Macaristan’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2023 Türk firmalar)

Macaristan iş ve boş pozisyonlar

macaristanda asgari ucret ne kadar is imkanlari nelerdir

Macaristan, açık pozisyonlar ve iş olanakları açısından refah düzeyi yüksek, yaşam standartları açısından ise yaşanabilir bir ülke olarak kabul edilmektedir. Macaristan göçmenlere ve yerlilere iş ararken sunduğu imkanlarla tercih edilen bir ülkedir. Macaristan’da iş ilanları ağırlıklı olarak internette yayınlanmakta ve adayların gerekli şartları taşıması durumunda kişisel bir görüşme ile sonuçlandırılmaktadır. Macaristan, iş imkanları açısından Türkiye’ye ve diğer Avrupa ülkelerine karşı tutumundan dolayı birçok yabancı işçi için de fırsatlar sunmaktadır.

Macaristan, esnek ve kolay çalışma koşullarıyla tanınır. Şirkette her kesimden işçi bulunsa da Macar nüfusunun büyük bir bölümü hizmet sektöründe çalışıyor.

Macaristan’da haftalık çalışma süresinin genellikle 39,5 saat olduğu varsayılmaktadır.

Çalışmak için Macaristan Nasıl bir Ülkedir?

Euronews’in 2018’de sendikalar ve Macar hükümeti arasındaki işçi hakları polemiği hakkındaki raporlarına rağmen, 2019 ve 2017 tarihli OECD raporlarına göre Macaristan genel refah seviyelerinde 22. sırada yer alıyor.

Türk vatandaşları Macaristan’da çalışmak isterlerse, yabancı çalışanların işe alım sürecinde gerekli olan Macar çalışma izni almaları gerekmektedir. Macar hükümeti, Macar çalışma izni başvurusunu çalışandan değil, işverenden talep etmektedir. Çalışma izni olmadan Macaristan’da çalışmak mümkün değildir.

Hangi Sektörler Macaristan’da en fazla istihdam olanağına sahip?

Macaristan en çok personeli hizmet sektöründe istihdam etmektedir. Hizmet sektöründe her yıl milyonlarca işçi istihdam edilmektedir. Hizmet sektöründen sonra sanayi sektörünü ileri makine mühendisliği izlemektedir. Macaristan, işgücü açığını her yıl sanayi ile kapatıyor.

Macaristan’da asgari ücret ne kadar?

Countryeconomy haberine göre Macaristan’da hükümet ile sendikalar arasında yapılan anlaşma sonucunda 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren asgari ücrete zam yapıldı.

Macaristan’da yıllara göre asgari ücret dağılımı aşağıda tablo halinde verilmiştir.

Yıl Asgari ücret (HUF) Garantili asgari ücret (HUF)

 • 2021 167.400 219.000
 • 2020 161.000 210.600
 • 2019 149.000 195.000
 • 2018 138.000 180.500
 • 2017 127.500 161.000
 • 2016 111.000 119.000

2020’de Macaristan’da asgari ücret 167.400 HUF (469,17 EUR) ve garantili asgari ücret 219 HUF (613,78 EUR)’dir.

Macarca iş arama siteleri nelerdir?

Macar iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • totaljobs.com (ulusal)
 • linkin.com (ulusal)
 • jobsinbudabest.eu (yerel)
 • budapestjobs.net (yerel)
 • taledo.com (ulusal)
 • unjobs.org (ulusal)
 • jobsoid.com (ulusal)
 • adecco.hu (yerel)
 • blue.recruitech.hu (yerel)
 • rezeptix.com (ulusal)

Macaristan’daki iş arama siteleri, arama motorunda Budapeşte veya Macaristan’daki iş ilanları şeklinde veya belirli uluslararası ve yerel şirketlere bağlantılar şeklinde arama yaparak bulunabilir.

Macaristan’da inşaat sektöründeki iş ilanları nerede yayınlanıyor?

Türk ortaklı beş yüze yakın Macar inşaat firması var. Macaristan’da faaliyet gösteren Türk inşaat firmaları; İnşaat iş ilanlarını Polat Holding, Rönesans Holding, Nurol Holding, Synergy Holding, Nurem Holding gibi büyük inşaat şirketlerinin şirket sayfalarında, Türkiye’deki istihdam sayfalarında veya yerel kariyer sayfalarında yayınlamaktadır.

Macaristan’da kişi başına düşen milli gelir nedir?

Bu durum, diğer gelişmiş Avrupa ülkelerine göre daha küçük bir ekonomiye sahip olan Macaristan için bir dezavantaj olarak görülebilir. Macaristan kendi ulusal para birimini (Macar forinti) kullanıyor ve Macarlar avroya geçmek istemiyor. Kendi para birimlerini kullanmak, Macarların diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşük asgari ücret almasına neden oluyor. NFA’ya göre Macaristan’da kişi başına milli gelirin 33.446 dolar olduğu varsayılıyor.

Macaristan’daki düşük asgari ücret, hayatın her alanında doğru oranda indirim sağlar. Macar halkının gelirinin düşük olmasına, Macaristan’daki yaşam koşullarına, eğitim, barınma, eğlence sektörü, tekstil ve dekorasyona, başkent Budapeşte veya Pecs gibi gelişmiş şehirlerde olmasa da, Macaristan’da gelir ve harcama dengesinin olduğuna inanılıyor. diğer az nüfuslu şehirler şehirler.

Macaristan’da işsizlik oranları ne kadar?

Statista 2021 verilerine göre Macaristan’ın mevcut işsizlik oranı %4,13. Macaristan’da işsizlik oranları 2020’de %4,35, 2019’da %3,42, 2018’de %3,71, 2017’de %4,16 ve 2016’da %5,12 olarak hesaplandı. 1999 yılı itibariyle en yüksek işsizlik oranı %11,17 ile 2010 yılında kaydedilmiştir.

