardan uzak tutarak yapan MyFirst Fone, çocuğunuzun çocuk gibi olmasını sağlıyor.

İnovasyon örneği 45: Cubiio – pratik lazer kazıma makinesi

Lazer kesiciler/oyma makineleri kesinlikle atölyenizde bulunması gereken çok yönlü araçlardan biridir. Doğru lazer diyodu ile şekillendirmeden deriye ve çok keskin çizgilerle ahşabı kesmeye kadar birçok işi yapabilirsiniz. Birçok farklı türde malzeme üzerinde çalışabilirler ve birçok farklı şekilde kullanılabilirler. Ne yazık ki, piyasada yeni başlayanlar ve sıradan tamirciler için pek çok ürün yok. Lazer kesicilerle bir şeyler yapmak istiyorsanız, genellikle her türlü karmaşık yazılım ve kalibrasyon prosedürlerini bilmeniz gerekir.

Ancak Cubiio ile bunlara ihtiyacınız yok! İnovasyonun örnek bir ürünü olan lazerin kullanımı oldukça kolaydır. Wi-Fi aracılığıyla bilgisayarınıza, mac’inize veya tabletinize bağlayın, kesmek/oymak istediğiniz tasarımı seçin ve ileri’ye tıklayın. İşte bu kadar basit Lazer; Ahşap, deri, kumaş ve hatta aynalar veya eloksallı alüminyum gibi dünyada bilinen hemen hemen tüm malzemeler üzerinde çalışabilir. Cihazda yerleşik olan yazılım, seçtiğiniz görüntü veya malzeme ne olursa olsun, fotoğrafları doğrudan malzemelerin üzerine yazmanıza olanak tanır.

İnovasyon örneği 46: Otururken kilo vermenize yardımcı olan kulaklıklar

Ya kilo vermek için egzersiz yapmak zorunda olmasaydınız? Her gün kafanızda birkaç dakika geçirebileceğiniz ve birkaç yüz gram kaybedebileceğiniz sihirli bir cihaz olsaydı ne olurdu? Kulağa oldukça imkansız geliyor, değil mi? Mantığın sınırlarını zorlasa da Neurovalens Modius cihazı tam olarak bunu vaat ediyor. Bu cihaz, beyninizi egzersiz yaptığınızı düşünmesi için kandıran, iştahınızı azaltan ve parmağınızı bile kıpırdatmadan istediğiniz kadar kilo vermenize yardımcı olan sinir bozucu bir başlıktır.

İlginç cihaz kısaca şöyle çalışıyor: Modius, kulaklık gibi takılan ancak kulaklarınızı kapatacak herhangi bir parçası olmayan bir kulaklık. Bunun yerine, doğrudan kulaklarınızın üzerindeki ped ve düşük seviyeli elektriksel uyaranlar, hipotalamusu harekete geçirmek için vestibüler sinirinizi uyarır. Bu olduğunda, oturup film izlerken bile vücudunuz fiziksel olarak aktif olduğunuzu düşünür. Modius’un uyardığı sinir metabolizmanızı harekete geçirerek yağlarınızı yakmaya başlarken iştahınızı azaltır ve sizi kurabiyelerden uzak tutar. Bu, midenizin gümbürtüsünü dinlemeden vücudunuzdaki yağ yüzdesinin yavaş yavaş azalacağı anlamına gelir. SSS’de şirket, bunun egzersiz veya diyet olmadan da yapılabileceğini söylüyor, ancak ikisini birden yaparsanız sonuçlar daha da iyi olacak. Ancak birkaç çocuğu tek başınıza doyuracak kadar yiyorsanız, cihazın etkisi pek bir fark yaratmayacaktır.

İnovasyon örneği 47: İki renkli 3D kalem

2013’te Kickstarter’ı kasıp kavuran, dünyanın ilk 3D kalemi olan 3Doodler’ı hatırlıyor musunuz? Termoplastik elyaftan üretilen kalem sayesinde insanlar tasarımlarını 3 boyutlu yazıcılardan çıktı almak yerine kendi elleriyle çizme imkanına sahip oldular. Ortaya çıktığı andan itibaren büyük talep gören kalemin bir kusuru var: Birden fazla renkle çizim yapmak istiyorsanız aracı değiştirip farklı bir renk kullanmanız gerekiyor. Bu durum bir bakıma yaratıcı süreci kesintiye uğratır.

Bu soruna bir çözüm bulmak için bir tasarımcı ekibi, aynı konseptin iki tonlu bir versiyonu olan Scribbler Duo’yu yarattı. Tıpkı 3Doodler gibi Scribbler Duo da özel filamentlerle dolu bir kalem ve üzerindeki butonlar ile kaç filament kontrol edilebiliyor. Bu, kullanıcıların farklı hızlarda ve kalınlıklarda çizim yapmasına olanak tanır; Ayrıca iki renk aynı anda kullanılabildiği için üç boyutlu sanat eserleri yaratmak artık çok daha kolay. Artık renk değiştirmekle zaman kaybetmek yok!

İnovasyon örneği 48: ev için sebze seti

Dünya genelinde artan gıda fiyatları ve şehirlerde yaşayan insan sayısının artması, insanları kendi ürünlerini yetiştirmeye yöneltiyor. Bunun en güzel örneği OGarden adı verilen bu yeniliktir. En taze sebzeleri evinizin rahatlığında düşük maliyetle yetiştirmek artık mümkün.

İnovasyon Örneği 49: Kopmayı Önleyici Aksesuar

Haberlerde başka bir kaçakçılık olayına rastlamadığımız gün geçmiyor. Buna çözüm olarak geliştirilen bir ürün ise kadınları kurban seçen hırsızların korkulu rüyası olmaya aday. Ürünün nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İnovasyon örneği 50: İnsanların sigarayı bırakmasına yardımcı olan akıllı sigara paketi

Bir paket sigara ile sigarayı bırakabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? İlginç, ama artık mümkün. Akıllı sigara kutusu, bağımlılığın türüne bağlı olarak belirli bir süre içinde belirli sayıda sigara almanızı sağlayarak sigarayı bırakmanızı sağlar. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İnovasyon Örneği 51: Sahibini Takip Eden Çanta

Biraz çılgınca gelebilir, ancak bu bavul rotayı çok daha kolaylaştırıyor.

Bu alandaki bir başka benzer yenilik örneği de elektrikli valiz. Bu valizi scooter olarak kullanarak istediğiniz yere çok daha kolay ulaşacaksınız.

Mesaj Bırakabilirsiniz