Güzellik Merkezi Açmak! 2023 Maliyeti Ne Kadar? Güzellik Salonu İçin Gerekli Belgeler

Güzellik merkezi açmak son zamanların oldukça popüler iş kollarından birisidir. Yüksek kazançlarının bulunması ve ölmeyecek meslekler arasında değerlendirilmesinden dolayı tercih edilmektedir. Piyasa da birçok güzellik merkezi bulunsa da her birisi oldukça iyi iş yapmakta ve işletme sahiplerini tatmin etmektedir.

Güzellik bayanların ve erkeklerin yüzyıllardan beridir önemsemiş olduğu konulardan bir tanesidir. Neredeyse her kadın güzel olmak ister. Aynı zamanda son zamanlarda erkeklerde güzellikle ilgili düşüncelerini yenilenmiş bulunmaktadır.  Erkeklerin de son zamanlarda kişisel bakımlarına oldukça yoğun bir şekilde dikkat ettikleri gözlemlenmektedir.

Güzellik salonu açmadan önce öncelikle kimlere bu salonun hizmet edeceğini öncelikle tespit etmemiz gerekir. Birçok farklı alanda güzellik salonu adı altında hizmet veren işletme bulunmaktadır. Her birisinin profesyonellik alanı farklıdır.

Guzellik Merkezi Acmak

Güzellik Merkezi Açmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Her işletmenin açıldığında olduğu gibi güzellik salonu açarken de dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Güzellik merkezi açmak için neler yapılması gerekir? Sorusu da bu sebeple sorulmaktadır.

 • İş planı yapmak
 • İyi bir yerden dükkan
 • Dükkan yeri seçimi
 • İşyerinizin mahremiyeti
 • Personel seçimleri
 • Tek bir alana yönelik hizmetler

Hususlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. İşletmenizin kaliteli bir şekilde hizmet vermesi oldukça önemlidir. Bunun önceliği iyi bir yer yerden dükkan açılmış olmasıdır. Tüm bunlarla birlikte aynı zamanda güzellik salonlarının birçok müşterisinin bayan olmasından dolayı işyeri mahremiyeti oldukça önem arz etmektedir. Dışarıdan içeri kısmını görülmemesi ve içerideki bayanların rahatsız olmaması gerekir.

Bunlarla birlikte aynı zamanda iş yerinde bulunmakta olan müşterilerin rahat bir şekilde davranabilmeleri için personelin özel bir şekilde seçilmiş olması gerekmektedir. Personelin müşteriyi rahatsız edecek hareketlerinin bulunmamasına önem verilmelidir.

Aynı zamanda tek bir alanda hizmet vermekte olan güzellik salonları da bulunmaktadır. Böyle bir salon açmanız durumunda alanında profesyonel bir bölüm sahibi olacağınızdan dolayı daha iyi bir iş temposu sizi karşılayabilir.

Güzellik Salonu Açma Maliyeti 2022 Yılı İçin Ne Kadar

Her yıl güzellik salonu açma maliyetlerinde değişiklikler olmaktadır. Güzellik salonu açma maliyeti 2022 yılı için ne kadar bu sebeple araştırılmaktadır.

2021 yılı için Ortalama olarak 75 bin TL ile 200 bin TL arasında bir paranızın bulunması durumunda güzellik Salonu açabilirdiniz. Fakat 2022 yılı için bu miktarlar değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak 120 bin TL ile 350 bin TL arasında bir paranın bulunması durumunda güzellik salonu açabilirsiniz.

Bu seviyelerde bir paranızın bulunmaması durumunda KOSGEB tarafından verilmekte olan faizsiz veya düşük faizli karelerden faydalanarak bu İşletmeyi aşabilirsiniz. Uygun taksitlerle borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Guzellik Merkezi Acmak 2022

Güzellik Salonu Aylık e Kadar Kazandırıyor?

İşletme açmadan önce bu işletmenin ortalama olarak ne kadar kazandırdığını mutlaka araştırmanız gerekmektedir. Güzellik salonu aylık e kadar kazandırıyor? Sorusu bu sebeple çok önemlidir.

