Meksika’da işçi alımı yapan ve arayan firmalar (2023 Türk firmalar)

Meksika’da Çalışmak: 2023’de Meksika’da İşler ve Açık Pozisyonlar

meksika

Meksika’da asgari ücret, bir önceki yıla göre %23 artışla 2022 itibariyle günlük 172,87 peso olacak. Ekonomik olarak petrole bağımlı olan Meksika, son yıllarda daha çeşitlendirilmiş bir ekonomik operasyona sahip olmuştur.

Meksika’daki ortak ekonomik sektörler otomotiv, havacılık, sağlık, BT, hizmetler ve eğitimdir. Yabancıların Meksika’da çalışmayı tercih etme nedenleri arasında yaşam maliyetlerinin düşük olması, zengin insanlara yönelik iş imkanları, zengin Meksika mutfağı, cana yakın ve cana yakın insanlar ve kültürel zenginlik sayılabilir.

Yabancılar Meksika’da çalışabilir mi?

Yabancılar kendilerine uygun bir iş bulup başvurup kabul edilirlerse Meksika çalışma izni ve oturma izni alarak Meksika’da çalışabilirler.

Meksika’da Hangi Sektörlerde İstihdam Olanakları Var?

Meksika ekonomisinin çoğunluğunu oluşturan ekonomik sektörler arasında tarım, madencilik, elektronik, petrol, enerji, hizmetler, bankacılık, ticaret ve imalat yer alıyor. 2017 yılında yayınlanan verilere göre Meksika’nın gayri safi yurtiçi hasılasının %64,5’i hizmet sektöründe, %31,9’u sanayide ve %3,6’sı tarımdadır. 2003 verilerine göre Meksika’nın 38 milyon çalışanının %18’i tarımda, %24’ü imalatta ve %58’i hizmetlerde çalışıyor.

Turizm ve finans, Meksika’nın ekonomik sektörleri arasında en büyük paya sahip olan hizmet sektörünün kollarını oluşturmaktadır. Meksika ekonomisi gelişmekte olan bir piyasa ekonomisidir ve Meksika’nın ekonomik sektörleri buna paralel olarak gelişmektedir.

Meksika’da en çok aranan işler hangileri?

Meksika’da en çok talep gören işler aşağıda listelenmiştir.

 • Havacılık endüstrisinde altyapı yönetimi
 • İnşaat/gayrimenkul sektöründe operasyonel yönetim
 • Otomotiv sektöründe müdür yardımcısı
 • Tarım ve hayvancılık alanında müdür yardımcısı
 • İmalat ve imalat endüstrisinde Müşteri Başarı Yöneticisi
 • Ticari alan’da müdür yardımcısı
 • Bankacılık ve finans sektöründe altyapı teknik yöneticisi
 • Otomotiv endüstrisinde Supervisor Program Manager
 • Otomotiv sektöründe Müşteri Başarı Yöneticisi
 • İmalat ve imalat sektörlerinde tedarik zinciri yöneticileri

İngilizce konuşanlar için Meksika’daki iş fırsatları nelerdir?

İngilizce konuşanlar Meksika’da İngilizce öğretmek, tercümanlık yapmak, danışmanlık yapmak, Google gibi şirketler için eğitim danışmanlığı yapmak veya yabancılara emlak satmak gibi işleri üstlenebilir.

Meksika’da nasıl iş bulunur?

Meksika’da bir iş bulmak için önce geçici veya kalıcı bir vize ile birlikte bir çalışma izni almalısınız. Meksika’da iyi bir iş bulmak için İspanyolca bilgisi şarttır, ancak birçok uluslararası şirket İngilizce dilini kullanmaya adapte olduğu için İngilizce bilgisi yeterli olabilir.

Meksika’da iş bulmanın en etkili yollarından biri, sektörünüzdeki bağlantıları kullanmaktır. Meksika’da iş bulmak için yerel ve küresel web siteleri ziyaret edilebilir. Meksika iş arama siteleri arasında Craigslist, Occmundial, Bumeran, Buscojobs, Empleate, OpcionEmpleo, Indeed, CompuTrabajo, Learn4Good bulunmaktadır.

