Telefon aksesuar dükkanı açma maliyeti 2023 (Kılıf satmak)

Akıllı telefonlar 7’den 70’e herkesin ellerinden düşmeyen teknolojik cihazlar… 2007 yılında Apple’ın öncülük yapması ile başlayan akıllı telefon furyası her geçen sene büyük gelişmeler katetti. Bugün ülkemizde en çok kullanılan akıllı telefon markaları olarak başta Apple, Samsung, Huawei, HTC, Sony ve Xiaomi gelmekte. Teknolojinin ilerlemesi ile akıllı telefonların boyutları büyüdü ve devasa büyüklükte telefonlar kullanmaya başladık. Bu durumda da telefonları koruyabilmek için “telefon kılıfı”, “kırılmaz cam jelatin” gibi telefon aksesuarları hayatımıza girdi. Oldukça karlı bir sektör olan telefon aksesuarları sektörüne giriş yapmak isteyenler için bu yazımızda telefon kılıfı satmak için neler yapılmalıdır, telefon aksesuar dükkanı nasıl açılır ve ürünler nasıl tedarik edilir anlatmaya karar verdik.

Telefon Kılıfı Satmak İçin Dükkan Açmak

telefon kılıfı satmak için dükkan açmak

İş planı yaparken öncelikli olarak ürünlerinizi satacağınız uygun bir dükkan bulmanız gerekiyor. Dükkan bulmadan önce ürünleri sipariş geçmek pek akılcı olmayacaktır. Bu nedenle yaşadığınız şehirde araştırmalar yapmalı ve uygun bir lokasyon bulmalısınız.

Telefon kılıfı satmak ve diğer telefon aksesuarlarını satmak için 30 – 40 m2 arası bir dükkan kiralamalısınız. Kiralayacağınız dükkan insanların sık sık alışveriş yaptığı bir noktada olmalıdır. Şehirinizdeki öğrenci ve genç nüfusun ziyaret ettiği caddeler, parklar, alışveriş merkezi yakınlarında bir dükkan bulmanız gerekmektedir.

Dükkan kiralarken mülk sahibi ile sıkı pazarlıklar yapmanızı öneririz. Olabildiğince kira maliyetini düşük tutmaya çalışmalısınız. Ancak sadece kirası ucuz diye de kuş uçmaz kervan göçmez bir lokasyonda dükkan kiralamayın. Önemli olan potansiyel müşterilerin bol olduğu bir noktada dükkan kiralamaktır. Eğer böyle bir lokasyon bulduğunuzu düşünüyorsanız mal sahibi ile oturun, anlaşın ve kira kontratınızı düzenleyin.

Dükkan içerisinde ufak tefek tadilat işlemleri gerekiyorsa bunları da kendiniz yapabiliyorsanız halledebilirsiniz. Bu işlerden anlamıyorsanız bir usta ile görüşüp dükkanın tadilat işlemlerini yaptırın ve dükkan içerisinde raf, askılık gibi bölmeleri oluşturun.

Telefon Kılıfı ve Aksesuarlar Nasıl Tedarik Edilir?

telefon kılıfı nasıl tedarik edilir

Dükkanı kiraladıktan, içerisini dekore ettikten sonra artık sıra geldi raflara ürünleri yerleştirmeye. Burada iki farklı yol tercih edebilirsiniz. Ya ürünleri toplu olarak yerli toptancılardan tedarik edeceksiniz ya da yurtdışından kendiniz getireceksiniz.

Yerli toptancılar ile çalışacaksanız piyasada güvenilir iş yapan, bozuk, defolu mal satmayan bir kişi ile anlaşmalısınız. Toptancıdan arzu ettiğiniz modelleri sipariş verirsiniz ve o da size malları teslim eder. Fatura kesiminden sonra toptancıya ödemenizi yapar ve ürün tedarik aşamasını halletmiş olursunuz.

Diğer yol olan yurtdışından ürün getirmek için ise size önerimiz şuradaki Çinli toptancı sitesinden alışveriş yapmaktır: https://turkish.alibaba.com

Alibaba Çin’in en büyük toptan alışveriş platformudur. İçeriğinde Çin’de üretilmiş olan bir çok telefon aksesuarlarını bulabilirsiniz. Bu site için bir nevi dijital toptancı diyebilmek mümkündür. Satış yapan tüccarlar alış yapmak isteyenlere toptan gönderim yaparlar ve toptan ticaret için pazarlık kabul etmekteler.

Telefon kılıflarında elbette en çok satan ürünler Apple ve Samsung’un üretmiş olduğu telefonlar için tasarlanmış olan kılıflardır. Alibaba’da birbirinden farklı çeşitte ve renkte telefon kılıfları bulabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünler için tüccarlar ile iletişime geçerek özel fiyat talep edebilir ve pazarlık sonucunda ürün birim maliyetini düşürebilme imkanına sahipsiniz.

Alibaba’daki tüccarlar genellikle bir üründen en az 50’li paketler halinde toptan olarak gönderiyor. Telefon kılıfında çeşitlilik önemli olduğu için her çeşitten azar azar sipariş geçmeli ve dükkanınızdaki raflara yerleştirmelisiniz.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus; Alibaba’dan ithatat yaparken gümrük konularında uzman bir “Gümrük Müşaviri” ile çalışmak gerektiğidir. Gümrük Müşaviri ile çalışarak ürün ithal ederken sizin için çıkacak gümrük bedelleri, yasal mevzuatlar, vergiler konusunda bilgi alabilir, daha sağlıklı bir çalışma yapmış olursunuz.

Telefon Aksesuar Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

telefon aksesuar dükkanı için ne kadar sermaye lazım

Telefon kılıfı, kırılmaz cam ekran vb. diğer ufak tefek telefon aksesuarlarını satacağınız bir dükkanı açmanı maliyeti en az 20.000 TL’dir. Bu rakam sizin yapmış olduğunuz işin hacmine bağlı olarak değişecektir. Özellikle telefon kılıflarında birbirinden çok farklı modelde ve renkte kılıf tedarik edeceğiniz için bu kısımda yüksek bir harcama yapabilirsiniz.

Bir telefon kılıfı modeli için 50 adet sipariş geçseniz ve bunu Alibaba’dan yaptığınızı varsayarsak vergiler dahil cebinizden 200-250 TL arası bir para çıkacaktır. Çeşitlilik çok önemli olduğu için ürün yelpazesini geniş tutmak zorundasınız. 50-60 farklı modelde ürün getirdiğiniz takdirde cebinizde 20 bin lira sermayenizin olması sizin işinizi anca görecektir.

Telefon Kılıfı Satmak Karlı Bir İş Mi?

telefon kılıfı satmak karlı bir iş mi

Çevrenize biraz bakarsanız akıllı telefon kullananların kahir ekseriyetinin telefon kılıfı kullandığını görürsünüz. Telefon kılıfları çabuk eskiyen ve 1-2 yılda yenisi ile değiştirilen bir ürün olduğu için bu alanda talebin azaldığı da söylenemez.

Bu nedenle de telefon kılıfı satmak karlı bir iştir. Sektörde yaptığımız gözlemlere göre 1 adet telefon kılıfı satışında vergiler düştükten sonra kar marjı en az %50 – %75 seviyelerinde.

Özellikle küçük şehirlerde telefon kılıfı piyasasının pek hareketli olmadığını ve bu sektörde pek fazla kişinin hizmet vermediğini söylemeliyiz. Bu sektöre yatırım yaparak kısa süreler içerisinde yapmış olduğunuz yatırımı çıkartabilir ve karlı bir iş sahibi olabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz