Fransa’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir? İş İmkanları ve Yaşama Şartları Nasıl?

Fransa’ya işçi olarak gitmek için, ilk olarak Fransa’nın iş ve yaşam şartlarının incelenmesi gerekmektedir. Yazımızda yer alan başlıkların içerisinde Fransa’da çalışmak isteyenler için gerekli olan bilgilere ulaşmak mümkündür.

Fransa iş imkanları dahilinde farklı eğitim düzeylerinde hangi işlerin yapılabileceği ve bu işler karşılığında hangi ücretlerin verileceği gibi detay bilgiler de yazımızda mevcuttur. Fransa’nın gelişmiş bir ülke olması nedeniyle çalışma şartlarına yönelik kriterlerin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Fransa’ya işçi olarak gitmek için

Fransa’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Fransa’ya işçi olarak gitmek, çalışılacak sektörün tercih edilmesinin ardından gerekli başvuru süreçlerinin takip edilmesi ile mümkün olmaktadır. Fransa’da çalışmak için şu süreçlerin izlenmesi gerekmektedir:

 • Eğer Fransa tarafından bir firmanın davet durumu söz konusu ise Fransa Konsolosluğu tarafından bu davet değerlendirilmekte ve sonuçlar paylaşılmaktadır.
 • Fransa tarafından çalışma izninin çoğunlukla eğitim durumu iyi seviyede olan ve gelir durumu yüksek olan kişilere verildiği bilinmektedir.
 • Fransa’da kısa süreli bulunarak part-time gibi kısa süreli işlerde çalışma olanağı da bulunmaktadır.

Fransa’da iş bulmak için konsolosluk yetkilileri tarafından yapılan incelemelerin kabul görmesi gerekmektedir. Fakat bu durum yalnızca teknik personellerin alternatifi olmaması halinde ya da beyin göçü olarak adlandırılacak durumlarda mümkün görünmektedir.

Fransa’da İş İmkanları Nelerdir?

Fransa’nın mevcut iş imkanları, şehre göre değişiklik göstermektedir. Her şehirde farklı bir iş sahası bulunmakla birlikte aynı zamanda farklı sektörlerin de merkezlerine göre de belirlenmektedir.

Fransa’ya özgü yapılabilecek işler çok fazla olmaması nedeniyle Fransa çok fazla işçi göçü almamaktadır. Fakat genel olarak Fransa iş imkanları dahilinde farklı şehirlerinde yapılabilecek olan bazı işler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İşletmecilik
 • Ev ve ofis temizlik hizmetleri
 • Ev ve ofisler için kurulan ısıtma yöntemlerine yönelik bakım ve onarım çalışmaları
 • Öğretmenlik
 • Dış ticaret çalışmaları
 • Barista, garsonluk
 • Ev kiralama hizmetleri
 • Turizm danışmanlıkları
 • Dekorasyon işlemleri

Fransa’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Fransa yaşam şartları, Avrupa’nın önemli ülkelerinden olması nedeniyle oldukça iyi şartlar içermektedir. Fransa uzun yıllardır konforlu bir yaşam sunan ülkeler arasında yer aldığı için yaşam standartları da iyi bir seviyeye ulaşmıştır.

Genel olarak sosyal devlet anlayışı ile yaşam kalitesini arttıran Fransa’da eğitim ve sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunulmaktadır. Fakat bu faydaları yalnızca kendi vatandaşları için sunmakta olup eğitim almaya gelen öğrenciler için de kolaylıklar sunmaktadır.

Fransa, sosyal devlet olmasının yanı sıra aynı zamanda pahalı bir ülke olarak da bilinmektedir. Özellikle turizm şehir olarak bilinen Paris dünyanın pahalı şehirleri arasında yer almaktadır.

Fransa’nın mevcut yaşam koşulları göçmen olarak gelen vatandaşların da iyi bir düzeyde Fransızca biliyor olmasını zorunlu tutmaktadır. Ülke genelinde Fransızca dışında bir dil kullanılmadığı için, Fransa’da kaliteli bir yaşam sürmek isteyenlerin dil problemini aşmaları gerekmektedir.

Fransa’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Fransa’da işçi maaşları, asgari tutar olarak bilinen 1500 Euro üzerinden hesaplanmaktadır. Bu tutarın yüksek ya da düşük olmasından ziyade ülkenin sosyal devlet anlayışıyla yönetilmesi sebebiyle her maaş tutarı için kaliteli bir yaşam sunulmaktadır.

Fransa’da özellikle tekstil sektörü oldukça pahalı bir sektördür. Moda şehri olarak bilinen Paris, pahalı olmasına rağmen her yıl farklı ülkelerden gelen turistlerin alışveriş noktası olmaya da devam etmektedir.

Fransa’da sağlık ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra gıda sektörünün de oldukça pahalı olduğu bilinmektedir. Nüfusun da kalabalık olması nedeniyle bu tutarlar her geçen gün arz talep ilişkisine göre farklılaşmaktadır.

Fransa’ya İşçi Alımı Yapan Firmalar

Fransa’ya işçi alan firmalar, genellikle eğitimli ve kalifiye elemanlar almaktadırlar. Çünkü Fransa oldukça ciddi bir göçmen politikası yürütmekte ve ülkeye giriş çıkışlar konusunda hassasiyet göstermektedir.

Fransa’da işçi alımı yapan firmalar, doğrudan alacakları eleman portföyü ile iletişim kurmakta ve davet göndermektedirler. Bu sebeple Fransa’ya işçi alımı yapan firmalar aracılığıyla gitmek oldukça zordur.

Fransa iş imkanları kapsamında işçi alımı yapan firma sektörlerinden bazıları şunlardır:

 • İnşaat sektörü içerisinde teknik eleman alımları yapılmaktadır.
 • Lojistik sektöründe farklı ülkelere giriş çıkış yapabilecek şoförler aranmaktadır.
 • Otomotiv sektöründe mühendis alımları sürdürülmektedir.
 • Tekstil sektöründe önemli bir Pazar olması nedeniyle, tasarımcı alımları yapılabilmektedir.
 • Turizm sektörü için farklı yabancı dilleri olan personeller aranmaktadır.

Mesaj Sayısı(2)

 1. Esra
 2. Barış

Mesaj Bırakabilirsiniz