Meksika İş Bulma Siteleri Nelerdir?

Meksika iş arama siteleri aşağıda verilmiştir.

 • list
 • Occmundial
 • Bumeran
 • Buscojobs
 • Empleate
 • OpcionEmpleo
 • Indeed
 • CompuTrabajo
 • Learn4Good

Meksika’da bir işe nasıl başvurabilirim?

Meksika’da, başvurular web siteleri, sektördeki bağlantılar aracılığıyla veya yerel işler için şahsen yapılabilir.

Meksika’da çalışma koşulları nasıl?

Meksika’da çalışma saatleri işin türüne göre değişir. Meksika’da turizm sektöründe çalışan birinin hafta sonları, tatil günleri veya esnek saatlerde çalışması beklenebilir.

Meksika’da ofis işlerinde çalışma saatleri genellikle sabah 8:00 ile akşam 6:00 arasında değişmektedir ve öğle saatlerinde 1 saatlik öğle yemeği molası verilmektedir.

Meksika yasalarına göre, fazla mesai haftada 9 saatle sınırlıdır ve bu saatlerde işçiye normal ücretlerinin tamamı ödenir; işçi 9 saatten fazla çalışırsa normal ücretinin iki katı ödenir. Meksika’da ortalama maaş ayda 33.200 peso.

Meksika yasalarına göre 5 gün yıllık ücretli izin hakkı işe başlama ile birlikte doğar ve bu hak işçinin aynı şirkette olması şartıyla yılda bir gün olmak üzere yılda en fazla 20 güne kadar uzatılabilir.

Meksika’da bazı büyük şirketler, sevilen birinin kaybı veya kişisel acil durumlar gibi durumlarda daha fazla esnekliğe izin verebilir. Meksika’da ücretli izinlere ek olarak, çalışanlar ulusal bayramlarda da tatil yapabilirler.

Meksika yasalarına göre asgari çalışma yaşı 14’tür ve 14 yaşın altındaki çocukların çalışması yasaktır. Meksika’da emeklilik yaşı hem erkekler hem de kadınlar için 65’tir.

Meksika’da asgari ücret ne kadar?

2022 itibariyle Meksika’da asgari ücret saatte 21,6 peso, günde 172,87 peso, yılda 34.778 peso.

Meksika hükümeti düzenlemeleri sayesinde, Meksika asgari ücretleri önceki yıllara göre iyileşmiştir.

Meksika’da ortalama maaş ne kadar?

Meksika’da ortalama maaş ayda 33.200 peso, yılda 398.400 peso. Meksika, dünyanın gelişmekte olan ekonomilerinden biridir ve ekonomisi OECD standartlarının gerisindedir.

Meksika’da işçi hakları nelerdir?

