Karadağ’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2023 Türk firmalar)

Karadağ iş ve açık pozisyonlar

karadagda asgari ucret ne kadar is imkanlari neler

Karadağ’daki boş pozisyonları Karadağ İstihdam Servisi’nde veya web sitelerinde bulabilirsiniz. Karadağ’daki iş ilanları için elçilik web siteleri, gazeteler ve sosyal ağlar kullanılabilir.

Karadağ’da istihdam olanakları mevsimlik çalışma, serbest meslek ve kalıcı istihdam olanaklarına göre farklılık göstermektedir. Karadağ’da yabancı uyruklu vatandaşlar için en fazla istihdam olanağına sahip sektörler inşaat, turizm, reklam ve pazarlamadır.

Karadağ’da çalışan işçiler, Karadağ İş Kanunu’na göre istihdam edilmekte ve işçi ile işveren arasında iş sözleşmesi imzalanmaktadır. Karadağ’da standart haftalık çalışma süresi 40 saattir ve bu süreden fazla çalışmak isteyen işverenlerin çalışanın onayına ihtiyacı vardır. Karadağ’da mevcut asgari ücret 331 avro, ortalama maaş ise 300 ile 500 avro arasında.

Karadağ’da hangi iş ilanları var?

Karadağ’daki istihdam olanakları özellikle turizm ve inşaat sektörlerinde yoğunlaşmaktadır. Karadağ’daki açık pozisyonlar daha çok tur rehberi, barmen, garson, şef, masör, pazarlamacı, mühendis, tamirci, tesisatçı, marangoz, duvarcı, inşaatçı ve bilgisayar programcısı içindir.

Türk girişimciler için Karadağ’da ne tür iş fırsatları var?

Karadağ’da Türk girişimciler için iş fırsatları ağırlıklı olarak tarım ve inşaat sektörlerinde. İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri, Karadağ’da ekonomik olarak en hızlı büyüyen sektörlerdir. Karadağ’da konut ve emlak piyasası inşaat sektörüne bağlı olarak büyüyor. Karadağ’daki tarım sektörü çok çeşitlidir ve tarım arazileri ülke topraklarının %37’sini kaplamaktadır.

Karadağ’da en çok hangi sektörlerde iş fırsatları var?

Karadağ’daki iş fırsatları ağırlıklı olarak inşaat, emlak, turizm, pazarlama, reklamcılık ve elektro-elektronik alanlarında bulunmaktadır.

Karadağ’daki iş arama siteleri nelerdir?

Aşağıda Karadağ için iş ilanları bulacaksınız.

 • www.zzzcg.me (yerel)
 • www.zaposli.me (yerel)
 • www.prekoveze.me (yerel)
 • www.posao.crna.gora.me (yerel)
 • https://unjobs.org/ (yerel)
 • www.careerjet.com (genel)
 • www.learn4good.com (genel)
 • www.monster.com (genel)
 • www.crnagora.ru (yerel)
 • www.montenegro.com (herkese açık)

Karadağ işleri genel web sitelerinde filtrelenerek bulunur.

Karadağ’da Türkçe iş ilanları nereye verilir?

Karadağ’daki Türkçe iş ilanları, Türk kariyer sitelerinde iş yeri olarak Karadağ tarafından filtrelenir. Karadağ’daki uygun iş ilanları için LinkedIn tercih edilebilir.

Karadağ’da 4.000’den fazla Türk menşeli şirket var. Karadağ’da yatırım yapan Türk şirketlerinin iş ilanları ağırlıklı olarak Facebook ve Vkontakte gibi sosyal ağlarda yayınlanıyor.

Podgorica, Karadağ’da iş ilanları nerede yayınlanır?

Karadağ Podgorica’daki iş ilanları, bir şehir filtresi oluşturarak Karadağ iş ilanları sayfalarında bulunabilir.

Karadağ’daki işsizlik oranları nedir?

Dünya Bankası verilerine göre Karadağ’da işsizlik oranı 2017’de %16,07, 2018’de %15,18 ve 2019’da %15,12 oldu. Karadağ’da işsizlik oranı 2020’de %15,86 oldu.

Karadağ’da işsizlik oranları Avrupa Birliği ortalamasına göre yüksek, dünya ortalamasına göre düşüktür. Karadağ ekonomisi hizmet sektörüne dayalı bir ekonomidir.

Karadağ’da işçi hakları nasıl?

