Almanya’da dönerci, cafe, market, kuruyemişçi kurma maliyeti! 2023’de ne kadar kazanıyor?

1960’lı yıllarda Almanya’ya ülkemizden yoğun bir işçi göçü yaşandı. Sanayi ve maden alanlarında çalışacak Türk işçileri o tarihlerden itibaren ülkesine kabul eden Almanya’da günümüzde resmi olmayan rakamlara göre 3 milyon Türk vatandaşı yaşamakta. Vatan doğduğun yer midir doyduğun yer midir ? ikilemini hep yaşayan ve Almancı olarak adlandırılan vatandaşlarımızın Almanya’da iş kurma düşünceleri içerisinde oldukları da bilinen bir gerçektir. Bu yazımızda o kişiler için Almanya’daki Türkler ne iş yapabilir Almanya’da yaşayan Türkler nasıl bir iş kurmalıdır anlatacağız.

Almanya’daki Türkler Ne İş Yapabilir?

Almanya’da yaşayan pek çok vatandaşımız Alman fabrikalarında veya maden kuruluşlarında çalışmaktadır. Sanayi bakımından gelişmiş bir ülke olan Almanya’da kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımız için en uygun iş kolları perakende satışın olduğu gıda sektörüdür. Almanların Türk mutfağına olan ilgisi herkesin malumudur. Ancak gıda haricinde de Almanya’da yaşayan Türklerin kurabileceği işler vardır. Gelin şimdi bunların hepsini masaya yatıralım.

Dönerci Açmak

dönerci açın

Türk döneri Almanya’da oldukça popüler bir yiyecek. Almanya’da yaşayan pek çok Türk döner ustası bulunmakta. Türk mutfağının en bilinen yiyeceği olan döner Almanya’da yoğun talep görüyor. Gıda üzerine Almanya’da bir dükkan kurmayı amaçlayan kişilerin öncelikli tercihi döner salonu açmak olmalıdır. Perakende satış ile günlük cironuz satış miktarınıza bağlı olarak 200 Euro’yu bulacaktır.

BUNU DA OKUYUN: Dönerci Dükkanı Açmak – Döner Salonu Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Market Açmak

market açın

Almanya’da yaşayan Türkler genellikle alışveriş için Aldi vb. gibi ucuzluk marketlerini tercih etse de günlük acil ihtiyaçlar için hala marketlere gidilmektedir. Özellikle Türk esnaflar tarafından işletilen marketleri tercih eden Türk vatandaşlarımız için bir market açabilir ve elinizdeki sermayeyi kısa zamanda büyütebilirsiniz. Almanya’da market açmak isteyen kişiler için aşağıdaki rehberimizi okumalarını tavsiye ederiz.

BUNU DA OKUYUN: Market Açmak – Bakkal Dükkanı İşletmenin Püf Noktaları

Kuruyemişçi Açmak

kuruyemişçi açın

Almanya’da da kuruyemişlere ilgi hayli fazla. Ülkede futbola olan ilginin fazla olması da kuruyemiş satışlarını arttıyor. Almanlar içki ile birlikte kuruyemiş tüketmeye bayılırlar. Cebinizde kısıtlı bir sermaye varsa 30-40 m2 bir dükkanda kuruyemiş dükkanı açabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Kuruyemiş Dükkanı Açmak – Kuruyemişçi Açmanın Maliyeti

Ev Boya ve Tadilat İşlemleri Yapın

ev tadilatı yapın

Almanya’da yaşayanlar bilirler el emeği içeren işlerde ustalar çok yüksek ücretler talep etmektedir. Saatlik işçilik bedeli X Euro şeklinde çalışan ustalar Almanya’da hiç bir zaman işsiz kalmazlar. Bir evin boya ihtiyacı olsun, yere fayans döşeme işleri olsun veya laminant parke döşeme işi olsun her zaman bu işler için ustaya ihtiyaç duyulmaktadır. El becerinize güveniyorsanız kendinize ufak bir dükkan kiralayıp, ihtiyacınız olan alet-edavata bir miktar sermaye yatırıp bu tür işleri yapabilirsiniz. Kazancınız ile işlerinizi büyütebilir ve farklı iş kollarına girişebilirsiniz.

Taksicilik

taksicilik

Almanya’da ulaşım işinde Türklerin belli bir ağırlığı bulunmakta. Gün içerisinde sık sık taksiye binmeyi tercih eden Almanlar sayesinde Türk taksiciler iyi para kazanıyorlar. Bu işi yapmak isteyen kişilerin Almanca dillerinin iyi seviyede olması gerekmektedir. Şehir içindeki adresleri, yolları taksiye kuracağınız navigasyon sistemi kurarak kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilinize güveniyorsanız bir taksi satın alarak müşteri aramaya başlayabilirsiniz.

Almanya’daki Türkler ne iş yapabilir diyenler için 5 adet iş önerisinde bulunduk. Sermayeniz ne kadar ise artık 10 bin Euro – 50 bin Euro arasında bir sermaye ile bu sektörlere girebilirsiniz. Almanya’da yaşayan Türk kardeşlerimize önerimiz Almanya’da kendi işlerini kurmaları ve orada kalıcı olmalarıdır.

Mesaj Bırakabilirsiniz