Çiğ köfteci dükkanı açma şartları: Çiğ köfteci nasıl açılır? Çiğ köfteci dükkanı açma maliyeti ne kadar?

Kriz dönemlerinde dahi etkilenmeyecek bir yeni iş kurmak istiyorsanız çiğköfteci açmak tam size göre bir iştir. Türk insanı olarak kriz dönemlerinde her türlü lüksten, zevkten ödün veririz fakat midemize girecek şeylerden kısmayız. Ayrıca ufak bir çiğköfte dürümün 3-4 TL olması düşük gelirli vatandaşlar tarafından kolay ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Yaşadığınız şehirde öğrenci nüfüsu da fazla ise hiç vakit kaybetmeden bu işe girişin derim. Çiğköfte bayiliği veren firmalar 10-20 bin TL arası bir rakam karşılığında bayilik veriyor ve dükkan kurulumunuzu onlar yapıyor. Sizden başlangıçta sadece sermaye çıkıyor. Zaten onu da kısa zaman içerisinde çıkartır ve kara geçersiniz.

Son yıllarda her köşebaşında gördüğümüz çiğ köfte dükkanları yeni bir iş kurmak isteyenlerin dikkatini çekiyor. Bu işe girmek isteyen ve çiğ köfteci açmanın ne kadara malolacağını merak edenler bu konuyu internette araştırıyorlar. Biz de bu noktada bilgilendirici bir yazı yazmaya karar verdik. Yazımızda çiğ köfteci dükkanı açmak için ne kadar para gerekir, çiğ köfteci açarak ne kadar kazanılır bunları anlatmaya çalışacağız.

Ayrıca çiğ köfte işine girecek olan kişilere malzemele tedariki hakkında bilgiler ve bayilik veren firmalar hangileridir tek tek anlatacağız. 2019 yılında çiğ köfteci dükkanı açarak ticari bir girişim başlatmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Çiğ Köfteci Dükkanı Açmak

çiğ köfteci dükkanı açmak

Her köşebaşında bir çiğ köftecinin olması esnaflığa adım atacak kişileri çiğ köfteci dükkanı açmaya sevkediyor. Son 5 senede iyice yaygınlaşan çiğ köftecilik işi düşük sermaye ile yapılabilecek işlerden birisi olması nedeniyle bir çok kişinin bu işi yapmayı düşünmesine neden oluyor.

Çiğ köfteci açmak isteyen bir kişinin belli başlı giderleri olacaktır. Bunların en başında ise dükkan kira gideri, bayilik ücreti ve dükkanın dekorasyon işlemleri gelmektedir. Dükkan kirasının çok fazla olmaması her zaman tercih edilen bir ticari durumdur. Ancak kirası ucuz diye hiç kimsenin geçmediği bir yerden de kiralama yapılmamalıdır.

Çiğ köfteci açmak isteyen kişiler dükkanı açacakları yeri çok iyi seçmelilerdir. Dükkanı açacağınız noktanın yakınlarında okul, üniversite, lise, dershane vs. gibi öğrencilerin bol olduğu bir bölge olmasına önem gösteriniz.

Çiğ köfte ucuz ve öğrenci tayfası tarafından kolaylıkla ulaşılan bir yiyecek olduğu için en çok satışı öğrencilere yaparsınız. O nedenle öğrenciler ile aranızı iyi tutmalı ve onlara has küçük kampanyalar yapabilirsiniz. (Örneğin; açılışa özel dürüm alan öğrenciye ayran bedava vs.)

Çiğ Köfteci Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar

çiğ köfteci açmak için evraklar

Dükkan açmadan önce belediyede ruhsat işlemlerinizi tamamlamanız gerekmekte. İşinizi kaliteli ve düzgün yapmanız için belediyenizden çiğ köfteci ruhsatı almak için hangi evraklar gerektiğini öğrenebilirsiniz. Genellikle aşağıdaki evraklar sizden talep edilmektedir;

Vergi levhası
Adli sicil kaydı
Kira sözleşmesi / tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
Ürünlerin alındığı imalathanenin “Gıda Üretim İzin Belgesi” (fotokopi)
Ürünlerin alındığı imalathanenin “Belediye İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” (fotokopi)
Ürünlerin alındığı imalathane ile yapılan “Ürün Alım Sözleşmesi” (noter tasdikli sureti)
Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
İtfaiye Uygunluk Raporu
ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
(işyeri 60 m² ve üzerinde ise)
Tuvalet bulunmalıdır

Buradaki istenen belgeler her belediye de değişiklik gösterebilir. Sizin bağlı bulunduğunuz belediye ruhsat mevzuatında daha az belge, veya daha farklı belgeler isteyebilir. En net bilgileri alabilmek için yukarıda söylediğimiz gibi belediye başkanlığı binanızı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar

çiğ köfte bayilik veren firmalar

Çiğ köfteci açmak için en önemli nokta ürünlerinizi tedarik edeceğiniz bayiyi doğru seçmektir. Piyasada onlarca farklı lezzette ve kalitede çiğ köfteci var ancak bazıları sinek avlarken bazıları da aşırı talep görüyor. Bu noktada sizin kaliteli bayiler ile çalışmanız yararınıza olacaktır. Çiğ köfte bayiliği alırken firmanın verdiği ekstralara dikkat etmeye çalışın. Bazı firmalar sizlere 1 aylık oryantasyon eğitiminden geçirerek çiğ köfte satıcılığının püf noktalarını öğretiyor. Tercihinizi bu tip firmalardan yana yapın. Ayrıca bayilik bedeli olmamasına da dikkat edin. Bedelsiz olarak çiğ köfte bayiliği veren pek çok firma var sitemizde bu konuya değinmiştik. Aşağıdaki linkten o konumuzu okuyabilirsiniz.

BUNU DA OKUYUN: Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar ve Şartları

Çiğ Köfteci Açmak İçin Giderler Ne Kadar ?

çiğ köfteci açmak için giderler

10 – 15 bin TL sermaye ile yapılabilecek işlerden olan çiğ köftecilik işinde giderlerin çoğunu dekorasyon ve dükkan kiraları oluşturmaktadır. Tabii bu durum çiğ köfte bayiliğini bedelsiz olarak aldığınızı varsayarsak geçerlidir. Yapacağınız masraflar masa – sandalye yerleşimi, dükkan tabela yapımı, içeriye güzel bir dekorasyon kurmaktan ibaret.

Çiğ Köfte İşiyle Ne Kadar Kazanılır ?

çiğ köfte işiyle ne kadar kazanılır

Çiğ köftecilik işinden iyi para kazanmak istiyorsanız fiyatlarınızı minimumda tutmaya gayret göstermelisiniz. Dükkanınıza gelecek müşteriler öğrenci ağırlıklı olacağı için onların bütçelerini aşmayacak bir fiyattan satış yapmalısınız. 2019 yılında çiğ köfte dürüm için 3 TL – 4 TL gibi bir rakam oldukça rekabetçi olacaktır. Bu fiyatlardan satış yaptığınız takdirde günlük 100 – 200 dürüm satacağınızı varsayarsak 400 – 600 TL arası bir ciroya ulaşabilirsiniz. Yanınızda 1 adet SGK’lı personeli asgari ücretten çalıştırırsanız maliyeti 3000 TL civarı olacaktır. Günlük 100 TL civarı sadece 1 personelin gideri olacağı için günde en az 30-40 dürüm satmalısınız ki personelin maaşını çıkartabilesiniz. Geri kalan cirodan da malzeme giderlerini çıkartırsanız günlük net karınızı bulmuş olacaksınız.

Mesaj Bırakabilirsiniz

HesapBEY