Macaristan’da işçi hakları nasıl?

Macaristan, Doğu Bloku olarak bilinen bloğun 23 Ekim 1989’da dağılmasının ardından rejim değişikliği ile parlamenter demokrasi rejimine geçiş yaptı. Macaristan’da işçileri ve haklarını koruyan en iyi bilinen yasa, bir çalışanın haftalık çalışma süresinin 40 saati ve yıllık fazla mesai saatlerinin 250 saati geçemeyeceğini belirten İş Kanunu’dur.

Macaristan’da yerli ve yabancı işçiler çalıştırdıkları sektörlerde genel olarak zorbalık girişimlerine maruz kalmasalar da, yasanın değiştirilmesi ve çalışma saatlerinin artırılması konusu Macaristan’ın gündeminde olmaya devam ediyor. Yeni yasa tasarısı ile yıllık fazla mesainin 400 saate çıkarılması ve çalışma süresinin haftada 5 gün 8 saatten 6 gün 8 saate çıkarılması öngörülüyor. Macarlar yeni yasa hakkında olumsuz görüşlere sahip.

Macaristan’da çalışan bir çalışanın özel izni dışında Paskalya, Macar Devrimi, Pentekost gibi günlerde resmi tatiller ve resmi tatiller vardır. Ayrıca, fayda sağlayan ve 14 günden 9 aya kadar sürebilen doğum ve ameliyat izinleri de vardır.

Türk vatandaşlarının Macaristan’da çalışma hakları nelerdir?

1 Ocak 2009 tarihi itibariyle Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarının Macaristan’da çalışma izni alma zorunlulukları tamamen kaldırılmıştır. Macaristan İş Kanunu’na göre; Türkiye Avrupa Birliği üyesi olmadığı için Türk vatandaşları için Macar çalışma izni gerekmektedir. Macaristan’da çalışmak isteyen herhangi bir yabancı işçi, işvereni aracılığıyla çalışma izni başvurusunda bulunur. gibi bazı bilgiler B. Sağlık bilgileri ve işçinin uyruğuna ilişkin bilgiler işveren tarafından tek bir dosyada eksiksiz olarak iletilir. İşverenden gelen bu başvurular genellikle 25 gün içinde sonuçlandırılır. İşverenin başvurusu kabul edildikten sonra, çalışanın Macar çalışma izni için şahsen başvurması gerekir. Çalışma vizesi genellikle 2 yıllık olarak kabul edilir. Çalışma izninin süresinin dolması halinde çalışanın tekrar başvurması gerekir. Çalışma izni başvuru belgeleri sağlık raporu, çalışma ve saha referansları, çalışma izin belgesi gibi belgelerdir.

Macaristan’da hangi Türk şirketleri faaliyet gösteriyor?

Macaristan’da faaliyet gösteren Türk firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Özyer Grup
 • efor endüstrisi
 • Polat Holding
 • Nurol Holding
 • Rönesans Holding
 • Sinerji Yatırımları
 • Nurem Holding

Macaristan’da hangi Türk inşaat firmaları faaliyet gösteriyor?

Macaristan’da faaliyet gösteren Türk inşaat firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Polat Holding
 • Nurol Holding
 • Rönesans Holding
 • Sinerji Yatırımları
 • Nurem Holding

Macaristan’da işçi eş oturma izni nasıl alınır?

Macaristan’da birlikte ikamet izni almak isteyen kişilerin öncelikle Schengen vizesine (C tipi) başvurması gerekir.

Macaristan için oda arkadaşı vizesi başvurusu, Macaristan Göçmenlik Dairesi Bölge Müdürlüğüne yapılır.

Schengen vizesi (C tipi) ile aile birleşimi için Macaristan’a giriş yapan adayların doğum kayıt örneği, evlilik kayıt örneği veya evlat edinme kayıt örneği ile en geç 90 gün içinde aile birleşimi vizesi, onaylı ve geçerli bir davet mektubu, başvuru ücreti almaları gerekmektedir. Başvuru, ikamet yerine bağlı olarak, pasaportun aslı ve son on yıl içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf gibi gerekli belgelerle birlikte IRM BAH-Bölge Müdürlüğü’ne yapılmalıdır.

Macar eş oturma izni başvurusu genellikle 30 gün içinde tamamlanır.

Macaristan’da okurken çalışmak mümkün mü?

Macaristan’da yüksek lisans yapmaya karar veren bir öğrenci, öğrenimi süresince hizmet, endüstri, tekstil, part-time ya da öğrenimle ilgili koşullar gibi birçok farklı alanda çalışma fırsatı bulacaktır. Macaristan’da çalışan öğrencinin kendi geçim masraflarını karşılamasının yanı sıra sosyalleşme ve dil öğrenme gibi faydaları da bulunmaktadır. Eğitim hayatını bitiren öğrenci, dilerse yüksek lisanstan sonra 2 yıl daha Macaristan’da çalışma hakkına sahiptir.

Macaristan’daki en yaygın iş ilanları nelerdir?

Macaristan sağlık, turizm ve eğitim hizmetleri gibi birçok sektörde açık pozisyona sahip bir ülke. Tüm bu sektörler arasında istihdam ve işgücü açığının en fazla olduğu iki sektör, aşçılık, garsonluk, temizlikçilik gibi meslekleri içeren hizmet sektörü ve mühendislik, metal işleme, maden işleme gibi meslekleri içeren sanayi sektörüdür. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı işçi bu iki sektör arasındaki boşluğu doldurarak onlara iş imkanı sağlarken aynı zamanda Macaristan ekonomisine de katkıda bulunuyor.

 

Mesaj Bırakabilirsiniz