Market işletmeciliğin püf noktaları! Bakkal açmak için gerekli belgeler, evraklar, ürün listesi

Çocukluğumuzda içinden çıkmadığımız mahalle bakkalları her ne kadar büyük süpermarketlere karşı kan kaybetmiş olsa da hala iş yapmaya devam ediyor. İyi bir muhitte sadık müşteri kitlesi edinebilirseniz iyi paralar kazanabilirsiniz. Bu yazımızda market açmak isteyenlere bazı bilgiler vereceğiz. Bakkal dükkanı açmak için neler gerekir, bu işin püf noktaları nelerdir bunlara değineceğiz.

Market Açmak Karlı mı?

market bakkal açmak

BİM – A101 gibi ucuzcu süpermarketler çoğu şehirde yaygınlaşsa da ufak alışverişler için market-bakkallar hala tercih ediliyor. 2019 yılında karlı bir iş yaparak market açmak isteyen bir kişinin 50 bin lira kadar sermayeye ihtiyaç duyabileceğini söyleyebiliriz. Cebinizde 50 bin lira seviyelerinde bir sermaye varsa ve mahalle arasında 40-50 m2’lik bir market açmak istiyorsanız bazı noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

Market açarken en fazla önem verilmesi gereken konu marketin açılacağı konum olacaktır. Bulunduğunuz şehirdeki işlek bir noktada bakkal açmak size iyi paralar kazandıracaktır.

50 m2’lik bir bakkal dükkanını mahalle arasına açmak isteyen bir kişinin müşterileri genellikle çevredeki apartmanlarda oturan müşteriler olur. Bu nedenle küçük esnaf olarak bakkalınızda çok fazla stok yapmadan ürünleri taze ve son tüketim tarihi geçmeden satmalısınız.

Geçmişte daha fazla olan “Veresiye Alışveriş” de mahalle bakkallarının hala çok kullandığı bir satış yöntemidir. Büyük süpermarketlerde veresiye olmadığı için bazı kişiler bu nedenle hala küçük marketleri tercih edebiliyor. Bu nedenle marketinizde veresiye alışveriş yapmaya izin vermelisiniz.

Tabii her gelene de veresiye satmak olmaz. Mahalle arasında bakkal açacağınız için zaten çevredeki insan profilini tanır, kimin borcuna sadık olup olmadığını bilirsiniz. Bu nedenle çevrenizde güvendiğiniz insanlara veresiye alışveriş seçeneğini açık tutarsınız ve bakkal defteri ile yapılan satışların bedelini not edersiniz.

Marketinizde en çok satılan ürünleri mutlaka bulundurmalı ve müşteriyi dükkandan boş göndermemelisiniz. En çok satılan ürünler ekmek, sigara, çay, şeker, peynir, cips, çikolata vb. abur cubur dediğimiz tüketim ürünleri ve her türlü kuru bakliyatlardır. Bunları her daim dükkanınızda bulundurmalı ve müşteriye taze olarak sunmalısınız.

Dükkanın çevresinde eğer ekmek fırını varsa günlük olarak fazla ekmek almamanız gerekir. Çünkü çoğu kişi ekmeğini taze olarak fırından almak isteyecektir ve bu nedenle sizin ekmek satış miktarınız düşük kalacaktır. Bu noktaya mutlaka dikkat edin, aklınızda bulunsun.

Markette Manav Reyonu Açmak Şart mı?

markette manav reyonu açılmalı

Mahalle arasına bir market – bakkal açıyorsanız ve çevrenizde manav yoksa mutlaka bir manav reyonu kurun ve oraya meyve-sebze halinden günlük taze olarak aldığınız ürünleri koyun. 2019 yılında küçük marketlerin çoğu manav reyonları sayesinde iyi paralar kazanabiliyor.

Çoğu zaman semt pazarına gitmek için vakit bulamayan ev hanımları pratik olması nedeniyle bu tarz mahalle bakkalındaki manav reyonundan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Marketinizde manav reyonu açıp en çok satan sebze ve meyveleri satarak karlılığınızı arttırabileceğinizden emin olabilirsiniz. Mahalle arasında yer alan bir bakkalda en çok satılacak sebzeler domates, patates, soğan, salatalık, biber, patlıcan, marul ve diğer yeşilliklerdir.

Bununla birlikte mevsimsel meyveleri de eklemelisiniz. Erik, muz, elma, armut, portakal vs. günlük taze olarak getirip satın. Böylece dükkanınızdaki çeşitliliği arttıracaksınız ve daha fazla müşteri çekmiş olacaksınız. Ayrıca bakkala 2 kilo domates, 1 kilo soğan almak için gelen müşteri içeri girdiğinde belki başka şeyler de görecek onları da almak isteyecektir. 1 taşla 2 kuş vurmuş olacaksınız…

Manav açmak için gereken şartlar ve maliyetleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Market – Bakkal Açmak İçin Şartlar ve Gerekli Belgeler (Ruhsat Alımı)

market açma ruhsatı alma

Market açabilmeniz için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • Kapalı alan olarak dükkan en az 40 m2 olmalıdır.
 • Dükkan içerisinde tuvalet – lavabo bulundurulmalıdır.
 • Bakkalda tekel ürünleri, parfümeri, şarküteri, bakliyat, dondurulmuş ürünler ve manav ürünleri satılabilir.
 • Dükkanda içki satılacaksa eğitim kurumları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe olması gerekmektedir.

