İnstagram butiği nasıl açılır? Satış yapmak için gerekenler ve maliyetler

Sosyal medyanın hayatımızı kattığı bir diğer iş modeli de instagram butiği açmaktır. Yeni iş kurmak isteyen ve elindeki sermayenin az olmasından yakınanlar için İnstagram butiği açma işini kesinlikle tavsiye ediyoruz. İşe ilk başladığınızda sayfanızın takipçi sayısı az olacağı için satış yapamayacaksınızdır. Fakat zamanla takipçi sayınızı ve popülaritenizi arttırarak satışlara başlayabilir ve İnstagram üzerinden çuvalla para kazanabilirsiniz.

Yıllar önce fotoğraf paylaşmak için kurulan İnstagram günümüzde sosyal medyanın önemli bir kısmını oluşturan portal haline geldi. İçerisinde hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz İnstagram artık ticaret yapmak isteyenlere de büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu nedenle biz de İnstagram’da satış yapmak isteyenler için detaylı bir rehber hazırlamak istedik. İnstagram butiği nasıl açılır, instagram’da satış yapmak için neler yapılmalıdır bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Fotoğraf paylaşım sitesi İnstagram’ı e-ticaret sitesi gibi kullanarak kendi ürettiğiniz ürünleri veya yurtdışından, toptancıdan aldığınız ürünleri satmak için kullanabilirsiniz. 2024 yılında İnstagram butikleri çok iyi iş yapıyor. Siz de bu alana girerek İnstagram butiği açarak satış yapabilirsiniz. Gelin şimdi detaylara geçelim.

İnstagram Butik Hesabı Nasıl Açılır?

instagram butik açmak

Butik hesabı açmak için normal bir şekilde İnstagram’a kayıt olmalısınız. Kayıt olurken kullanacağınız nickname işiniz ile alakalı olmalıdır. Bu noktada kendinize marka bir isim yaratmanız daha iyi olacaktır. Kayıt işleminiz ve hesabınızın aktivasyonunu tamamladıktan sonra profilinizin detaylarını girmelisiniz. Burada işiniz ile ilgili bir kaç cümle, sipariş hattı için telefon numarası (whatsapp) ve kaliteli çekilmiş bir profil fotoğrafı eklemelisiniz.

Tüm bu işlemler sonucunda butik hesabınızı açmış olacaksınız. Artık sırada satacağınız ürünlerin fotoğraflarını çekip göndermekte. Ürünlerinizin fotoğraflarını eklerken açıklama kısmına hashtag eklemeniz iyi olacaktır. Böylece instagram sayfanıza daha fazla ziyaretçi çekebileceksiniz.

Bunun yanında ünlü sosyal medya fenomenlerinin sayfalarının altındaki yorumculara takipçi isteği göndermelisiniz. Butik hesabınızı yeni açtığınız için doğal olarak hiç takipçiniz olmayacaktır. Bu şekilde takip istekleri göndererek onların da sizi takip etmelerini beklemelisiniz. Milletimiz genel olarak vaktinin büyük bir kısmınız İnstagram’da harcadığı için kısa sürede takipçi sayılarınızı bu yolla arttırabilirsiniz.

Malları Nereden Alabilirim ?

malları nereden alabilirim

İnstagram satıcılığı yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu satılacak ürünleri nereden alabilirim oluyor. Bunun açıkcası 2 yolu var. Ya Türkiye’deki toptancılardan toplu siparişler vererek ürün tedariki yapacaksınız. Ya da yurtdışındaki toptancı, perakende satış sitelerinden ürün getirteceksiniz. Tekstil ürünleri için yerli toptancıları tercih edebilirsiniz. Diğer ürünler için (elektronik, süs eşyası vs,) Aliexpress, Alibaba gibi Çinli toptancı sitelerini tercih edebilirsiniz. Çin’den ürün getirmek için bazı mevzuatlar var yalnız. O konuda gerekli araştırmayı yapmadan hemen Çin’den binlerce dolarlık mal getirmeyin. Ürünleriniz gümrükte takılır kalır daha işin başında patlarsınız 🙂

Kargoları Nasıl Gönderirim ?

kargolari nasil gonderirim

İnstagram’da ilk satışınızı yapacağınız zamanın öncesinde kargoları nasıl göndereceğinizi kararlaştırmalısınız. Bir çok kargo firması e-ticaret yapacak kişiler için özel fiyat politikası belirlemekte. Siz de bu avantajdan yararlanmalı ve bulunduğunuz şehirdeki herhangi bir kargo şubesine giderek derdinizi anlatmalısınız. Onlara e-ticaret yaptığınızı ve avantajlı kargo gönderim fiyatı talep ettiğinizi söylemelisiniz.