 • Meksika Anayasasının 123. Maddesine dayanan Meksika Federal İş Kanunu, Meksika iş kanunlarını ve Meksika’daki istihdamla ilgili her şeyi oluşturan, düzenleyen ve koruyan kanundur. Meksikalı işçiler, haklarını savunmak için sendika kurma hakkına sahiptir ve bu hak, Meksika Federal İş Kanunu’nda yer almaktadır.
 • Meksika yasalarına göre 5 gün yıllık ücretli izin hakkı işe başlama ile birlikte doğar ve bu hak işçinin aynı şirkette olması şartıyla yılda bir gün olmak üzere yılda en fazla 20 güne kadar uzatılabilir.
 • Meksika’daki ulusal bayramlar 1 Ocak (Yeni Yıl), 5 Şubat (Anayasa Günü), 21 Mart (ulusal bir kahramanın ve eski Meksika Devlet Başkanı Benito Juarez’in doğum günü), Maundy Perşembe (Paskalya Pazarından önceki Perşembe), Son Akşam Yemeği’nin anılmasıdır.İsa), Kutsal Cuma (Paskalya Pazarından önceki Cuma, İsa Mesih’in ölümü ve çarmıha gerilmesinin anısına), 1 Mayıs (İşçi Bayramı), 5 Mayıs (Meksika ordusunun Fransız ordusunu yendiği Puebla Savaşı anısına) ),
 • 16 Eylül (Bağımsızlık Günü), 12 Ekim (Amerika’nın Keşfinin Anılması), 2 Kasım (Ölüler Günü), 20 Kasım (Devrim Günü), 12 Aralık (Görüşün kutlandığı Guadalupe Bakiresi Günü) Meksika’daki Meryem Ana’nın) ) ve 25 Aralık (Noel).
 • Meksika kanunları, işçilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olmalarını şart koşuyor, ancak bu kurum tam sağlık sigortasını kapsamadığından ve şirketler ameliyatlar gibi tıbbi durumların masraflarını karşılamak için özel sağlık sigortası sunduğundan zorunlu değildir.
 • Meksika iş yasasına göre, işçiler, 20 Aralık’tan önce 15 günlük ücrete veya daha fazlasına eşitse, her yıl bir Noel ikramiyesi (aguinaldo) alma hakkına sahiptir. Meksika’da hamile bir işçi toplam 12 hafta ücretli doğum izni kullanabilmektedir ve bu doğum izninin 6 haftası doğumdan önce ve 6 haftası doğumdan sonra kullanılabilmektedir.

Meksika’da bir şirket nasıl kurulur?

Meksika’da şirket kurmak için öncelikle Meksika’daki yasal temsilciye vekaletname verilir; daha sonra şirketin kurumsal sözleşmesi düzenlenir, şirketin tescili yerel makamlar tarafından yapılır; Ardından kurumlar vergisi kimlik numarası başvurusu yapılır, şirket hesabı açılır ve ilk yatırım yapılır.

Meksika dünyanın en büyük 17. ihracatçısıdır ve gelişmekte olan bir ülkedir. Meksika’ya yerleşmek ve Meksika’da şirket kurmak isteyen yabancılar, bir takım işlemleri tamamladıktan sonra gelişen ekonomik piyasadan paylarını alabiliyorlar.

Türk vatandaşları için Meksika’da çalışma koşulları nasıl?

Meksika’da çalışmak için bir işverenden teklif almış olmalısınız. Meksika’daki işveren, yabancı bir işçiyi işe almadan ve sözleşme yapmadan önce Meksika Ulusal Göç Enstitüsü’nden onay almalıdır.

Meksika çalışma vizesi alabilmek için, yabancı bir işçi ile iş sözleşmesi bulunan işverenin, işçi adına Meksika Ulusal Göç Enstitüsüne çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Başvurunun Meksika Ulusal Göç Enstitüsü tarafından kabul edilmesinin ardından yabancı işçi, ülkesinin konsolosluğundan randevu alarak Meksika’da geçici oturma vizesi ve çalışma izni alabilir.

Yabancı öğrenciler Meksika’da çalışabilir mi?

Yabancı öğrencilerin Meksika’da çalışmak için çalışma iznine ihtiyaçları vardır. Öğrenci vizesi ile Meksika’ya seyahat ederken oturma izni alınması ve öğrencinin ayrıca çalışma izni başvurusunda bulunması gerekir.

Meksika’da okumak ve çalışmak isteyen yabancı öğrenciler oturma izni aldıktan sonra çalışma vizesi için başvurabilirler. Meksika’da hem okumak hem de çalışmak isteyen yabancı uyruklular için, çalışma izni başvurusundan önce Meksika öğrenci vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Meksika’da yasadışı çalışmanın cezası nedir?

Meksika göçmenlik yasasına göre kaçak çalışmaya verilen cezalar değişkenlik göstermekle birlikte genel prosedüre göre işveren asgari ücretin 2500 katına kadar para cezasına çarptırılır ve kırmızı listeye alınır; işçi sınır dışı edilmekle cezalandırılır.

Mesaj Bırakabilirsiniz