Malezya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Şartları Nasıl?

Malezya’ya işçi olarak gitmek, yurtdışında hem iş imkânı bulmak hem de çalıştığı yerde eğlenebilip değişik kültürleri öğrenmek isteyenler için tercih edilen bir ülke olmakta. Malezya’da iş imkânları doğrultusunda yerleşmek ve bilgi edinmek isteyenler için yazının devamında merak edilen bilgiler yer almaktadır.

Malezya’ya işçi olarak gitmek

Malezya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Malezya’da işçi olarak çalışmak için oturma iznine ihtiyaç duyulmaktadır. Malezya’da ikamet için başvurulan en geniş programlardan biri MM2H programı ile, programa başvuran ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere -gerekli kriterler sağlandığı takdirde- 10 senelik bir çoklu giriş vizesi sağlanmaktadır.

Geçerli bir oturma izni olan MM2H programı için yürütülecek süreçten Turizm ve Kültür Bakanlığı sorumludur. Programa başvuran adayların başvurularını, bakanlığa bağlı Göçmenlik İdaresi onaylamakta ve her onaylanan başvuran kişi için şartlı bir onay mektubu yayınlaması gerekmektedir. Şartlı onay mektubu alındıktan sonraki süreçte, başvuran kişi ve ailesinin Malezya’da oturma izni alabilmesi için geriye kalan şartlar:

 • Malezya’da bulunan programla anlaşmalı bankalardan birinde hesap açılması ve bu hesaba programda belirlenen sabit mevduatın aktarılması
 • Malezya’da bulunmak kaydıyla, herhangi bir sigorta kuruluşundan sağlık sigortası alınması
 • Malezya’da olmak kaydıyla, herhangi bir özel hastaneden veya klinikten gerekli tıbbi raporun alınması

Bahsedilen şartlar sağlandıktan sonra banka hesap özetinin, sağlık sigortası poliçesinin ve tıbbi raporun gerekli yerlere iletilmesinden sonra başvurucu taraf MM2H oturma iznine sahip olmaktadırlar.

Oturma izninin yanında çalışma iznine de ihtiyaç duyulmaktadır. Malezya’da kariyer ve çalışma fırsatı için Malezya’daki bir işverenden teklif almış olmak, iş sözleşmesinin olması ve işveren tarafından kabul mektubu almış olmanız gerekmektedir.

Malezya’da çalışma izni alacak olanlar 3 ayrı kategoride değerlendirilir:

 • Key Post; yöneticilik sınıfları
 • Executive Post; akademik alanda yeterlilik ve profesyonel iş tecrübesine sahip olanlar
 • Non-Executive Post; teknik alanda beceri ve tecrübeleri olan mezunlar

Daha ayrıntılı bilgi Malezya konsolosluklarından edinilebilir.

Malezya’da İş İmkanları Nelerdir?

Malezya’da iş imkânları genellikle ülkenin sahip olduğu coğrafi konuma ve değerli madenlerine yönelik gelişmiştir. Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yıllık kalkınma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Malezya, gelişmekte olan sanayisiyle birlikte iş imkânlarını da genişletmektedir.

Yıllık hasılatının en büyük payını %23 lük bir değer ile tarım oluşturmaktadır.

Gelişen bir sanayiye sahip olan Malezya dünya kalay üretiminin %70 ini tek başına karşılamaktadır. Çalışan nüfusunun %70 i sanayide yer almaktadır.

Tüm bunların dışında gelişmekte olan bir ülke olması dolayısıyla da çeşitli girişimci ve yatırımcıların iş alanında dikkatini çekmekte, böylece yeni iş alanları doğmaktadır.

Malezya’da iş imkânları şu an turizm, tarım, sanayi, tekstil ve madencilikten oluşsa da uzmanlar tarafından ilerleyen yıllarda çeşitli meslek kollarının eklenmesiyle çok daha dikkat çeken bir portföye sahip olacağını öngörmektedirler.

Malezya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Malezya’da yaşam şartları, ülkede bulunan Çinli, Hintli ve diğer etnik grupların oluşturduğu ortak kültür sayesinde çok renklidir. Güçlü aile bağları, misafirperverlikleri ve saygılı oluşları ile Malezya kültürü ve Türk kültürü arasında oldukça ortak nokta bulmak mümkündür. Ayrıca hem yöresel hem de göçmen lezzetleri ile geniş bir mutfağa sahip olan Malezya, festivalleri ile de hem kültürünü yaşatmakta hem de bir sürü turiste de bu kültüre şahitlik etme fırsatı sunmaktadır.

Malezya’da işe başvuracaklar için yaşam kalitesi hakkındaki diğer avantajlar:

 • Asya genelinde ekonomik olarak en az parayla en kaliteli yaşamını sunması
 • Ulaşım imkânlarının kolaylığı ve ulaşım altyapısının gelişmiş olması
 • Coğrafi konumu itibariyle yıl boyunca yaz turizminin devam etmesi, en bilindik sahillere ve tatil yerlerine sahip olması
 • Eğitim açısından hem kamu hem de özel imkânlardan yararlana bilinen kaliteli bir eğitim olanağı sunması
 • Resmi dil olan Malayca dışında çok yaygın ve iyi bir seviyede İngilizce konuşulması

Tüm bu imkânlar, yurtdışında çalışmak isteyenler için Malezya’ya cazip kılmaktadır.

Malezya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Malezya’da ücretler, belirlenen bir asgari ücret(236€) olmasına rağmen sektörden sektöre farklılık göstermektedir. Malezya’da ortalama net maaş 750€ dur. Malezya’da bazı iş alanlarının aylık ortalama maaşları:

 • Muhasebeci: 900€-1000€,
 • Mimar: 1100€-1200€,
 • Çocuk bakıcısı: 300€-400€,
 • Diş Hekimi: 2700€-2800€,
 • Garson: 500€-600€ olarak belirlenmiştir.

Belirlenen meslek gruplarının aldığı maaşlar ülkemizde çalışan aynı iş gruplarının aldıkları maaşlara yakındır. Fakat Malezya’da çok az maliyetlerle yaşamınızı sürdürebilmeniz mümkündür.

Malezya’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

Malezya’da işçi alımı yapan firmalarla iletişime geçmek için çeşitli kariyer sitelerinden verilen ilanlar takip edilebilmekte ve işveren ile bağlantı sağlanabilmektedir.Malezya’da çalışmak istiyorsanız başvurabileceğiniz kariyer siteleri üzerinden çalışmak istediğiniz iş sektörünü seçebilir ve size sunulan iş fırsatlarından yararlanabilirsiniz.Malezya’da iş imkanlarına ulaşılabileceğiniz bazı siteler:

 • https://www.yurtdisi-kariyer.com/search?q=MALEZYA
 • https://www.careerjet.com.tr/isler-malezya-124834.html

Belirtilen siteler üzerinden üyelik oluşturarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Mesaj Bırakabilirsiniz