Bu isteğinizin yerine getirilmesi için kayıtlı bir firma olmanız gerekmekte. Ancak bu çok dert edilecek bir şey değil. 500 – 1000 TL arası basit usülde şahıs firması kurarak resmi bir ünvanınız olacaktır. Şahıs firmanızı kurduktan sonra vergi levhanız ile kargo firmalarına başvurarak anlaşmanızı tamamlayabilirsiniz. Resmi bir firma olmanız sizin için daima iyi olacaktır. Sattığınız ürünler için de fatura keserek gayet profesyonel bir hizmet vermiş olursunuz ve müşterilerinizin size olan güveni daha da sağlamlaşır.

Burada ufak bir detaya değinelim. Kargo anlaşmanızı yaparken mutlaka kapıda ödeme seçeneğini olmasına dikkat edin. İnstagram’dan alışveriş yapan pek çok kişi parayı kapıda ödemek istiyor, kredi kartı ve banka havalesi yapmaktan çekiniyor. Kapıda ödeme seçeneği ile daha fazla ürün satacağınızdan emin olabilirsiniz. Yine profil sayfanızda kapıda ödeme seçeneğinin olduğunu mutlaka belirtin. Bu takipçilerinizdeki alışveriş yapma isteğini arttıracaktır.

Ne Tür Ürünler Satmalıyım ?

instagramda ne tür ürünler satmalıyım

Ülkemizde en çok alışveriş yapan grup kadınlar ve kızlar olduğu için onların ilgisini çeken ürünleri tercih etmelisiniz. Tabii bu demek değildir ki sadece onlar alışveriş yapacak. Erkeklerin de alacağı pek çok ürünler vardır. Onların ilgisini çeken şeyleri satarak para kazanabilirsiniz. Biz şimdi sizlere bazı alanlar hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Tesettür Giyim

tesettür giyim ürünleri satın

En çok alışverişi kadınları ve kızların yapmış olduğunu söylemiştik. Bununla birlikte ülkemizde son yıllarda artan tesettür giyimi – tesettür modasına uygun ürünler satışı yapabilirsiniz. Ülkemizin %99’u müslüman olduğu için tesettür giyimi benimseyen pek çok bayan kardeşimiz bulunmakta. İnstagram üzerinden sık sık alışveriş yapan bu kitleyi yakalayarak onlara ürünler satabilirsiniz. Abiye tesettür elbise, tesettür eteği, başörtüsü vs gibi şeyler en çok satılan ürünler olacaktır. Bunlar hakkında detaylı araştırma yaparak en çok satan tesettür giyim ürünlerini bulabilirsiniz.

Kadın Ayakkabı

kadın ayakkabısı satın

Onlarca ayakkabısı olan kadınlar en çok ayakkabı alışverişi yapan grubu oluşturuyor. Bu durumu avantajınıza çevirerek kadınların ilgisinin olduğu ayakkabı modellerini tedarik ederek satışını yapabilirsiniz. Spor ayakkabı, stiletto, sandalet vs. en çok hangileri tercih ediliyorsa onları satışa sunmalısınız. En çok satanları keşfedebilmek için çevrenizdeki bayan arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Onların bu iş hakkındaki fikirlerini alarak işinizi sağlama alırsınız.

Erkek Spor Giyim

erkek spor giyim ürünleri satın

Son yıllarda spor giyim ürünlerine ilgisi artan erkeklere bu tarz kaliteli ürünleri sunan bir butik açabilirsiniz. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen erkeklerin ihtiyacı olan eşofman, atlet, eldiven vs gibi ürünleri tedarik edip satmalısınız. Uygun fiyatlar ile kısa sürede çok fazla satış miktarına ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Hatta çevrenizdeki spor salonlarına giden insanları takip ederek, onlar ile etkileşimde bulunarak sporcu tayfa ile ilişkinizi kuvvetlendirebilir ve onlara fazlaca satış yapabilirsiniz.

Evet umarız açıklayıcı bir yazı olmuştur. İnstagram butiği nasıl açılır, neler satılabilir sorusuna elimizden geldiğince yanıtlar vermeye çalıştık. Buradan aldığınız bilgiler ile umarız İnstagram satış işinde başarılı olursunuz. Bize sormak istediğiniz herhangi bir soru varsa aşağıdan yorum yaparak bizimle iletişime geçebilirsiniz. İnstagram satış işinde sizlerin sorularınıza yanıt vermekten memnuniyet duyarız. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

One Response

Mesaj Bırakabilirsiniz