Avusturalya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşama Şartları Nasıl?

Avusturalya’ya işçi olarak gitmek için, gerekli görülen adımlar ile ilgili yazımızda detaylı bilgiler sunulmaktadır. Avusturalya’ya çalışmak amacıyla gitme durumu, resmi kurumlardan çalışma iznini gerektirdiği için bu sürecin detaylarının dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

Avusturalya iş imkanları bilgilendirmesine ek olarak; Avusturalya’ya çalışmak için gidenlerin nasıl bir ortamda yaşayacaklarını, hangi sektörlerden iş bulacaklarını ve hangi şartlar ile çalışacaklarını da yazımızın devamında incelemek mümkün olmaktadır.

Avusturalya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Avusturalya’da işçi olarak çalışmak, öncelikli olarak Avusturalya’nın iş sektörlerini ve çalışma şartlarını öğrenmek ile mümkün olmaktadır. Bu bilgiler dahilinde Avusturalya’da çalışmak isteyenlerin şu adımları takip etmeleri gerekmektedir:

 • Doğrudan Avusturalya turist vizesi alınarak, kısa süreli işlerde çalışmak isteyenler için gerekli vize işlemlerini tamamladıktan sonra garsonluk gibi işlere başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Avusturalya’da uzun süreli çalışmak isteyenlerin ise çalışma ve oturma izni almaları gerekmektedir.
 • Çalışma ve oturma izni almak için konsolosluk üzerinden başvuru yapılmakta ve bu başvuruların sonucunda Avusturalya’nın herhangi bir risk öngörmemesi gerekmektedir.
 • Konsolosluk üzerinden vize işlemleri yapılırken oturma izni için dil şartı bulunmaktadır. Dil yeterliliği olmayanlara oturum izni verilmemektedir.
 • Avusturalya tarafından bir firma üzerinden davet gelmesi durumunda ise hızlı bir şekilde çalışma izni almak mümkün olmaktadır.

Avusturalya’da çalışma izinleri geçici ya da kalıcı olmak üzere değişkenlik göstermektedir. Geçici izinler çoğunlukla kısa süreli eğitim programları ya da dil programları için verilirken, kalıcı izin almak ancak bir firma tarafından yapılan anlaşma ile mümkün olmaktadır.

Avusturalya’ya işçi olarak gitmek için

Avusturalya’da İş İmkanları Nelerdir?

Avusturalya’nın iş olanakları, eğitim durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Üniversite ve üzeri eğitimi olanlar için oldukça iyi şartlarda çalışmak mümkün olmaktadır. Bunun dışında Avusturalya’da iş imkanları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Garsonluk ya da Barista gibi işler hem kısa süreli hem de uzun süreli yapılabilecek işlerdir. Çoğunlukla gençler tarafından tercih edilmekte olan part-time işler arasında yer almaktadır.
 • Mühendislik gibi teknik işler de genellikle yabancı personellerin çalışması ile sürdürülmektedir.
 • Çocuk bakıcılığı, çoğunlukla çalışan kesimin bulunduğu batı bölgesinde tercih edilmekte olan iş fırsatları arasında yer almaktadır.
 • Ülke genelinde finans ve tıp alanında da çok fazla yabancı personel bulunmaktadır.

Avusturalya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Avusturalya’nın mevcut yaşam şartları, refah düzeyi yüksek olarak tanımlanmaktadır. Avusturalya’nın yaşam şartları ekonomik seviyesiyle ilişkili olarak gelişme göstermektedir. Özellikle doğal zenginlikler bakımından önemli bir ülke olması nedeniyle her geçen gün daha iyi standartlar sunmaktadır.

Avusturalya eğitim olanakları nedeniyle de çok fazla tercih edilmekte olan bir ülkedir. Bu sebeple farklı pek çok kültür ile temas etme Avusturalya şartları içerisinde mümkün olabilmektedir.

Avusturalya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Avusturalya ücret politikaları, çalışanları memnun edecek bir standarda ulaşmıştır. Asgari maaş tutarı 2.708 Euro olarak bilinmektedir. Bu maaş sektörlere göre artış gösterebilmektedir. Bilinen bazı meslek maaşları şunlardır:

 • Diş Hekimi: 10710,26 Euro
 • Garson: 2136,89 Euro
 • Mimar: 4381,47 Euro
 • Bakıcı: 1433,79 Euro

Bu ücretler ile birlikte ülkenin alım gücü de yüksek olmakta dolayısıyla ülke standartlarına göre yiyecek ve içecek sektörü de daha ucuz hale gelmektedir. Özellikle Avusturalya’da dışarıda yemek yemenin ortalama maliyetinin 30 Euro olması, yaşam standartlarını göstermektedir.

Avusturalya’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

Avusturalya’da işçi alan firmalar, çoğunlukla teknik personel talebinde bulunmaktadırlar. Bu taleplerini kendi resmi siteleri üzerinden yayınlamakta olup, başvuruları mülakat ile değerlendirmektedirler.

Avusturalya’da işçi alımı yapacak olan firmaların genel olarak belirlemiş oldukları şartlardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İyi derecede İngilizce bilgisi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin maksimumum 41 yaşında olması gerekmekte, daha büyük olanlar için başvurular kabul edilmemektedir.
 • Lise ve üzeri okul mezuniyeti zorunlu tutulmaktadır.
 • Adli sicil kaydında herhangi bir problem olmadığının belgelenmesi gerekmektedir.
 • Sağlık durumunun çalışma şartlarına uydun olduğunun beyan edilmesi gerekmektedir.

Avusturalya iş imkanları dahilinde ilan yayınlayan firmalara başvuru yapmak için konsolosluk üzerinden başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Başvurulara yönelik evraklar ise konsolosluk tarafından verilmekte olan adrese ulaştırılması gerekmektedir.

Evrakların doğru bir şekilde teslim edilmesinin ardından firma tarafından davet gönderilmekte ve çalışma başvuru süreçlerinin tamamlanması için Avusturalya’da bulunmaya yönelik bir zorunluluk olduğu belirtilmektedir.

One Response

Mesaj Bırakabilirsiniz