Çok kapsamlı olmayan bir güzellik salonu açmanın durumunda aylık olarak yapacağınız için 15.000 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Açmış olduğunuz dükkanın kapasitesinin daha büyük olması durumunda bu cirolar daha yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Ciro tamamen sizin elde edeceğiniz kazanç değildir.

20.000 TL gibi bir miktardan elde edeceğiniz kar yaklaşık olarak 7500 TL’dir. Bu civarda ki bir kazanç küçük bir güzellik salonu için belirtilebilir. Fakat kapsamın daha genişletilmesi ve büyütülmesi ile birlikte aylık olarak kazanç net olarak 20-25 bin TL arasında olabilmektedir. Günümüzdeki güzellik salonlarının birçoğu bu miktarları çok rahat bir şekilde kazanabilmektedir.

Guzellik Merkezi Acmak maliyeti

Güzellik Salonu Açmak Hangi Belgeler Gereklidir?

Güzellik salonu açmak için bir takım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Güzellik salonu açmak hangi belgeler gereklidir?

 • İkametgâh belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İşletmenin tapusu
 • Kira kontratı
 • Depreme dayanıklılık raporu
 • Yangına dayanıklılık raporu
 • Vergi levhası
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı
 • Size ait bulunan ustalık belgesi
 • Sigorta belgeleri
 • Kartlı sayacı bulunan su saati
 • Sabıka kayıt belgesi

Belgelerinin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin eksik olması durumunda işletmeyi açmanız maalesef mümkün olmayacaktır.

Guzellik Merkezi Acmak maliyeti 2022

Güzellik Salonu KOSGEB Desteği Alabilir mi?

Kosgeb desteği ile birlikte işletme maliyetiniz bulunması bile işletme açabilirsiniz. Her işletme için bu desteğin verilmediği bilinmektedir. Bu sebeple Güzellik Salonu KOSGEB Desteği Alabilir mi? Sorusu sorulmaktadır.

Bayanların ve erkeklerin güzellik salonu açmak istemeleri durumunda Kosgeb tarafında destek verilmektedir. Böylece uygun faiz seçenekleri ve hibelerle bu işletmeyi açabilir ve işletebilirsiniz. Başvurunuzu yaparak bu işletme için verilecek olan desteği alabilirsiniz.

 

Güzelliği anlamak geçmişten günümüze popülaritesini hiç kaybetmeyen alanlardan biridir. Her kadının ve erkeğin güzel görünme arzusu, güzellik salonlarını karlı işler haline getirmeye yardımcı olur. Güzellik salonu açmak ve güzellik alanında yerinizi alarak para kazanmak istiyorsanız aynı zamanda yüksek kazançlı bir iş de yapabilirsiniz. Bir güzellik salonu açmak için birçok önemli gereksinim vardır. Öncelikle güzellik salonunu açarken kimi hedef almak istediğinizi bilmeniz gerekir.

Güzellik salonu açmak

Kaliteli ve standartlarda bir salon açılabilmesi için sermaye miktarının yüksek olması da son derece önemlidir. Güzellik salonu açmak karlı bir iş fikri olsa da bu süreçte dikkate alınması gereken birçok önemli faktör vardır. Günümüzde en çok hasılat yapan sektörler arasında yer alan güzellik salonları, en çok kadınlara hitap eden mekanlardır. Bu ortamlarda saç ve cilt bakımı gibi çeşitli uygulamaların yapılması estetik görünümüne önem veren her kadın tarafından tercih edilmektedir. İşletmenizi açmadan önce iyi bir iş planı yaparak birçok kesime hitap eden bir güzellik salonu açabilirsiniz. Özellikle cilt bakımında yeni nesil uygulamaların işletmenize entegrasyonu, genç yaşlı herkesin sizi tercih etmesini sağlar.

