Mübaşir nasıl olunur? Bay bayan mübaşir olma şartları 2023 ve görevleri

Mübaşirlik aslında çoğu kişinin bildiği bir meslektir. Herkes en azından televizyon dizilerinde veya filmlerde, mahkemesi başlayacak olan kişilerin seslenilerek duruşma salonuna çağrıldığını görmüştür. Bu işi yapan, tanık ve sanıkları duruşma salonuna davet eden görevliye “mübaşir” denilmektedir. Mübaşirler devlet memuru statüsündedir ve Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. Son yıllarda mübaşirlik mesleğine olan ilgi büyüktür. Genç nüfus tarafından tercih edilen bu meslek devlet imkanlarını taşıması nedeniyle büyük bir kesim tarafından arzulanıyor. Bu makalemizde mübaşir nasıl olunur ve mübaşir maaşları ne kadar sizlere anlatıyoruz. Bu meslekle ilgilenenlerin aklındaki soruların cevapları yazımızın devamındadır.

Mübaşir Olmanın Şartları Nelerdir?

mübaşir olmanın şartları

Mübaşir olmak isteyen kişilerin uyması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve uygun aday profili ortaya çıkartılmıştır. 2019’da mübaşir olmayı düşünen kişiler bakanlığın şartlarını karşılıyorlar ise mübaşir olmalarından herhangi bir engel yoktur. İşte o şartlar;

 • Erkek adayların askerlik ile ilişkisi kalmamış olmalıdır. Askerlik durumunuzun muaf veya muazzaf olarak askerlik görevlerini yapmış olmanız gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve 35 yaşını doldurmamış olmanız gerekir.
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş ve hüküm giymemiş olmalısınıız.
 • Arşiv araştırmasından çıkacak sonucun olumlu olması gerekir.
 • Görevinizi yapmanıza engel teşkil edecek sağlık sorununuz olmamalıdır.
 • Lisans mezuniyeti olanların KPSSP3, Önlisans okumuş olanların KPSSP93 ve Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanların KPSSP94 puan türünden en az 70 puan alması gerekmektedir.

Mübaşir Nasıl Olunur?

mübaşir nasıl olunur 2019

Mübaşir olmak için KPSS’ye girme zorunluluğu vardır. Mübaşir olmak isteyen kişiler düzenlenen KPSS’ye girerek en az 70 puan almaya çalışmalıdır. Bakanlığın belirlediği bu puan değişebilir, artabilir veya azabilir. Ancak günümüzde 70 puan almak mübaşir olmak için yeterlidir. Yazılı sınavdan geçer notu almayı başaran kişiler sözlü mülakata çağırılır ve adaylar ile mülakat yapılır.

70 puan alan kişiler Adalet Bakanlığı’nın websitesini takip etmeli ve mübaşir alım tarihlerini beklemektedir. Adalet Bakanlığı alım yapacağı vakit resmi sitesi üzerinden bunu ilan yoluyla adaylara duyurur ve mübaşir adayları ile görüşmeler sağlanır.

Mübaşirlerin Görevleri Nelerdir?

mübaşirlerin görevleri nelerdir

 • Mübaşirler, mahkeme salonunda başlayacak duruşma için sanık ve tanıkları içeriye çağırır. Tarafların isimlerini ve soyisimlerini bağırarak ilgili kişileri içeriye davet eder, duracakları noktaları göster. Hakime bir belge teslim edilecekse sanık, tanık arasında aracı olur ve belgeyi hakime iletir.
 • Mahkeme salonunun huzurunu sağlamakla görevlendirilir. İçerideki düzeni korumak için hakimin direktiflerine uyarak salonun huzurlu olmasını sağlar.
 • Dosya düzeninden ve arşivden sorumludur.
 • Hakime duruşma dosyalarını iletir.
 • Hakimin duruşma tarihini ertelemesi halinde kararı davanın taraflarına iletmekle görevlidir.

Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

mübaşir maaşları ne kadar

Mübaşir nasıl olunur diyen okurlarımızın en merak ettiği konulardan birisi elbette mübaşirlerin kazandıkları maaştır. Devlet memuru statüsünde çalışan mübaşirler genel olarak rahat şartlarda çalışmaktadır. Çoğu adliyede mübaşirler sabah 8 – akşam 5 statüsünde çalışmakta ve adliye içerisinde sevilip, sayılan kişilerden olmaktadır.

Maaş noktasında da oldukça tatmin edici rakamlar kazanmaktadırlar. 2019 yılı itibarıyla mübaşirler Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfına geçmişlerdir ve maaşları artmıştır. Geçmiş dönemde YHS (Yardımcı Hizmetler Sınıfı) statüsünde yer alan mübaşirler düşük maaştan şikayetçi olmaktaydılar. GİH sınıfına geçerek mübaşirler daha yüksek maaş alarak, bir miktar daha fazla kazanmaya başlamanın sevincini yaşıyorlar.

Günümüzde 13/3 derece/kademede yer alan en düşük mübaşir maaşı lise mezunları için 3.457 TL, lisans mezunları için 3.463 TL’dir. En yüksek derece ve kademede olan mübaşirlerde ise lise mezunları 4.006 TL, lisans mezunları 4.063 TL kazanmaktadır.

Memur maaşlarına her sene yılda 2 kez enflasyon oranı miktarınca zam yapıldığı için mübaşir maaşları her sene doğal olarak artış gösterecektir. Keyifli bir meslek olması ve maaş yönünden de tatmin edici olması mübaşir olmak isteyen kişiler için iyi bir motivasyon kaynağı.

Mübaşir nasıl olunur diyen okurlarımız bu konu hakkında sormak istedikleri soruları yorumlar kısmından bizlere sorabilir. Yapmış olacağınız yorumlara keyifle yanıt vereceğiz.

Mesaj Bırakabilirsiniz