Oto Lastik dükkanı açmak: Lastikçi dükkanı oto lastik tamircisi nasıl açılır, ne kadar kazandırır?

Yeni bir iş kurarak para kazanmak isteyenler için sitemizde iş fikirleri hakkında makaleler yayınlıyoruz. Şimdiye kadar pek çok sektörden iş fikri sunduk ve sektörler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu yazımızda biraz daha yüksek sermaye gerektiren lastikçilik işi hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda lastikçi dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekir, lastikçi dükkanı nerede açılmalıdır ve hangi takım-taklavat gereklidir öğrenebileceksiniz.

Lastikçi Dükkanı Açmak

lastikçi dükkanı açmak

Otomobilin olduğu her yerde işini iyi yapan kaliteli bir lastik ustasına her zaman ihtiyaç vardır. Eğer daha önceden lastikçilik işi yaptıysanız, lastik yama yapma, lastik sökme-takma gibi işleri biliyorsanız lastikçi dükkanı açmak sizin için iyi bir iş tercihi olacaktır. Bu sektöre girmek isteyen kişilerin ilk yatırım maliyeti 50 bin lirayı geçmeyecektir. Cebinizde 40 – 50 bin lira arası bir sermaye varsa ve bu işi yapmayı biliyorsanız lastikçilik işine başlayabilirsiniz.

Elbette lastikçilik işinde en önemli konuların başında dükkan seçimi gelecektir. İşinizi ne kadar iyi yapsanız da bulunduğunuz nokta işlek bir yer değilse sinek avlamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle dükkan seçimi yaparken kirasının düşük olmasına değil dükkanın olduğu noktanın işlekliğine önem verin. Bir sanayi sitesinde veya yol kenarı bir yerde daha fazla kira verirsiniz belki ama müşteriniz daha fazla olacağı için yatırım maliyetlerinizi kısa zamanda amorti edebilirsiniz.

Önemli: Edremit-Burhaniye-Ayvalık-Bodrum-Çeşme-Antalya vs. gibi yazlık bölgelerde yoğun araç trafiği genellikle Mayıs – Eylül aylarında olur. Kışın bu yerleşim yerlerine giden yollar genellikle boş olur. Dükkanınızı böyle bir noktada açacaksanız kışın daha az iş yapacağınızı ve cironuzun kış aylarında düşük olacağını bilin.

Dükkanın açılacağı yerin en az 2 araç sokabilecek kadar geniş bir alanı olmasına dikkat ediniz. Bazı günler dükkanda yoğunluk olabilir ve araçları park edebilecek bir alanınız olmazsa insanlar beklemeden gidebilirler. Bu duruma düşmemek için dükkanın kullanım alanının geniş olmasına özen gösterin.

Lastikçi Açmak İçin Gereken Evraklar

Lastikçi dükkanı açmak için gereken evrakları aşağıdan öğrenebilirsiniz. Bu evrakları tamamladıktan sonra bulunduğunuz şehirdeki belediye binasına giderek başvurunuzu başlatabilirsiniz.

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
 • Ustalık Belgesi (Ön Düzen Ayarcılığı ve Lastikçilik) (fotokopi)
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 • Vergi Levhası (fotokopi)
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
 • Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi (işyerinde tuvalet var ise)
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)

“Oto Lastik Tamiri”nde m² şartı yoktur.
Tapuda adı geçen mülk sahibinin/sahiplerinin vefat etmiş olması durumunda; “veraset ilamı” çıkartılmalı ve gereken belgeler arasına “Veraset İlamı (fotokopi)” da konulmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde veraset ilamında adı geçen mirasçının/mirasçıların da imzası/imzaları bulunmalıdır.

İşyerinin apartman altın açılması durumunda; “muvafakatname” alınmalıdır. (en az 8 daireli apartmanlarda; apartman yönetim karar defterinde, kat maliklerinin imzalarının bulunduğu, ilgili karar sayfasının noter tasdikli sureti)

Hangi Takımlar Gerekli ?

hangi takımlar gerekli

Lastikçilik işi yapabilmek için belli başlı araç gereçlere ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar olmadan bu işi yapmanız mümkün değil. Bu nedenle aşağıdaki takımları alırken kaliteli markaları tercih etmelisiniz. Bu noktada bizim tavsiye edeceğimiz marka İZELTAŞ olacaktır.

Lastikçilik yapabilmek için gerekli olan takımlar;

 1. Hava Kompresörü
 2. Lastik sökme-takma makinası (ikinci el fiyatları 6.000 – 10.000 TL arası)
 3. Hava hortumları
 4. Havalı bijon tabancası
 5. Bijon tabancası lokması
 6. Bir kaç adet kriko
 7. Lastik basınç ölçer (hava saati olarak da bilinir)
 8. Lastik yama seti (yama, yama yapıştırıcı aparat, patlak bölgeyi zımparalamak için gerekli olan alet)
 9. Çıkma lastik (ikinci el lastik)
 10. Alyan takımı, anahtar takımı, levye ve benzeri bilimum ufak tefek takımlar

Bu takımları almanız başlangıç için yeterli olacaktır, ileride daha fazla teçhizata ihtiyaç duyarsanız toptancınız ile görüşüp daha farklı ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

Ne Kadar Kazandırır ?

lastikçilik ne kadar kazandırır

Lastikçilik işi nakit paranın döndüğü ve işlek noktada iyi kazandıran bir iştir. 2019 yılında ortalama olarak piyasada otomobil lastik sökme takma işi 40 TL gibi bir fiyattan yapılmakta. Lastik yama yapımı ise 50-60 TL arasında fiyatlandırılmakta. Ayrıca çıkma lastik satarak karlarınızı arttırabileceksiniz. Yama tutmayacak kadar kötü haldeki (kabak lastik, yarılmış lastik) lastikleri insanlar çıkma lastik ile değiştirmektedir. Çıkma lastikleri piyasadan ucuza alıp üzerine az bir miktar kar koyduktan sonra sökme-takma fiyatını ekleyerek satışını yaparsınız. Oldukça karlıdır bu işte.

Ayrıca bazı müşteriler sıfır lastik alırlar ve taktırmak için size gelirler. Bu müşteriler genellikle araçtan çıkan eski lastikleri size bırakmaktadır. Bazısı bunun için bir miktar ücret talep ederken bazısı da hiç para talep etmeden eski lastiklerini size bırakacaktır. Müşterinin bıraktığı ikinci el lastikleri hala kullanılabilecek seviyedeyse başkalarına satabilirsiniz veya durumu daha kötüyse lastiğe kaplama yaptırmak için kaplama firmalarına belli bir kar karşılığında satabilirsiniz.

Tüm bunlar göz önüne alındığında işlek bir noktada lastikçilik yaparak 5.000 TL ve üzerinde aylık net kar yapabilmek gayet mümkündür. İşinizi kaliteli yaptığınız takdirde kısa zamanda sabit müşteriler edinirsiniz ve müşteri portföyünüz günler geçtikçe artar.

Konu hakkında sormak istediğiniz, lastikçilik işi hakkında kafanıza takılan bir soru varsa bize alt kısımdan yorum yaparak ulaşabilirsiniz. Bu işe girecek olanlara şimdiden başarılar bol kazançlar dileriz.

Mesaj Sayısı(4)

 1. sinan
 2. Ataberk
 3. Ataberk
 4. Mahmut

Mesaj Bırakabilirsiniz