 

Güzellik salonu açmak bu günlerde göründüğü kadar kolay değil. İlk olarak, sermaye tutarınızı, faaliyet göstereceğiniz işletmenin büyüklüğü ile eşleştirmeniz gerekir. Bu süreçte en önemli konulardan biri işletmenizde kullanacağınız ekipmanlardır.

Not: Güzellik salonu açmanın yanı sıra başka fikirler de almak için 112 İş Fikri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Güzellik merkezi nasıl açılır?

Güzellik merkezi nasıl açılır diye merak ediyorsanız ilk yapmanız gereken iş planı hazırlamaktır. İş planınızda, şirketinizin kuruluşundan hedef kitlenize yakınlık konusuna kadar tüm detayları incelemelisiniz. İşte güzellik merkezi açan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar:

 

Güzellik merkezi açmak yüksek maliyet ve sermaye gerektirdiğinden bu süreçte uygun bir iş planı oluşturmanız gerekir.
Yüksek standartta bir iş kurmak için öncelikle iyi bir yerde bir işletme kiralamanız gerekir.
Dükkanınızın sahibi olabilir veya başkasından kiralayabilirsiniz. Ancak perakende satış yeri seçerken akılda tutulması gereken en önemli şey hijyenik bir yer olmasıdır.
Bu kadar çok mahalle arasında olmak kalitenizi yansıtmanız için zor olabilir. Bu gibi durumlarda mağazayı daha merkezi bir alana yerleştirmek ve çalışma alanınızın mahremiyetini sağlamak önemlidir.
Mülkünüzde ve işinizde daha fazla kadın müşteri olacağı için gizliliğin çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu süreçte tek başınıza işi yürütmeniz zor olacağından personel seçiminizi buna göre yapmalısınız.
Güzellik salonu hizmetinde oldukça kapsamlı bir hizmetin yanı sıra tek bir alan için de hizmet sunabilirsiniz. Örneğin sadece saç bakımı ve güzellik hizmeti sunabilir veya müşterilerinize cilt bakımı konusunda yardımcı olabilirsiniz.
Ancak sermayeniz yüksekse ve birden fazla güzellik uzmanıyla çalışmak istiyorsanız daha büyük bir iş kurmayı da tercih edebilirsiniz.

Güzellik merkezi açmak diğer işletmeleri açmak kadar kolay değildir. Bu süreçte hijyen koşullarının sağlanması ve insan sağlığını tehlikeye atabilecek unsurların bulunmaması ve tüm ekipmanlarınızın yeni nesil olmasını sağlamak için büyük özen gösterilmelidir. Özellikle doğrudan cilt teması ile bir güzellik bakımı planlıyorsanız, cihaz seçiminden bu cihazların kullanımı için personel teminine kadar her detayı düşünmelisiniz.

Güzellik salonu açma maliyeti

Bir güzellik salonu açmanın maliyeti, insanların düşündüğünden çok daha yüksek olabilir. Küçük bir mahalle dükkânı açmayı düşünmüyorsanız, bu sürecin büyük miktarda sermayeye sahip olmanızı gerektireceğini bilmelisiniz. Ortalama olarak 100.000 TL ile 300.000 TL arasında sermayeye ihtiyacınız var. Sermaye bulmak için de KOSGEB hibelerinden veya banka kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bu süreçte maliyetlerinizi belirleyen birçok önemli faktör vardır. Maliyetlerinizi etkileyebilecek ve bir güzellik salonunda uygulanması gereken kriterlerden bazıları şunlardır:

İşletmenizi kurmak için en az 75 metrekare kapalı alana sahip olmanız gerekmektedir.
Müşterileriniz için manikür, epilasyon, pedikür ve makyaj işlemlerini yapabilen bir işe başlamalısınız.
Bu işletmeyi açmak için nitelikli olduğunuzu kanıtlayan bir sertifikanız veya diplomanız olmalıdır.
Sertifikalı çalışanlar bulmanız ve bu çalışanlarla bir iş sözleşmesi yapmanız gerekir.
Manikür, pedikür ve epilasyon ekipmanlarının hijyenik koşullarda saklanması ve kullanıma sunulması önemlidir. Aynı zamanda bu cihazların hijyeninin sağlanması için OTOKLAV cihazının tesiste bulundurulması gerekmektedir.
Şirketinizde tuvalet olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca kabinlerin şirket bünyesinde bulunması ve merkezi sağlık merkezinden gerekli izinlerin alınması gerekmektedir.
Güzellik salonu açmak önemli bir uzmanlık alanı olduğundan, yüksek lisans derecesine sahip olmanız gerekir.