Karadağ’daki işçi hakları, Karadağ İş Kanunu tarafından korunmaktadır. Karadağ’da işyeri zorbalığı 2021’den itibaren kanunen yasaklanmıştır. Karadağ’da zorbalık için para cezası 500 avro ile 3.000 avro arasında değişiyor. Karadağ’da, iş yeri zorbalığının sahibi 500 Avro ile 10.000 Avro arasında para cezasına çarptırılır.

Karadağ İş Kanunu’na göre standart haftalık çalışma süresi 40 saattir. Karadağ’da her işçinin bir çalışma günü boyunca en az 30 dakika ara verme hakkı vardır. Karadağ’da yıllık tatil en az 20 gündür ve 17 resmi tatil vardır. Karadağ’daki çalışanlar için sosyal güvenlik sistemi, emeklilik ve maluliyet sigortasının yanı sıra sağlık sigortasını da içermektedir. Karadağ sağlık hizmetleri; reçeteli ilaçlar, psikiyatrik destek ve rehabilitasyon, fizik tedavi, pediatri, doğum, diş hekimliği, estetik, muayene, cerrahi ve hastanede yatış.

Karadağ Asgari Ücreti Ne Kadar?

Eurostat verilerine göre Karadağ’da asgari ücret 2021’de 406 dolar olacak.

Karadağ asgari ücreti yıllara göre tablo olarak aşağıda verilmiştir.

yıl Karadağ asgari ücret

 • 2015 $319
 • 2016 $313
 • 2017 $325
 • 2018 $345
 • 2019 $370
 • 2020 $378
 • 2021 $406

Karadağ’da asgari ücret yıllar içinde önemli ölçüde değişmezken, vatandaşların satın alma gücü düştü. Karadağ asgari ücreti, Avrupa ve dünya ülkelerine kıyasla düşük bir asgari ücrettir.

Karadağ’da iş bulmak için neye ihtiyacınız var?

Karadağ’da iş bulmak, ülkede yaşamak için geçerli bir pasaport, sağlık sigortası, adli sicil kaydı ve mali durumu kanıtlayan belgeler gerektirir. Bir yabancı dil bilmek, Karadağ’da iş bulmak için önemli bir varlıktır.

Türk vatandaşlarının Karadağ’da çalışmak için hangi hakları var?

Türk vatandaşlarının Karadağ’da çalışma hakkı Karadağ İş Kanunu ile düzenlenmektedir. Karadağ’da çalışmak isteyen yabancı bir vatandaşın çalışma izni alması gerekir.

Karadağ’da çalışma izni almak için Karadağ’daki bir şirketten davet mektubu, konaklama ve mali durumu kanıtlayan belgeler ile birlikte Karadağ’ın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine başvurmak gerekmektedir. Karadağ’ın çifte vatandaşlığı, Karadağ ile ikili anlaşma imzalayan ülkelerin vatandaşlarına uygulanır.

Karadağ’da işçi eş oturma izni nasıl alınır?

Karadağ’da çalışanlar için birlikte oturma izni başvurusu, ikamet edilen ülkenin İçişleri Bakanlığı ofislerine yapılır. Karadağ’da eş oturma izni, Karadağ’da oturma izni olan ve Karadağ Çalışma ve Yurtdışı İstihdam Yasasına göre en az 3 yıldır ikamet eden yabancı bir vatandaşın eşi olmayı gerektirmektedir.

Karadağ aile birleşimi için Karadağ vatandaşlarına veya Karadağ’da 3 yıldır ikamet eden yabancı uyruklulara kontenjan verilmemektedir. Karadağ’da aile birleşimi için evlilik cüzdanı, pasaport, fotoğraf, mali duruma ilişkin belgeler, sağlık sigortası ve konaklama belgesi gerekmektedir.

Karadağ’daki en yaygın boş pozisyonlar nelerdir?

Karadağ’da en yaygın iş ilanları otel memuru, inşaat işçisi, garson, tur rehberi, pazarlamacı, reklamcı, İngilizce öğretmeni, masör, tesisatçı ve tamircidir. Karadağ’da yapılacak işler daha çok inşaat ve hizmet sektörlerinde yaygın.

Karadağ’daki Türk İş İlanları Nelerdir?

Karadağ’daki Türk iş ilanları genellikle inşaat işçisi, madenci, barmen ve mekanik sektörlerinde mevcuttur.

Mesaj Bırakabilirsiniz