Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur – Maaşları Ne Kadardır

Boş bir arazide veya yol üzerinde şüpheli bir paket göründüğü anda hemen bomba imha uzmanları ortaya çıkar ve şüpheli paketi fünye ile patlatarak etkisiz hale getirir. Ülkemizde oldukça fazla ihtiyaç duyulan bomba imha uzmanları çok tehlikeli ve zor bir görevi üstlenmektedir. Ortalama 40 – 50 kilogram ağırlığında olan zırhlı kıyafetleri ile görevini yapmaya çalışan bomba imha uzmanları ülkemizin güvenliğini sağlamak için çalışan devlet personelleridir. Bir çok kişinin olmayı arzu ettiği bomba imha uzmanlığı hakkında bu yazımızda size bilgiler vereceğiz ve bomba imha uzmanı nasıl olunur, bomba imha uzmanları ne kadar maaş alır sizlere anlatacağız.

Bomba İmha Uzmanı Nasıl Olunur

Bomba İmha Uzmanı nasıl olunur 2019

Bomba imha uzmanı olmak oldukça zorlu ve yıpratıcı bir süreçtir. Eğer TV’lerde gördüğünüz için bu mesleğe merak sardıysanız oturup tekrardan düşünmenizde yarar vardır. Bu mesleği yapmayı düşünen kişilerin zorluklara katlanabilen bir yapıda olması gerekir. “Ben kesinlikle bu mesleği yapmak istiyorum, geçici bir heves değil” diyorsanız hemen bomba imha uzmanı nasıl olunur anlatalım;

Bomba İmha Uzmanı olmak isteyen kişiler öncelikli olarak bir polis okulundan mezun olmalıdır. Bomba İmha Uzmanı olan kişiler polisler arasından seçilir ve buna ek olarak bomba imha uzmanlığına yönelik kursalara katılırlar.

Polisliği bitirdikten ve göreve başladıktan sonra bomba imha uzmanlığı alanına geçebilirsiniz. Bomba imha uzmanları bu işe başlarken uzmanlar tarafından psikolojik teste ve mülakata tabii tutulurlar. Psikolojik testiniz ve mülakatınız başarılı geçerse sizi bir kursa alırlar. Bu kurs bomba imha uzmanlığına yönelik eğitimin verildiği bir kurstur.

Kurs içeriğinde geçmişten günümüze yaşanmış olan bombalı paketler üzerinden ders verilir ve bu tip bombalı paketlere nasıl müdahale edilir, bombalar veya şüpheli bir paket nasıl en doğru şekilde imha edilir bunun eğitimi verilir. Eğitimler oldukça tehlikeli ve zorludur. Saha görevinde arazide gerçek bombalar ile de eğitim yapılır ve sizden bu bombayı imha etmeniz beklenir.

Kursu başarıyla tamamlayan kişiler “Bomba İmha Uzmanı Sertifikası” almaya hak kazanır ve Emniyet teşkilatının ilgili birimlerinde “Bomba İmha Uzmanı” olarak çalışmaya başlarlar.

ARA NOT: Bomba İmha Uzmanlarının giydiği kıyafet “kevlar kumaş” dan üretilmektedir. Patlamalara, yangınlara karşı dayanıklı olarak üretilen bu kıyafet ortalama olarak 40 – 50 kilogram ağırlığındadır.

Bomba İmha Uzmanı Maaşları Ne Kadar

Bomba İmha Uzmanı maaşları ne kadar

Bomba İmha Uzmanlığı yapan kişiler aslında polis olarak Emniyet teşkilatında çalışan kişilerdir. Dolayısıyla memur statüsünde olan bu kişiler memurluk kademelerine göre maaşlarını alırlar. Ancak bomba imha uzmanları maaşlarına ek olarak tazminat da alırlar.

Zorlu bir görev icra eden bomba imha uzmanlarının maaşları hakkında maalesef net bilgiler bulamadık. Bomba imha uzmanlarının ortalama olarak 6 bin – 7 bin TL arası bir maaş elde ettiği rivayet edilmektedir. Ancak bu net bir bilgi değildir.

Peki siz ne dersiniz ? Sizce bomba imha uzmanlarının maaşları iyi mi ? Bomba imha uzmanı olan kişiler sizce az mı maaş alıyorlar, daha fazlasını mı hak ediyorlar ? Yorumlar kısmından bizlere düşüncelerinizi iletebilirsiniz…

Mesaj Bırakabilirsiniz