İşletme giderlerinize en büyük etki işinize başlayacağınız mağazanın kirası ve burada kullanacağınız ekipmanların maliyetidir. Bu cihazlar Türkiye’de kolay temin edilebildiği için insanlar gerekli sermayeyi sağladıktan sonra kısa sürede güzellik salonları açabilmektedir. Ruhsat maliyetleri, işyeri kiraları, reklam maliyetleri, personel maaşları ve ekipman temini gibi konular sizin gider kalemlerinizdir.

 

Güzellik salonu aylık geliri

Güzellik salonunun aylık geliri, başlayacağınız işletmenin büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir. Küçük bir güzellik salonu açarsanız aylık geliriniz ortalama 5.000 TL civarında olabilir. Ancak bu sadece size kâr olarak kalan kısımdır. Küçük bir güzellik salonunun aylık cirosu 10.000 TL ile 15.000 TL arasında değişebilir.

Ancak bu prosedürde dikkate alınabilecek masraflar, sizinle çalışan personelin maaş ve SGK masraflarını, elektrik faturalarını ve kullandığınız malzemeleri içerir. İyi bir reklam çalışması ile büyük güzellik salonları kısa sürede kaliteli bir müşteri portföyüne ulaşabilirler.

 

Bu, işletmelerin daha fazla satış ve aylık gelir elde ettiği anlamına gelir. Başladığınız işletmenin konumu ve hedef kitleniz aylık gelirinizi etkileyen en önemli faktörler arasındadır.

 

Güzellik salonu açmak için gerekli belgeler

Güzellik salonu açmak için gerekli belgeleri aldıktan sonra belediyeye teslim etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler şunları içerir:

 • İkametgah belgesi
 • İki fotoğraf
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Ticari tapu veya kira sözleşmesi fotokopisi
 • Deprem ve Yangın Güvenlik Raporu
 • Vergi levhasının kopyası
 • Esnaf Odası kayıt belgesi fotokopisi
 • Master sertifikanız
 • Sigorta sertifikası
 • Kartlı sayaçlı su sayacı takılacaktır.
 • İşyerine başka bir açılış ruhsatı verilmiş ise ruhsatın belediyeye teslim edilmesi gerekir.
 • Savcılıktan adli sicil kaydı örneği

Bu belgeler belediyeden belediyeye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle açmayı düşündüğünüz güzellik salonunun bulunduğu belediyeden detaylı bir evrak listesi almalısınız. Güzellik salonu açmak istiyorsanız bu belgelere ek olarak başka belgeler de düzenlemeniz gerekebilir.

 

Güzellik salonu açmak isteyenlere tavsiyeler

Güzellik salonu açmak riskli alanlar arasında yer alsa da kar getirisi son derece yüksektir. Kadınlar kaç yaşında olurlarsa olsunlar güzelliklerini severler. Ancak yüksek iş başarısı elde etmek için reklam ve tanıtım çalışmalarınızı çok iyi yapmalısınız. Ancak, bunlar tek bir merkezi yerde bulunmalı ve şirketinizde sertifikalı çalışanları içermelidir.

 

Güzellik salonu açmak isteyenlere tavsiyeler arasında sunacağınız hizmetlerin detayları oldukça önemlidir. Yeni nesil epilasyon cihazlarına sahip olmanız gereken yer tam da merkezinizde. Ayrıca kalıcı makyaj uygulamaları, cilt bakımı ve saç bakımının yapılabileceği bir yer olması amaçlanmıştır.

 

“Güzellik Salonu Açmak” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz