Baba Mesleği Alabalık Üreticiliğiyle İhracata Başladı

Alabalık üretimi ile ilgilenen girişimci Mustafa Özpek, 1974 yılında başladığı bu işi oğulları Yasin ve Osman Özpek’e de öğretmiş. İki kardeş alabalık üreticiliği işini büyüterek yurt dışı ülkelerine ihracata başlamış. Şu an yurt dışındaki pek çok zincir markette ürettikleri alabalıkların satıldığını aktarak iki kardeş, talebe yetişememekten şikayetçi. İşte girişimci iki kardeşin başarı dolu öyküsü

Ege’de Yetişiyor Yurtdışında Satılıyor

egede yetişiyor

Baba mesleğini geliştirmeye karar veren iki kardeş, tatlı suda yetişen alabalıkları üretip yurt dışı ülkelerine ihraç etmeye karar vermiş. Taleplere yetişebilmek için 150 kişilik bir çalışma ekibi kuran kardeşler, ihracat rakamlarından oldukça memnun.

Çiftliklerde yetiştirilen alabalıkların 6 saat tuzlu suda bekletildiğini, daha sonra fırınlarda meşe dumanı ile tütsülendiğini belirten iki kardeş, balıkların vakumlu poşetler ile paketlenerek yurt dışına sevk edildiğini belirtiyor.

10 çiftlikte yıllık 6 ton alabalık üretimi gerçekleştiren, balıkların yemlerini kendi kurdukları yem fabrikası ile karşılayan Özpek kardeşler ürünlerine Almanya, Hollanda, Danimarka ve Rusya’dan çok yoğun talep geldiğini ve bu talepten de çok mutlu olduklarını belirtiyor. Yeni pazarlar için de çalışmalar yürüten iki kardeş yakın zamanda Uzak Doğu pazarına girmeyi de başarmış.

8 Milyon Avroluk İhracat Geliri

8 milyon avroluk ihracat

15 yıldan beri alabalıkları dumanla pişirdiklerini belirten şirketin müdürü Yasin Özpek “bu sene bol yağış olduğu için balık üretimi geçen senelere göre daha verimli oldu. Geçtiğimiz yıl 8 milyon avroluk ihracat geliri elde etmiştik. Bu sene ilk 6 ayda 6.5 milyon avroluk ihracat yaptık. Bu yılki ihracat rakamı hedefimiz 20 milyon avro. 2024 yılında da 30 milyon avroya çıkarmayı planlıyoruz” diyor.

Avrupa ve Rusya pazarında günlük birkaç tır alabalık gönderdiklerini belirten Yasin Özpek, sektörde alabalığa yoğun bir talep olduğunu söylüyor. Çin ve Japonya pazarında 9 aydan beri faaliyet gösterdiklerini belirten Yasin bey yoğun ilgiye yetişememekten şikayetçi.

Tütsülenmiş balık ihtiyacının %35’ini tek başlarına karşılayan Özpek kardeşler, ihraç ettikleri balıkların Avrupa’da çoğu zincir markette satıldığını belirtiyor.

Kaynak: DHA

Mesaj Bırakabilirsiniz