Marketler işletme türü olarak “Sıhhi Müessese” olarak geçtiği için market açabilmek için sıhhi müessese ruhsat şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. 

Sıhhi Müessese ruhsat şartları:

 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi fotokopisi
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Tapuda adı geçen mülk sahipleri ile yapılmış kira sözleşmesi – aslı veya noter tasdikli sureti getirilecektir.
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi

Bu şartlar belediyeden belediyeye değişebilmektedir. Ufak tefek bazı farklılıklar olabilir. En net bilgi için bağlı bulunduğunuz belediyenin “İş Yeri Açma Ruhsatı” birimine başvurabilirsiniz.

Market İşletmenin Püf Noktaları ve Maliyetleri

market işletmenin püf noktaları

Her işte olduğu gibi market işletmenin de kendine has bazı püf noktaları var. Aşağıda vereceğimiz püf noktaları uygulayarak marketinizden maksimum karları sağlayabilir, bol bol müşteri çekebilirsiniz.

 • Her şeyden önce güleryüzlü bir esnaf olmalısınız. Gün içerisinde dükkanınıza her çeşit insan gelebilir. Herkese iyi hizmet vermeye çalışın ve müşteri ile iyi geçinin.
 • Ürünlerinizi her zaman taze olarak sunmaya çalışın. Bu nedenle aşırı stok yapmayın. Çok fazla satmayan ürünleri analiz edip, o günden sonra daha az getirin.
 • Toptancılar ve sebze halcileri ile aranızı iyi tutun. Borçlarınızı vaktinde, tam ödeyin.
 • Çocukların alacağı abur cubur dediğimiz her türlü ürünü (cips, çikolata, sakız, şekerleme, kek, gofret vs.) mutlaka dükkanınızda bulundurun.
 • Çevrenizde ekmek fırını varsa çok fazla ekmek getirmeyin. Mahalle arasındaysanız insanlar ekmeği fırından veya halk ekmek büfelerinden alacaktır. Gün sonunda elinizde çok fazla ekmek kalabilir. Bu nedenle günde 50-100 ekmek getirmeniz yeterli olacaktır. İlgiye göre miktarı arttırırsınız.
 • Süt ve süt ürünlerinde kaliteye çok önem verin. Ucuz diye bayat malları satmaya çalışmayın.
 • Tezgahlardaki ürünlerin son kullanım tarihlerini ara ara kontrol edin ve SKT’leri yaklaşan ürünleri not edip takibini yapın. Müşterilere tarihi geçmiş ürünler satmak bir zaman sonra imajınızı kötü yönde etkilecektir. Bu önemli bir konudur.
 • Artık gazete okuyan kalmadı desek yeridir. Bu nedenle gereksizce gazete satışı yapmayın.
 • İçkili ürünler satacaksanız çevredeki insanları göz önünde bulundurun. Eğer çevrede dine düşkün olarak yaşayan mütedeyyin dediğimiz kesimden insanlar varsa bu ticaretinizi olumsuz etkileyebilir. Bu tarz kişilerin içkili marketlerden alışveriş yapmama gibi prensipleri olabiliyor. Bu da size müşteri kaybı olarak yansıyor. Küçük bir ayrıntı olarak bu da aklınızda bulunsun.

Market açmak isteyenler bu püf noktaları da göz önünde bulundurarak bu işe girişebilirler. Yazının başında belirttiğimiz gibi her ne kadar büyük marketler küçük bakkal esnaflarını zor duruma soksa da market sektöründe hala karlılık devam ediyor. Gerçekten bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız, çalışkan bir insansanız bu işe girin deriz.

A101 Franchise Bedeli ve Bayilik Alma Şartları! 2022’de bayilik veriyor mu?

Seç Market Franchise Bedeli ve Bayilik Alma Şartları! 2022’de bayilik veriyor mu?

UCZ Market bayilik şartları neler? 2022 maliyeti ne kadar?

Migros Franchise Bedeli ve Bayilik Alma Şartları! 2022’de bayilik veriyor mu?

Migros Franchise Bedeli ve Bayilik Alma Şartları! 2022’de bayilik veriyor mu?

Ekomini bayilik şartlar, market açma maliyeti ve franchise bedeli 2022

BİM bayilik franchise ücreti! Bayilik veriyor mu? 2022’de ne kadar para lazım?

ŞOK Franchise Bedeli ve Bayilik Alma Şartları! 2022’de bayilik veriyor mu?

CarrefourSA Franchise Bedeli ve Bayilik Alma Şartları! 2022’de bayilik veriyor mu?

Mesaj Bırakabilirsiniz